Slovenija

Izbrisani in odškodnine: 'Janševa vlada ni naredila praktično ničesar'

Ljubljana, 22. 05. 2013 13.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropsko sodišče Sloveniji ni podaljšalo roka za pripravo odškodninske sheme za izbrisane. Rok ostaja 26. junij, a minister Virant pravi, da bi ob maksimalni naglici zakon lahko sprejeli kvečjemu septembra.

Gregor Virant
Gregor Virant FOTO: Reuters

Evropsko sodišče za človekove pravice Sloveniji ni podaljšalo roka za pripravo odškodninske sheme za izbrisane, za kar je zaprosila vlada, so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve in javno upravo. Odgovor sodišča je državno pravobranilstvo, ki v zadevi zastopa državo, dobilo 14. maja. V njem je tudi zapisano, naj Slovenija o implementaciji sodbe glede izbrisanih redno poroča pred pristojnim odborom namestnikov ministrov Sveta Evrope. Omenjeni odbor bo zasedal v začetku junija v Strasbourgu, udeležil pa se ga bo minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant.

Minister Virant je dejal, da je sodišče ocenilo, da je bil ta rok dovolj dolg. "Pravzaprav se lahko s to oceno strinjamo. Do zamude je prišlo zaradi politične blokade. Ker ni bilo nobene politične volje, nobene politične usmeritve, da bi se ta zakon pripravil in šel v proceduro. Skratka, zelo kratkovidno. Namreč zamuda lahko državo stane kar nekaj denarja," je razvoj dogodkov komentiral Virant. Tako ostaja rok za uveljavitev sheme 26. junij. A Virant pravi, da bi ob maksimalni naglici zakon lahko sprejeli kvečjemu septembra.

"Janševa vlada pri pripravi odškodninske sheme, ki jo moramo na podlagi sodbe sprejeti, ni naredila praktično ničesar in zato je nastala velika zamuda," je dejal Virant.

Gorenak očitke zavrača

Nekdanji minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je zavrnil očitke, da na tem področju odškodnin za izbrisane niso naredili nič in da je zato nastala zamuda.

Povedal je, da so v času njegovega mandata vseskozi sledili temu, kar je državi junija lani naložilo evropsko sodišče. V treh mesecih so poravnali odškodnine šestim izbrisanim, do 26. decembra pa so morali pripraviti tudi načrt reševanja problema. Ta rok jim je sodišče za en mesec podaljšalo in oddali so ga januarja letos, je pojasnil Gorenak.

Med predajo poslov je svojemu nasledniku Gregorju Virantu, kot pravi Gorenak, med drugim predstavil tudi omenjeni načrt in zastavljene usmeritve za pripravo zakonodaje. Od predaje poslov je bilo po njegovem mnenju dovolj časa za sprejetje zakonodaje, za izpolnitev obveznosti v določenem roku pa po Gorenakovem mnenju tudi še ni prepozno.

Postopke za pripravo odškodninske sheme za izbrisane bo treba pospešiti, je povedala predsednica vlade Alenka Bratušek. "Zdaj bomo pač bolj stisnjeni v kot in bo verjetno treba s temi postopki pohiteti," je dejala. Problem bi morali rešiti "že zdavnaj", je dodala.

Osnutek zakona že pripravljen

Ne glede na to, kaj se je dogajalo v preteklosti, pa je jasno, da Slovenija mora čim prej ukrepati. Virant tako pravi, da se je tega projekta lotil prednostno, tako da je osnutek zakona že pripravljen.

V ponedeljek ga bo ministrstvo najprej predstavilo prizadetim oziroma organizacijam, ki zastopajo izbrisane. Ob tem Virant pravi, da bodo vabila poslali vsem organizacijam, ki jih poznajo, preostale pa bodo k udeležbi povabili preko spleta. V postopku sprejemanja zakona bodo torej kljub vsem zamudam upoštevali tudi čas za javno razpravo.

"Potem bomo pa z maksimalno hitrostjo šli skozi usklajevanja v vladi in koaliciji in skušali zakon čim prej spraviti skozi DZ," navaja minister. Če bodo ocenili, da bi lahko nastala finančna škoda za državo, bi zakon lahko po njegovih besedah predlagali v sprejetje tudi po nujnem postopku.

Virant svari, da lahko zamuda povzroči nove tožbe pred evropskim sodiščem. "Praksa je pokazala, da nas takšne tožbe na koncu stanejo več, kot pa če zadevo sami interno uredimo, zato mi je žal, da so to zamudo v mandatu prejšnje vlade pridelali, in bom napel vse sile, da zakon o odškodninski shemi čim hitreje pride čez državni zbor," je dodal.

Izbrisani-5
Izbrisani-5 FOTO: Damjan Žibert

Spomnimo

Veliki senat Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu je 26. junija lani odločil, da slovenskim oblastem ni uspelo v celoti urediti vprašanja izbrisanih, vladi pa naložil, naj pripravi sistem odškodnin. Državi je tudi naložil, da mora v enem letu pripraviti celovit sistem izplačila odškodnin izbrisanih. Aprila letos je vlada napovedala, da bo Evropsko sodišče za človekove pravice zaprosila za podaljšanje omenjenega roka, a ji sodišče prošnje ni odobrilo.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (155)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

karina 1
27. 05. 2013 19.30
A ni bil ta tip včasih Janševec? Zdaj pa pravi, da Janševa vlada ni naredila nič? Mater je pri nas fajn, preoblečeš suknjo pa si spet čist.
mac4_m
25. 05. 2013 01.41
kresalka je trdila, da odškodnin ne bo. Torej naj jih plača sama, to oškodovanje države je njena zasluga. je pa zanimivo, da evropsko sodišče ni trznilo vseh 20 let tajkunskih kraj, razsoja pa proti državi, ki je povsem legalno izbrisala iz evidenc ljudi, ki niso bivali v tej državi in ki se pozivom te države niso odzvali v pol leta. Me zanima, kako bi taka ignoranca države šla skoz kje v nemčiji.. razen redkih primerov je tu šlo za ljudi, ki so pljuvali po tej državi, osamosvojitvi, in se šli balkanske vojne. Ko pa so ugotovili, da jih njihove rodne domovine šmirglajo slabše ko gov... pa so se zatekli nazaj k grdi mačehi sloveniji... Čudno, da ne popljuvajo lastnih domovin, kjer jim ni možno dostojno živeti..tule jih bomo pa še po 50-ih letih prosili, da se naučijo jezika domovine, katere pravičnosti si tako želijo...
malec
23. 05. 2013 16.02
+1
Saj tudi za izplačilo odškodnin požgancem iz druge svetovne vojne niso naredili nič!
Bojan-F
23. 05. 2013 14.32
Admin ... pomotoma si Izbrisal moje lepe misli. Približen ponatis: Desnosučni dojemajo demokracijo selektivno. Demokracija in človekove pravice so pa tako ali tako ne-bodi-ga-treba osamosvojitve R Slovenije. Namreč, pripravljeni smo bili, da dediščino jugoslovanske federacije, morda tudi na neljub način, odpravimo ... "i nikome ništa" bi rekel avtor teh globokih misli.
Bojan-F
23. 05. 2013 14.35
DEMOS in dediščina jugoslovanske federacije? Kaj je to? Evo dva primera: - ker so bili Osimski sporazumi del dediščine jugoslovanske federacije, jih je bil g. Peterle Alojz pripravljen suspendirati - legitimna in legalna osamosvojitev R Slovenije je plod dediščine (Kardeljeve) jugoslovanske federacije in ne Taborske Slovenije in njene Kraljevine Jugoslavije.
silberblack
23. 05. 2013 11.25
+3
6 izbrisanim so poravnali odškodnino?? Od koiko izbrisanih*? Enega poznam; živi tu od 45leta, postal je pravi Slovenec, sodeloval je na naši strani od prvaga dne vojne, vzoren državljan, vsekakor bolj kot Janša in kljub temu so mnu strli srce in ga dali med izbrisane. To smo zahrbtni Slovenci, delamo etnično čiščenje in se zgražamo and problemom Kurdov in Nubijcev, doma pa čistimo v vsaki vojni. Jame se pa polnijo, da lahko Janša kraljuje. Pa so ga vseeno izvolili, ker se strinjajo, da je primerno, da se v njihovi stranki krade, saj to je vendar njihov privilegij.
santamaura
23. 05. 2013 11.17
+5
Ko je Slovenija predsedovala evropski uniji, so v Bruslju Ivanu vsi ploskali in ga trepljali po rami. Sedaj mu pa naj še denar nakažejo, da bo lahko plačal svoje napake kajti nobeden od nas davkoplačevalcev ni nikoli nobenega državljana izbrisal
kameltrajbar
23. 05. 2013 11.20
+5
..to povej janši...bavčarju in peterletu....njihovo maslo....:)
flamengo
23. 05. 2013 09.48
-6
Bravo janševa vlada. Ta južni bi nas radi samo molzli.
urbanko
23. 05. 2013 10.11
+5
Saj nas bojo zaradi desnih politikov,ki so jih zbrisali in Janše.
stric iz ozadja
23. 05. 2013 10.53
+0
65 let nas že molzejo,>>čas je za spremembe je rekla zabuhla..!!!
Ariadnina nit
23. 05. 2013 09.35
-3
ne razumem najbolje...kdo ima kratek spomin...po vojni 1991 je bilo precej "južnakov", ki se niso mogli ali želeli odločiti, v kateri državi bi živeli; Slovenija je večkrat pozivala naj si uredijo državljanstvo, pa ne in ne, za vsak slućčaj...večina namenoma ni urejala državljanstva, in tudi so odšli iz države...zdaj pa jamrajo o izbrisu...sej niso izbrisani, le ne vejo, kje bi bilo ugodneje za njih...
kameltrajbar
23. 05. 2013 11.17
+3
...kaj češ...nisi pameten....:))))...veliko je takih...:)))
MICLA
23. 05. 2013 09.04
+2
jaz bi jih resnično izbrisal ,ko se je vojna začela so jo zbrisali po celi jugoslaviji ko pa je vihar minil so pa pridrveli nazaj jih kar nekaj poznam ki so se še hvalili da pridejo nazaj s tanki in da nas bodo poravnali z zemljo sedaj pa hočejo še odškodnino.zakaj naj bi mi dokazovali svetu kje je kdo bil vsak posameznik naj sam dokaže da takrat ni zapustil slovenije in da mu je bila kršena pravica večina od teh še slovensko ne zna ali pa noče znati samo slovenski denar jim diši.
Against
23. 05. 2013 10.43
-1
Igraj igrce dalje, politiko in svetovne probleme pa pusti pametnejšim.
Fredi34
23. 05. 2013 12.11
+1
Levibedaki7
23. 05. 2013 08.24
+3
Prevarant dela za prevarante. Primite se za denarnice.
Against
23. 05. 2013 10.43
batom@pinkponk.com
23. 05. 2013 08.23
+4
ejte, ampak taka malomarnost !!vlade!! je pa res že pod vsako kritiko. In zapovrh bo imela še finančne posledice, kjer bo spet denar davkoplačevalcev šel za prazen nič. NUJNO JE POTREBNO UVESTI IN IZVAJATI KAZENSKO ODGOVORNOST ZA NEOPRAVLJANJE DELA TEH MANDELJCEV!!!
batom@pinkponk.com
23. 05. 2013 08.28
+1
vsak, ki v nekem podjetju povzroči materialno škodo (in ta zagotovo nastaja v primeru neizpolnjevanja EU odločitev in direktiv), bi moral za to odgovarjati!!!
M teorija
23. 05. 2013 08.09
+2
A to tud spada pod kulturo življenja?
kokojambo
23. 05. 2013 08.04
+4
Saj vsak ve, da so ti ''begunci'' v začetku osamosvojitve prešli na južno stran, ker so vedli, da v primeru resne vojne nam nebi uspelo se osamosvojit. Ker pa nam je uspelo so ti izbrisani prišli se zdaj nekega heroja sem delat in zahtevat odškodnino ko so med osamosvojitvijo stisnili rep med noge. Lahko kuj grete nazaj kjer ste bili v času vojne!
prašek
23. 05. 2013 07.30
+6
» Volfek 23.05.2013 06:51:55 Ma kaki izbrisani?Prosim vas lepo.90% je takih,ki si niso hoteli porihtati Slovenskega državljanstva,čeprav jim je bilo ponujeno.Tudi javno so to objavili,češ smo pač hoteli počakati kaj bo z Slovenijo.Na,zdaj pa zahtevajo odškodnino.Bi jim dal,ja!« Bi mi ti prosim razložil, ZAKAJ naj bi ti ljudje vzeli slovensko državljanstvo ???????? Lahko so tujci, ki živijo pri nas, plačujejo prispevke, etc.
Ariadnina nit
23. 05. 2013 09.38
+3
podpišem, itak ne vem več, ali smo v Sloveniji, ali kje drugje...povsod okoli mene slišim srbo hrvaški jezik, oz. slovensko spakedranščino, ko ne govori ne slovensko ne hrvaško
urbanko
23. 05. 2013 10.13
stric iz ozadja
23. 05. 2013 10.56
+1
Ja prašek----ravno v tem je poanta,<>pa če ravno so bili v Sloveniji<< bi jim ti dal.-?????\'
prašek
23. 05. 2013 07.28
-3
Eno nadvse lepo jutro polno ☼ sončka in še lepšejši dan želim na oba bregova Rubikona . Dober dan tudi adminu !
stric iz ozadja
23. 05. 2013 10.58
+1
Dober in slab dan tudi tebi prašek,,pa če ravno,,!!
Felix x
23. 05. 2013 07.18
-5
Virant skrij se ljudje tebe in Alencice ne morejo vec gledati
alina111
23. 05. 2013 06.52
-3
spet ena in ista pesem zmeraj kriv janez janša gdaj se bote zbudil iz mokrih sanj 24ur neustrezna in levičarska televizija zaprite svoja vrata
Volfek
23. 05. 2013 06.51
+4
Ma kaki izbrisani?Prosim vas lepo.90% je takih,ki si niso hoteli porihtati Slovenskega državljanstva,čeprav jim je bilo ponujeno.Tudi javno so to objavili,češ smo pač hoteli počakati kaj bo z Slovenijo.Na,zdaj pa zahtevajo odškodnino.Bi jim dal,ja!
mitre
22. 05. 2013 22.39
-2
Ostali so pa se manj naredili, to se vlece ze 20let,zdaj je pa Jansa kriv. Hallllllo!!
Pivojevoda
22. 05. 2013 21.59
+7
MiniCAK FTW!! je povedal resnico, nacisti in ustaši mu talajo pa minuse, da bi poustvarili negativno javno mnenje,, predvsem kar se tiče predsednikov in prvih odgovornih v letih izbrisov. Predsednika države in vlade, Varuh človekovih pravic, ministri za vojsko, policijo, pravosodje in javno upravo si zaslužijo edino Haško sodišče, usposobljeno za genocide in admninistrativne democide. Republika Slovenija je bila pravnomočno obsojena za zločine proti človeštvu, ki so bili izsiljeni v imenu ljudstva, tega ne bo nič več nikoli izbrisalo, s sprenevedanjem in vojaško propagando si delamo enako uslugo kot pri prikrivanju splošne korupcije. Lahko lažemo par posameznim državam nekaj časa, zagotovo pa ne bomo mogli večno lagati celemu svetu in človeštvu, to je dejstvo. Vsak normalen človek in politik bi ta trenutek naredil vse, da zadevo čim prej saniramo in se dostojno opravičimo, razen mogoče šefa Udbe, Sove ali kako se že danes imenujejo tisti, ki imajo krvave roke.