Čas za Zemljo

Je energetska samozadostnost za gospodinjstva v Sloveniji res mogoča?

Ljubljana, 05. 06. 2017 09.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Miha Kranjc
Komentarji
0

"V naslednjih treh letih se bodo gospodinjstva tudi v Sloveniji začela izklapljati iz elektrodistribucijskih omrežij." Drzna napoved predsednika uprave podjetja Bisol group Uroša Merca, le da ob pregledu dejstev niti ni tako drzna.

Sončna energija zaradi vse cenejših sončnih panelov v nekaterih delih sveta postaja konkurenčna nafti. Skoraj dejstvo je, da bo energetska prihodnost človeštva električna in da bo glavno vlogo igralo sonce, ne pa kakšna umazana (in poceni) elektrika iz premoga in podobnih fosilnih virov.

Fotovoltaika
Fotovoltaika FOTO: Thinkstock

In lastna mikro sončna elektrarna je tehnologija, ki omogoča, da si vsak na strehi svoje hiše lahko zagotovi vse ali večino svojih energetskih potreb. Baterije, ki shranjujejo viške proizvedene energije, seveda že obstajajo, toda marsikoga odvrne njihova cena. "Verjamem, da bo ta cena v prihodnosti drastično padla," meni Bogdan Kronošek, direktor Kronoterma, ki s samooskrbno sončno elektrarno na strehi zelo zavzeto sledi svetovnim trendom.

Recept za prihodnost je torej znan, mora pa vsebovati tudi spremembo našega življenjskega stila. "Kombinacija sončne elektrarne na strehi z električnim avtomobilom in baterijami v hiši, tako se energetska samozadostnost z lahkoto zagotovi," meni Uroš Merc.

Tudi električni avtomobili bodo smisel dobili šele, ko jih bo napajala čista energija. Robert Golob, predsednik uprave GEN-I, je jasen: "To je navidez manjša zadeva, pa ni. Kajti električni avtomobil na TEŠ6 ni smiseln in ga tudi ne bo."

Če nas k spremembam k zeleni energiji ne bo prisilila evropska zakonodaja, pa nas bodo vse hujše posledice klimatskih sprememb, ki nam na koncu sploh ne bodo pustile izbire.

Na sončni strani strehe
Na sončni strani strehe FOTO: POP TV
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3