Slovenija

500 aktivistov srbske stranke objavi skoraj polovico vseh komentarjev. Je tudi pri nas tako?

Ljubljana/Beograd, 12. 03. 2014 08.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Srbski medij je razkril interna navodila Srbske napredne stranke, iz katerih je razvidno, da za komentiranje na spletu skrbi kar 500 aktivistov, ki tedensko objavijo več kot 17.500 komentarjev. In kako je s tem pri nas?

Politične kampanje so se že pred časom preselile tudi na splet in zadnja leta se tam bije veliko ključnih političnih bitk. Internet je namreč učinkovit način za vsiljevanje političnega mnenja. O političnem manipuliranju spleta se tako govori že dlje časa, a stranke svojih prikritih spletnih strategij ne razkrivajo in ne priznavajo. Vedno glasnejše so sicer govorice o študentih, ki za nekaj sto evrov mesečno z različnih IP naslovov redno komentirajo dnevno dogajanje in pomagajo voditi propagando določene politične stranke. Je takšno stanje tudi v Sloveniji?

Politične stranke naj bi plačevale ljudem, da so dnevno komentirali v prid stranke.
Politične stranke naj bi plačevale ljudem, da so dnevno komentirali v prid stranke. FOTO: Thinkstock

Parlamentarne stranke smo povprašali, kako komentirajo razkritje srbskega medija in ali se takšnih oziroma podobnih prijemov tudi same poslužujejo.

V Državljanski listi so v odgovoru na naša vprašanja zapisali, da svojim članom ne dajejo nikakršnih navodil v zvezi s komentiranjem člankov in drugih spletnih objav in v nobenem primeru ne delujemo na način, kot naj bi to delali v Srbiji.

Podoben odgovor smo dobili tudi iz Pozitivne Slovenije, kjer so zapisali, da se takšnega načina komentiranja spletnih vsebin ne poslužujejo. "Naši člani niso nikoli prejeli tovrstnih usmeritev oz. predlogov. Vse naše spletno komuniciranje je jasno predstavljeno in podpisano. Ocenjujemo, da je za resne politične stranke takšen način komuniciranja nedostojen in nezrel," so zapisali v PS.

Slovenske politične stranke zavračajo namigovanja, da imajo posebne komentatorske ekipe, ki morajo komentirati v prid stranke in o tem vodstvu stranke poročati.
Slovenske politične stranke zavračajo namigovanja, da imajo posebne komentatorske ekipe, ki morajo komentirati v prid stranke in o tem vodstvu stranke poročati. FOTO: Reuters

Tudi Socialni demokrati trdijo, da nimajo ekip, ki bi jim dajali naloge, da pišejo komentarje in objave po različnih forumih. "Tega nikoli nismo imeli, nikogar ne plačujemo in tega niti nimamo namen početi, saj bi bilo to zelo ne fer do ljudi," pravi tiskovni predstavnik SD Denis Sarkić.

V SDS na naša vprašanja, ali imajo skupine, ki po naročilu objavljajo komentarje, niso odgovorili, so pa komentirali teorije, da je za komentarji stoji cel 'mehanizem' političnih aktivistov posameznih strank? "Drži. Precejšen del novic, informacij, informativnih oddaj in komentarjev je na slovenskem spletu in tudi v vseh ostalih medijih posledica dela plačanih političnih komentatorjev in političnih aktivistov F571 in F21," so zapisali.

"Slovenska ljudska stranka nima oblikovanih nikakršnih navodil za komentiranje na spletnih forumih in družbenih omrežjih, svojim članom ne daje navodil za komentiranje prispevkov na spletu niti od njih ne dobiva poročil o morebitnih objavljenih komentarjih," odgovarjajo v SLS in dodajajo, da nimajo najetih oseb oziroma komentatorjev, ki bi na spletnih forumih, blogih in podobno anonimno ali s pravim imenom pisali različna stališča v morebitno podporo stranki. Kot pravijo politični komunikaciji na spletu v stranki posvečajo veliko pozornost in spodbujajo svoje člane, politične predstavnike, da se pogovarjajo z državljankam in državljani tudi na spletu.

"V stranki NSi nimamo nobenih navodil, ki bi člane ali simpatizerje stranke usmerjala pri njihovih odzivih na spletu, družabnih omrežjih in drugi javnosti," so bili jedrnati v NSi. Da nimajo tako imenovanih plačanih političnih komentatorjev, pa so sporočili tudi iz stranke DeSUS. Kot pravijo, vsa stališča stranke izražajo na pregleden način z imeni in priimki in ne preko skritih spletnih komentatorjev. "V stranki DeSUS menimo, da ni potrebno posebno ekspertno znanje za spoznanje, da imajo nekatere politične stranke 'na preži svoje spletne politične komentatorje', ki strogo sledijo stališčem in navodilom stranke," so bili zgovorni v stranki.

500 aktivistov SNS tedensko objavi 17.500 komentarjev

Za komentar smo prosili tudi stranko SNS, a se na naša vprašanja še niso odzvali.

Novinarji srbske Autonomije so se dokopali do internih navodil, ki jih je Srbska napredna stranka (SNS) sestavila in namenila okoli 500 aktivistom stranke, ki skrbijo za spletni marketing stranke. V navodilih za tako imenovano spletno ekipo je napisano, kako, kje in s kakšno vsebino naj komentirajo objave na spletu in objavljajo sporočila na družabnih omrežjih. Kot so zapisali novinarji Autonomije, je v navodilih navedeno, da njihovi komentatorji ustvarijo kar 47 odstotkov vseh komentarjev. "Naš delež v skupnem številu komentarjev je 47 odstoten in dnevno raste. Tedensko objavimo več kot 17.500 komentarjev in objavimo več sto sporočil na Facebooku in Twitterju." V navodilih je tako navedeno, na katerih spletnih medijih morajo člani stranke objavljati komentarje, kakšen naj bo komentar, zraven pa so celo napisali, naj si nikar preveč ne ženejo k srcu vse negativne komentarje, ki bodo sledili njihovi objavi. "Komentar naj bo smiseln in seveda argumentirano v prid naši stranki," navajajo. "Naj vas negativni komentarji o naši stranki ne prizadenejo, ker na spletu komentirajo tudi osebe drugih političnih strank," so zapisali in dodali, da na takšen način oblikujejo javno mnenje v Srbiji.

Komentatorji morajo komentirati tako v cirilici kot v latinici. Prav tako je v navodilih navedeno, naj se nikar ne obremenjujejo s tem, če v komentarju naredijo slovnično napako ali se zmotijo med tipkanjem.

Imajo tudi posebna navodila, kako komentirati na Facebooku. Ta navodila so namenjena posebni zaprti skupini članov SNS, v katero pa, glede na navodila, lahko vstopijo le najbolj "zanesljivi" simpatizerji stranke. "Skupina je tajna in o njej se ne sme govoriti," je še navedeno. Prav tako je navedeno, da mora vsak komentator na svoj računalnik namestiti poseben program Valter, nato program za spremljanje novic, program, ki uporabniku omogoča menjavanje IP naslovov, program za učenje tipkanja 'na slepo', navodila za kreiranje bloga ter navodila za pošiljanje elektronskih sporočil s prilogo. Vsak posameznik mora opraviti tudi dežurstva, vsak svoj komentar in objavo na družabnem omrežju pa mora zabeležiti in enkrat mesečno o tem poročati vodstvu stranke. "Internet bo imel na naslednjih volitvah zelo velik vpliv. V Srbiji je že več kot dva milijona internetnih priključkov in ta številka še raste. Ta del politične kampanje nas nič ne stane, ima pa zelo velik učinek na volivce," sporočajo svojim članom.

SNS internetna ekipa, ki jo v navodilih označijo kot "podporni steber kampanje naše stranke na spletu", po poročanju Autonomije, deluje že več kot leto dni, v njej pa naj bi bilo aktivnih več kot 500 oseb iz 80 občinskih in mestnih odborov.

Od političnih vojakov do gorečih nadzornikov

Sodeč po komnentarjih v spletnih medijih se nekaj podobnega dogaja tudi v Sloveniji, a takšnih političnih prijemov stranke ne želijo priznati. Profesorici in raziskovalki na Fakulteti za družbene vede Karmen Erjavec in Melita Poler Kovačič sta na osnovi analize sovražnega govora v spletnih komentarjih razvili teorijo, da obstajajo štirje tipi oziroma vzorci komentiranja. Prvo kategorijo sta poimenovale vojaki, ki komentirajo za plačilo, ki je lahko finančno ali pa v obliki uslug. Druga skupina je skupina vernikov. Ti sledijo svojim političnim in ideološkim vzornikom, branijo svoje interese in napadajo sovražnike. Tretja skupina so igralci, ker sami o pisanju komentarjev govorijo kot o neki igri. Njihov cilj je provokacija drugih komentatorjev. Četrti pa so nadzorniki. Ti imajo po mnenju Erjavčeve jasno emancipatorno stališče, želijo nekaj spremeniti in so edini, ki priznavajo, da uporabljajo sovražni govor. Samo ta četrta skupina je po mnenju Erjavčeve pripravljena komentirati tudi, če bi odpravili anonimnost komentatorjev.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (448)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cicbolk
13. 03. 2014 11.31
+7
Seveda je tako tudi pri nas. Eno osebo poznam osebno, ki je na plači točno za to, da osem ur križari po netu in piše bolne komentarje, polne sovražtva in nestrpnosti.
Lordy
13. 03. 2014 20.08
-5
Jaz pa poznam Ronalda, Messija in Ibro. So mi osebno povedli da preberejo in Upvotajo vse moje komentarje kr smo ful vrei kolegi.
cicbolk
14. 03. 2014 09.41
+2
Če nečesa ne poznaš ne komentiraj! Jaz svojih mnenj ne trosim tam, kjer se ne spoznam. Ali to spada tudi med tvoje delovne obveznosti?
SDS_je_poden
13. 03. 2014 09.32
+2
Evo malo v razmislek:
SDS_je_poden
13. 03. 2014 09.32
+17
Članek o Sloveniji: Tam živijo najlepše ženske, vendar nataliteta upada. Tam nezaposleni največ delajo. Tam živijo ljudje na najbolj plodni zemlji, ki pa je neobdelana. Tam vlaki še vedno vozijo počasi, po avtocestah pa se vozijo hitro in najdražje na svetu. Tam vsi igrajo košarko. Tam smučarji dosegajo svetovne športne dosežke. Tam je delo in rekreacija prioriteta. Tam vsi hitijo v službo, a vsi zamujajo. Tam osemurni delavnik traja deset ali več ur. Tam je zdravstvo brezplačno, zdravljenje pa morajo plačevati. Tam so svobodni novinarji, ki svobodno pišejo in poročajo po ukazih svojih šefov. Tam je svetovna kriza dobila državljanstvo. Tam so javna naročila skrivnost, državne skrivnosti pa javne. Tam še niso znani zmagovalci 2. svetovne vojne. Tam pišejo zgodovino nepismeni. Tam so najbogatejši tisti, ki nikoli niso delali. Tam je Slovenija ...
NaravaInDruzba
13. 03. 2014 03.35
+0
Eh, kje pa... Mislm, a se zavedate, da imamo kar nekaj dobrih hekerjev v naši domovini. Če bi koga zanimalo bi tudi o naših komentatorjih z lahkoto dobili podatke, če ne druga IP naslov :) Pa a mislite, da tega pri nas še ni heknil nihče? Vse se da heknit.
SDS_je_poden
13. 03. 2014 09.34
+3
Heknit? Za pridobitev IP naslovov ne rabiš nič heknit.
HooplaToopla
12. 03. 2014 23.17
+11
Če me kdo najame, ga poceni hvalim, da bo bogu hudo. Za 1000 evrov še Lenina zatajim in Ho ši Minha ter Kim Il sunga, ki so moji vzorniki že od otroštva. >>> Za 5 jurjev pa Zokija in J.J. pohvalim javno, če bi se kdo zanimal slučajno.
SAF1
12. 03. 2014 21.35
+11
SDS ima enega z nickom Tigr 44 na Siolu.
hondica
12. 03. 2014 21.32
-9
Jaz bi bil zelo vesel, če bi se tole s komentiranjem raziskalo, mi je pa odgovor SDS najbolj všeč, ker je najbolj realen. je pa takšno komentiranje, kot ga imamo predvsem posledica ogromne brezposelnosti, zato si lahko nekateri privoščijo zagovarjanje svoje ideološke zaslepljenosti 24/7.
ebiga
13. 03. 2014 00.30
+10
Tapravi se je našel razlagat o ideološki zaslepljenosti.........:)
M_teorija
12. 03. 2014 21.23
+1
Zelo je različno. Eni svojih načel ne prodamo za nobeno ceno, medtem, ko znajo drugi za dober denar prodati lasten narod!?
Glavavtorbi
12. 03. 2014 20.20
+1
Ponekod se komentiranje že priblizuje stanju singularnosti, ko ni več možno prebrati vseh komentarjev in nihče več ne ve, če ni med njimi tudi kakšen izjemen, ker ga je prebrala samo peščica bedakov, ki si niso nič zapomnili in se je za večno izgubil v navlaki digitalnih nebes. Pomislite, mogoče je nekdo napisal smisel življenja in formulo kako je nastalo vesolje, in je nkje tukaj, lahko bi ga našli na goglu, ampak nihče ne ve, da obstaja in po čem bi ga lahko hitro prepoznali. Na srečo se tudi človeški jezik približuje pojavu kubitne besede, kjer bo publika zapolnila vsa mogoča zaporedja vseh možnih besed, tudi vse možne stavke v nesmiselnih besednih zvezah, in bo torej članek o neki novici odgovoril na vsa možna vprašanja naenkrat, preprosto bo vse opisano v komentarjih, od nastanka vesolja, do osamosvojitve in žalostnega konca, v katerem ne bo nihče užival. Vse bomo komentatorji opisali, če bi Pop zbral vse komentarje, pod vsemi možnimi novicami na enem mestu, kdo ve kaj bi nastalo, verjetno bi dobili ven tudi Hamleta ali celo celo Biblijo, itak zavedajoč se ali ne, ljudje danes v glavnem samo še citiramo kar je nekdo že zdavnaj napisal.
Glavavtorbi
12. 03. 2014 20.06
+0
Kaj vas briga koliko ljudi komentira pod kakšnimi nicki in kak denar dobijo plačan za propagando, pod kakšnimi stroški je to zavedeno, pa to, važni so dodana vrednost oziroma vsebina, nove informacije in povezave, šok, testosteron in adrenalin, občutek da postajaš del velike zgodbe in izstopaš, da lahko vplivaš, če že sam nimaš nič od tega razen kupa težav. Ampak sem jim vsem odpustil, ker vem, da ne razumejo. Tega prej ni zmogel noben drug medij v zgodovini, to ni uspelo niti televiziji, niti ni bil pojav načrtovan, to so stranske posledice povezovanja v dobi informatike in nihče ne more vedeti kaj to pomeni in kam bo pripeljalo, kakšne radikalne družbene spremembe se spontano pojavljajo, nalezljivo in zasvojljivo je pa kot hudič, ni čudno, da hoče celo sam papež več cenzure pri globalnem obrekovanju. In še šokantni zaključek, kadar komentiramo vsak zase smo vsi skupaj najboljši, ko se začnejo posamezniki pajdašiti, se njihovo kolektivno mnenje takoj razvodeni celo pred najbolj poceni propagando, kar najbrž pomeni, da je komentiranje dejansko oseben, spontan pojav, ki sicer lahko vedno preseneti, ne more pa vsiljevati dobro organiziranega mnenja in metodično prepričevati mase s celostno zaokroženimi mnenji, kot to z lahkoto počne dobro namazan in profesionalen propagandni stroj, kjer so se zaposleni navajeni uigrano družiti med seboj vsaj 8 ur na dan, ker so vložili v svoje ideje toliko truda, časa in denarja, so pač močnejši in zgledajo boljši. Komentator je pa sam in ima kar ima, navajeni smo improvizirati ter se zanašati pri iskanju na izkusnje in občutke, kar se pri dobro uigrani ekipi ne sme, sicer ekipa ne bi imela nobenega smisla, nobene prednosti pred hordo posameznikov in bi medijske hiše hitro razpadle. Oni imajo program, ki ga ljudje od njih pričakujejo, mi iščemo slabosti v njihovih produktih in med improvizacijo uživamo v redkih trenutkih čistega ustvarjalnega navdiha, ki ga zmore le posameznik. Prvi je pač prvi, drugi so vsi drugi, tudi lastniki medijev, javnost ali vlada, kočno smo bralci in ustvarjalci tukaj zato, ker vsi uživamo v dobri intepretaciji dogodkov oziroma novici ali kaj že to danes sploh je. Meni se zdi, da se mi je monitor povečal, soba pa zmanjšala, kot bi imel večje možgane v manjši lobanji, ob tem se javno sprašujem, zakaj komentirajoči bralci nikoli ne štrajkamo? Mogoče smo pa končno odkrili alkemistični Kamen modrosti, s katerim lahko naredimo suho zlato tudi iz še takšnega kupa gnoja. Dobesedno!
srebrnibreg
12. 03. 2014 20.26
+3
srebrnibreg
12. 03. 2014 19.33
+13
Janšisti so s svojim neodgovorm vse povedali.
iGURT
12. 03. 2014 20.13
+7
Ataaufbix
12. 03. 2014 19.30
+16
SDS je postregla s klasičnim odgovorom! Sicer pa vsi poznajo glasovalni stroj s Trstenjakove!
Uporabnik473573
12. 03. 2014 19.22
+3
Upam da to kdo razišče pri naš. Že dlje časa opozarjam da imajo vsaj SDS in še kakšna stranka, točno takšen pristop. le za SDS lahko trdim ker se z njim povezanimi novicami pojavljajo kratki, nerelevantni komentarji ki so hvalospev SDS. Lažni profili na medijskih portalih in facebooku, kjer predvsem pred volitvami ali novicah povezanih z njimi in njihovimi nasprotniki komentirajo iz lažnih profilov. Na FB imajo vsaj 100-200 lažnih profilov, na medijskih portalih pa je zadevi nemogoče slediti. Vpliv na javno mnenje.
srebrnibreg
12. 03. 2014 19.27
-3
Morajo se pojavljati pod večimi nicki, ker bi jih drugače bilo samo za vzorec in tudi zato, ker lahko iz več naslovov sebi in svojim pritiskajo pluse ostalim pa minuse. Eni mso s tem tako obsedeni, da to delajo še s pomočjo piškotov.
puspan
12. 03. 2014 19.32
+4
valu, prav nobenega raziskovanja ni potrebno izvesti, ker je prevec ocitno, kje se to dogaja. Naslovnica zgoraj ti je stopila na rep in ti si prvi, ki je zacvilil, pravzaprav pa je napad najboljsa obramba, kene. Pa se ena prednost je na vasi strani. Ker v vstajniskih vrstah ze dalj casa velja komanda "na mestu voljno", vam je cas pocitka prisel ravno prav za dejavnost, ki jo zgoraj opisujes.
Glavavtorbi
12. 03. 2014 19.09
+2
Za druge ne vem, poznam pa SLSovca, iz vrha vlade, ki usmerja svojega sina kako naj igra vlogo aktivnega državljana in komentira predvsem na portalih, za katere očka seveda dobro ve kdo in kdaj jih gleda. To potem ni plačevanje komentatorske propagande ampak žepnina in praksa pred nastopom na vplivno politično in državniško funkcijo. Ni tako težko biti dober komentator, če veš kaj se bo zgodilo naslednji teden in poznaš številke, ki jih bodo posredovali medijem naslednji mesec, recimo. Ti fantje in dekleta bodo čez deset let prevzemali oziroma nasledili vso oblast v državi, intuicija se jim sicer ni pretirano razvila, ljudi ne poznajo nič manj kot njihovi vplivni starši, bodo pa znali čudovito manipulirati z masami, ker so že danes zaobvladali nov medij ter tudi matematiko, statistiko in mehaniko, na kateri sloni. Danes živi na planetu več ljudi kot prej v celotni zgodovini skupaj, od prvega pojava človeka pa do današnje generacije potomcev, čeprav zgleda človeštvo izredno svobodnjaško, razgibano in spremenljivo, ljudje še nikoli prej nismo bili tako pasivni, podobni in nemočni, občutek pomlajenosti in nadmočnosti imamo zgolj zato, ker je postal sistem tako mogočen in fleksibilen, da z lahkoto regulira slehernega posameznika ter vsiljuje svojo kolektivno iluzijo realnosti, ne glede ali prav zaradi množičnih kritik obiskovalcev enega ali drugega portala, ki itak vsi ponavljajo eno in edino zgodbo, tudi če bi vsi razen novinarjev bolje opisali objektivno realnost, si iz poplave relativnih informacij človek zapomni edino propagando. Se je pa s spletnim komentiranjem nekaj le bistveno spremenilo, ko se bralci spomnijo novic za nazaj, nam večkrat ostane v ustih grenak okus in nas spremlja nek občutek, da je bilo s tisto stvarjo nekaj narobe, nekaterim se ob teh spominih pojavi celo neka čudna migena kar najbrž pomeni, da napredujemo, sicer nas ne bi mogli boleti možgani.
bertoolin
12. 03. 2014 19.02
+0
Kot pri nas Gurt in Srebrnicu z alter egotoma svetislavom in rodetom...glede na mnozino komentarjev cez cel dan druge sluzbe vsekakor nimata...
srebrnibreg
12. 03. 2014 19.11
-5
Malo si poglej kdaj sem danes prvič komentiral in, če sem bil ves čas prisoten.
bertoolin
12. 03. 2014 19.12
+3
Torej si v popoldanski smeni...dej ne se spet vn vlect iz situacije, ki je vec kot ocitna...
srebrnibreg
12. 03. 2014 19.17
-3
berto- pa ti si genij. Le kako si vedel, da sem ta teden popoldan. Pridi me obiskat pod tromostovje kjer na Ljubljanici prah brišem. Drugače pa ti še verjetno lepo spiš, ko jaz že delam.
bertoolin
12. 03. 2014 19.26
+3
Vazno,da si priznal, da si eden izmed placancev,kar je sicer ze nekaj casa jasno...grem,Lp
srebrnibreg
12. 03. 2014 19.29
-2
Kje si pa videl, da sem imel kaj priznati?
iGURT
12. 03. 2014 20.07
-2
...če ne podpiraš koruptivnega še ne pomeni da si nek plačanc. ... pa to
srebrnibreg
12. 03. 2014 18.55
+0
Še sreča, da naši admini ene upravičeno bolj na kratko držijo.
Glavavtorbi
12. 03. 2014 18.38
+4
Odličen članek, končno imamo priložnost spoznati kaj se dejansko gremo in kdo smo postali s tem, ko lahko s pomočjo komaj nekaj let stare tehnologije, aktivno izražamo svoje in posredno oblikujemo javno mnenje, kar je bila do nedavna izključna domena raziskovalnih novinarjev ter kolumnistov. Odkar smo na sceni, smo vsi postali povprečni, vedno se najde nekdo boljši in vsakdo lahko zadene skrito bistvo, čeprav ni nikoli sodeloval niti pri kakšnem novinarskem krožku, na FDV je metal zgolj granitne kocke in se ne zna dvakrat podpisati enako. Profesionalne pisce člankov zavezuje tudi novinarska etika, če reče Pahor off the record, se o tem pač ne pogovarjamo, vendar to še ne pomeni, da ni nekdo izmed tisočih po naključju povedal prav tisto kar bi nam moralo biti zamolčano. Ljudi pač vodi intuicija, včasih jo je lažje izraziti v anonimne komentarju kot povedati prijatelju v obraz, ker se za razne bučke ni vredno kregati, se pa vseeno splača dobro razmisliti. Novinarji oblikujejo jedro, okoli katerega komentatorji napletemo vsebino, preizkusimo tisoč načinov kako ne deluje in s tem utemeljimo jedru članka svoj čas, v katerem živimo ter lokacijo v družbi, ki jo zadeva. Dvomim, da bi to lahko motilo oblast, oni kontrolirajo vertikalo in horizontalo ali kot bi rekel Moore, nobena električna naprava ne bi smela obstajati brez tipke za takojsnji izklop. Včasih so televizijo predvajali s 15 sekundnim zamikom, danes nam lahko narišejo na ekran kar hočejo in popravljajo celo za nazaj, oblast ki to kontrolira pod nobenim pogojem ne more biti ogrožena. Verjetno se zato večina deržavljanov vzdrži komentarjev, poznam ljudi, ki še nikoli v življenju niso stisnili niti palca, ker se zavedajo, da lastnik beleži tudi ip številko naslova, od koder je prišlo interaktivno javno izražanje tiste osebnega mnenja, točno določenega državljana in volilca. Zanimiv fenomen se mi zdi, da se potencialni volilci večkrat strinjajo s komentatorjem kot z neko ali celo proti vsem političnim strankam skupaj, mogoče ni oblast čedalje slabša ampak smo državljani vse boljši.
01xxy
12. 03. 2014 18.35
+4
Razne Sofije, Lepe Anke, Tineti itd...Čepijo cele dneve za računalnikom in razbijajo normalne komentarje. Ista metoda, kot v politiki. Vidni so iz vesolja.
Glavavtorbi
12. 03. 2014 18.10
+6
Obstaja še peta skupina komentatorjev oziroma kritikov družbe, ki to počnemo ker lahko edino tu javno izražamo svoje kritike, za pisma bralcev nikoli nismo mogli vedeti, če bodo res objavljena in kako jih bodo cenzurirali, da zgledajo kot del propagande ali dokaz za resničnost njihovih konstruktov, medtem ko so spletni portali običajno fer in normalnim piscem ne cenzurirajo praktično ničesar. Ti posamezniki smo se zamerili vsem po spisku, ker je nemogoče objektivno in iskreno debatirati, če ne kritiziraš tudi povezanega dogajanja, kar pomeni, da moraš izpostavljati tudi prijatelje oziroma načelne zaveznike. Rezultat niso le popolnoma prazni žepi temveč tudi hišne preiskave in zasegi računalniške opreme, ne rečejo zastonj, da tudi slepa kura zrno najde, ampak oblast tega ne more vedeti, da je slepa namreč in se ji je zgolj posrečilo zadeti zrno resnice, ker je pač lačna in ustrezno motivirana za iskanje. Če hočeš postati državni sovražnik, ne laži, bodi iskren in komentiraj zastonj, takih se vsi bojijo, ker denar obstaja prav zato, da se lahko ljudje kaj zmenijo. Kdor ne mara denarja, ne verjame v vrednote, na katerih temelji moderna človeška družba, s tem avtomatsko postanejo državni sovražniki številka ena. Ljudi, ki plačujejo, še nisem srečal, včasih kdo kaj namigne, ker rabi nekoga, da se izpostavi namesto njega, pravi ljubitelji dobrih komentarjev pa raje stisnejo roko in dajo za rundo, brez da bi sploh omenjali komentar, ker če je bil res dober, se o tem ni varno javno pogovarjati. Najbrž obstaja še šesta skupina komentatorjev in sicer brezdomci, ki so se zamerili Janši, čeprav je on verjetno edini na sceni, ki si upa tožiti neposredno in osebno, vsi ostali prožijo razne postopke v imenu drugih, ki naj bi bili užaljeni, ti pa res dobijo nekaj zato, ker omogočajo gospodarjem, da se maščujejo neprilagojenim komentatorjem v njihovem imenu, češ da je treba zakon spoštovati, ampak edino kadar njim kaj ni všeč, pa take fore.
realno1
12. 03. 2014 18.09
+1
Kaj je to samo naključje, da je danes tak mir na desnem delu ekrana, kjer so navedeni čivki? Včasih je vse rumeno-modro...
fujjjjjj
12. 03. 2014 18.09
+1
hm od koga mislite da jaz živim....kdor da več tega hvalim haahaha