Čas za Zemljo

Raziskava: energetski 'razsipneži' so še vedno premalo energetsko učinkoviti

Davos, 29. 01. 2018 11.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.Š.K./STA
Komentarji
1

Industrija je poleg prometa največji porabnik energije. Skupaj porabita skoraj 65 odstotkov vse proizvedene energije, zato je ključno, da se na spreminjajoče se energetsko okolje velika podjetja dobro pripravijo. Raziskava, ki je zajela skoraj 240 velikih korporacij po celem svetu, kaže, da temu ni čisto tako.

Varčevanje z energijo je eno tistih področij, ki je lahko ključno za našo energetsko prihodnost. Veliko lahko naredi vsak izmed nas v svojih gospodinjstvih, ki pa po porabi energije niso največji porabnik. Največ energije se porabi v sektorju prometa (skoraj 40 odstotkov), sledi industrija (skoraj 25 odstotkov), pa gospodinjstva (dobrih 23 odstotkov) ter 12 odstotkov ostalo. Ključne spremembe bo torej potrebno narediti na področju prometa in industrije, kjer so opazni pozitivni trendi, a so prepočasni.

V industriji se daleč največ energije porabi v predelovalni dejavnosti, sledita gradbeništvo in rudarstvo. Največji porabniki energije v industriji so tako peči, motorji, tekoči trakovi, sesalni sistemi in ogrevanje. Prav zaradi tega, ker je industrija tako velik porabnik energije, je ključno, da se energitske učinkovitosti zavedo prav veliki industrijski subjekti.

Poleg obnovljivih virov energije le majhno število podjetij izvaja naprednejše strategije in uvaja naprednejše tehnologije za upravljanje z energijo in emisijami.
Poleg obnovljivih virov energije le majhno število podjetij izvaja naprednejše strategije in uvaja naprednejše tehnologije za upravljanje z energijo in emisijami. FOTO: Reuters
Raziskavo, opravljeno v 236 podjetjih, je izvedel GreenBiz Research, da bi ugotovil, kako podjetja razvijajo energetske in ekološke strategije, zbirajo in izmenjujejo podatke in usklajujejo delovanje svojih sektorjev.

Raziskava podjetja Schneider Electric, ki je vodilno na področju digitalne transformacije upravljanja z energijo in ogljikovim dioksidom ter avtomatizacije, je pokazala, da se podjetja sicer čutijo pripravljena za sodelovanje v spreminjajočem se energetskem okolju, vendar njihovi postopki ne dokazujejo takšnega razmišljanja. Navkljub pripravljenosti večine podjetij za decentralizirano, dekarbonizirano in digitalizirano prihodnost, številni ne sprejemajo ukrepov, potrebnih za integriranje in pospeševanje svojih programov energetike in trajnostnega razvoja. "Lažen občutek varnosti lahko pripišemo dejstvu, da večina podjetij še vedno ceni dokaj konvencionalen pristop k upravljanju z energijo in boju proti podnebnim spremembam. Nesprejemanje inovacij dodatno otežuje omejeno sodelovanje sektorjev javnih naročil, operacij in vztrajnostnega razvoja ter neučinkovito zbiranje in izmenjava podatkov," so navedli v poročilu o raziskavi, v katero so zajeli skoraj 240 velikih korporacij s celega sveta.

85 odstotkov vseh vprašanih je dejalo, da bo njihovo podjetje v naslednjih treh letih izvedlo ukrepe, s katerimi bodo zagotovili konkurenčnost svojih načrtov za zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida. Vendar pa je največji poudarek začetih projektov in projektov v razvoju prihranek energije in vode ter zmanjšanje količine odpadkov.

Čeprav je donosnost naložb očitno merilo za energetske pobude in pobude za trajnostni razvoj, pa začenjajo podjetja takšna vlaganja obravnavati tudi dolgoročno in v širših razmerah, še ugotavljajo avtorji raziskave.

Poleg obnovljivih virov energije le majhno število podjetij izvaja naprednejše strategije in uvaja naprednejše tehnologije za upravljanje z energijo in emisijami. Predsednik uprave in generalni direktor Schneider Electric Jean-Pascal Tricoire je opozoril, “da smo sredi ogromnih motenj v načinu proizvodnje in porabe energije.”

Kje so največje ovire?

Najpogostejša ovira je koordinacija v družbi, saj je 61 odstotkov vprašanih podjetij izjavilo, da odločitve o energetiki in trajnosti niso dovolj dobro koordinirane med ustreznimi skupinami in oddelki v podjetju, kar velja zlasti za proizvajalce blaga za široko potrošnjo in industrijo. Poleg tega nekateri anketiranci menijo, da je problem tudi nezadostno sodelovanje.

Druga ovira za integrirano upravljanje z energijo in emisijami ogljikovega dioksida je upravljanje s podatki, pri čemer je 45 odstotkov anketiranih izjavilo, da so organizacijski podatki visoko decentralizirani in da se obdelujejo na lokalni ali regionalni ravni.

Spremembe so, a potekajo prepočasi

Od skoraj 240 podjetij, ki so sodelovala v raziskavi, je sicer 81 odstotkov dejalo, da že izvajajo ali nameravajo uvesti ukrepe za izboljšanje energetske učinkovitosti v naslednjih dveh letih. 75 odstotkov jih poskuša zmanjšati porabo vode in zmanjšati količino odpadkov. Samo 30 odstotkov anketiranih je uvedlo ali aktivno načrtuje shranjevanje energije, uporabo mikro omrežja ali kombiniranje ogrevanja in energije – ali druge tehnologije. Zgolj slaba četrtina pa v bližnji prihodnosti načrtuje razvoj strategije kot odziva na povpraševanje.

"Skoraj univerzalni fokus na prihranke je vsekakor pozitiven trend. Vendar pa je obnašanje odgovornega porabnika samo del tistega, kar je potrebno za obstanek in uspeh. Podjetja morajo privzeti vlogo aktivnih udeležencev in postaviti vse na svoje mesto, da bi lahko proizvajala energijo, hkrati pa sodelovala z omrežjem, komunalnimi podjetji, kolegami in drugimi novimi zainteresiranimi stranmi. Tisti, ki ne bodo ukrepali zdaj, bodo zaostali," je še poudaril Tricoire.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
31. 01. 2018 21.51
Problem industrije ni v tem, da porablja, saj industrija tudi ustvarja. Problem so tisti, ki se vozijo v privatnih letalih in propagirajo brezogljično družbo, kot naprimer Al Gore. Živimo v eksponentnem (2, 4, 8, 16 ... ) gospodarstvu, ki potrebuje za svojo rast surovine. Vsi pa vemo, da smo najlažje dostopna jabolka že pobrali, sedaj pa ostajajo globokomorski izzivi (Deepwater horizon). Za več znanja glej EROI diagram (energy return on investment).