Zdravje / ARHIV ČLANKOV
21.04 12. 03. 2021
Zdravje Zadovoljna

Medicinska hipnoza: ena metoda za zdravljenje več bolezni

Si predstavljate, da bi lahko z eno metodo zdravili bolečine, strah, fobije, tesnobo, depresijo, seneni nahod, astmo, bradavice, akne ali močenje postelje? Res obstaja, gre za medicinsko hipnozo, ki jo izvajajo zdravniki, psihiatri ali psihologi. V slovensko društvo medicinske hipnoze je zbranih že več kot 150 hipnoterapevtov. Vse od kirurgov, zobozdravnikov, anesteziologov do psihiatrov in psihologov. Obiskali smo pionirja medicinske hipnoze pri nas, zdravnika, porodničarja in psihologa Marjana Pajntarja, ki je prvi v Sloveniji pred skoraj 60 leti opravil porod pod hipnozo.
07.51 29. 08. 2018
Zdravje Zadovoljna

Za vsako bolezen obstaja rešitev – če le greste pravočasno do zdravnika!

Kolikokrat vas boli glava, pa vzamete protibolečinsko tableto ali dve, da ohromite bolečino? Kolikokrat imate občutek, da ste vse bolj utrujeni in imate vse manj energije, pa je za to kriva stresna služba, v kateri vas ožemajo kot gobo? Najbrž ni potrebno naštevati naprej: dejstvo je, da bolečino, utrujenost in slabo počutje vse bolj jemljemo kot nekaj vsakdanjega, nekaj kar je posledica vse hitrejšega tempa življenja in s čimer se moramo pač naučiti živeti. Pa kdaj pomislite, da gre morda za kaj hujšega?
11.06 25. 05. 2018
Zdravje Zadovoljna

Slovenska resničnost: Tako dolge so čakalne vrste v našem zdravstvu!

Skrb zbujajoč je podatek, da v Sloveniji vsakega sedmega pacienta, ki obišče osebnega zdravnika, ta napoti k specialistu. Ker je sistem javne zdravstvene mreže kljub večletnim nenehnim opozorilom še vedno preobremenjen, se bolnik v primeru zdravstvenih težav prej ali slej sreča z dolgimi čakalnimi dobami za specialistične preglede. Bodo lansko leto sprejeti ukrepi vlade odpravili dolgotrajno čakanje ali je vedarle bolje, da se znajdete sami in pravočasno poskrbite, da boste na vrsti med prvimi?
13.02 20. 04. 2018
Zdravje Zadovoljna

Kako najhitreje do zdravnika specialista?

Slovenski zdravstveni sistem se je v zadnjih letih pogosto znašel v središču pozornosti: po eni strani zaradi vrhunskih dosežkov naših specialistov, ki odmevajo po vsem svetu, po drugi strani pa zaradi kaosa pri organizaciji dela in vse številčnejših nepravilnosti v delovanju. Posledice tega najbolj občutijo pacienti, ki morajo pred vsako obravnavo pri zdravniku specialistu najprej do osebnega zdravnika po napotnico, nato pa tudi po več let čakajo v vrsti in upajo, da jih morebitna bolezen ne bo prehitela. Je res nemogoče, da bi bili na vrsti prvi?
13.22 29. 09. 2017
Zdravje Zadovoljna

Zato slovenski delavci v službo hodijo tudi poškodovani in bolni!

Vsi se kdaj znajdemo v finančnih težavah. Veliko jih je mogoče premostiti s pozitivno naravnanostjo in ob pomoči sorodnikov ter prijateljev, vedno pa le ne gre tako preprosto. Sploh, ko vmes poseže bolezen. Vemo namreč, da pogosta ali dalj trajajoča odsotnost z dela običajno pomeni tudi manjši osebni dohodek, za samostojne podjetnike pa v najslabšem primeru celo začetek konca poslovne poti. Kako torej poskrbeti, da bolezen ali poškodba ne bosta ogrozili finančne varnosti samostojnega podjetnika in njegovih najbližjih?
13.21 29. 09. 2017
Zdravje Zadovoljna

Ukrepajte, preden bo prepozno!

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so aprila letos objavili najnovejše podatke o zdravstvenem stanju prebivalcev slovenskih občin. V primerjavi z lani uporabljenimi podatki letošnji kažejo, da smo se nekoliko postarali, bolj izobrazili in več delali. Zmanjšala se je umrljivost in posledično podaljšala pričakovana življenjska doba. Zmanjšal se je delež prekomerno prehranjenih otrok, manj je tudi novih primerov raka. Odlične novice, torej, toda ...
13.20 29. 09. 2017
Zdravje Zadovoljna

Izognite se poletnim nezgodam!

Ob besedi dopust nekateri pomislijo na morje, drugi na razvajanje v toplicah, tretji na prostočasne dejavnosti, četrti na mir, naravo in preživljanje časa z družino. Verjetno bi se našla še kakšna peta ali šesta skupina ljudi s še nekaterimi drugimi asociacijami, zagotovo pa nihče med nami v času oddiha ne pomisli na nezgode in bolezni. A dejstvo je, da te nimajo počitnic, zato bi morali biti nanje vselej dobro pripravljeni.
13.19 29. 09. 2017
Zdravje Zadovoljna

Tudi rakava obolenja so lahko dedna

'To imamo v družini!' Stavek, ki ga v vsakdanjem življenju velikokrat slišimo. Večina dednim boleznim ne posveča posebne pozornosti, kar je po besedah strokovnjakov narobe. Z zavedanjem povišane verjetnosti za razvoj določene bolezni, ki je prisotna v družini, lahko namreč močno vplivamo na kakovost življenja in se pravočasno ter ustrezno pripravimo na bolezenske izzive, pred katere nas lahko postavi usoda.