Gospodarstvo

Gospodarsko rast na GZS označili za 'statistično anomalijo'

Ljubljana, 28. 02. 2014 10.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Obseg BDP se je lani v Sloveniji po prvih ocenah statističnega urada realno zmanjšal za 1,1 odstotka. Se je pa BDP povečal v zadnjem četrtletju lani, in sicer za 2,1 odstotka. Vlada je nad podatki navdušena, GZS pa opozarja, da gre za "statistično anomalijo".

V zadnjem četrtletju lani se je obseg BDP v primerjavi z zadnjim četrtletjem leta 2012 zvišal za kar 2,1 odstotka, na letni ravni, pa se je BDP po prvi oceni v letu 2013 zmanjšal za 1,1 odstotka. V zadnjem lanskem četrtletju se je tako zgodila rast BDP po osmih zaporednih padcih.

Prve ocene za leto 2013 kažejo, da je BDP v tekočih cenah dosegel 35,275 milijarde evrov in v primerjavi z letom 2012 ostal skoraj nespremenjen. BDP na prebivalca je znašal 17.128 evrov. Zaposlenost se je znižala za dva odstotka na 921.000.

BDP, popravljen za vpliv sezone in števila delovnih dni, ki jih za primerjave znotraj EU uporablja evropski statistični urad Eurostat, se je v zadnjem lanskem četrtletju lani v primerjavi s tretjim četrtletjem zvišal za 1,2 odstotka. V primerjavi z enakim četrtletjem predlani pa se je povečal za 1,9 odstotka.

Vlada: rezultati presegli tudi najbolj optimistične napovedi o gospodarski aktivnosti

Na današnjo objavo statističnega urada so se odzvali v vladi. Objava potrjuje, da je vlada s svojimi ukrepi uspela obrniti negativni trend v gospodarski aktivnosti. "Po osmih četrtletjih upadanja gospodarske aktivnosti je bila v zadnjem četrtletju lanskega leta v primerjavi z enakim obdobjem leta 2012 ponovno dosežena gospodarska rast v višini 2,1 odstotka. Objavljeni rezultati so tako presegli tudi najbolj optimistične napovedi o gospodarski aktivnosti v Sloveniji," so na vladi zapisali v sporočilu in dodali, "da je vlada kljub optimizmu zavezana nadaljevati z reformnimi zagonom, kar bo omogočalo doseganje stabilne gospodarske rasti v srednjeročnem obdobju, ki jo bodo občutili tudi državljani."

Recesija je prekinjena, ni je pa še konec

Upoštevajoč investicijsko in končno trošenje je domače povpraševanje tokrat pozitivno vplivalo na gospodarsko aktivnost v Sloveniji. Domače trošenje se je povečalo za 3 odstotke, še ugotavljajo na statističnem uradu.
Upoštevajoč investicijsko in končno trošenje je domače povpraševanje tokrat pozitivno vplivalo na gospodarsko aktivnost v Sloveniji. Domače trošenje se je povečalo za 3 odstotke, še ugotavljajo na statističnem uradu. FOTO: Thinkstock

"V zadnjem lanskem četrtletju smo presegli povprečje gospodarske rasti v EU," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedal Anže Podnar iz sektorja za nacionalne račune. Po njegovih besedah smo prekinili obdobje padanja, "a še ne moremo reči, da je konec krize ali konec recesije, lahko pa rečemo, da je prišlo do kratkotrajne prekinitve upočasnjevanja aktivnosti". Za trend bo treba počakati še dve četrtletji.

Kot je pojasnil, lahko o koncu recesije govorimo, ko večina makroekonomskih kazalnikov doseže tiste stopnje rasti, ki so jih imeli v daljšem časovnem obdobju. Medtem ko je gospodarska rast v zadnjem četrtletju že na meji svojega povprečja, zaposlenosti manjkata še približno dve odstotni točki. "Krize je torej konec, ko imajo podjetja toliko novih naročil, da lahko spet na novo zaposlujejo," je dodal.

GZS: Gospodarska rast premajhna za znižanje brezposelnosti

"Statistično anomalijo, ki smo ji bila priča z objavo gospodarske rasti v zadnjem četrtletju, lahko pripišemo predvsem uspešnejšemu črpanju evropskih sredstev za izgradnjo komunalne infrastrukture," opozarjajo na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Opozarjajo, da so k rasti odločilno prispevale spremembe zalog, kar je samo po sebi enkratna postavka. "Prispevek menjave s tujino je bil negativen, saj smo uvozili več blaga in storitev kot izvozili. Izdatki države so se skrčili manj kot v zadnjih dveh četrtletjih, kar bo negativno vplivalo na končen javno-finančni primanjkljaj."

Dodatno se moramo zavedati, da le gospodarska rast nad odstotkom in pol prinaša znižanje števila brezposelnih. Državo pozivamo k redistribuciji dela javno-finančnih odhodkov od tekočih izdatkov za plače in transferje v investicije, saj lahko na tak način vpliva na multiplikativno ustvarjanje nove dodane vrednosti v drugih delih gospodarstva. Odziv GZS na podatke o rasti BDP

Zadnji trendi na trgu delovne sile so še vedno neugodni, opozarjajo na GZS in pojasnjujejo, da je brezposelnih 130.000 ljudi, kar je največ v zadnjih 15 letih. Povečuje se delež dolgotrajno brezposelnih, število upokojencev je bilo v januarju medletno višje za 1,6 odstotka, kar vrši pritisk na pokojninsko blagajno in državni proračun. Ta prispeva kar tretjino h pokritju pokojninske luknje, še dodajajo.

"Precej optimistična napoved Evropske komisije o zgolj 0,1-odstotnem krčenju BDP-ja v letošnjem letu izpred nekaj dni temelji na predpostavkah visokega prispevka neto izvoza h gospodarski rasti, kar bo zelo težko doseči, če ne bomo hkrati znižali stroške poslovanja v Sloveniji," opozarjajo na zbornici.

Kaj vse je vplivalo na BDP?

K rasti so največ prispevale bruto investicije, torej bruto investicije v osnovna sredstva ter spremembe zalog, skupaj 3,3 odstotne točke. Bruto investicije v osnovna sredstva so se povečale za 5,9 odstotka. Najbolj so se povečale investicije v zgradbe in objekte, za 11,1 odstotka, in to predvsem na račun gradnje inženirskih objektov. Povečale so se tudi investicije v opremo in stroje, tokrat za 2,9 odstotka.

Pri končni potrošnji gospodinjstev opažamo, da glede na predhodno četrtletje okreva. Sicer je bila enaka kot pred letom, predvsem zaradi blage rasti trošenja drugih proizvodov (za 0,2 odstotka). Trošenje trajnih dobrin se je znova zmanjšalo, tokrat za 4,5 odstotka.

Izdatki države za končno potrošnjo so se tokrat zmanjšali za 1,9 odstotka, to je za nekoliko manj kot v prejšnjih četrtletjih. K zmanjšanju je tokrat največ prispevalo varčevanje na področju zdravstva ter socialnega varstva.

S proizvodnega vidika se je dodana vrednost povečala v večini dejavnosti. Najbolj se je povečala v gradbeništvu: kar za 7,7 odstotka. V predelovalnih dejavnostih se je po osmih zaporednih padcih tokrat povečala za 2,1 odstotka. V gostinstvu pa se je povečala v nekoliko manjši meri kot v predhodnem četrtletju, in sicer za 1,4 odstotka.

Zunanje povpraševanje je na gospodarsko aktivnost tudi tokrat vplivalo pozitivno. Izvoz se je povečal za 3,7 odstotka, torej za nekoliko manj kot v predhodnem četrtletju. Uvoz se je okrepil za 4,9 odstotka, predvsem na račun uvoza energentov ter motornih vozil pri blagu in uvoza gradbenih storitev ter svetovalnih storitev pri storitvah. Skupaj je saldo zunanje trgovine tokrat zaradi visokega uvoza negativno prispeval k gospodarski rasti, in sicer 0,7 odstotne točke. Pogoji menjave so bili ugodni tudi v tem četrtletju, vendar zaradi nižanja izvoznih cen nekoliko manj kot v prejšnjih četrtletjih.

V zadnjem lanskem četrtletju se je zgodila rast BDP po osmih zaporednih padcih. Recesija v Sloveniji je prekinjena.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (510)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BŠK
05. 03. 2014 21.17
+0
Kaj spet sanjate ? Naši veleumi še vedno živijo v socializmu, samo jih tega nemoreš dopovedati
babi jelci
04. 03. 2014 09.19
+3
ista literatura, isti profesorji, isti faks, ista država.... pa so eni navdušeni, za druge je statistična anamolija. Gdo bi razumel te veleume, a komu verjet ? Skupaj pogledat, skupaj najti rešitev, tega pač zavestno nočejo. Sicer pa, kaj pa je tale naša zbornica sploh naredila, da splavamo iz krize, razen da na veliko talajo nasvete po TV. REZULTATI FANTJE REZULTATI, kje se kaj pozna da obstajate.
tapunkljast
03. 03. 2014 21.13
+4
potrpljenje je božja mast pravjo sam te op ice k tuki pišejo tega na kopčajo
tbmb
03. 03. 2014 20.43
+1
Naj se uvede smrtna kazen za korupcijo in gospodarski kriminal in zaseže nakradeno! Če je direktor -manager uničil firmo pomeni da je uničil življenje več deset ali sto ljudem v družinah in jih pahnil v agonijo revšćine in stiske ki se je ne da opisat dokler je ljudje ne doživijo sami! v dveh letih smo na konju !
MU?ENIK JANEZ JANŠA1
02. 03. 2014 21.17
+2
še malo jamrajte po teh forumih in država se bo čudežno spremenila
flum
02. 03. 2014 16.41
+4
Anomalija ? Ne se hecat in zaebavat narod. Men gre skoz slabš !
simple_mind
02. 03. 2014 00.34
+5
Kdo bi itak še v SLO karkoli konkretnega delal, izdelal in pridelal, če vas za nagrado in stimulacijo nagradijo z nabijanjem davkov in prispevkov do onemoglosti, brez ustrezne logike in osnove.
izdelanc
02. 03. 2014 10.58
+4
IN RES JE TAKO, NE SPLAČA SE FUNCIONIRAT, S TEM PA PROMETA NE BO!!!!!!!!!!!!!!!
-BZ-
01. 03. 2014 18.27
+8
ne vidim nobene koristi od GZS zato predlagam, da se take in podobne zbornice, združenja in parazite enostavno ukine z zakonom.
simple_mind
02. 03. 2014 00.35
-4
Odvisno, ali je članstvo v njih prostovoljno.
Biofanatik
01. 03. 2014 17.41
+6
Blefiranje, to govorijo zato da bojo še davke in cene nabijal
ecnarf
01. 03. 2014 15.16
+6
Vsak dan smo bol v dreku
vrtnicax5
01. 03. 2014 14.24
+6
Velika laž ne verjamem da jo je Bratovškova sploh kaj občutila , naj se poda z 450 e v mesec pa bo občutila posebno tisti ,ki so navajeni na veliki nogi!!!
ArkaMast
01. 03. 2014 12.27
-3
Bratuška, !!!!.........samo še Janša se manjka!
izdelanc
02. 03. 2014 11.01
+2
VELIKA RAZLIKA, AL NARDIŠ PUFA 2MIL. AL PA 10 MILIJARD IN PO KAKŠNI OBRESTNI MERI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
teslozarnica
02. 03. 2014 20.21
-1
jansa in beli bajuk 04-08 za kar 24 mil.€
Thor-1st
01. 03. 2014 07.26
+12
Mala laž, velika laž, statistika je rekel Mark Twain. Sicer pa nov bratuškizem.
boga slovenija
28. 02. 2014 22.39
+16
država naj se raje ukvarja z agencijskim delom ker to je nateg na nateg.delal sem prek agencije v firmi sava kranj od 1.7.2013 do 28.2.2014.danes sem imel zadnji dan dela prek agencije ki interim jutri imam pa zopet prvi delovni dan preko trenkwalderja.in spet ne dobim regresa v kosu ampak v 2 delih tako kot lani.kar sem delal od lani do sedaj ni vredno nič.doba je koristi od nje pa ne.regres bi moral biti cel če me nebi prezaposlili tako pa prst v r...hahahha.mafija na kubik.pa delam pri istem delodajalcu samo prezaposlitev.in nič ne moreš narediti
ONniON
28. 02. 2014 21.45
+29
slovenija je bila nekdaj uspešna država in je danes v družbi držav kot so romunija, makedonija,bolgarija, madžarska in podobne revščine ki smo jih v devedesetih gledali z viška ....toliko o uspešnosti vlade
General ZKS
28. 02. 2014 21.05
+4
Jaz sem skoraj že slavil.
Transformerji
28. 02. 2014 19.59
+8
To vsekako drži - statistična anomalija; Alenka je ravnokar trdila, da se stanje v naši (skorumpirani) državi popravlja in vidimo svetlo prihodnost , pri tem pa ne upošteva še ene statistike, da sedanji vladi priljubljenost strmo pada --------- in to je ralnost, tako kot je dejansko stanje v naši državi.
Tonček Balonček
28. 02. 2014 20.11
+0
Realnost je takšna, da et vlade ne podpira 70 odstotkov volilcev, AJnševe pa plani januarja ni podpirralo več kot 85 odstotkov volilcev. To je realnsot,. Če bo šlo kaj na bolje, je to za Janšo zelo slabo in domoljubi samo upamo, da bo slabše.
walter2
28. 02. 2014 18.59
+15
Ta "demokratična anomalija"nas je v 20 letih pahnila iz srednje razvite republike bivše Juge v revščino!
Tonček Balonček
28. 02. 2014 20.12
+0
SDS je edina prava naslednica ZKS, to je menda jasno!
Thor-1st
01. 03. 2014 07.28
+2
teslozarnica
02. 03. 2014 20.21
+3
srebrnibreg
28. 02. 2014 17.37
-10
Sedaj so eni spet pametni češ, da je to samo statistična nepomembnost in ni verodostojno. Čudno, da isto ne trdijo, ko je kakšen statističen podatek v škodo države ali te vlade.
prašek1
28. 02. 2014 17.44
-6
Čim se pokaže vsaj majhno izboljšanje, nekateri že pričakujejo, da bosta med in mleko tekla v potokih. Na žalost ne bo šlo tako hitro !
srebrnibreg
28. 02. 2014 17.45
-11
To kar so drugi uničevali čez 20 let bi naj Alenka popravila v enem letu. Pa ni Cooperfield.
veliki svizec
01. 03. 2014 05.28
+4
Me zanima ko si v tujini nebodo več mogli sposojati denarja kam bodo smirnice kazale...ti ni treba bit nek intelektoalec da vidišda je vse umetno.
Thor-1st
01. 03. 2014 07.29
+2
ABC ne more popraviti nitiv 2000 letih. Ker nam nihče toliko časa ne bi posojal.
ONniON
28. 02. 2014 17.34
+8
Stopnja brezposelnosti znaša 10,2 % in je rekordno visoka od osamosvojitve naprej ! med državami članicami smo na 15. mestu , 1. je avstrija seveda z 4,9 % stopnjo brezposenosti
Tonček Balonček
28. 02. 2014 20.13
-5
Torej smo v zaltis redini, to je pa še ena "statistčlna anomalija"!?
General ZKS
28. 02. 2014 21.06
+1
Dobro nam gre, denarja ni vendar mi vemo kje ga vzeti.