Čas za Zemljo

Čmrlji na seznamu ogroženih živalskih vrst, njihova populacija se je skrčila za kar 90 odstotkov

Wahington, 22. 03. 2017 12.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Čmrlji so v ZDA postali prvi predstavniki iz družine čebel, uvrščen na seznam ogroženih živali. Njihova populacija se je od konca prejšnjega stoletja skrčila za kar 90 odstotkov. Med dejavniki, ki najbolj vplivajo na čebele, so izguba habitata, podnebne spremembe in uporaba pesticidov.

Populacija čmrljev v ZDA se je skrčila za kar 90 odstotkov od konca prejšnjega stoletja, opozarja ameriška Agencija za ribe in divje živali. "Le še nekaj majhnih območij obstaja, za katere vemo, da so čmrlji tam prisotni," je dejal etnomolog James Strange iz omenjene agencije.

Čmrlji in ostale čebele sicer oprašujejo kar 35 odstotkov vse svetovne hrane, čmrlji pa so še posebej pomembni, ker oprašujejo praktično vse rastline, od paradižnikov do robidja in melon.

Čmrlji so prvi predstavniki čebel, ki so uvrščeni na seznam ogroženih živali.
Čmrlji so prvi predstavniki čebel, ki so uvrščeni na seznam ogroženih živali. FOTO: Reuters

Glavni krivci so izguba naravnega habitata, podnebne spremembe in pesticidi

Obstaja več razlogov za izumrtje tako velikega števila vrste. Dejavniki, ki najbolj vplivajo na čebele, so izguba habitata zaradi industrializacije in kmetijske industrije, podnebne spremembe ter povečana uporaba pesticidov in drugih toksičnih kemikalij.

Na svetu je sicer približno 20.000 vrst čebel. To pomeni, da so čebele mnogo bolj raznolike od ptičev, rib, plazilcev in sesalcev.

Pretirana uporaba pesticidov je velik sovražnik čebel.
Pretirana uporaba pesticidov je velik sovražnik čebel. FOTO: Thinkstock

Kako lahko vsak posameznik pomaga čebelam in čmrljem?

Vsak posameznik lahko naredi nekaj za ohranjanje čmrljev in drugih čebeljiv vrst.

Strokovnjaki svetujejo, da posadite avtohtone rastline, ki cvetijo skozi vse leto, v cvetlične korite in jih postavite na okenske police ali verande. Pomembno je tudi, da se Izogibate uporabi pesticidov in namesto njih za zaščito rastlin raje uporabite naravne pripravke.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Transformerji
28. 03. 2017 17.32
Imam vrt, polno nasajen z jagodičevjem različnih vrst. Med njimi je ogromna josta, z zelo okusnimi sadeži. Že leta ugotavljam, da so opraševalci čmrlji in čebele, krajše in bolj debele z oranžnimi dlačicami. Na internetu sem preveril in ugotovil, da so to čebele samotarke. Lani pa sem pri puljenju plevela ugotovil, da imam v bližini joste gnezdo teh čebel. Pustil sem tisti plevel, so bolj pomembne čebele!
Uporabnik113189
23. 03. 2017 12.40
+7
O čebelah bi lahko pisal dolgo, pa bom omenil le to da je čebela sopotnica človeka tisočletja in v tem času smo se dokopali do mnogih spoznanj, danes pa vse zavrgli v korist kemije. Čmrlji so sorodniki, prav tako opraševalci, zelo pomembni za del rastlinskega sveta, ki bi se brez njih težko reproduciral skozi čas, če sploh. Čmrlji imajo gnezdo v mahu, na travnikih ali robovih. Če uničiš travnik z intenzivnim kmetijstvom, in hkrati uporabljaš še kemijo je izumiranje čmrljev zagotovljeno saj ni živega bitja ki bi preživelo takšno "tretiranje". Česar ne opazimo v naši okolici ( v slepem divjanju za vsakdanji kruhek) je izginevanje rastlinske raznovrstnosti, kar naenkrat je v naši okolici le nekakšna zelena puščava, obilje raznovrstnega cvetenja je izginilo, "plevel" ki je v resnici množica zdravilnih "rožic" ni več v nadlego, nadomešča ga nekakšna zelena preproga, ki jo kmet predela v silažo (kislo zelje) in od katere ima živina bolj ali manj prebavne težave. Pridelano mleko pa ima seveda vključene vse ustrezne "zdravilne" lastnosti hrane s katero skrbi kmet za živali. Potem se dokopljemo do ugotovitve, da laktoza škodi vedno večji množici človeške populacije. Kar čez noč, razloga ne poznamo. Ga res ne? Upam da bodo tudi vsi tisti, ki danes ignorirajo naravo okrog sebe nekoč doživeli vseživljenjsko pitanje izključno s kislim zeljem, ter neskončno hrepenenje po okusnem plevelu ( ki je zlobnež izginil kar sam od sebe). Pa dober tek..
BBcc
23. 03. 2017 12.17
+5
Pa še sebe zastrupljamo. Zdaj pa razumi, če lahko.
GospodT
23. 03. 2017 10.57
+5
V interesu kapitala američani sami nad sabo izvajajo genocid. NE znajo živet v sobivanju z naravo, ampak sledijo mislelnosti priseljencev "osvojiti in izrabiti resorse". Ker jim zmanjkuje naravnega kapitala, ki ga ne cenijo, skušajo priti do ekonomskega kapitala z izvozom svoje zgrešene politike nenaravnega sobivanja, tako skušajo izvažati pesticide, ki ubijajo njih same, GMO, ki jih delajo ne samo bolne ampak sesuvajo epigenetiko, pa do vsiljevanja cepitvenega urnika celemu svetu. Avtizem pa ekspotencialno navzgor.
Kollerik
22. 03. 2017 22.47
+12
če bi zdajle dali gor članek npr. o puklastemu ali debelinkotu Trumpu, bi se hipoma znašlo namanj 1000 komentarjev na to temo, tako pa... čmrlji... koga to sploh briga.... bedast folk...
Sršen
22. 03. 2017 19.42
+18
Čmrlj je za moje pojme prijeten brenčavi znanilec pomladi in prvi obiskovalec teloha.
Uporabnik473573
22. 03. 2017 16.58
+24
Monsantu treba izstaviti račun.
290ktober
22. 03. 2017 17.14
+7
hotchilipoper
22. 03. 2017 15.57
-13
A čebele preživijo pesticide,čmrlji pa ne?
frako
22. 03. 2017 16.15
+12
tud čebele ne zaka pa misliš da tud te izumirajo.
dajno
22. 03. 2017 15.57
+7
Važno da se ilegalci ne komentirajo.
frako
22. 03. 2017 15.03
+10
Bodo pa na roke nabiral cvetni prah pa s čopiči oprašval cvetove :D
GospodT
23. 03. 2017 10.53
+2