Gospodarstvo

Factor banka in Probanka v nadzorovano likvidacijo

Ljubljana, 06. 09. 2013 17.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Banka Slovenije je predlagala nadzorovano prekinitev delovanja Factor banke in Probanke. Lansko leto sta zaključili z 20 oziroma skoraj 50 milijoni evrov izgube. Vsi varčevalci bodo poplačani, zagotavlja guverner Jazbec.

Banka Slovenije je predlagala nadzorovano prenehanje delovanje dveh slovenskih bank: Factor banke in Probanke. Minister za finance Uroš Čufer je pojasnil, da so danes na seji vlade, na kateri je bil prisoten tudi guverner Banke Slovenija (BS) Boštjan Jazbec začeli obravnavati ukrepe za krepitev stabilnosti bank. Tako je vlada na predlog medresorske komisije obravnavala pobudo Banke Slovenija za uporabo dveh ukrepov. S prvim ukrepom je država izdala poroštvo za zagotavljanje likvidnosti in solventnosti omenjenima bankama. Za Probanko je vlada izdala poroštvo v višini 490 milijonov evrov in 540 milijonov evrov za Factor banko.

Guverner Banke Slovenija Boštjan Jazbec je pojasnil, da bi banki lahko zelo slabo vplivali na poslovanje v bančnem sistemu.
Guverner Banke Slovenija Boštjan Jazbec je pojasnil, da bi banki lahko zelo slabo vplivali na poslovanje v bančnem sistemu. FOTO: Kanal A

Drugi ukrep pa je pojasnil Jazbec, ki je povedal, da so na vlado dali predlog za uvedbo postopka nadzorovanega prenehanja delovanja obeh bank. Med razlogi za takšen ukrep je izpostavil neizpolnjevanje pričakovanj po zahtevani kapitalski ustreznosti v obeh bankah, dolgotrajne in negotove postopke dokapitalizacije in pa predvsem izredno šibko likvidnost, ki se je v teh dveh bankah poslabševala. Zaradi tega banki nista sposobni preživeti na trgu, so prepričani v BS.

Vsi varčevalci, tako fizične kot tudi pravne osebe, bodo poplačani, zagotavlja Jazbec, banki pa bosta do zaključka vseh poslov delovali povsem normalno, le novih poslov praviloma ne bosta sklepali. Stranke bodo tudi še naprej lahko nemoteno poslovale z bančnimi karticami, opravljale plačilni promet in druge bančne storitve. Postopek lahko traja tudi dve do tri leta, je dejal Čufer.

Če bodo ugotovljene nepravilnosti, bodo sledile ovadbe

Banka Slovenije si želi predvsem krepiti preostali del bančnega sektorja v državi, hkrati pa zaščititi vse varčevalce v bančnem sistemu, pojasnjuje Jazbec. V BS so izredni upravi naložili, da vsak sum storitve kaznivega dejanja nekdanjih članov uprave in nadzornega sveta banke oziroma drugih zaposlenih prijavi ustreznim organom.

Nadzorovano prenehanje pomeni, da bosta obe banki dobili izredni upravi, ki ju je že določila BS. V Probanki bo izredni predsednik uprave Imre Balogh, člana uprave pa bosta še Igo Gruden in Marko Novak. V Factor banki pa bo predsednik izredne uprave Klaus Schuster, Matevž Slapničar in Vitomir Kraševec pa bosta člana izredne uprave. Z imenovanjem izredne uprave so dosedanjima upravama prenehale pristojnosti, naloge nadzornega sveta in skupščine pa bo opravljala Banka Slovenije.

Posojilojemalci bodo morali dolgoročna posojila normalno odplačevati. "V tem trenutku ne bo nobenih predčasnih odpoklicev posojil, potem pa bo izredna uprava v skladu s svojo politiko in otvoritveno bilanco poskušala ta posojila ali prenesti kamorkoli drugam ali izterjati svoj dolg," je dejal Jazbec.

Visoke obrestne mere, ki sta jih jih za depozite ponujali obe banki, so bile po besedah Jazbeca znak, da imata obe banki težave z likvidnostjo. "Upamo, da bodo pritiski na pasivne obrestne mere zaradi tega nižji in da bodo nižji tudi pritiski na aktivne obrestne mere," je dejal Jazbec.

Jazbec je tudi zatrdil, da si vlada in BS trudita preprečiti scenarij, ki se je zgodil na Cipru. BS sicer zagotavlja, da je likvidnostni položaj drugih bank in hranilnic stabilen, zato likvidacije za še kakšno slovensko banko za zdaj ne gre pričakovati. Vse druge banke imajo tudi zadostne rezerve.

Evropska komisija potrdila državno poroštvo in pozdravlja likvidacijo

Načrte Slovenije, da zagotovi državno poroštvo za obveznosti Factor banke in Probanke je že odobrila Evropska komisija, ki ocenjuje, da so ukrepi nujni za zagotovitev finančne stabilnosti v Sloveniji in da ne bodo nepravilno izkrivili konkurence. Komisija ugotavlja, da je državno poroštvo nujno za ohranitev stabilnosti finančnega sistema v Sloveniji in je v skladu s spremenjenimi pravili o državnih pomočeh za banke.

Ukrep je bil oblikovan tako, da bo stabiliziral pasivno stran bilanc obeh bank in dal zagotovilo trgom, piše komisija in dodaja, da je ukrep odobrila kot začasno pomoč za obdobje dveh mesecev oz. dokler ne bo sprejela končne odločitve o načrtu prestrukturiranja ali postopnem prenehanju obeh bank. Ta načrt naj bi Slovenija v Bruselj poslala v roku dveh mesecev.

Viri pri Evropski komisiji so zatrdili, da odločitev o nadzorovani likvidaciji ni razlog za preplah. Zatrdili so, da v Bruslju odločitev slovenskih oblasti popolnoma podpirajo in da nikakor ne gre za dogodek, ki bi Slovenijo približal programu pomoči. Poudarili so, da so slovenske oblasti naredile pravo stvar. Spomnili so, da sta imeli obe banki težave že dolgo časa. Te so bile dobro znane, banki pa se nista bili spodobni normalno prestrukturirati. Kot poudarjajo viri, gre za nujen korak v procesu čiščenja bančnega sistema, kar je nekaj, kar Slovenija mora storiti in na kar jo v Bruslju vseskozi opozarjajo.

So banki odnesli tajkuni?

Factor banka in Probanka sta praktično enako veliki, saj vsaka upravlja z okoli milijardo evrov, kar je le dobra dva odstotka slovenskega bančnega trga.

Probanka v Mariboru
Probanka v Mariboru FOTO: Rok Plevnik

Factor Banka je imela lani 21 milijonov evrov izgube. V oddaji 24UR so poročali, da je glede na različne vire denar posojala Tomažu Lovšetu, ki naj bi dobil 1,5 milijona evrov posojila. Banka je sodelovala tudi, ko so Grepu za projekt Stožice odobrili dodatnih 115 milijonov posojila. Zdaj ima iz tega naslova v prisilni poravnavi odprto več kot 7-milijonsko terjatev. Odkupovali so terjatve v nasedlem projektu Bužekijan, propadlo Primorje jim še vedno dolguje 1,4 milijona evrov. Pet milijonov so posodili podjetju FB investicije, preko katerega je Igor Bavčar obvladoval in na koncu na kolena spravil Istrabenz. Od njih je dobil denar tudi Zoran Janković, ko je preko KLM naložb kupoval Mercator (posojilo v višini 11 milijonov evrov). Še dva milijona pa so posodili tudi zdaj zaprtemu Binetu Kordežu.

Podobna zgodba pa je tudi v Probanki. Banka je lani pridelala več kot 50 milijonov izgube, njihov lastnik pa je v stečaju. Ker so na veliko posojali Trimu, so morali terjatve spremeniti v lastniški delež podjetja, ki je zdaj v resnih težavah. Kar 30,2 milijona evrov, ki jim jih dolguje Viator&Vektor je najbrž izgubljenih za vedno, prav tako deset milijonov terjatev do Mariborske livarne Maribor. Banka je posojala tudi propadlima podjetjema Medaljon in Zlata moneta 2, ki so ju ustanovili prav za menedžerski prevzem Probanke, ki pa ni uspel. S kar 90 milijoni evrov so sodelovali tudi pri neuspelem menedžerskem odkupu Avtotehne, posojali pa so tudi Stavbarju (več kot dva milijona evrov).

Jože P. Damijan: Ukrep je nujen, po konsolidaciji le tri ali štiri banke

Ekonomist Jože P. Damijan pravi, da je ukrep Banke Slovenija logičen in nujen. "To je začetek resne konsolidacije slovenskega bančnega sistema, kjer bodo od domačih bank najverjetneje ostale le tri ali štiri," pravi. Ukrep je za sanacijo in konsolidacijo slovenskega bančnega sistema nujen. "Škoda, da se Banka Slovenije tega ni lotila že pred štirimi leti, saj bi bil v tem primeru strošek za davkoplačevalce bistveno manjši," je prepričan.

V luči garancije države za obveznosti obeh bank in bančne vloge po njegovem mnenju ne bi smelo priti do navala na banke, kar je Banka Slovenije tudi hotela preprečiti. "Seveda pa tega nikoli ni mogoče izključiti," pojasnjuje.

Ocenjuje, da "lukenj" Factor banke in Probanke nihče ne bi hotel kupiti. "Potencialne investitorje iz eksotičnih držav je do sedaj zanimala le njuna bančna licenca za poslovanje v območju evra, vendar pa nikakor ne bi hoteli prevzeti njunih bremen oziroma lukenj," je dejal.

Po končani konsolidaciji slovenskega bančnega sistema bodo od domačih bank najverjetneje ostale le tri ali štiri, meni Damijan. "Pričakovati je, da bodo Banka Celje, Abanka in Gorenjska banka pripojene oz. prodane eni od obstoječih domačih bank, izjemoma je možno tudi h kakšni tuji. Če bo seveda pri tujih bankah sploh interes za kaj takega," je sklenil.

Soglasje spodbujanju razvoja malih in srednje velikih podjetij

Vlada pa je danes dala soglasje tudi h ključnim elementom ukrepa finančnega inženiringa za spodbujanje razvoja malih in srednje velikih podjetij pri Slovenski izvozni in razvojni banki (SID).

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo bo s SID podpisalo pogodbo o zagotovitvi sredstev za izvajanje ukrepa finančnega inženiringa v višini 120 milijonov evrov iz državnega proračuna. S tem bo podprtih najmanj sto razvojnih projektov podjetij, do konca leta 2016 pa naj bi bilo zagotovljeno financiranje najmanj tisočih mikro, malih in srednje velikih podjetij, hkrati pa naj bi ohranili okoli 30.000 delovnih mest.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (277)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nikaalen
11. 09. 2013 14.59
Preveč bank, preveč občin, prevelika javna uprava, vse to je bilo včasih idealno za Slovenijo, vsaka vas je občina, vsako naselje ima svojo banko, vsak je dobil službo tudi , če ni bilo prostega delovnega mesta:).................podjetje ima 100 zaposlenih na upravi in 50 v proizvodnji............pa kje je še sploh to videno, kot pa v majhni Sloveniji.............in sedaj so posledice tu........v Avstriji ima podjetje šefa, njegova žena pa 50 delavcev..................to je simbol za uspeh.....................
sinhron
08. 09. 2013 09.59
+5
Kontrolirana likvidacija legla finančnega zloma Slovenije je nujna in upravičena , kazensko odgovorne lastnike ovaditi in javno prikazati posojilo jemalce , podpisnike kreditov in tiste , kiso jamčili za kreditojemalce ali za njih lobirali !
iGURT
08. 09. 2013 12.13
bandit1
07. 09. 2013 20.18
+8
Enkrat je en gospod, ki je marsikaj preživel dejal " Iz banke ki ima najboljše - najvišje obresti za varčevalca poberi vse ven in daj na tisto ki ima najnižje"
VSEZNALECno1
07. 09. 2013 20.14
+2
V Bananastanu bodo prepozno pa vendarle likvidiriali dve bananabanki od vecine bananabank v slovenski lasti. Guverner Glavne Banana Banke Slovenije je prepozno pa vendarle ukrepal sele potem ko si je prejsni izplacal neplacan dopust ker je toliko delal. Kaj NE VEM. Prebivalci Bananastana pa bodo mirno in vdano brez vstaje poplacali neizterljive BANANAKREDITE - beri kraje .......najpogastejsih na bananalestvici Serif, Lovse, Bavcar, Tovsakova, Kordez, Pececnik in tako dalje. Ali ni to zgodba ki jo poslusalmo ze vsa leta. Levo in desno je pri nas nacin kraje ne politicna opcija. Iz levega in desnega se ukrade naravnost v zep. Placamo pa naravnost iz zepa preko davkov prebovalci BANANE SR SLOVENIJE.
iGURT
08. 09. 2013 02.00
-3
,,,,,JJ si pozabil? ..s pozabljivimi se ni ok pogovarjat
hotchilipoper
07. 09. 2013 20.06
-1
Pa vse zaposlene na cesto,in ne prebukirat v druge banke
gram.
09. 09. 2013 13.14
+1
tebe na cesto šalabajzer, zakaj bi bil kriv nekdo ki je na šalteru, zarad nesposobnega vodstva in tistih, ki dajejo kredite, za katere vedo da ne bodo nikoli vrnili???
hotchilipoper
07. 09. 2013 20.05
+2
Radodarna Tovšakova 10 tisočakov mesečno Zavrlovemu Pristopu-SN
smajess
07. 09. 2013 18.20
+7
forum 21----> Odstrel čim prej!!!! Dokler še kaj ostane!
brabusednet
07. 09. 2013 17.52
+0
Kdo še zaupa v naše banke je norc na kvadrat.Jaz sem že zdavnaj vse prihranke premestu v druge.
iGURT
08. 09. 2013 02.00
-2
JanezNovakJohn
07. 09. 2013 17.43
+4
TU NEKAJ NE šTIMA. !
JanezNovakJohn
07. 09. 2013 17.38
+14
Nisem kaj velik poznavalec vendar razumem približno tako: Lastniki omenjenih bank, so ti banki izčrpavali, kradli si dodeljevali enormne plače, svojim najbižjim nerazumna posojila.... Metod je tisoč. Banke so se zadolžile, sedaj pa jih bomo likvidirali tako, da bo del dolgov poplačala država, oziroma mi državljani. Lastniki z svojimi polnimi mošnjami ostanejo brez bank. Jaka fora. TU NEKAJ MANJKA. SPET GRE ZA KRAJO PRI DAVKOPLAČEVALCIH
JanezNovakJohn
07. 09. 2013 17.39
+13
Še nisem slišal, da bi komu od lastnikov, menedžmentu ali nadzornemu svetu pobrali premoženje.
JanezNovakJohn
07. 09. 2013 17.40
+15
Lastniki bi morali skupaj z banko bankrotirati.
JanezNovakJohn
07. 09. 2013 17.42
+11
Tisti ki so dobili posojila in ta ne vračajo, morajo iti v bankrot ali osebni stečaj. Vse premoženje vključno s ta boljšim biciklom in Rolex uro so bančni. Hočem reči sedaj državni.
kraut
07. 09. 2013 17.47
+4
Janez Novak Mogoče pa bodo VSTAJNIKI kaj odgovorili če kaj manjka! davkoplačevalci imajo polne žepe, tako da ne bo blema! Sam jih je trojka prehitela in jim postavila pravila. Zato je VLADA celo v PETEK imela neko tiskovko! Nenavadno!
iGURT
08. 09. 2013 01.56
-3
Klemenqwsqq
07. 09. 2013 16.06
+2
Jazbeca je SDS že pred Kranjcem predlagal za guvernerja a je bil takratni predsednik proti in tudi večina ostalih... Še ena zmaga SDSa!
iGURT
08. 09. 2013 01.58
+0
ful!, res!, predsednika v toliko procesih ni imela še nobena stranka
Martian
07. 09. 2013 15.08
+10
Factor Banka = ACH = Forum 21 folku pa še kar ni jasno
498983
07. 09. 2013 14.13
+1
Fijuuuu... če jim s SID banko ne porata, bo pa kriza.. +30.000 na Zavod...
Obožujem prepihan?ke!!
07. 09. 2013 13.51
+1
Jap, potem pa prjatli s prepihom dajo za financarja arogantnega lepotca, se je učil kako razmetavati denar, kapiš?
Ana Hleb
07. 09. 2013 13.45
+2
Na zahodu pravijo, da je najtežje priti do prvega milijona, potem gre pa samo od sebe. Pri nas je pa obratno.
rob3rt
07. 09. 2013 12.31
+4
Imam filing, da bo v roku enega tedna okoli Janše izbruhnila še ena bistveno večja afera, o kateri do danes še nihče nič ne ve, treba je namreč pripraviti teren, da bodo lahko v miru ugasnili NLB, NKBM in Aban(d)ko...
Ana Hleb
07. 09. 2013 12.19
-4
Zanimivo, da se sedaj nič ne oglasijo Tanko in kompanija iz SDS-a. Ko Alenka razkriva njegove, je "Zokijeva, Kučanova, Titova.....lutka), sedaj ko pa odkriva levi kriminal, pa nič.
el che
07. 09. 2013 13.47
+9
Šivilja nič ne odkriva.Odkriva evropa.Se bo pa odkrival kdo je sporne kredite talu v nkbm.
Ana Hleb
07. 09. 2013 14.05
-6
Ja, kje je bla pa prej Evropa? Se je bala Janše?
el che
07. 09. 2013 14.45
+9
Kake veze ma zdaj janša pa evropa.Ko jebil janša na oblasti od 2004 do 2008 kolko jast vem ni bili recesije.Začela se je pri pahorjevi vladavini.Vmes je janša prevzel oblast sam ste ga vstajniki prej odstavl in nastavl svojo ps ki nas je še globje porinala v prepad.Je pa janša vsaj obrestno miro sklatu na 4,5%,kar jo je alenka lepo povišala na 6,8%.
Against
07. 09. 2013 16.57
-4
Lahko da ni bilo recesije, kradlo se je na veliko in ker ni bilo recesije, te kraje ni bilo tako opaziti. Sedaj pa se opazi in JJ je zraven - junak, ki gaovarja domobranske duhovnike, ki so pobijali ljudi na Urhu.
el che
07. 09. 2013 18.20
+2
Vi pa zagovarjate komuniste ki so bili še slabsi kot nemci.
rob3rt
07. 09. 2013 12.15
+12
To je samo testiranje terena za Aband(k)o, NKBM in NLB. Upam, da ste vsi, ki imate na bankah kaj denarja, tega spravili pravi čas na varno, časa je bilo več kot dovolj, saj je že nekaj mesecev od Cipra.
Leonardo09
07. 09. 2013 12.10
+15
če se samo spomnim zaposlenih na probanki,kako so se vzvišeno sprehajali po gosposki ,še posebej milana pa šefi oddelkov ha ha ha
+9
to je čista in jasna kraja in nič drugega - kradejo pa meni in tebi