Čas za Zemljo

Kuharji v boj proti zavrženi hrani: 'Povrnimo hrani dostojanstvo, ki si ga zasluži'

Ljubljana, 26. 05. 2017 17.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

"Kot kuhar opažam, da se je v zadnjih letih naš odnos do hrane močno spremenil. Hrana je včasih predstavljala vrednoto, danes pa zaradi pretirane proizvodnje in navideznega izobilja ta izgublja vrednost," ugotavlja kuharski mojster Luka Jezeršek, pobudnik prvega slovenskega tedna nezavržene hrane.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Zavržena hrana
    02:11
    Iz SVETA: Zavržena hrana
  • Iz SVETA: Pogovor z Luko Jezerškom
    02:08
    Iz SVETA: Pogovor z Luko Jezerškom
  • Iz SVETA: Kako je z roki uporabe?
    02:03
    Iz SVETA: Kako je z roki uporabe?
  • Iz SVETA: Jezeršek o majhnih porcijah
    00:57
    Iz SVETA: Jezeršek o majhnih porcijah
  • Iz 24UR ZVEČER: Ne gre za dobrodelnost, gre za kulturo
    03:00
    Iz 24UR ZVEČER: Ne gre za dobrodelnost, gre za kulturo
  • Iz 24UR ZVEČER: Pogovor z Gregorjem Pajičem
    05:00
    Iz 24UR ZVEČER: Pogovor z Gregorjem Pajičem
Teden nezavržene hrane poteka med 26. majem in 2. junijem.
Teden nezavržene hrane poteka med 26. majem in 2. junijem. FOTO: Teden nezavržene hrane

Med 26. majem in 2. junijem v Ljubljani in Mariboru poteka Teden nezavržene hrane. Prvi tovrstni dogodek pri nas. Pobudnik in organizator dogodka je slovenski kuharski mojster Luka Jezeršek, ki želi skupaj z ostalimi podobno mislečimi kuharji spodbuditi širšo javnost, da bi zavrgli čim manj hrane.

Kot kuhar, predvsem pa kot oče, želim pomagati zmanjšati količino zavržene hrane in ji vrniti vrednost, ki si jo zasluži. kuharski mojster Luka Jezeršek

Po podatkih Snage v Sloveniji v celotni verigi namreč zavržemo 150.000 ton hrane oziroma približno 72 kilogramov na prebivalca. Povprečno gospodinjstvo je pri tem odgovorno za približno tretjino zavržkov ali 24 kilogramov na prebivalca.

"Kot kuhar opažam, da se je v zadnjih letih naš odnos do hrane močno spremenil. Hrana je včasih predstavljala vrednoto, danes pa zaradi pretirane proizvodnje in navideznega izobilja ta izgublja vrednost, vse več hrane zavržemo. Kot kuhar, predvsem pa kot oče, želim pomagati zmanjšati količino zavržene hrane in ji vrniti vrednost, ki si jo zasluži," pojasnjuje Luka Jezeršek. In prav zato pobuda Teden nezavržene hrane želi pokazati, da lahko že v enem tednu občutno zmanjšamo količino zavržene hrane ter si ustvarimo navade, ki bodo številke zmanjšale tudi na dolgi rok.

'Svet lahko izboljša le s skupno vizijo'

Massimo Bottura je s svojo neprofitno organizacijo Food for Soul je Bottura začel pravo revolucijo na področju zmanjševanja količine zavržene hrane.
Massimo Bottura je s svojo neprofitno organizacijo Food for Soul je Bottura začel pravo revolucijo na področju zmanjševanja količine zavržene hrane. FOTO: Teden nezavržene hrane
Pobudi se pridružujejo vidnejši slovenski kuharski mojstri, med njimi Ana Roš, Janez Bratovž, David Vračko, Igor Jagodic in Luka Košir. Na otvoritvenem dogodku v Ljubljani pa se je zbranim pridružil tudi eden najboljših kuharskih mojstrov v Evropi Massimo Bottura, chef in vodja restavracije Osteria Francescana s tremi Michelinovimi zvezdicami v italijanski Modeni. Bottura je s svojo neprofitno organizacijo Food for Soul začel pravo revolucijo na področju zmanjševanja količine zavržene hrane. Doslej je v okviru Food for Soul s pomočjo 210 kuharskih mojstrov in 600 prostovoljcev "rešil" že več kot 25 ton hrane, ki bi sicer končala med odpadki.

"Na svetu se ponekod soočamo z velikimi presežki hrane, po drugi strani pa je marsikje še prisotna huda lakota. Hrana nam predstavlja užitek, hkrati pa jo moramo spoštovati in je manj zavreči. Pomembno je, da združimo moči in si skupaj prizadevamo za čim manj zavržene hrane. Zato podpiram lokalne pobude, kot je Teden nezavržene hrane, ki prispevajo k temu cilju," je ob uvodu v Teden nezavržene hrane dejal Bottura, ki želi s filozofijo "nič zavržene hrane" in alternativnimi pristopi njene priprave hrani spet povrniti dostojanstvo, ki si ga zasluži, pri tem pa spodbuditi tudi druge: kuharske mojstre, obrtnike, dobavitelje hrane, institucije in ne nazadnje tudi vse posameznike, saj se svet lahko izboljša le s skupno vizijo.

Nezavrečke: Nič ni narobe, če si nepojedeno hrano odnesemo domov

V okviru Tedna nezavržene hrane bodo od jutri do srede med 11. in 13. uro na Pogačarjevem trgu v Ljubljani potekale kuharske delavnice brez zavržene hrane, Luka Jezeršek in Luka Košir pa bosta o učinkoviti uporabi vseh sestavin izobraževala kulinarične mojstre prihodnosti v Biotehniškem izobraževalnem centru v Ljubljani in na Višji strokovni šoli za gostinstvo in turizem Maribor.

1. in 2. junija pa bodo na svojih menijih jedi po principu "nič zavržene hrane" ponudile številne vrhunske slovenske restavracije, med njimi Dvor Jezeršek, Gostilna Mahorčič, JB Restavracija, Gostilna Rajh, Pavus, Gostilna Repovž, Restavracija Strelec, Gostišče Grič, Gostilnica Ruj, Kendov Dvorec, Gostišče Primorka, Gostilna pri Lojzetu, Restavracija Kult 316, Majerija, Restavracija Dam, Restavracija Rizibizi, Restavracija MAK, Restavracija Sedem in Domačija Novak. Gostje bodo hkrati prejeli nezavrečke, s katerim jih želijo kuharski mojstri opogumiti, da lahko hrano odnesejo s seboj in v njej uživajo še kasneje. Enaka spodbuda je danes pričakala tudi obiskovalce Odprte kuhne.

Čas za Zemljo
Čas za Zemljo FOTO:

Na sončni strani strehe
Na sončni strani strehe FOTO:
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nevica
28. 05. 2017 22.32
+1
Načrtovati družinsko prehrano je skoraj lažje kot načrtovati prehrano za eno osebo. Ena oseba ima več odpadka, ker težko nakupuje optimalno. Drugo je, v lokalih je več ali manj težko naročati po velikosti porcij. Po službenih menzah še težje. Tam hrana vedno ostaja, plačana, a je je vseeno škoda, da konča v odpadkih. Morda bi bilo treba narediti nekaj na tem, da bi človek lahko naročil manj, če bi poznal velikost osnovne porcije.
optimist11
28. 05. 2017 12.02
+2
Vau, niti enega pozitivnega komentarja. Bistvo je, da preveč hrane zavržemo in na koncu je vseeno kdo nas opozori na to. Vsaka čast LUKI in ostalim, da so se lotili te akcije. Navsezadnje drago plačamo , nato pa zavržemo in potem jamramo da je vse drago in nimamo denarja.
misterbin
27. 05. 2017 13.10
+3
To kar tile mojstri kuhajo in pripravljajo ni vredno počenega groša .Od teh porcij če so porcije se štiri letni otrok ne naje .Ni ga pred domačo hrano na žlico in doma pripravljeno meso pa segedin zelje da ne naštevam
nevica
28. 05. 2017 22.35
+1
Saj ni govora o slow foodu, kjer dobivaš po tri grižljaje na porcijo...Govori se na sploh o tem kako se hrana stran meče - in se meče.
ssecnik
27. 05. 2017 10.15
+3
Tale Luka se norca dela,ampak iz sebe.Bljak !!!
Tomaz1980
27. 05. 2017 08.52
+4
Pa da o oddaji "Gostilna išče šefa" ne govorimo, ane? Koliko je tam hrane letelo v smeti... Pa še Bine je isto promoviral, kot ta Luka... NE MOREM VERJET!!!
xyxyxyxyxyxyxy
26. 05. 2017 22.16
+9
Največ zavržene hrane se dogaja na TV oddaji Master Chef Slovenija, kje je eden glavnih prav Luka Jezeršek. Kakšno sprenevedanje
herober
26. 05. 2017 20.40
+8
Bolano. Razen samopromocije snobovskih kuharjev, od tega ne bo veliko. V teh "fensy" restavracijah, se dnevno zavrže toliko živil, da bi v vsakem mestu nahranili par sto ljudi. Pa ravno Luka bo govoril, ki vodi in podpira take bolane tv shove, kjer zmečejo v smeti na tone hrane. NORCI nimam drugih besed. Folk jim pa naseda
hotchilipoper
26. 05. 2017 20.31
+8
Te fine restavracije bi morale plačati kazen na odvrženo hrano,se afnajo,ko drugi nimajo kaj jesti
ni_mi_vse_eno
26. 05. 2017 20.12
+2
živimo v ekonomskem sistemu, v katerem moramo vsako leto porabiti več surovin in pridelati več odpadkov. Le tako omogočamo sistemu stalno eksponentno rast. Takoj, ko se začne uvajati drugačne vrednote grozi sistemu propad. Primer: "FT; Ukraine's grain dumped into sea." = "Ukrajinsko žito vrženo v črno morje". Baje so se učili od Američanov, ki so raje, kot da bi žito donirali revnim Afriškim državam, žito darovali Pozejdonu, bogu morja.
METKA102
26. 05. 2017 19.32
-4
In potem še govorite, da so naši otroci lačni. Niso. Le preobjedeni so vsega. Tudi kar govorijo gospe iz raznih človekoljubnih organizacij še zdaleč ni res. Se pa res najdejo stari ljudje, ki nimajo dovolj za hrano. Večinoma pa imajo otroke in tudi nepremičnine, kateri in s katerimi bi se dalo poskrbeti tudi zanje.
xyxyxyxyxyxyxy
26. 05. 2017 22.18
+3
AxisDei
26. 05. 2017 19.20
+13
In to reče kuhar, v čigar šovu mirno zavržejo na kupe povsem običajne hrane, recimo kruh, pa rahlo prepečeno meso, palačinke. Si to upa? In kjer ogromno hrane ostane nepojedene? Veste kaj, gospod Luka, če bi vam bilo res mar, bi organizirali tečaj, kjer bi učili ljudi, kako se iz ostankov lahko naredi okusne stvari, ali pa tisto, kar vsak dan vržete v smeti, ker za vrhunsko restavracijo ni dobro, postregli brezdomcem, upokojencem, mladim mamicam ... Odjemalcev bi bilo ogromno. Ampak gonilci tega ste pa vi, ki dovoljujete metanje dobre hrane, niti ne odpadkov, v koš in to se vam zdi popolnoma spremenljivo!? Res, nimam besed ...
nevica
28. 05. 2017 22.37
+0
E šov ni problem - problem so stvari ki se množično dogajajo in to vsak dan - menda bi se ljudem to lahko vžgalo????!!! Kaj ste ozkogledi, da ni res! pa še 12 plusov, da človeka glava zabli. V Sloveniji s tako pametjo še dolgo ne bo bolje in na koncu bomo spet imeli SDS na puklu, ker je večina ljudi zaplankanih.
mišelin
26. 05. 2017 19.08
+3
delu sm v kuhinji na dobu ..veste koliko hrane se tam zavrze noro veliko in tol vsak dan pejte mal novinarji prevert
ssecnik
26. 05. 2017 18.57
+11
V teh fensi restavracijah vržejo steak v smeti,če ni v nulo pečen.
Piko Boss
27. 05. 2017 13.40
-1
proofreader
26. 05. 2017 18.30
+7
V nekaterih naštetih restavracijah so porcije tako majhne, da ni težav z ostanki hrane. Ker moraš po kosilu še na burek, da nisi lačen.