Čas za Zemljo

Tudi Sredozemskemu morju grozi hudo onesnaženje z odpadno plastiko

Atene, 18. 07. 2017 12.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Tudi Sredozemsko morje je preplavljeno s plastiko, ugotavljajo raziskovalci. Večina odpadkov, ki pristane v morju, pride s kopnega. Zato je skrajni čas, da spremenimo svoj odnos do plastike za enkratno uporabo, opozarjajo okoljevarstveniki. Že zdaj ponekod v Grčiji nameščajo plavajoče pregrade, ki lovijo odpadke, da ti ne bi dosegli kopalcev.

Morali bomo drastično zmanjšati uporabo plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, sicer bomo povsem uničili naše okolje.
Morali bomo drastično zmanjšati uporabo plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, sicer bomo povsem uničili naše okolje. FOTO: iStock

Po zadnjih ocenah v Sredozemskem morju plava več kot 1455 ton plastike. "Številke so porazne. Težava je ogromna," pravi vodja Greenpeaceove kampanje za zaščito morskega okolja Alkis Kafetzis. "Naša odvisnost od plastične embalaže za enkratno uporabo je spremenila morja v veliko deponijo smeti," je dejal za grško tiskovno agencijo ANA

Težave se v Grčiji zavedajo že več let in v nekaterih delih so v bližini najbolj priljubljenih plaž postavili plavajoče pregrade, s katerimi želijo preprečiti, da bi odpadki prišli do kopalcev. 

Samo v Grčiji sicer vsako leto pridelajo od 180 tisoč do 300 tisoč ton plastične embalaže, povpraševanja pa naj bi bilo za 500 tisoč ton. Zaskrbljujoče je, da se le zelo majhen del teh številk reciklira. Velika težava so tudi plastične vrečke, raziskava grškega inštituta IELKA je pokazala, da vsak Grk uporabi okoli 363 plastičnih vrečk na leto. 

"Če ne bomo drastično zmanjšali uporabo plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, bo ta težava le še večja in nobena rešitev ne bo več zadostovala," opozarja Kafetzis. 

Greenpeace se je zato s posebno ladjo "Mavrični bojevnik" odpravil na pot po Sredozemlju. S kampanjo želijo ozavestiti kopalce in vso zainteresirano javnost o tem perečem problemu. Ladja je junija izplula iz Španije, proti Italiji in Hrvaški, zdaj pa bo dosegla Grčijo in se nato ustavila še v Bolgariji. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V Greenpeaceu ljudi pozivajo, naj skušajo vsak pri sebi zmanjšati uporabo plastike, naj plastične izdelke večkrat uporabijo in reciklirajo, tako da plastiko odvržejo v ustrezen koš za smeti in ne na obalah in plažah. Potrošniki tako lahko po svojih najboljših močeh prispevajo k temu, da bo plastike v morju čim manj. 

Raziskave kažejo, da je 80 odstotkov plastike, ki se znajde v morju in oceanih, s kopnega. Le preostalih 20 odstotkov predstavljajo odpadki z ladij, naftnih ploščadi in gasilcev. Znanstveniki ocenjujejo, da glede na veliko razširjenost plastike za enkratno uporabo in pomanjkanje primernih sistemov ravnanja z odpadki, okoli 4,8-12,7 milijona ton odpadkov pristane v oceanih. Za Evropsko unijo se številke gibljejo od 50 tisoč do 120 tisoč ton. 

Plastika predstavlja veliko grožnjo za ekosistem oceanov in morij. Številne živali, kot so morske želve, delfini, tjulni, se pogosto zataknejo med velike plastične odpadke, ali pa jih zaužijejo. Tudi, če plastika razpade na manjše kosščke, pusti dolgotrajne posledice na okolje. Izjemno škodljivi so tudi plastični mikrodelci, ki jih lahko zaužijejo manjše morske živali in ribe. Te nenazadnje pogosto pristanejo na naših krožnikih. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

redfox
18. 07. 2017 15.41
+6
Večinoma plastičnih izdelkov je treba pod nujno omejit in na koncu strogo prepovedat,
Maltežan
18. 07. 2017 15.35
+8
najprej bo potrebno spremeniti miselnost ljudi, da se odpadkov ne meče vsepovsod, potem bo še nekaj upanja za naš planet... do tedaj pa....
Nekdo tam
18. 07. 2017 15.21
+1
Če je že govora o teh plastenkah...če ste opazili,da kje leži plastenka je brez zamaška. Zamašek darujejo,plastenko odvržejo...
travc
18. 07. 2017 15.18
+2
Ni kaj,če je človek packa je packa.prav nič lep ni pogled na smeti ki jih ljudje odvržejo v naravi.
slovenija981
18. 07. 2017 13.35
+21
Vsaka plastenka bi morala biti držja za 5centov, ki bi se jih vračalo kot pri hrvatih...... Tolk, da v nečem le zaostajamo za njimi......pri nas te pa še vedno posiljujejo z vrečkami na vsaki blagajni, ker mam eno veliko v avtu in jo vzamem seboj....... boste vrečko???boste vrečko???boste vrečko??????
jonbonslon
18. 07. 2017 13.39
-19
če ti je sistem sosedov tako všeč,zakaj se ne preseliš k njim in mi bi imeli eno smet manj...
murkecc
18. 07. 2017 13.58
+8
Cuota raje zivi v smeteh, kot da bi priznal, da so sosedje v eni stvari pa le pred nami.
jonbonslon
18. 07. 2017 14.50
+1
diMarzio
18. 07. 2017 13.22
+14
Pri nas pa še vedno moderno zbiranje zamaškov plastenk...razredi po šolah tekmujejo, kdo bo bolj "ekološki" in "dobrodelen", namesto da bi nehali kupovati plastično embalažo, otroke na ta način še vzpodbujajo, naj kupujejo plastenke.