Gospodarstvo

Likvidaciji bank bosta državo stali več kot 400 milijonov evrov

Ljubljana, 09. 09. 2013 09.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
N.Š.K./G.G./STA
Komentarji
795

Probanka in Factor banka sta pod izredno upravo. Kljub temu banki normalno poslujeta, njuna likvidacija pa bi lahko državo stala več kot 400 milijonov evrov, saj gre večini podjetij, ki so v lasti bank, zelo slabo. V SDS so prepričani, da vlada zagotavlja sredstva za privilegirane.

Nasprotniki prisilne likvidacije opozarjajo, da bo država za banki, ki imata le okoli 4-odstotni delež, namenila ogromno davkoplačevalskega denarja.
Nasprotniki prisilne likvidacije opozarjajo, da bo država za banki, ki imata le okoli 4-odstotni delež, namenila ogromno davkoplačevalskega denarja. FOTO: Miro Majcen

Probanko in Factor banko od danes, potem ko se je Banka Slovenije v petek odločila za uvedbo postopka nadzorovanega prenehanja poslovanja, vodita izredni upravi. Banki normalno poslujeta, ne smeta pa začenjati novih poslov. Kljub jamstvu države, da so njihovi depoziti na varnem, pa so danes nekateri prišli v svojo enoto banke, da bi preverili, kaj se dogaja z njihovimi depoziti, nekateri pa tudi zato, da denar preprosto dvignejo. Tako je bilo nekaj gneče pred enoto Probanke v Kopru, medtem ko gneče v Ljubljani ni bilo.

Komitent bi prekinil pogodbo, pa ne more

Eden od redkih komitentov, ki so zjutraj obiskali ljubljansko poslovalnico Factor banke, je sicer pojasnil, da je skušal prekiniti pogodbo, a so mu povedali, da to, dokler se ne bo iztekla, ne bo mogoče. Njegov denar tako ostaja na banki.

Pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) ocenjujejo, da komitenti Probanke in Factor banke v trenutni situaciji nimajo razlogov za skrb. Varčevanja, ki jih imajo sklenjena pri obeh bankah, bodo izplačana v skladu s pogodbami. Prav tako sporočajo, da se pravice in obveznosti potrošnika iz kreditov s tem ne spremenijo. Prav tako še naprej veljajo vsa določila iz kreditnih pogodb z obema bankama. Pri ZPS dodajajo, da je verjetno, da bodo kreditne pogodbe in bančni računi pri obeh bankah v naslednjih mesecih prenesene na drugo banko. O spremembah poslovanja ali pa o morebitnih podražitvah morajo biti potrošniki vnaprej obveščeni, tako da se lahko odločijo, če se z njimi strinjajo ali pa bodo bančni račun raje odprli pri drugi banki, še dodajajo na ZPS.

Mnogi komitenti svoji banki ne zaupajo več, a pogodbe pred iztekom ni mogoče prekiniti.
Mnogi komitenti svoji banki ne zaupajo več, a pogodbe pred iztekom ni mogoče prekiniti. FOTO: POP TV

Milijardno poroštvo države

Prvak SD Igor Lukšič je dejal je, da je pomembno, da je Banka Slovenije po šestih letih začela ukrepat. Pravi pa, da je bolje, da banke, ki ne izpolnjujejo funkcije, ne obstajajo, in da je vprašanje, zakaj se je odločilo pokriti vse komitente.

Država je Banki Slovenije izdala poroštvo v višini 490 milijonov evrov za Probanko in 540 milijonov evrov za Factor banko, s katerim bo centralna banka lahko v sistemu centralnih bank evroobmočja črpala neposredno posojilo v skrajni sili in tako zagotavljala likvidnost obema bankama do poplačila vseh vlog.

Vsi navadni upniki bodo v celoti poplačani, delničarji in imetniki podrejenih dolžniških instrumentov pa bodo sodelovali pri delitvi bremen. Proces naj bi trajal dve do tri leta, po prvih ocenah finančnega ministrstva pa bi končni strošek državne garancije za obe banki lahko dosegel 400 milijonov evrov.

Toda v oddaji 24UR so poročali, da bo reševanje stalo več, nemara celo okoli milijardo evrov. Toliko je depozitov v obeh bankah, ki jih bo morala država vrniti. 600 milijonov premoženja v obeh bankah je namreč na trhlih nogah. Večini podjetij, ki jih imata banki v lasti, gre zelo slabo.

Med tistimi, ki imajo na teh dveh bankah na računu več kot 100 tisoč evrov je le peščica "malih" ljudi. V Factor banki imata račun med drugimi podjetji KLM naložbe, ki je v večinski lasti ljubljanskega župana Zorana Jankovića, in Ram Invest Igorja Jurija Pogačarja. V obeh bankah pa ima dva od sedmih računov odvetniška pisarna Mira Senice, so poročali v oddaji SVET.

SDS: Sredstva za privilegirane

V odzivu na likvidacijo je Jože Tanko (SDS) dejal, da "ni prvič, da bo vlada privilegiranim zagotovila sredstva, ki jim ne gredo". Tanko še dodaja, "da so omrežja povzročila luknjo v bančnem sistemu in vlada bo zagotovila, da bodo ta omrežja ostala nepoškodovana. Zagotavljanje poroštva za Probanko in Factor banko pomeni, da se bo finančna luknja porazdelila na vse državljane," pravi Tanko.

Andrej Šircelj (SDS) pa dodaja, "da želi vlada v imenu stabilnosti finančnega sistema breme zasebnih bank prenesti na davkoplačevalce." Šircelj je prepričan, da je "odgovornost na lastnikih". Po njegovem mnenju bi bile namreč obveznosti države manjše, če bi se vlada in Banka Slovenije odločili za stečaj bank, v katerem pa depoziti ne bi bili v celoti poplačani.

Poslanci SDS so sicer vložili zahtevo za izredno sejo DZ, na kateri bi obravnavali predlog priporočila o problematiki reševanja zasebnih bank Probanke in Factor banke z denarjem slovenskih državljanov.

Predsednik SLS Franc Bogovič  je zadovoljen, da je Banka Slovenije začela ukrepati, a ta zgodba zaradi spornega ozadja pri poslovanju bank še ne sme biti zaključena. Po njegovem mnenju do tega sicer ne bi prišlo, če bi Banka Slovenije v preteklosti opravljala svoje delo.

Premierka Alenka Bratušek je seveda bolj optimistična. "Po naši oceni bi moralo tudi to sedaj stabilizirati ali pomagati k stabilizaciji našega bančnega sistema," je dejala.

Arhar ukrep pozdravlja

Odločitev in likvidacija dveh bank je pot k normalni državi, pa je prepričan Arhar. Po njegovem mnenju načrt likvidacije obeh bank pomeni zmožnost Slovenije, da ukrepa.

Predsednik Združenja bank Slovenije (ZBS) France Arhar je povedal, da v združenju v dopoldanskem času niso imeli informacij, da bi se dogajalo kaj posebnega. Za Finance pa je dejal, da smo v Sloveniji z odločitvijo, da gresta banki v likvidacijo, "končno naredili prvi korak in aktivirali zakon o stabilnosti bančnega sistema". Sporočilo ob odločitvi za likvidaciji obeh bank je po njegovem mnenju to, naj se navadni posamezniki in podjetja, upniki, ne bojijo. "Vaše premoženje je varno," je poudaril.

Grahek kritičen na račun nesposobnega vodstva

Finančni analitik Andraž Grahek
Finančni analitik Andraž Grahek FOTO: Aljoša Kravanja

Način, na katerega se je država lotila reševanja teh dveh bank, je po mnenju finančnega analitika Andraža Grahka norost. Za spletni Žurnal24 je dejal, da je reševanje Factor banke in Probanke v bistvu reševanje bank in podjetij, saj imata banki malo depozitov finančnih oseb. "Če je ena milijarda evrov poroštev, to je tri odstotke BDP, potrebna za rešitev dveh majhnih bank, ki nimata niti pet odstotkov tržnega deleža, koliko bo šele stalo reševanje celotnega bančnega sistema?" se sprašuje Grahek, ki je kritičen tudi na račun dosedanjega vodstva. "Podjetja imajo posebne oddelke za obvladovanje tveganj in finančne direktorje, banke pa bi morale vedeti, kaj se dogaja na trgu. Če država jamči za vse, lahko njihovo delo opravlja opica," v pogovoru za Žurnal24 pravi Grahek in opozarja, da bo imela poteza odločilen vpliv tudi vnaprej, saj so tudi druge banke v težavah.

V oddaji SVET pa je dodal, da bi bilo bolj smiselno, da bi 400 milijonov evrov namenili sistemskim bankam, saj bi s tem okrepili jedro sistema slovenskega bančništva.

Ekonomist Jože P. Damijan pa je pred dnevi dejal, da je ukrep Banke Slovenije logičen in nujen. Pravi, da je škoda, da se Banka Slovenije tega ni lotila že pred štirimi leti, saj da bi bil v tem primeru strošek za davkoplačevalce bistveno manjši. V luči garancije države za obveznosti obeh bank in bančne vloge po njegovem mnenju ne bi smelo priti do navala na banke, kar je Banka Slovenije tudi hotela preprečiti. Ni pa tega nikoli mogoče izključiti, je dodal.

Glaser o tem, zakaj niso banke dokapitalizirali

Za zagotavljanje likvidnosti in solventnosti Factor banke je država Banki Slovenije izdala poroštvo v višini 540 milijonov evrov, Probanki pa v višini 490 milijonov evrov.
Za zagotavljanje likvidnosti in solventnosti Factor banke je država Banki Slovenije izdala poroštvo v višini 540 milijonov evrov, Probanki pa v višini 490 milijonov evrov. FOTO: Miro Majcen
Perutnina Ptuj je leto 2012 sklenila z 262 milijoni evrov prihodkov, kar je največ doslej in dobra dva odstotka več kot leto prej, kljub temu pa je ptujska skupina leto 2012 končala z izgubo. Prav zaradi slabitve naložbe v delnice Probanke je lani ustvarila 7,5 milijona evrov izgube.

Roman Glaser je predsednik uprave Perutnine Ptuj in hkrati predsednik nadzornega sveta Probanke. Perutnina Ptuj je s skoraj 11 odstotki drugi največji lastnik mariborske banke. Na vprašanje, zakaj se obstoječi lastniki niso odločili za dokapitalizacijo Probanke, ko bi to še bilo mogoče, je Glaser odvrnil, da so v Perutnini Ptuj zaradi splošne gospodarske recesije, ki se je začela leta 2007, in na katero niso imeli vpliva, prilagodili svojo poslovno politiko. Z njo so poudarili usmerjenost v osnovno dejavnost, to pa je pridelava varne, zdrave in kakovostne hrane iz perutninskega mesa.

"Pri naši naložbi v Probanko gre za investicijo, ki smo jo realizirali v popolnoma drugačnih družbenih, ekonomskih in gospodarskih razmerah že pred dvema desetletjema. Od takrat je Perutnina v obliki dividend, ki so kumulativno znašale skoraj štiri milijone evrov, dobila del vložka povrnjenega, v letu 2012 pa je slabila del naložb v Probanko v višini dobrih devet milijonov evrov," je dejal Glaser.

Skupina Sava Re bo zaradi likvidacije Probanke in Factor banke evidentirala odhodke iz naslova slabitev podrejenih finančnih instrumentov in delnic v skupni vrednosti 4,8 milijona evrov.

Kot je še pojasnil, jim je ostal še manjši del naložbe v lastništvo Probanke, ki ga bodo glede na razplet dogodkov slabili v letošnjem poslovnem letu. Gre za manj kot dva milijona evrov, kar pa na poslovanje ptujske družbe po njegovih besedah ne bo imelo več bistvenega vpliva.

ACH zaradi likvidacije ne bo šel v stečaj

Iz družbe ACH, ki je nekaj več kot 40-odstotni lastnik Factor banke, so sporočili, da je odločitev Banke Slovenije presenečenje. "Pred slabim letom so Factor banki izdali odločbo za pridobitev kvalificiranega deleža v KD Banki, v kateri so nedvoumno zapisali oceno o primernosti banke kot bodočega kvalificiranega imetnika in s tem sporočili, da ima banka dobro ime, mnogoletne izkušnje na področju bančništva in da je finančno trdna," so zapisali.

Družba ACH je v preteklosti skladno s strategijo uprave banke, le-to večkrat dokapitalizirala, v zadnjem času pa so skladno z aktualno strategijo ACH o umiku iz finančnega naložbenja iskali možnosti za dezinvestiranje in izstop iz lastništva banke, so še pojasnili. Nadzorovana likvidacija banke bo imela negativen vpliv na bilanco ACH, saj knjigovodska vrednost naložbe v Factor banko znaša 22 milijonov evrov. "Navedeno dejstvo sicer nima trenutnega neposrednega vpliva na likvidnost družbe ACH, ki posluje skladno z letnim planom, je solventna, kapitalsko ustrezna in tekoče poravnava vse svoje obveznosti. Nesporno pa bo odločitev BS imela negativni vpliv na poslovanje, ki ga bomo morali obvladovati oz. kompenzirati z drugimi ukrepi in aktivnostmi v okviru poslovnega prestrukturiranja, ki se že izvaja," so še sporočili.

Spomnimo

Banka Slovenije je v petek izdala odločbo o imenovanju izrednih uprav v obeh bankah. Z dnem izdaje odločbe pa so prenehale vse pristojnosti članom uprave in nadzornega sveta banke ter skupščine. Izredni upravi sta se med koncem tedna že seznanjali s stanjem v obeh bankah. V času trajanja izredne uprave bo pristojnosti skupščine in nadzornega sveta opravljala Banka Slovenije.

V bankah zagotavljajo, da bo njihovo poslovanje v prihodnje potekalo nemoteno na vseh področjih bančnega poslovanja.
V bankah zagotavljajo, da bo njihovo poslovanje v prihodnje potekalo nemoteno na vseh področjih bančnega poslovanja. FOTO: Miro Majcen

Banki bosta do konca procesa nemoteno poslovali, depoziti so varni in bodo v celoti izplačani ob dospelosti, zagotavlja centralna banka. Komitenti lahko zahtevajo vračilo depozitov po pogojih, ki jih določa pogodba, praviloma ob zapadlosti oz. predčasno v primerih, ki jih določa pogodba ali za katere se dogovorita komitent in banka.

Stranke bodo lahko nemoteno poslovale z bančnimi karticami ter opravljale plačilni promet in druge bančne storitve. Tudi posojila, najeta pri teh dveh bankah, se vračajo ob nespremenjenih pogojih. Banki pa ne bosta smeli sklepati novih poslov ali ponujati storitev novim strankam.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (795)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

damirg@email.si
14. 09. 2013 17.08
+1
še pred 2 tednoma nisem vedel da obstajajo tile dve banki. ni mi pa jasno kako lahko ustanovi s skupno manj kot 150 zaposlenimi naredijo za 400 milijonov evrov škode.
Proxsy
12. 09. 2013 13.02
+3
še kar niso vsi državljani dojeli da se delajo norce iz nas!!!!
VSEZNALECno1
11. 09. 2013 13.45
+4
Ok torej bo stalo 875 mio. Obicajen % povezan s slovensko obicajno krajo.
ne rabimo predsednika
15. 09. 2013 11.21
RoccoS
11. 09. 2013 13.09
Dokapitalizirali bomo banke takrat, ko bodo obsojeni direktorji, nadzorniki in politiki, ki so si dajali kredite brez kritja! Do takrat pa bi moral narod dvignit vse prihranke iz bank!
totinori
10. 09. 2013 13.53
+4
NEKAJ ZA RAZJASNITEV IN OSVEŽITEV SPOMINA! Kdo je tukaj nor?! Na provladnih protestih (!), kar je oksimoron že sam po sebi, zbora za republiko je predsednik vlade Janez Janša danes izrekel nekaj krepkih \'\"bistroumnih\' nesmislov\". Denimo: \"Največja težava Slovenije je večmilijardna bančna luknja. Sestavlja jo 16 povezanih konglomeratov, ki so večinoma v lasti članov Foruma 21. Luknja ima jasno prepoznavne botre in barvo. Po grobih ocenah se je iz državnih bank in podjetij prelilo v okrilje tranzicijske levice med 200 in 500 milijonov evrov na leto\" (Finance). Je možno, da je Janša za trenutek izgubil prištevnost? Ta bančna luknja je namreč nastala izključno v državnih bankah in nastala je izključno v času 2005-2008, ko je te državne banke nadzirala vladna koalicija pod vodstvom Janeza Janše. Kdo je tukaj nor?! Državni banki NLB in NKBM, ki so ju nadzirali nadzorniki, ki jih je imenovala Janševa vlada, sta v letih 2005-2008 po tekočem traku podeljevali kredite za menedžerske prevzeme, mariborske cerkevene tajkune in financirale razne leasing operacije. To je dejstvo. Fakti bruti. Dejstvo je, da tedanja vlada pod vodstvom Janeza Janše ni želela prodati deleža v NLB, s čimer je tedaj izgubila okrog 640 milijonov evrov, vključno z letom 2008 pa je dokapitalizacija pobrala še dodatnih 900 milijonov evrov, sedanja sanacija NLB pa bo stala okrog 2 milijardi evrov. S tem je tedanja Janševa vlada povzročila za okrog 3.5 milijarde evrov neto izgube za davkoplačevalce. Dejstvo je, da je leta 2005 vlada aktivno pomagala Igorju Bavčarju in Boško Šrotu pri prevzemu Mercatorja (pri čemer sta jima državna Kad in Sod še dala posojila za prevzem, pred tem pa dokapitalizirala Mercator). Dejstvo je tudi, da sta Kad in Sod leta 2007 sodelovala pri menedžerski privatizaciji Merkurja, tako da sta se iz njega umaknila s prodajo deležev Savi. Ista Sava pa je deleže prodala Merkurjevim menedžerjem, pri čemer je bil večinski lastnik Save tedaj državni Sod. Kaj nam torej hoče povedati Janez Janša? Da je kot predsednik vlade v obdobju 2005-2008 aktivno pomagal \"tranzicijski levici\" pri ropanju državnih bank?! Da je morda slabo opravljal svoje delo, ker njegova vlada ni imenovala dovolj dobrih nadzornikov v državnih bankah? Da je morda slabo opravljal svoje delo, ker njegova vlada ni prodala večinskega deleža v NLB in tudi NKBM? Da je morda slabo opravljal svoje delo, ker njegova vlada ni imenovala dovolj dobrih direktorjev Kada in Soda? Toda zakaj je sedanja vlada pod vodstvom Janeza Janše istega Petra Ješovnika, podpredsednika nadzornega sveta NLB v času prejšnje Janševe vlade, ki je očtno gledal stran pri \"bančnem ropu stoletja\" v banki, ki jo je nadziral, lani imenovala za predsednika uprave AUKN, ta teden pa za v. d. predsednika uprave državnega Sod?! Zakaj je sedanja Janševa vlada istega Marka Pogačnika, ki je v času prejšnje Janševe vlade vodil državni Sod, ki je omogočil Bavčarjev in Šrotov prevzem Mecatorja in menedžersko lastninjenje Merkurja, prejšnji teden imenovala za državnega sekretarja na Ministrstvu za finance?! Zakaj vlada iste kadre, ki so očevidno slabo opravljali svoje delo in omogočili \"bančni rop stoletja\", danes ponovno imenuje na najvišje položaje? Zakaj sedanjo vlado vodi isti predsednik, ki je soodgovoren za \"bančni rop stoletja\"? Zakaj isti predsednik vlade Janez Janša danes javno protestira proti katastrofalno slabemu predsedniku vlade Janezu Janši v obdobju 2005-2008? Mi lahko kdo pojasni, česa jaz tukaj ne razumem? Jože P. Damijan je ekonomist.
ne rabimo predsednika
15. 09. 2013 11.30
-1
Če prav razumem je Janez kriv za večino težav ostali so pa pridni in pošteni ?
tony_abcde@yahoo.com
10. 09. 2013 13.46
+9
Vstajnikov to očitno nič ne moti, zanimivo.
?akimalo
10. 09. 2013 14.45
+3
tony, dokler boš imel za vstajnike \"one\" in ne boš rekel \"mi\", se ne bo nič spremenilo. VSI smo v istem d., pa ne čakat na druge, če ti ne migneš.. bolje bi se slišalo če bi pisal v 1. osebi, če veš, kaj mislim.
Proxsy
12. 09. 2013 13.06
+1
ja itak da vstajniki ne bodo nikoli vsi, saj eni lepo žepe polnijo zraven...in mogoče si prav tony žepe polni...
ivo55
10. 09. 2013 13.21
+11
640 milijonov državnega denarja je v teh dveh bankah ( vir FINANCE ) - kaj dela državni denar v privat banki?! Država govori, da nima sredstev !? sam blef!
damirg@email.si
14. 09. 2013 17.10
+1
antonino
10. 09. 2013 12.03
+4
KAJ SEDAJ JOKATE, KAR STE HOTELI, TO IMATE
chucknorris
10. 09. 2013 13.03
+16
NIMAMO : ZA BREZPLAČNE ŠOLE IN VRTCE, ZDRAVSTVO, PENZIJE, INVESTICIJE KOT SPODBUDO GOSPODARSTVU, ZAPOSLOVANJE MLADIH ... IMAMO : ZA POLITIKE IN POSLANCE, ZA TAJKUNE, ZA KRADLJIVE BANČNIKE, ZA POŽREŠNA MINISTRSTVA IN VSAKOJAKE AGENCIJE, ZA SEKRETARJE, PODSEKRETARJE, ŽUPANE 200 OBČIN... KLOAKA SLOVENIJA !!!
Shisui
10. 09. 2013 11.37
-5
Hehe, pred 2008 je vsak bednež zidal, kupoval avtomobile, hodil na počitnice... Vse na kredit. Saj ne rečem, tajkuni so naredili ogromno škode ampak treba si bo priznati, da smo živeli DALEČ nad realnim standardom, katerega bi morali imeti, tako, da smo kolektivno krivi za tole sranje. Zdaj pa nafilajte minuse vsi tisti, ki še vedno ne razumete, da je standard države odvisen od BDP in da smo bili mi s standardom precej višje kot z BDP.
Gaja Bobek
10. 09. 2013 11.54
+14
nič ne nosim nobene kolektivne krivde, nosijo jo tatovi našega premoženja, od prodaje orožja in vseh tajkunskih kreditov naprej, kaj imam jaz pri tem in od tega, razen da so mi pokradli vse in moram zdaj še plačevati njihove pufe? Kriva je politika, ker to dopušča
antonino
10. 09. 2013 12.04
-11
SLOSUŽENJ a poznaš pregovor - kdor je brez greha, naj prvi vrže kamen vanjo - a misliš, da ga je kdo vrgel, zato tudi ti malo poglej v sebe, pa boš videl, da le nisi tak svetnik
Gaja Bobek
10. 09. 2013 13.09
+10
hehe nikoli nič ukradel, nikoli nič dobil, živim v stanovanju staršev, garam za majhno plačo, vse davke plačujem, ne hodim na počitnice, ker nimam denarja, vedno vse poplačal in preplačal - gledam v sebe in vidim bes
denden
10. 09. 2013 13.47
+6
Kaj pa je narobe s tem, da si na kredit kupiš hišo ali avto in kredit, s prenapihnjenimi obrestmi in stroški vred, pošteno odplačuješ. A zaradi tega živiš preko svojega standarda. Vsakega bedneža, kot jih imenuješ, ki ni odplačali kakšnega kredita, so že zdavnaj rubili. Za tiste z milijonskimi neodplačanimi krediti, pa je že druga zgodba.
?akimalo
10. 09. 2013 14.50
+3
razlika med tajkuni in ostalimi je, da tajkuni niso denarja rabili v domovini, ampak so ga deponirali se ve kje. ostali bedneži smo na osnovi kreditov delali marsikaj, kot pravi Shisui in smo kredite poplačali in porabili za nakupe v domovini.
lepota in zdravje
10. 09. 2013 11.28
+6
Ma kakšno državo ,narod bo plačal
Gaja Bobek
10. 09. 2013 10.57
+19
bravo bratušek, ogulit penzioniste in reveže z davki, da boš z našiim denarjem plačala tajkunske lopove, bravo, evo, pa bomo plačali še eno miljardo za lopove! Pa kdo je to še videl, mi pa kar tiho? Vstajniki kričijo - ne bomo plačali vaše krize - no, kje so zdaj? Saj jo plačujemo, kaj bodo naredili?
antonino
10. 09. 2013 12.02
-7
a misliš, da si bodo drugi mazali roke na tvoj račun - čudno, nič ti ne paše, zakaj pa potem nisi vstajnik
Gaja Bobek
10. 09. 2013 13.10
+7
kako pa veš, da nisem? vidim samo, da se samo deremo, pa v resnici nič ne naredimo, pa ne mazat rok na moj račun, to pa res ni potrebno
?akimalo
10. 09. 2013 14.52
slosuženj, vprašaj raje - vstaniki, kje SMO zdaj, kaj BOMO naredili?
VSEZNALECno1
10. 09. 2013 10.52
+8
Med nebom in zemljo, med Murgljami in Nebesi je soncna dezelica , Alpe pa to........., kjer si je politicno podprta elita, pravzaprav izhaja iz politike, elita namrec, .........da ne bi mislu da zna delati, Murglje pa to , .....skupaj s kupovanjem miru (nebesa, rkc) pa to ,..... vzela pravico da pobaše vse kar so ustvarili v socializmu, mislim ljudje ne obstajamo - samo kot davkoplačevalci- narod vse pozlati, pa to......, in obenem pokrade 10 generacij. Mi butaljci pa to gledamo............. Sej bom znoru........
expl0it
10. 09. 2013 10.58
+1
ivo55
10. 09. 2013 10.36
+10
Več kot jasno je zakaj so ti uzmoviči prvo kot prvo uničili SDK, nočejo davčnih blagajn, finančne policije !
Brundo
10. 09. 2013 10.41
+0
antonino
10. 09. 2013 10.35
+13
kdo bi si mislil, da ima naša država toliko denarja - ne vem, zakaj se potem sploh zadolžuje, če je lahko vsaki barabi porok
expl0it
10. 09. 2013 10.35
+5
Ce lahko damo 1000 hektarjev gozda za nalepke, te se lahko damo ta drobiz za banke. hehehe
LAKOCEMO
10. 09. 2013 14.27
-1
kaj pa cerkveni puf bliz 1 milijarde in sds in nsi potpirajo krajo
Shisui
10. 09. 2013 10.04
-1
Sicer je tole absurd ampak nekega dne bo pač treba poštimati banke.
energetik_
10. 09. 2013 13.36
+3
Poštimati bo treba vodstvo, nadzornike v bankah ter prejemnike kreditov.
pomi666
10. 09. 2013 09.49
+12
za predstavo ena zelo enostavna računica: večje slovensko proizvodno podjetje s 1.000 zaposlenimi ima recimo 100 miljonov evrov letnega prometa. kupci danes priznajo cca 5% čistega dobička, pomeni podjetje zasluži 5 miljonov na leto. eno tako podjetje bi moralo torej delati celih 80 let, da zasluži zgoraj navedeni znesek. če se mene vpraša je to državni terorizem in vsi vpleteni ( direktorji, nadzorniki in tisti, ki so jih postavili na položaje, vključno s predsedniki strank iz katerih morebiti izhajajo) nimajo pravice do sojenja, ampak bi jim že jutri morale odpovedati zavore. ne vem zakaj sicer imamo tajno službo. istočasno bi bil čas, da se vsi vase zagledani strokovni ekonomisti zamislijo nad časom 80 let. preventivno bi jim pomagal eden mesec predvzgoje na dobu, preden nastopijo kakršnokoli državno službo.
energetik_
10. 09. 2013 13.36
+2
Duhec3
10. 09. 2013 09.36
+12
Uničit državo in narod.... sodi v kategorijo izdaje. Logično, da jih pospraviš.... tko je v civiliziranem svetu. Nesreče se dogajajo....
energetik_
10. 09. 2013 09.32
+6
Banke bodo državljane stale več kot 400 milj. evrov!!!!
pomi666
10. 09. 2013 09.50
+6
Duhec3
10. 09. 2013 09.20
+8
Naivni ste.... še premal zategujejo in nategujejo. Vse bi lohk nardil na hitr.
Duhec3
10. 09. 2013 09.34
+3