Čas za Zemljo

Bogate države ne izpolnjujejo svojih podnebnih finančnih obljub

Bonn, 07. 11. 2017 13.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Raziskava je pokazala, da bogate države močno zaostajajo za svojo zavezo, v skladu s katero naj bi do leta 2020 državam v razvoju zagotovile 100 milijard dolarjev letno za prilagajanje na podnebne spremembe. Lani so najbogatejše države revnim za energetske projekte namenile le 10 milijard dolarjev.

Bogate države občutno zaostajajo za svojo zavezo, v skladu s katero naj bi do leta 2020 državam v razvoju zagotovile 100 milijard dolarjev letno za prilagajanje na podnebne spremembe, kaže raziskava podjetja Bloomberg New Energy Finance.

Vlaganja v čisto energijo v državah, ki niso članice Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), so lani upadle za 40 milijard dolarjev na dobrih 111 milijard dolarjev. Za tri četrtine padca je sicer odgovorna Kitajska, a tudi v preostalih nečlanicah OECD so investicije v čisto energijo upadle za 25 odstotkov, navaja poročilo v okviru projekta Climatescope.

Lani so najbogatejše države revnim za energetske projekte namenile le 10 milijard dolarjev.
Lani so najbogatejše države revnim za energetske projekte namenile le 10 milijard dolarjev. FOTO: Thinkstock

Poročilo opozarja, da ne gre le za enkratni padec, pač pa so zaskrbljujoči tudi dolgoročnejši trendi. Tako število nečlanic OECD, ki so v čisto energijo letno vložile vsaj 100 milijonov dolarjev, že od leta 2010 stagnira okoli 27. To je znesek, za katerega lahko države postavijo eno veliko vetrno elektrarno na morju, ponazarjajo strokovnjaki.

Sredstva, ki so jih članice OECD za podporo projektom čiste energije namenile nečlanicam, je lani upadlo na 10 milijard dolarjev, potem ko je bilo leto prej pri 13,5 milijarde dolarjev. V ta znesek so vključena tako javna kot zasebna sredstva.

Bogate države so revnejšim 100 milijard dolarjev letno prvič obljubile leta 2009 na podnebni konferenci v Koebenhavnu, zavezo so potrdile leta 2015 v Parizu ob podpisu pariškega sporazuma. 100 milijard naj bi prišlo tako iz zasebnega kot javnega sektorja, ob tem pa naj bi to veljalo za minimalni znesek, ki naj bi ga države sčasoma še povečale.

Poročilo prihaja v času, ko se svetovni podnebni pogajalci sestajajo v nemškem Bonnu. Cilj letošnje podnebne konference je napraviti nove korake v smeri priprave pravil za poročanje o ukrepih za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov v okviru pariškega sporazuma.

Tudi bonitetna hiša Standard & Poor's je objavila svoje poročilo, v katerem prav tako dvomi o izpolnitvi obljube o 100 milijardah dolarjev. Države bi namreč ta denar lahko našle le z zadolževanjem, je opozorila hiša. "Po našem mnenju je zelo malo verjetno, da bodo vlade pripravljene ali sposobne tvegati poslabšanje kreditne ocene s povečevanjem proračunov in dolžniških bremen za financiranje stroškov implementacije," so zapisali.

Pri Bloomberg New Energy Finance pa so bili kritični tudi do držav v razvoju. Te morajo namreč izboljšati svoje zakonodajne okvire, da bodo vlaganja v projekte čiste energije napravila privlačnejša za investitorje.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hle
07. 11. 2017 15.21
+1
Do sedaj še nisem slišal za noben okoljski projekt ki bi se delal z tem denarjem zakaj novinarji nočejo pogledat tudi te plati medalje
sonofabitch
07. 11. 2017 14.32
+1
Dajmo hitro nakazat denar Kitajski, da lahko naslednjih 17 let še povečuje izpuste in jo potem nič ne ovira da iz sporazuma iztopi le kateri loleki so sostevljali tale sporazum, sem prepričan da jih je bilo dosti iz Bruslja.
a.kralj1994
07. 11. 2017 14.19
+0
to smo mi, navadni ljudje, vedeli že takrat, ko ste podpisovali te zaveze in medijsko populistično nazdravljali uspehu in se kvazi veselili s figami v žepu...ljudje smo že takrat vedeli, da iz tega ne bo nič, ker enostavno je denar tako močan, da vsk podleže denarju...tko pač je...vprašanje je le, kje se bo to zaustavilo, če se sploh bo....