Čas za Zemljo

Trenutno lovimo dva- do trikrat več rib, kot nam jih morja lahko trajnostno zagotovijo

Ljubljana, 02. 06. 2017 12.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Si predstavljate morja brez rib? Žal je to realna možnost, saj je že danes  več kot 90 odstotkov ribjih staležev izkoriščenih do maksimuma, ali pa se lovijo prekomerno.  Poleg morskega življa so posledično ogroženi tudi ljudje, ki jim morje predstavlja vir hrane in zaslužka. 

V podmornici WWF si lahko obiskovalci nakupovalnega središča v Ljubljani ogledajo podvodni svet prihodnosti.
V podmornici WWF si lahko obiskovalci nakupovalnega središča v Ljubljani ogledajo podvodni svet prihodnosti. FOTO: WWF Adria

Da bi povečala ozaveščenost državljanov o problemu praznih morij, je svetovna organizacija za varstvo narave WWF zgradila podmornico, skozi katero je mogoče videti podvodni svet Jadranskega morja čez 30 let. Znanstvene študije WWF kažejo, da so, vsaj kar se tiče staleža rib, prostranstva morij in oceanov omejena. 

Trenutno iz morij z različnimi mrežami in drugimi ribiškimi orodji lovimo dva- do trikrat več rib, kot nam jih morja lahko trajnostno zagotovijo. Tako je danes več kot 90 odstotkov ribjih staležev izkoriščenih do maksimuma, ali pa se lovijo prekomerno.  Velika ovira na poti k trajnostnemu ribištvu je tudi nenadzorovani in nezakoniti ribolov. Naključni ulov nezaželenih vrst pa še dodatno ogroža morja in uničuje morske ekosisteme, opozarjajo pri WWF. 

Poleg morskega življa so posledično ogroženi tudi ljudje, ki jim morje predstavlja vir hrane in zaslužka.  ''Izdelki iz ribištva zagotavljajo dnevno potrebo beljakovin za tri milijarde ljudi po vsem svetu, in predstavljajo 20 odstotkov celotnega vnosa živalskih beljakovin. Ribe in ribiški proizvodi so pomemben in dostopen vir beljakovin, še posebej v državah v razvoju (na primer v Bangladešu, Šrilanki in Kambodži), in ponekod predstavljajo kar 50 odstotkov celotnega vnosa živalskih beljakovin v prehrani ljudi,'' so pojasnili.

Hkrati ribe in proizvodi iz ribištva zagotavljajo prihodke za približno 800 milijonov ljudi, ki se ukvarjajo z ribolovom, proizvodnjo rib in povezanimi dejavnostmi.

Dobra novica je, da lahko vsakdo prispeva k reševanju problema. Z izbiro trajnostnih ribiških proizvodov neposredno vplivamo na ponudbo izdelkov v prodajalnah, prav tako pa naše potrošniške navade vplivajo na izboljšanje metod ulova in vzgoja, so še dodali. 
 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jonbonslon
04. 06. 2017 19.31
+2
kjer se denarci vrtijo,vse skrbi samo za bogatijo...
frako
02. 06. 2017 19.04
+9
med drugim je tramp omogoču da ni omejitev ribolova v njihovem območju, vse za profit.
Uporabnik981904
02. 06. 2017 16.58
+13
ko se kobilice prevč namnože izgine trava in nato še kobilice ...... Trava si potem počasi opomore, dokler se kobilice zopet ne namnože .. Takšen vzorec se utegne v totalnem smislu zgoditi tudi "vodečim" primatom - verjetno prvič na nivoju cele oble
siska55
03. 06. 2017 14.17
+2