Čas za Zemljo

FOTO: Zapuščeno posestvo sta rešila iz trnovega objema in ga razvila v zeleno turistično destinacijo

Črna vas, 14. 06. 2017 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 12 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
60

Trajnostni turizem ni tek na kratke proge, pravita lastnika Posestva Trnulja, ene izmed zelenih destinacij pri nas. Da bi zagotovila čim manjšo obremenitev za okolje, nobenih malenkosti ne prepustita naključju. Vse sestavine, ki jih uporabijo pri pripravi hrane, so iz ekološke pridelave, ves potrošni material do posestva pripeljejo z električnimi vozili, uporabljajo recikliran pisarniški papir ...

Zgodba o eni izmed zelenih destinacij Slovenije se je začela pred 15 leti. Zakonca Urša Kunz in Miha Pupis sta takrat iskala svoj kotiček pod nebom, ki bi bil dovolj blizu Ljubljane, da jima pot v službo ne bi vzela preveč časa, a spet tako daleč, da bi lahko uživala v naravi, obkrožena z živalmi. Ekonomistka in prometni inženir takrat nista vedela, da bodo njune sanje o domu na vasi prerasle v posest, kjer živijo in dihajo trajnostni turizem. Leta 2002 sta kupila zapuščen kos zemlje v Črni vasi na Ljubljanskem barju z razpadajočo hišo, ki jo je preraščalo trnje. Med čiščenjem posestva sta ga ljubkovalno poimenovala Trnuljčica, kasneje pa poenostavila v Trnulja. 

Ko sta kupila posestvo, nista imela niti ene motike, saj nista računala, da bosta na posestvu kmetovala. Nato pa jima je življenje na vasi postalo vse bolj všeč, vožnja v pisarno v Ljubljani pa vse manj. Dve leti kasneje sta najela prvo njivo in zasadila industrijsko konopljo. Postopoma sta se vse bolj začela posvečati kmetijstvu, ker pa jima je bila ekološka usmeritev od nekdaj pisana na kožo, sta že na začetku sklenila, da bosta kmetovala izključno po teh principih. Deset let po nakupu zemljišča sta zgradila še apartmaje in se podala v zeleni turizem ter postala ena od 22 destinacij, ki so vključene v Zeleno shemo slovenskega turizma Slovenia Green. Pogovarjali smo se z lastnico, ki nam je pojasnila, v kakšne malenkosti gredo, da obiskovalcem ponudijo resnično zeleni, trajnostni turizem. 

Tudi živali hranijo izključno z ekološko krmo.
Tudi živali hranijo izključno z ekološko krmo. FOTO: Aljoša Kravanja

S čim ste si prislužili znak Slovenia Green Destination? Kaj je potrebno za tak naziv?

Bili smo med prvimi šestimi, ki so dobili ta naziv. Naš naziv se naslanja na tuje znake in takrat smo bili edini v Sloveniji z znakom Bio hotels. To je avstrijska veriga ekoloških hotelov, v katero je vključenih okoli sto hotelov, ki so ekološki in trajnostni. Tam gredo do takih podrobnosti, da moramo denimo v pisarni uporabljati samo recikliran papir. Kontrole so namreč zelo zelo natančne in potekajo dvakrat letno. Mi smo tako na osnovi tega znaka dobili tudi slovenski znak.

Na kaj vse ste pozorni, kako skušate biti čim bolj trajnostni? Kaj vam tudi ta priznanja nalagajo?

Pri kulinariki noben artikel, ki je v skladišču, ne sme biti brez evropskega ekološkega znaka. Brez tega ne sme nič priti v kuhinjo oziroma na mizo. Drugi del kontrole pa je glede vsega ostalega – ali pazimo na to, koliko vode porabimo, ali zbiramo deževnico. Kakšen je material za kurjavo, ali je iz obnovljivih virov? Peremo doma ali vozimo v pralnico? Kakšne pralne praške uporabljamo? Ali goste ozaveščamo v trajnostnem smislu? Ali vsak dan menjavamo brisače in perilo? Ali je kozmetika v apartmajih ekološka? Kako prihajajo zaposleni na delovno mesto? Ali so na voljo električna kolesa in električni avtomobili? Ali se zaposleni trajnostno izobražujejo? Ali so kakšne druge socialne ugodnosti za zaposlene na delovnem mestu in podobno. Po zadnji oceni v okviru verige Bio hotels smo bili na šestem mestu. 

To je sicer tudi najin način življenja, ne promovirava nečesa, česar ne bi tudi midva sama uporabljala in živela. Vso nabavo, vse, kar je potrebno za posestvo, opravljamo z električnim avtomobilom v največji možni meri. Na posestvu nimava nobene stvari, ki bi prispela z letalom do nas. Kolikor je le mogoče, uporabljava lokalno in domače. 

Torej greste do najmanjših podrobnosti v prizadevanjih, da bi bili trajnostni ...

Do najmanjše možne. Pravzaprav res čisto vse. Ločevanje odpadkov je že samoumevno. Skušamo ozavestiti tudi naše goste v tem smislu. Ker če je samo par posameznikov, ki razumejo te stvari, je to premalo. Mora biti cel komplet, od proizvodnje hrane naprej. Moje mnenje je, da če hrana ni pridelana na ekološki način, je potem že toliko onesnaževanja, da ne moreš poimenovati nečesa zeleno ali trajnostno, če kulinarični del ni ekološki. 

Tudi pohištvo in dekoracija sta izdelana iz naravnih materialov. Na sliki je lesena ura, ki je replika najstarejšega lesenega kolesa na svetu, ki so ga našli na Barju.
Tudi pohištvo in dekoracija sta izdelana iz naravnih materialov. Na sliki je lesena ura, ki je replika najstarejšega lesenega kolesa na svetu, ki so ga našli na Barju. FOTO: Aljoša Kravanja

Imate kdaj težave, da zagotovite, da so vse sestavine iz ekološke pridelave?

Zdaj smo že tako utečeni, da nimamo težav. Zelo veliko so nam svetovali tudi drugi člani iz verige. Obstajajo tudi grosisti, dobavitelji, ki imajo samo ekološke stvari, tako da ni problem dobiti česarkoli. Je pa seveda težava, ker si z možem želiva, da je čim več z lokalnega trga. To pa je včasih težava, ampak se maksimalno potrudimo. Denimo, naša vinska karta je izključno iz slovenskih vinarjev, ekološko certificiranih. Ker je povpraševanje vse večje, pričakujem, da se bo tudi proizvodna stran začela vse bolj obračati v to smer. 

Veliko ljudi je skeptičnih do teh oznak, predvsem zato, ker obstaja možnost goljufije. Kako vi skušate prepričati ljudi, da to ni zgolj zadnji modni krik?

Načeloma je treba samo te stvari ljudem razložiti, ker je bilo na tem področju mogoče še malo premalo narejeno na področju izobraževanja o tem, kakšne posledice izhajajo iz konvencionalne pridelave. Ekološko naravo ohranja, saj gre za princip, da ne jemlješ od zemlje več, kot ji vračaš. Res je, da se pojavljajo tudi posamezniki, ki skušajo goljufati, ampak take bo trg sam izločil, slej ko prej. Mislim, da bi morale biti na tem področju malo bolj konkretne kazni. 

Pri ekološki pridelavi ne škodujemo zemlji in okolju, ne uporabljamo pesticidov, ne uporabljamo umetnih gnojil. Če se koruza iz konvencionalne pridelave šprica, se naša okopava. Ljudem pa je treba razložiti prednosti ekoloških izdelkov. Če neke stvari ne poznaš, jo pač ponavadi avtomatsko negiraš. 

Prednost vseh, ki se ukvarjajo z ekološko pridelavo, je ta, da bomo našo Zemljo ohranili še za nekaj generacij. S konvencionalno pridelavo je definitivno ne bomo. Že zdaj vidimo, koliko je posledic v naravi, z različnimi pojavi, ki jih do zdaj nismo bili vajeni. To je samo odgovor narave na to, kar počnemo. 

Kako blizu pa vam je ideja "zero waste"?

Nam je, vendar mislim, da je do tega cilja še dolga pot. Ampak se poskušamo podati tudi na to pot. Poskušamo začeti že pri vseh majhnih stvareh, kjer se le da. Ko imamo kakšne dobave, prosimo, da nam ne prinesejo zavito v vrečkah in polivinilu. Ponovno uporabljamo embalažo. Pri nas plastične embalaže praktično ni. Če se le da, je vse v steklu, da je ponovno uporabno.

Apartmajske goste prosimo, da ustvarijo čim manj odpadkov in da te ločujejo. Tukaj je treba narediti veliko majhnih korakov na širokem področju. Mislim, da bodo tudi ljudje počasi dojeli, da ni dobro, da vsakič, ko greš v trgovino, prosiš za vrečko. Naše stare mame so imele vedno vrečke s seboj. 

Poudarili ste, da je za vas pomembno, da ponujate tudi ekološko hrano. Kaj so vaše kulinarične posebnosti?

Restavracija je odprta ob nedeljah, ko skušamo čim več stvari, ki jih sami pridelamo, predelati v kulinarične specialitete. Veliko stvari pripravljamo iz konoplje – od njokov, lazanj, zavitkov. To delamo iz naše moke, imamo lasten mlin in oljarno. Ponujamo naše osličkovo in kozje meso. Ena od naših posebnosti je tudi brezglutenska sladica koruzna strjenka na koruznem biskvitu, ki je narejena izključno iz naših sestavin. Naše živali hranimo izključno z ekološko hrano. Tukaj ni izjem, ni odstopanja od trajnostnega, ekološkega. Živali so ves čas zunaj, ker je to tudi del ekološkega načina prireje živali.

Kaj pa sama gradnja? Kako so zgrajeni objekti?

Objekti so v celoti leseni, les je iz Logarske doline, znotraj je konopljina izolacija, ki je pridelana na naših poljih, uporabili smo glinene omete. Vse je zgrajeno na naraven način in vse so delali slovenski izvajalci. Tudi materiali so v največji možni meri slovenski, razen kakšnih malenkosti, ki niso bile dobavljive v Sloveniji. Tisto smo potem nabavili v tujini, ampak po možnosti iz bližnjih držav. Tudi tukaj smo se držali trajnostnih principov in nismo vgrajevali nobenih umetnih materialov. V samih apartmajih je konopljina posteljnina, konopljine žimnice, konopljine zavese in brisače ... 

Tudi vso perilo v apartmajih je iz naravnih materialov, posteljnina je denimo iz konoplje, ki so jo sami pridelali na posestvu.
Tudi vso perilo v apartmajih je iz naravnih materialov, posteljnina je denimo iz konoplje, ki so jo sami pridelali na posestvu. FOTO: Aljoša Kravanja

Verjetno se marsikdo vpraša: se to splača? Predvidevam, da je bil vložek velik. Se vam ta pokrije?

Absolutno je velik vložek. To ni tek na kratke proge, ampak na zelo zelo dolge proge. Tudi trajnost je tek na dolge proge. To zagotovo ni nekaj, s čimer bi obogatel čez noč. Zahteva precej sredstev, k sreči smo uspeli pridobiti tudi nekaj nepovratnih sredstev iz raznih evropskih skladov. Na dolgi rok bi se to moralo povrniti. Na kratki rok pa moraš računati, da bo težko. Jaz pravim, da imam plašnice in da s te poti ne mislim skreniti. Ali bo tako ali pa sploh ne bo. Ampak jaz mislim, da bo. 

Kako vam koristijo ti certifikati in znaki? Je to nekaj, zaradi česar se gosti odločijo, da vas obiščejo?

Gostom, ki pridejo preko verige Bio Hotels, je to absolutno pomembno. Brez tega sploh ne pridejo. Druga stvar pa so razni portali, kot je booking.com, kjer gostje drugače iščejo nastanitev. Bodisi zato, ker jim je blizu do neke točke, včasih tudi zato, ker je drugje že zasedeno, ali pa zaradi dobrih komentarjev. 

Kakšen pa je profil teh gostov?

Zelo različen. Pridejo mlajši pari, pridejo družine z odraščajočim podmladkom, ni omejitve. Ne bi mogla reči, da je neka generacija k temu bolj nagnjena. Predvsem opažam veliko mladih in tudi starejših, ki so bili takšnega načina nekoč že vajeni. Še najmanj je srednje generacije. 

Kar se apartmajev tiče, so gostje izključno iz tujine. Sem pa tja pride tudi kdo iz Slovenije. To pa zato, ker Slovenci raje na dopust hodimo v tujino. Kar se tiče pa restavracije, pa so gostje vedno bolj domači. Pride tudi kdaj kakšen gost, ki ga nekdo povabi, in reče, da mu bio, eko ne pomeni nič. Ampak če se mu potem lepo razloži, kako, zakaj, kaj to je ...

V vaš koncept ste vključili tudi trajnostno mobilnost. Omenili ste že, da se po nabavo odpravite z električnimi avtomobili. Morda tudi goste spodbujate k bolj okolju prijaznim prevoznim sredstvom?

Urša Knuz v rokah drži znak Slovenia Green Destination.
Urša Knuz v rokah drži znak Slovenia Green Destination. FOTO: Aljoša Kravanja

Veliko ozaveščenih gostov že v Ljubljano pride z vlakom. Gre predvsem za goste z nemško govorečega območja. In to so ponavadi ljudje, ki so tako trajnostno naravnani, da ne želijo niti jesti nekje, kjer ni eko. Kadar imamo takšne goste, smo skoraj primorani ponuditi polpenzion, sicer ne bi prišli. Še preden pridejo, sprašujejo, kako od železniške postaje pridejo do nas. Povemo jim, da pri nas obstajajo tudi že električni taksiji, ampak večina takšnih gostov se raje pripelje z mestnim avtobusom. Tudi če imajo velik kovček s sabo. Pri nas imajo nato v ceno vključeno uporabo koles. Če gredo na kakšen izlet, denimo na Bled, pa se tja odpravijo z vlakom. Takšni gostje tudi mene presenetijo, kako so trajnostno naravnani. 

Udeležujete se tudi različnih turističnih sejmov v tujini. Kakšne so vaše izkušnje, ko omenite, da prihajate iz Slovenije. Jo prepoznajo kot zeleno destinacijo?

Nekateri ja, nekateri ne. To je zelo različno. Žal se še vedno zgodi, tudi v Nemčiji, da ne vedo, kje je Slovenija, kaj šele, da bi vedeli, da je zelena. Tako da je to tudi del našega poslanstva – izobraževanje, ki ga moramo narediti, da bodo vsaj vedeli, kje je Slovenija in da bodo videli, da smo precej drugačni. Mislim, da si to tudi lahko privoščimo, da ustvarimo butični, zeleni turizem. Slovenske stojnice na sejmih so vedno zelo zelene in se to precej poudarja.  

Kako najti dobro razmerje med tem, kaj se ekonomsko izplača, in tem, da je takšen trajnostni turizem dostopen širši množici in ne le tistim, ki imajo nekaj več pod palcem?

Seveda je ekonomski vidik vedno prisoten, ni pa to v prvem planu. Pri trajnostnem razvoju bomo vztrajali tudi za ceno, da bo kdaj kakšen gost manj, da bodo pa tisti, ki jih to zanima in si želijo na ta način živeti. Drži pa, da je ta trenutek ta način nekoliko dražji, ker je ekološko in trajnostno dražje.

Običajen način gradnje bi bil zagotovo cenejši, kot je bil ta. Da bi se dali na trg pod ceno, si ne moremo privoščiti, saj imamo obveznosti, ki jih moramo poplačati. Upamo, da bo trajnostno vse bolj zanimivo za ljudi in da se bo gospodarstvo toliko popravilo, da ljudje tega ne bodo dojemali kot nekaj, kar je predrago. 

Zelenjavo pridelajo sami, pri tem pa delujejo čim bolj naravno, ne uporabljajo pesticidov ...
Zelenjavo pridelajo sami, pri tem pa delujejo čim bolj naravno, ne uporabljajo pesticidov ... FOTO: Aljoša Kravanja

Pred leti je bil velik del Črne vasi poplavljen. Kako pa ste pripravljeni na takšne stvari?

Na te stvari se nikoli ne moreš povsem pripraviti. Vemo, da živimo na tem območju in da se nam to lahko vedno spomladi in jeseni zgodi. Pripravljeni smo do neke mere tako, da vemo, kam spraviti živali in stvari, če bo poplavljalo. Na to je pač na Barju treba računati in se potem v dani situaciji čim prej odzvati. To se ponavadi ne zgodi čez noč. Voda naraste v parih dneh in do takrat se je treba organizirati in zadevo rešiti. 

Če se dotaknemo še malo aktualnih ekoloških težav, ki jih imamo v Sloveniji. Kako takšne katastrofe, kot je bila denimo na Vrhniki, lahko vplivajo na zeleni turizem? Vemo, da vplivajo tudi na samo življenje ljudi. Kako vi gledate na te stvari?

To je vsekakor črna pika za zeleni turizem. Kako je možno, da se v tako kratkem času zgodita dve takšni zadevi – Vrhnika in Ljutomer. Morali bi se poglobiti v to, kako se v prihodnje temu izogniti. Pristojne institucije se bodo morale s tem bolj ukvarjati. Vsekakor pa bomo morali biti na tem področju bolj pazljivi. Žal negativna informacija zelo hitro zakroži, bistveno prej kot pozitivna. In potem popravljati takšne slabe stvari je zelo težko. Upam, da se to ne bo več dogajalo, saj ima lahko dolgoletne posledice predvsem za lokalno prebivalstvo. 

Slovenija je zelo bogata z naravnimi lepotami, pogosto pa se v bližini nahajajo kakšni industrijski obrati. Kako bi morali tovrstne objekte bolj pametno umeščati v okolje?

Mislim, da imamo veliko lokacij, kjer bi jih lahko umestili brez večje škode. Ampak ker so vsi ti postopki tako težavni, če želimo narediti kakršne koli spremembe, se potem podjetja držijo tistih lokacij, kjer že imajo ta dovoljenja.

Vprašanje, ki si ga moramo postaviti, je, ali smo mi dežela za industrijo. Naša glavna industrija bi moral biti zeleni turizem.

Koliko je Slovenija ozaveščena, da moramo iti v tej smeri? Kakšna so vaša pričakovanja za prihodnost zelenega turizma?

Deloma smo že ozaveščeni, vendar na splošno pa še vedno premalo. Spodbudno je, da se začenja tudi v šolah vedno bolj poudarjati te stvari, razne eko šole in podobno. Če se bo začelo že pri otrocih, potem od tam naprej rastejo te izkušnje, pričakovanja, način življenja. Včasih so rekli, da starega konja ne naučiš vleči voza. Prepričevanje prepričanih je težka naloga. Če pa se začne na pravi način in že pri mladih, pa mislim, da se da tukaj veliko narediti. Smernice so pravilno zastavljene in če se bo na tem delalo, bo tudi Slovenija še naprej lahko ostala zelena.  

Čas za Zemljo
Čas za Zemljo FOTO:

Na sončni strani strehe
Na sončni strani strehe FOTO:
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

piko3
14. 12. 2017 10.41
A traktor je tudi na električni pogon
tornadotex
19. 07. 2017 10.17
+0
Takšen apartma . če ugibam ,mora biti luksus,500 e na noč, z kozličkovim mesom se ne da preživeti.
travc
13. 07. 2017 08.45
+8
Pohvalno in z mnogo truda.
periot22
12. 07. 2017 16.22
dr dare ne sklepaj po sebi druge ,če jih ti ješ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ZDA
14. 12. 2017 10.16
+1
Jožajoža
19. 06. 2017 15.13
+3
sem bil tam. kot da sem prišel v albanijo. groza, kaj se v sloveniji promovira in subvencionira.
Principat
14. 06. 2017 17.49
+2
a vam je že kdo omenil , da iz 0 je 0 , amen
KofiAnnan
14. 06. 2017 14.50
+1
Vse najboljše Donald Trump
Jožajoža
14. 06. 2017 13.47
-2
res se naše gospodarstvo razvija. smo že na ravni albanije.
Boštjan Rošar
14. 06. 2017 13.08
+13
Mi smo 4.6.2017 obiskali posestvo, ker smo bili povabljeni na praznovanje rojstnega dne, ki se ja za našo družino skoraj končal tragično. Z skupino otrok in staršev smo bili povabljeni na ogled domačih živali, ki jih v ogradi čuvata dva psa čuvaja (huda psa, kot je povedal oskrbnik). Psa sta bila precej glasna, zato sem našo 6-letni hčerko držal v naročju in smo se držali bolj ob robu skupine. Ko sem se približal cca 1,6 m visoki leseni panelni ograji, s katero je bil ograjeno pokrito zavetje za živali, je na ograjo skočil večji pes čuvaj in našo hčerko ugriznil v lice… Jaz in ostali starši v neposredni bližini smo enostavno okameneli…., nato smo v šoku oddrveli v urgentno ambulanto UKC. STARŠI POZOR: Področje okoli ograde za živali, ki ju varujeta dva VEIKA AGRESIVNA psa čuvaja in je ograjeno z električnim pastirjem ni primerno zavarovano in predstavlja VELIKO TVEGANJE ZA VARNOST OTROK TER DRUGIH OBISKOVALCEV. V našem primeru je pes skočil na polno leseno panelno ograjo zavetja za živali visoko cca 1,6m, ki je del ograde. Grozljivo je dejstvo, da me je pes z hčerko v naročju napadel, ko sem se ograji približal in nisem neposredno posegal v njegovo področje gibanja ali ga kakorkoli ogrožal. To kaže na dejstvo, da so živali trenirane tudi za ubijanje. Ne predstavljam si kaj se lahko zgodi, če mamica z 2-ma otrokoma v vsaki roki gre mimo ograje in eden od otrok med ograjo električnega pastirja kozici ponudi šopek trave. Glede na naše izkušnje bi ostal brez roke.
emilzapata
06. 07. 2017 22.17
+11
samon stran od ljudi, ki si gasijo komplekse z agresivnimi psi. Človek ki zaupa vase in v drugih ljudeh vidi tudi samo enakega človeka, takšnega psa ne rabi.
vstajnik1941
14. 06. 2017 13.06
+14
Postaviš dva magarca in eno kozo pred vrata, iz smrekovih dil zbiješ pojstle in daš noter štrozak iz ličkanja. nabaviš solato iz Eurospina, pa se greš trajnostni turizem, pri čemer nikol v življenju nisi držal gnojnih vil v rokah!
trdovrat
08. 07. 2017 10.41
+3
peet001
14. 06. 2017 12.55
+6
poznam to kmetijo ne ravno osebno pa a mislite da je tu glavni dobiček turizem naj vam povem da so to nastali zgolj iz tega ker so jim zabiti policaji poželi industrijsko konopljo in so dobili toliko odškodnine poleg tega je pa sedaj glavna prodaja konopljinega olja in prodaja za predelavo za izolacijo
Valkidžija
14. 06. 2017 12.50
-5
Preljube # vegi # in še kakšne izgubljene duče na ve. Ali se kdaj vprašate, če se mučenje živali ne dogaja tudi iz vaše strani, ko jeste samo rastlinsko hrano in odžirate hrano živalim???
rebellion25
14. 06. 2017 17.02
+3
hahaha, ti pa nisi med brihtnimi osebki vidim. hahaha smešno je da ljudje s takšnimi in podobnimi izjavami ne znajo razmišljati..
JanšaBoy
14. 06. 2017 12.38
+19
Koliko pa košta taka reklama? Samo vprašam......
Fruitycat
14. 06. 2017 11.40
+3
Eh, ko že misliš, da gre za nekaj res super, pa vidiš da imajo živali za klanje :(
dr.dare
14. 06. 2017 11.47
+6
Fruitycat
14. 06. 2017 12.10
+3
Če maš lahko psa za božat, maš lahko tud osle in koze. Velik lepše bi bilo, če bi te živali lahko živele do naravne smrti in bi ponujal rastlinsko rpehrano, ki je itak veliko bolj ekološka, ker je pridelava mesa in mlečnih izdelkov precej ne-eko. Porabi se veliko več vode za pridelavo, veliko več CO2...In posestvo bi bilo bolj srčno, prijazno, brez nepotrebnega pobijanja.
dr.dare
14. 06. 2017 12.23
+2
hahahahah daj ne se smešit... če so tebe tako nateg.... ni nujno da so vsi tako neumni.... p.s.- mariskje tudi psov ne božajo ampak jedo... pes je bil redna hrana štajercev in korošcev v zgodovini....
Fruitycat
14. 06. 2017 12.27
-1
JanZiska
14. 06. 2017 12.31
+1
Na odročnih planinah Bosna in Srbije imajo prijazne ovčice in kozice še za kaj drugega kot za klanje in božanje, na veliko veselje pastircev.
JanšaBoy
14. 06. 2017 12.39
-2
Korošci in predvsem Štajerci se danes jedo pse in mačke. Kaj se zgražate?
peet001
14. 06. 2017 12.47
+0
vsaka stvar se goji zaradi potreb in koristi ljudi tako je in tako bo to je tudi osnova ekonomije.
Fruitycat
14. 06. 2017 15.25
+1
periot22
12. 07. 2017 16.24
-1
Sovražiš sam sebe ker ješ ljudi?????????
dr.dare
14. 06. 2017 11.07
+4
V času ko bomo razlastili kmete da bomo postavili lakirnico za avte je tale članek tako ironičen da bolj ne more biti....
letmeseeit
14. 06. 2017 11.56
-2
ja nekje je pač potrebno lakirnico postavit, če že v Avstriji ne dovolijo potem bo v Sloveniji ok.
dr.dare
14. 06. 2017 12.05
-2
felix58
14. 06. 2017 12.20
+1
no glede te lakirnice....pred davnimi leti so baje komunisti zafurali, da maribor ni dobil tovarne osebnih avtov ampak le tovorne, vojaške....glede na to, da danes ni več komunistov, kdo bo pa sedaj kriv, da se ta prilika prestavi v drugo državo...pa jejte vi potem deteljico, ne travo
dr.dare
14. 06. 2017 12.24
+1
misliš zaslužen, ne vem zakaj bi kdo bil kriv če te ekološke sporne industrije ne bo
markaurel
14. 06. 2017 10.58
-4
toliko je vse eko in bio kot je zelenjava v trgovinah, ki jo pripeljejo iz italije, ki polna herbicidov !!!!!!!!!!!!!
Jožajoža
14. 06. 2017 10.18
-3
ZA KAKE KOZE ,OSLE IN KURE SE VSTRAN MEČE DAVKOPLAČEVALSKI DENAR. ta še ni iz svojega žepa plačali niti centa,država,začni vlagat v zdrave,normalne in delavne ljudi, potem bo slovenija uspešna.
JanZiska
14. 06. 2017 09.29
-3
Tole je klasična slovenceljska poniglavost. Mediji in FDVjevci nas fopajo s temi kelnerskimi in strežniškimi poklici. Diskreditacija in medijski linč industrije je nova mantra. Jaz pa si želim tovarn in industrije, želim neko normalno državo s ponosnimi ljudmi in tehničnim znanjem, ki omogoča razvoj in napredek. Za zeleni turizem rabimo samo srednje gostinske šole in srednjo medijsko. Zaprimo strojno, elektro, metalurško, kemijsko ...in ostale tehnične fakultete, kaj nam bodo v zeleni kelnerski Sloveniji. Navadimo se na upognjeni hrbet in nastavljeno rit, da bomo lahko stregli gostom ... dajmo biti hlapci na svoji zemlji!
lemur
14. 06. 2017 09.40
+23
Vse se mora razvijati. Turisticni posel nikakor ni dvorazreden in je glede na naso stratesko odlicno lokacijo vreden vsake objave. Ne vem, zakaj bi ta clanek bil kontradikcija ponosu in zakaj ne bi objavljali taksnih pozitivnih novic, tudi ce podrocje ni prioritetno. Clanek ne bi smel biti razlog za splosni negativizem.
JanZiska
14. 06. 2017 10.06
+14
Na tem portalu še nisem bral članka o novi sintezi v Krki, valjarniški progi v Impolu ali razvoju novega akumulatorja v TABu. Berem pa furt o treh ovcah, dveh kozah in hlevu predelam v jedilnico,...a je to pomembno, a se s tem plača kak račun, se povečuje blaginja družbe...??? Negativizem se ustvarja ravno v odnosu do industrije in tehnološkega napredka, v prvo vrsto pa se postavljajo neka irelevantna jajca...
schwarci1
14. 06. 2017 10.18
+10
Tehnološki napredek prihaja v Slovenijo. V vsaki državi imajo drugačne darove, talente... Verjetno pa si pozabil, da je slovenska zgodovina predvsem predelovanje, kmetijstvo, prehrana. Ročne spretnosti. Torej stik z naravo. Vinska trta. In tako naprej. Zakaj hočeš Slovenijo na vsak način uvrstiti v Ameriko, ki ima čisto drugačno zgodovino. Tu so se gradila velika mesta in gradila se je industrija. Je kaj drugače, če ti nekdo drug naredi napredek ti pa delaš napredek v kmetijstvu. A ti je to pod častjo.
JanZiska
14. 06. 2017 10.28
+0
schw kakšno kmetijstvo, prehrana... Slovenija je trenutno sposobna pridelati dobrih 10 % svojih prehranskih potreb. Mi nimamo blage veze o kmetijstvu in prehrani. Ti govoriš o razdrobljeni in neučinkoviti kmetijski proizvodnji, povprečna velikost kmetije pri nas je pod 10 ha, kar onemogoča učinkovito delo...ampak je brezveze razlagat, ampak poglej na UMARjevo stran, naštudiraj deleže posameznih dejavnosti v BDP, tako da dobiš občutek kaj je pomembno in kaj ne, kje nastaja dodana vrednost in od česa pravzaprav živimo.
supergigi
14. 06. 2017 11.04
+11
Pa kaj če je naše kmetijstvo razdrobljeno in njive majhne? Slovenija je majhna država in nima pogojev za ne vem kako veliko kmetijsko proizvodnjo. Veliko kmetijsko proizvodnjo naj se gredo na zahodu, kjer je itak 3/4 sadja in zelenjave prešpricane do onemoglosti z vsemi možnimi pesticidi.
lemur
14. 06. 2017 11.07
+6
Jan, torej pravis, da so tile clanki odvec, ker je primankljaj v industrije sedaj pa ugotavljas, da imamo na tem podrocju 90% primanjkljaj? Kar se mene tice sta kmetijstvo in turizem zelo pomembni panogi, ki si vsekakor zasluzita omembo. Oprosti ampak zame so komentarji kakor tvoj neumesni glede na clanek in nepotrebno negativni.
schwarci1
14. 06. 2017 11.16
+14
Jan meni je znani kirurg rekel, veš Slovenci imamo spretne prste, kar se imamo zahvaliti našim prednikom. Ne vem kako bi ti prenesel industrijo v Slovenijo, če je tako majhna. V Sloveniji je dovolj predelka in je dovolj velika, da bi se Slovenci čisto bogato prehranjevali. In tebi je to neumno. Ampak sistem hoče imeti velike farme velike tovarne in ja res to pa Slovenija ne bi prenesla. Torej bodimo majhni in iz tega potegnimo največ za nas same. Ko pa hočeš študirati matematiko, fiziko imaš pri nas dobre fakse. In lahko nadaljuješ svojo pot pri nas ali v tujini. Kaj je s tem narobe. Imamo nekaj velikih privatnikov v Sloveniji, kjer gradijo napredek. Edino narobe je v Sloveniji, da hočemo biti Amerika, Rusija, Nemčija. In da se naši politiki klanjajo tujcem namesto domačemu človeku.
JanZiska
14. 06. 2017 11.43
+2
Tvoj znani kirurg dobiva plačo, ker plačujejo davke fantje in dekleta v firmah kot so SIJ, Talum, Krka, Lek, Hidrija, Lama ipd. Predvsem tega bi se morali zavedati vsi.
trdovrat
08. 07. 2017 10.51
+4
Jan, no ja, tebe bo pa po prometni nesreči skupaj "sešvasal" vzdrževalec v Talumu! Tvojim otrokom bo pa ritke brisala kar tajnica v razvojnem oddelku, medtem ko bo tipkala dopis za priznanje patenta o okroglem "vinkelnu"! Za kosilo bš imel pa plastični 3D naprintan štrukelj!
sodelujem
14. 06. 2017 09.26
+6
Ja,ja.. Samo denar in veze je treba imeti,pa se spelje vsak projekt.!Brez foušije.!
supergigi
14. 06. 2017 09.00
+10
Meni je všeč. Je pa res, da bo vse skupaj brez smisla, če ne bo ustvarjalo profita. Sploh pa na predolgi rok ustvarjati profit nima smisla, ker smo potem itak vsi mrtvi.