Čas za Zemljo

Severni sij naj bi bil 'kriv', da kiti zgrešijo pot in nasedejo

London, 05. 09. 2017 13.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Razlog, da kiti glavači nasedejo na obalah Severnega morja, se najverjetneje skriva v polarnem siju. Vsaj tako menijo znanstveniki, ki so proučevali pogin 29 zdravih kitov glavačev v začetku lanskega leta.

Znanstveniki pravijo, da so najverjetneje razvozlali skrivnostno poginjanje kitov glavačev v Severnem morju. V začetku lanskega leta je na obali Severnega morja poginilo 29 zdravih kitov, ki so nasedli v plitvem morju in obtičali.

Zdaj so znanstveniki sporočili, da so za njihovo smrt najverjetneje krive motnje v zemeljskem magnetnem valovanju, ki so zmotile njihovo navigacijo, poroča BBC.

Kit glavač je največji predstavnik zobatih kitov in tudi največja živeča zobata žival. Zraste do 18 metrov.
Kit glavač je največji predstavnik zobatih kitov in tudi največja živeča zobata žival. Zraste do 18 metrov. FOTO: AP

Motnje so posledica obsežnih solarnih neviht, ki nam Zemljanom pričarajo najlepši svetlobni spektakel na nebu – severni sij. Njihova študija je bila objavljena v mednarodnem dnevniku astrobiologije (The International Journal of Astrobiology).

Raziskovalci se že dlje časa ukvarjajo z vprašanjem, zakaj povsem zdrave živali, ki so znane kot spretni plavalci, nenadoma izgubijo smer in nasedejo v plitvini. Ko so kiti glavači stari med 10 in 15 let, se napotijo na sever proti polarni regiji, saj jih tja privabljajo ogromne količine lignjev, s katerimi se prehranjujejo. Njihova pot pa se včasih konča v plitvinah Severnega morja, kjer nasedejo in obtičijo.

Polarni sij nastane, ko električno nabiti delci magnetosfere, v glavnem so to elektroni, lahko tudi protoni in nekateri težki ioni, pridejo v stik z Zemljinim ozračjem in tam reagirajo ter posledično zasvetijo.
Polarni sij nastane, ko električno nabiti delci magnetosfere, v glavnem so to elektroni, lahko tudi protoni in nekateri težki ioni, pridejo v stik z Zemljinim ozračjem in tam reagirajo ter posledično zasvetijo. FOTO: Reuters

Kot pravijo raziskovalci, kiti glavači za svojo pot na sever in nazaj uporabljajo navigacijo s pomočjo zemeljskega magnetnega polja, ki je ponekod močnejše, ponekod šibkejše. Te razlike in anomalije jim pomagajo pri navigaciji. Žal pa zaradi obsežnih solarnih neviht v vesolju prihaja do motenj v zemeljski navigaciji, kar 'zmede' kite, da se izgubijo na poti, so prepričani znanstveniki.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
05. 09. 2017 19.44
+3
.lepo, da piše da NAJ BI bil kriv severni sij . ker NI.
Ramzess
05. 09. 2017 16.41
+4
Če bi bi res severni sij kriv, bi se to pogosteje dogajalo.
brusilec
05. 09. 2017 15.39
+2
čudno da potem kiti nasedajo tudi v južnih predelih.. kjer ni solarnih neviht? to bi se dalo čisto preprosto preverit.. primerjat smrti kitov, in poiskati kako močne so te nevihte bile
Petra Škafar
05. 09. 2017 15.56
+4
A na jugu naj ne bi bilo solarnih neviht? Pa ti sploh veš kaj je solarna nevihta? Lej, Sončev (Na soncu) veter (če govorimo o nevihti je torej to močan sunek)je električno nabita plazma, Na polih, kjer je smer magnetnega polja navpična glede na površino Zemlje, lahko nabiti delci vstopijo v Zemljino ozračje. Na severu imenujemo ta pojav aurora borealis na jugu pa aurora austarlis. Na južnem polarnem pasu ni ljudi in zato ni zapisov o polarnem siju kot je to na severu kjer so ga videvali že vikingi in eskimi...samo to še ne pomeni da ga na jugu ni...le nikogar ni bilo, ki bi ga videl...Ko pa je tja priplul James Cook pa ga je opisal.
brusilec
06. 09. 2017 08.32
Ja Petra hvala da si me popravila.. na južnih predelih sem mislil na predele južneje od severnega pola.. prosim popravi me tudi tukaj .. ampak si že sliašal za kite ki so nasedli na južnem polarnem pasu? ali v bližini .. ne kajne?
brusilec
06. 09. 2017 09.43
tam ne nasedajo, ker ni toliko obale, zemlje.. ampak kiti ne nasedajo samo tam kjer je polarni sij viden, tako kot tudi ne samo takrat ko so močne solarne nevihte.. krive za nasedanje je drugje. Najverjetneje ladje z močnimi sonarji poškodujejo njihov slušni orientacijski sistem.
Crillin
05. 09. 2017 15.23
+12
ja pa sondiranje terena in testiranje s sonarji, točno se ve kdo je glavni krivec za te stvari pa 0
muholovka
05. 09. 2017 14.29
+9
kaj pa hrup tovornih ladij? o tem se pa sploh ne govori