Slovenija

'Banke so denar veselo posojale tajkunom, zdaj pa ga kupcem vrednostnih papirjev ne dajo nazaj'

Ljubljana, 05. 11. 2013 15.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Državni svetniki so sprejeli odložilni veto na novelo zakona o bančništvu, ki v sanacijo bank vključuje tudi imetnike podrejenega dolga, s čimer bi se po opozorilih večine svetnikov prizadelo številne državljane, ki prek raznih skladov varčujejo za prihodnost.

Z novelo zakona o bančništvu, ki so jo poslanci sprejeli minuli torek, bi se vzpostavil pravni okvir za delitev bremen v primeru reševanja bank v težavah med državo na eni strani in določenimi kategorijami upnikov banke na drugi strani. Uvedla bi nov izredni ukrep, ki ga za zagotavljanje ustrezne kapitalske ustreznosti banke lahko uporabi Banka Slovenije, in sicer da banki naloži prenehanje ali konverzijo hibridnih oziroma podrejenih instrumentov.

Denar
Denar FOTO: Thinkstock
Državni svetniki so odložilni veto izglasovali s 14 glasovi za in 12 proti, poslanci bodo moral zdaj o noveli zakona o bančništvu odločati še enkrat. Vendar bo takrat potrebna absolutna večina vseh poslancev, torej najmanj 46.

Državni svetnik Jože Slivšek je v imenu predlagateljev opozoril, da bodo ukrepi, kot so konverzija podrejenih ali hibridnih obveznic v kapital in delni ali popolni odpis vrednosti instrumentov, prizadeli več kot četrtino državljanov, ki prek njih bodisi neposredno bodisi posredno prek raznih skladov varčujejo za prihodnost. "Banke so denar dobile in ga veselo posojale tajkunom, zdaj pa ga kupcem vrednostnih papirjev ne dajo nazaj," je nasprotoval določbam zakona. Obenem se po njegovih besedah pozablja, da so imetniki dolga le upniki, ki za razliko od delničarjev niso imeli vzvodov nadzora in upravljanja v bankah. Kot posojilodajalci bankam tako podobno kot varčevalci ne bi smeli prevzeti tolikšne odgovornosti za slabo poslovanje, meni.

Nasprotno je finančni minister Uroš Čufer pojasnil, da je državna pomoč bankam v skladu z avgusta spremenjenimi smernicami Evropske komisije dopustna le, ko breme sanacije bank nosijo najprej lastniki, zatem imetniki hibridnih in nato podrejenih obveznic. Šele zatem se za pokrivanje morebitnih izgub bank lahko uporabijo sredstva davkoplačevalcev, je dejal.

Strinjal se je podpredsednik državnega sveta Stojan Binder. Druga možnost je, da sanacijo bank plača vseh dva milijona prebivalcev, je opomnil navzoče na seji in dodal: "Če kdo misli, da bodo plačevali Nemci, Avstrijci, Francozi ali Italijani, se je globoko zmotil." Kupci vrednostnih papirjev seveda niso bili špekulanti, vendar so se odločili kupiti nekaj bolj tvegane vrednostne papirje, je še dejal Binder, ki mu niti na misel ne pride, da bi on sam saniral bančni sistem pred tistimi, "ki so se šli neke rizične igre".

Tudi državna svetnica Marija Lah se je zavzela, da lastniki prvi prevzamejo obveznosti, ki izhajajo iz takega ali drugačnega stanja finančne inštitucije: pa naj gre za izplačilo dividend ali sodelovanje pri sanaciji. Državne svetnike je zato pozvala, naj ne podprejo veta. Čufer je še poudaril, da novela zakona izrecno določa, da posamezni upnik, s tem ko se mu določene terjatve odpišejo oziroma prekvalificirajo, ne sme utrpeti višjih izgub, kot pa če bi prišlo do stečaja banke. "Na slabšem ne more biti," je dejal.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KOMISSAR-REX
06. 11. 2013 07.57
+7
LB je pokradla celi Balkan, sedaj pa jim je ostal samo domaci teren. Saj veste, ko lopov nima vec kaj za krast zunaj potem krade v svoje lasni hisi.
RoccoS
05. 11. 2013 21.49
+9
V sloveniji varčevati? niti centa ne dam v banko!
rogia
05. 11. 2013 20.11
+12
Narod na cesto z vilami in kosami in poiskat tiste ki so nas pripeljali do sem kjer smo.LE VKUP VKUP UBOGA GMAJNA.
Adalbert-Mišo Koren
05. 11. 2013 19.21
+15
Mene samo zanima kje so vsi tisti lopovski nemoralni in pokvarjeni direktorji bank ,kiso si delili nenormalne nagrade za uspesno vodenje bank!?
Adalbert-Mišo Koren
05. 11. 2013 19.23
+12
Njim naj se vzame!aja pardon!so dobili za posteno delo!ja posteno so se sli lopovska posla!edino to !!!
Olcar 1
05. 11. 2013 17.49
+20
jaz sem tud posodil dnar ba ra bi gemblerski in ga nikoli nisem dobil nazaj... bavcarja, srota, kordeza, rascana, janso, jankovica, senico v vrsto.vsakemu stango dinamita z detonatorjem v roke, senici pa v rit in boooom.. in bi lahk imeli nov drzavni praznik
NARAVNOODVAJALO
05. 11. 2013 18.10
+1
..kje vedno dodate še janšo........bolezen
Adalbert-Mišo Koren
05. 11. 2013 19.18
+9
Dodamo zato ker je on bil in je prvi mafijec v drzavi,in z njim na celu vlade se je vsa ta kraja zacela!!!pa l.p.!
brez-veze
05. 11. 2013 16.35
+32
Vse banke, ki so hazardirale, bi morale bankrotirati že leta 2008. Ne razumem zakaj moramo davkoplačevalci dokapitalizirati nekaj, kar ni našega. Če si normalen in nekomu posojaš denar, verjetno poznaš rizik. Če ne, sam nosi odgovornost. Jaz nisem bil zraven ko ste delili dobičke, zato ne vem zakaj bi bil zraven sedaj, ko se deli \"puf\". Kot je ugasnilo že mnogo \"fabrik\", ravno tako bi morala propasti tudi banke. Če bi se to dogodilo že takoj na začetku, bi bila to streznitev za ostale banke, tako pa se sedaj hazard nadaljuje naprej. SMRT GNILIM BANKAM!!! Če ne znate poslovat, je pač bolje da \"crknete\" in dajte možnost tistemu, ki zna. Za vašo nesposobnost nismo krivi davkoplačevalci. Država bi v prehodnem obdobju morala zaščititi le gospodarstvo in ne bank in vlagateljev. Življenje je rizik, zato se malo pazi kje imaš svoj denar. Trenutno je najbolje da ga daš v \"štumf\".
englumac
05. 11. 2013 16.21
-6
saj prav...pa kaj pol
kleopatra-1
05. 11. 2013 16.15
+24
Oprostite, ampak mislim, da ni prav, da plačujemo za grehe bank tisti, ki z njimi nimamo nič. Ta četrtina naj plača zgube, ostalih 3/4 prebivalcev res ne bomo več plačevali za vse. Če bo izglasovan veto, to pomeni, da bomo morali plačevati vsi - bo treba na ulice.
kleopatra-1
05. 11. 2013 16.17
+17
to tudi pomeni, da nas je 3/4, ki ne uspemo privarčevati za prihodnost, zakaj bi plačevali tistim, ki imajo?
24uric
05. 11. 2013 16.00
+32
a ste že kdaj videli bankirja v arestu?