Čas za Zemljo

Kaj bi se zgodilo, če bi vsi ljudje na svetu postali vegetarijanci oz. vegani?

Ljubljana, 15. 03. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Proizvodnja mesa, še posebej govejega, je zelo obremenjujoča za okolje, saj v zrak sprošča ogromne količine toplogrednih plinov. Veliko je polemik okoli tega, kaj bi se zgodilo, če bi vsi ljudje na svetu postali vegetarijanci ali celo vegani. Strokovnjaki omenjajo številne pozitivne učinke, a porajajo se tudi skrbi.

Če bi vsi ljudje na svetu postali vegani, bi se sprostile ogromne količine zemlje za proizvodnjo hrane, pa tudi hrane same bi bilo na razpolago veliko več, sta v včerajšnjem članku povedala naša sogovornika. Marsikdo trdi, da v tem primeru nikomur na svetu ne bi bilo treba stradati.

A zgodba ima dve plati, opozarja Andrew Jarvis iz kolumbijskega Mednarodnega centra za tropsko kmetijstvo. "Že res, da bi vegetarijanstvo in veganstvo v razvitih državah prinesla vse sorte pozitivnih okoljskih in zdravstvenih učinkov. Pri državah v razvoju pa bi to pomenilo številne negativne učinke, ki bi vodili v revščino," je povedal v pogovoru za BBC in ponazoril: "Ne morete kar izbrisati krav z obličja Zemlje in pričakovati, da bo na ozemlju kar sam od sebe spet zrasel gozd!"

Naštel je nekaj skrbi, ki se porajajo v primeru vsesplošnega veganstva in vegetarijanstva.

Meso je pomemben del zgodovine, tradicije in kulturne identitete, pravijo strokovnjaki, ki zagovarjajo stališče, da popolna odpoved mesu ni dobra ideja.
Meso je pomemben del zgodovine, tradicije in kulturne identitete, pravijo strokovnjaki, ki zagovarjajo stališče, da popolna odpoved mesu ni dobra ideja. FOTO: Thinkstock

Brezposelnost, dezertifikacija, izguba kulturne identitete ...

Ljudje, ki so zdaj vključeni v živinorejsko industrijo, bi potrebovali pomoč pri prehodu v novo zaposlitev, bodisi v kmetijstvo, pogozdovanje ali proizvodnjo bioenergije iz stranskih produktov pridelkov, ki se trenutno uporabljajo kot krma za živino. "Če ta prekvalifikacija v alternativne zaposlitve ne bi gladko stekla, bi se svet soočil z ogromnim deležem brezposelnosti in socialnih stisk, še posebej na podeželju," je prepričan Jarvis.

Celo najboljši scenarij ne more ponuditi alternative preživetja za vsakogar. "Približno tretjina svetovnega površja je sestavljena iz sušnih in polsušnih pašnikov, kjer lahko uspeva le kmetijstvo. V preteklosti, ko so ljudje poskušali spremeniti dele Sahela (regija v Afriki in prehodno območje med puščavo Saharo na severu ter bolj rodovitnimi savanskimi ozemlji na jugu, znanimi kot regija Sudan) iz pašnikov v polja, sta nastopili dezertifikacija in zmanjšanje produktivnosti," pojasnjuje.

"Brez živine bi življenje v nekaterih okoljih verjetno postalo nemogoče za ljudi," se strinja Ben Phalan, ki na Univerzi v Cambridgeu raziskuje ravnotežje med hrano in biotsko raznovrstnostjo. "To zlasti vključuje nomadske skupine, kot so Mongoli in Berberi, ki bi se bili brez svoje živine prisiljeni za stalno naseliti v mestih, pri tem pa bi v postopku verjetno izgubili svojo kulturno identiteto."

Ne smete metati vse zelenjave v isti koš in trditi, da je dobra. Prav tako ne smete metati vsega mesa v en koš in trditi, da je slabo Paul Fischbeck.

Posledice pa bi čutili tudi ljudje, katerih življenje ni odvisno od živinoreje, še pravi Phalan. Meso je namreč pomemben del zgodovine, tradicije in kulturne identitete. "Številni ljudje po vsem svetu ga podarjajo v obliki daril na porokah in različnih proslavah, iz mesnih jedi so sestavljene večerje ob pomembnih praznikih, kot sta dan zahvalnosti ali božič. Kulturni učinek popolne odpovedi mesu bi bil enormen, zaradi česar so prizadevanja za zmanjšanje porabe mesa v preteklosti že večkrat propadla."

Kje bi dobili mikrohranila?

Marco Springmann, raziskovalec prehrane na šoli Martin Univerze v Oxfordu, je šel korak dlje in s sodelavci razvil računalniški model, ki napoveduje, kaj bi se zgodilo, če bi do leta 2050 vsi ljudje postali vegetarijanci.

Rezultati kažejo, da bi se – predvsem zaradi odprave rdečega mesa – emisije, povezane s proizvodnjo hrane, znižale za približno 60 %. Če bi šel svet v veganstvo, pa bi bil padec emisij še večji – okoli 70 %. Tu so še pozitivni zdravstveni učinki: smrtnost bi se zmanjšala za 6 do 10 odstotkov, predvsem na račun srčno-žilnih bolezni, diabetesa, kapi in nekaterih oblik raka.

A za uresničitev česa takšnega bi bila potrebna zamenjava mesa s prehransko ustreznimi nadomestki. Živalski proizvodi vsebujejo več hranil na kalorijo kot vegetarijanski, zato je izbira pravih zamenjav bistvenega pomena – predvsem glede na podatek, da je po svetu podhranjenih več kot dve milijardi ljudi. "Prehod v vegetarijanstvo po vsem svetu bi lahko ustvaril zdravstveno krizo v državah v razvoju. Od kod bi namreč prišla mikrohranila?" se sprašuje Tim Benton, strokovnjak za prehrano na Univerzi v Leedsu.

"Ne smete kar sklepati, da bo vegetarijanska prehrana avtomatično zmanjšala vaš ogljični odtis," pravi Paul Fishbeck.
"Ne smete kar sklepati, da bo vegetarijanska prehrana avtomatično zmanjšala vaš ogljični odtis," pravi Paul Fishbeck. FOTO: Thinkstock

'Solata je slabša kot slanina'

Raziskovalci na univerzi Carnegie Mellon v Pittsburghu v Pensilvaniji so izvedli raziskavo, ki je pokazala, da je vključevanje večjih količin sadja, zelenjave, mlečnih izdelkov in morske hrane v dnevno prehrano pravzaprav zelo slabo za okolje.

Ne nasprotujejo sicer dejstvu, da bi morali ljudje jesti manj mesa in da živinoreja ogromno prispeva k onesnaževanju okolja, trdijo pa, da uživanje zdrave hrane, ki jo priporoča Ameriško ministrstvo za kmetijstvo (USDA ) (več sadja in zelenjave ter manj mesa), poveča človekov vpliv na okolje v treh faktorjih – porabi energije, porabi vode in povečanju emisij.

Za potrebe raziskave so razdelali tri različne scenarije glede na porabo energije, porabo vode in izpuste toplogrednih emisij, ki izhajajo iz gojenja, procesiranja in transporta hrane. Po prvem scenariju se učinek proizvodnje hrane na okolje zmanjša, če ljudje na splošno zmanjšajo vnos hrane. Govorimo o okoli devetih odstotkih. Drugi scenarij, po katerem človek zmanjša tudi vnos kalorij, terja večji davek na okolju, saj povzroči povečanje porabe energije za 38 odstotkov, vodnega odtisa za 10 % in emisij za 6 %. Po tretjem scenariju pa ljudje ohranjajo vnos kalorij, a jejo več hrane, ki jo priporoča USDA, torej zelenjave, sadja, mleka in morske hrane. V tem primeru poraba energije naraste za kar 43 odstotkov, odtis vode se poveča za 16 odstotkov, emisije pa za 11 odstotkov.

"Ne smete kar sklepati, da bo vegetarijanska prehrana avtomatično zmanjšala vaš ogljični odtis," pravi Paul Fishbeck, eden od raziskovalcev. "Če jeste solato, je to – glede na toplogredne pline – trikrat slabše, kot če jeste slanino. Veliko zelenjave za rast potrebuje več naravnih virov, kot si mislite. Še posebej jajčevci, zelena in kumare, če jih primerjamo s svinjino ali piščancem."

Podrobneje je za Washington Post ponazoril Tamar Haspel: "Enega kilograma govejega mesa, ki ima 2280 kalorij, ne morete nadomestiti z enim kilogramom brokolija, ki ima 340 kalorij. Morate ga nadomestiti s 6,7 kilograma brokolija. Neizogibno je, da bomo za vzgajanje večjih količin brokolija, s katerim želimo nadomestiti kalorije, ki jih ne bomo dobili z mesom, porabili več energije in vode, okolje pa bo posledično bolj obremenjeno z emisijami," je dejal.

Raziskovalci so sporočili, da se zavedajo, da so njihove ugotovitve presenetljive in odstopajo od preteklih. "Razmerje med okoljem in pravilno prehrano je kompleksno," je dejala Michelle Tom. "Kar je dobro za vas z vidika zdravja, ni nujno, da je dobro tudi za okolje."

Povprečni Slovenec v letu dni poje dobrih 40 kg pujsa, 20 kg telička in njegovih staršev, 26 kg kokoši, petelinov in puranov, 7,5 kg jajc in 219 litrov mleka.
Povprečni Slovenec v letu dni poje dobrih 40 kg pujsa, 20 kg telička in njegovih staršev, 26 kg kokoši, petelinov in puranov, 7,5 kg jajc in 219 litrov mleka. FOTO: Thinkstock

Ne skrajnosti, dovolj so že majhne spremembe

Dejstvo je, da se scenarij, da bi vsi ljudje na svetu kar naenkrat postali vegetarijanci ali vegani, tako ali tako ne bo uresničil. Namesto tega bi bilo dovolj že zmanjšanje zaužitih porcij in prilagoditev v pogostosti prehranjevanja, se strinjajo strokovnjaki.

Že samo upoštevanje smernic oz. prehranskih priporočil Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) bi emisije toplogrednih plinov v Združenem kraljestvu znižalo za 17 odstotkov, je pokazala neka britanska raziskava. Številka bi se znižala še za dodatnih 40 odstotkov, če bi se državljani izognili živalskim proizvodom in predelanim prigrizkom. "Gre za spremembe v prehrani, ki bi jih potrošniki komaj opazili, podobno temu, da imajo na krožniku le manjši kos mesa," še pravi Jarvis.

K tovrstnim spremembam prehranjevanja bi ljudi lahko spodbudili tudi določeni okolju prijazni ukrepi, še dodaja Springmann. Na primer višje cene mesa in nižje cene ter boljša dostopnost svežega sadja in zelenjave.

Čas za Zemljo
Čas za Zemljo FOTO:
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (408)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

?akula
16. 03. 2017 20.24
+2
Mislim, da vseeno malo pretiravajo s tem koliko mesa poje povprečni Slovenec.
felix59 drugič
15. 03. 2017 22.20
-4
Če bi vsi bili vegetarji in bi vsi jedli fižol , se zavedate , koliko plina bi se potem pridelalo ?? Vse bi laufalo samo še na bioplin.
selector
15. 03. 2017 21.12
+2
zato pa mamo tok raka ker tok mesa požremo.
bakiras
15. 03. 2017 20.01
+2
Se vam ne zdi, da je clovekova prebava nastala skozi zgodovino zaradi prehrane kot jo pac jemo, to je mesano, meso in zelenjavo. Nismo ne vegetarianci in tudi samo mesojedi ne. Zato bi obrat v katerokoli smer imel za cloveka negativne posledice.
bakiras
15. 03. 2017 20.04
+1
Zato vegetarijnci nehajte s posiljevanjem preostale populacije. Ce ste se odlocili, ste se pac, ostale pa pustite na miru.
batom@pinkponk.com
15. 03. 2017 21.00
-4
bogdajmir
15. 03. 2017 19.55
+7
Prvo kot prvo, če živiš v Sloveniji, naletiš na tako slabo hrano, da ti postane slabo - pa naj bo to zaradi samih dobaviteljev ali zaradi naših nesposobnih trgovcev tipa Tuš, ki ne znajo ničesar nabavit. Pri nas NE DOBIŠ sladkih banan (so manjše, veliko bolj okusne, kot tisti ološ, ki nam ga vsiljujejo), ne dobiš niti sladke čebule, kar je abominacija prve vrste. Smo v največjem razcvetu kapitalizma, toda Slovenija je zgolj v kvazi kapitalizmu. Smo socialitično naravnani, češ, bodi zadovoljen s tem, kar dobiš, si itak lahko srečen, da sploh kaj prodajajo v trgovinah - v bistvu se pa nam trgovci na veliko smejijo, ker pobirajo take marže, da se ti lahko meša, torej mentaliteta na dnu. Kar se tiče samega mesa, je kar velika izbira, pa tudi cene so veliko nižje kot pa da "furaš" nek veganski lajfstajl. Se opravičujem, da nisem veliko govoril o mesu, ampak menim, da je glavni problem bolj splošen, vse pa temelji na ceni in dobavi. Če hočeš živeti zdravo, boš veliko plačal. Tudi meso, ki je bolj kvalitetno, bo veliko več stalo, kot na primer bilokak kos pujsa, ki je že dolgo znano kot najbolj poceni/ceneno meso. Kaj šele kakšne bolj zdrave zadeve, da ne govorim o bio zadevah (kar pa je že tema za naslednjič, kajti bio niti slučajno ni najbolj zdravo, kar je še najbolj žalostno od vsega). Na drugi strani so pa vse stvari, ki vsebujejo cuker, v bistvu zelo poceni. Bolj je zdravo, bolj je drago. Pa LP
mccm
15. 03. 2017 18.39
+12
ne me narobe razumeti, sam sem vsejed, rad imam meso, kot tudi sadje in zelenjavo, itd... ampak logično sklepanje, če pogledaš na človeka kot na žival, pa ugotoviš da na svetu ne obstaja mesojeda žival, s ploskimi zobmi... naši zobje niso narejeni za trganje mesa oz. brez pribora verjetno nebi bili sposobni pojesti npr. krave. Tudi če bi jo bili sposobni pojesti, bi nam bolj škodila, kot koristila. Ker brez toplotne obdelave mesa, v mesu ostanejo bakterije, ki jih naš želodec ne zmore predelati za razliko od npr. jabolka, katerega odtrgaš in poješ. Tako da lahko logično sklepam, da je človek v resnici rastlinojeda žival. Toda njegov razvoj in orodja so omogočila, da si lahko privoščimo vse.
Enota NAprej
15. 03. 2017 18.44
-1
PRBAVILA IMAMO BOLJ NAREJENA ZA MESOJEDO KOT RASTLINOJED
kiboko
15. 03. 2017 18.51
+6
Mesojeda prebavila so veliko krajša od naših. Naša so idealna za sadeže, orešče, korenine .. ne toliko travo, in zagotovo ne meso.
pleomax20
16. 03. 2017 10.20
+1
o moj bog ! 1. spadamo med omnivore kar pomeni vsejedci ( meso in zelenjavo ) če že sam zobovje gledaš se to vidi ( in ja naši zobje so narejeni za trganje zato se enim reče sekalci ... smo se pač razvili do te mere, da uporabljamo pribor in toplotno obdelavo in se je v dolgi zgodovini vse mal omehčalo ... tiste ploske zobje v zadnjem delu čeljusti pa so za zelenjavo. Enako majo medvedje ( vsejedci) in tu je kompromis sprednji zobje za meso ( ostri) zadnji za prežvekovanje... in posledično je prebavni trak zarad vseejedosti malo daljši od tistih ki so karnivori ..... Da ne začnem kako je naš prebavni trakt neprimeren za predeavo celuloze itd. ( ker nimamo naprimer vampa kot goveda, za večkratno obdelavo hrane in določenih encimov in bakterij za razgradnjo v črevesju ...) Tako da se nimamo kej kregat za kaj smo, razvoj je izbral srednjo pot, tist kaj se pa sam odločiš in želiš videt za kaj naj bi bilo tvoje telo narejeno je pa tvoja stvar. Learn your biology, ne sam matke pa slovke
Sara Rebek
15. 03. 2017 18.30
+5
ja alge so krive za pomor rib. Bedarija da te kap. Z hormonski motilci vsepovsod svinjamo in zmanjšujemo populacijo rib in ostalih prebivalcev kopna in morja. Ne bi me presenetilo , da se zaradi onesnaževanja širijo tudi alge. Na 24 ur pa tako kot vedno bluzijo o posledicah o vzrokih pa so tiho
Uporabnik443897
15. 03. 2017 18.06
+1
Sem bral, da ljudje s krvno skupino O morajo obvezno jesti med 150 / 200 gramov mesa na dan. No preživeli bi pa s skupino A, saj so bolj rastlinojedci. Ali to drži ali ne ne vem sem bral v eni knjigo Cangure, ki sem jo zadel kot nagrado. Je pa res da jaz brez mesa ne morem žena pa obratno in tudi krvna skupina imama vsak pravo :)
Tara29
15. 03. 2017 18.37
+3
Jaz imam krvno skupino O in jem meso. Sem krvodajalka in moja kri paše vsem skupinam.. Kaj pa , če mojo kri dobi kakšen vegetarijanec .... po moje ga bo pobralo :))))))
mukimat
15. 03. 2017 17.46
-4
Slovenec letno poje 20 kg telička in njegovih staršev... hahaha umiram od smeha, dabr tudi novinarji ste čustveni kdaj.
Tara29
15. 03. 2017 17.42
+3
Če povem pošteno, veselice ni, če na njej ne zadišijo mi čevapčiči.... dvigne me Golica in harmonika toda sreče v želodec le čevapčič da... juhuhuuuu :)
batom@pinkponk.com
15. 03. 2017 17.54
+3
jah, čevapčiče pa kupi v Mercatorju. naj jih sama nardi, od začetka do konca, pa se potem slišimo.
brabusednet
15. 03. 2017 17.38
+5
Več sadja in več zelenjave več pesticidov.Danes je že treba vse škropit zelenjavo sadje in vse drugo.Travnikov,kjer se pase živina pa ni treba.
batom@pinkponk.com
15. 03. 2017 17.48
+1
ni treba. nihče ne sili. Potrošniki mamo raje neškropljeno.
kiboko
15. 03. 2017 18.53
+7
Sploh ni res. Živina pa se ne pase na travnikih, hranijo jo z žitaricami in stročnicami polnimi škropiv, potem jih še nafilajo z antibiotiki in raznimi zdravili.
Tara29
15. 03. 2017 17.10
+1
Uršika, več kot 80% nas je mesojedcev.... ni ga boljšega kot fajn pečen kos mesa in zraven zelenjavna priloga ;)
batom@pinkponk.com
15. 03. 2017 17.26
+4
sama si kolji svoje meso, pa boš videla, zakaj ne
Artechh
15. 03. 2017 17.36
+7
Ni problema sem z kmetov, ko sem bil 10 let star (to je zdej ene 20 let nazaj) sem bil zraven, ko se je kure, pujse, bike klalo...... malo cviljenja, pa malo kri teče ampak se da... danes pa tudi ni problem..... dons se pa vsi samo z barbikam igrajo al pa z telefoni... pomehkuženi blokarji mi kar slabo rata... če nebi bilo trgovin bi vsi bili lačni
plasticman
15. 03. 2017 18.25
+1
To reče, natipka na računalnik in pošlje po omrežju, kar so mu vse omogočili "pomehkuženi blokarji"
Artechh
15. 03. 2017 19.52
-1
Nič bat te zadeve tudi zastopim... mam sedmo stopnjo zaključeno iz področja avtomatike... blokarji pa itak sam po pisarnah znate po facebooku, wordu al pa excelu neki čarat pa mislte, da ste "računalniška generacija"... kaj je port 80 al pa tcp pa verjetno itak nimaš polja
plasticman
15. 03. 2017 20.31
+1
Ah, ne vem zakaj misliš, da ma vsak manjšo iz. od tebe! Tudi sam sem dipl. Inž. Stroj. Dejstvo ostaja, da so ti komunikacijske igrače naredil mestni pobje, ki nimajo pojma glede kmetovanja, večinoma!
batom@pinkponk.com
15. 03. 2017 16.51
+18
test, ali ste za mesojedca: vsak/a naj gre na travnik, z golimi rokami ulovi pujsa, z nožem ga zakolje, uredi vse potrebno, da pride do svojega kosa mesa in si ga nato pripravi po želji in zaužije. Kdor to spravi skupaj, naj bo mesojedec. Vsi ostali ste samo dvoličneži, ki umazano delo prepuščate drugim, sami pa si zatiskate oči.
batom@pinkponk.com
15. 03. 2017 17.04
-3
tisti, ki stiskate minuse, prosim argumentirajte, zakaj tega ne bi naredili.
tornadotex
15. 03. 2017 17.36
+3
Da kolješ svinjo moraš met jaj ca,takih je pa malo.....
HorstWiesel
15. 03. 2017 17.54
-1
batom@pinkponk.com
15. 03. 2017 18.01
+3
uuu, argument in pol. A to je vse, kar imaš?
Enota NAprej
15. 03. 2017 18.50
+1
ZAKAJ, KER UPAM DA SLOVENSKE KLAVNICE VSEENO DELAJO PO NAČELU ČIM MANJ BOLEČINE,...ČE BI BILI LAČNI, BI SE TUDI TO DOGAJALO,...DA BI SAMI VSE KLALI KAR BI POD NOŽ PRIŠLO....( npr. Leninigrad v drug.svet.vojni)
sid33
15. 03. 2017 19.08
+2
brez težav naredim to, ni boljšega mesa, kot takoj po kolinah... btw bil že 100x poleg ko smo ga klali hahaha
batom@pinkponk.com
15. 03. 2017 21.10
+0
Ja. Saj vas je takih, ampak 80% ostalih se pa skriva in slepa. In na njih temelji vsa mesna industrija.
vitaminkripl
14. 11. 2018 10.47
+3
test, ali ste za rastlinojedca: vsak/a naj gre na travnik, pa na vse štiri pa jejte travo, da pridete do svoje hrane. Kdor to spravi skupaj, naj bo rastlinojedec.
Wortex2
15. 03. 2017 16.47
+15
Ne vem zakaj toliko tarnanja skozi vegane, vsa pohvala tistim, ki se odrečejo živalim na krožniku zaradi moralnih ali okoljevarstvenih razlogov.
-zvitisir-
15. 03. 2017 16.37
+2
vegani, vegetarijanci, mesojedci, pa ne vem kaki jedci še...vse to je ustvarjeno umetno, plasirano v družbo preko medijev, z namenom, da se preuči vpliv različne prehrane na človeka..tako da npr. vegani, boste čez 20 let ugotovili, da vaša prehrana ni bila glih super, ko vam bodo začele odmirati mišice zaradi pomanjkanja kreatina, tud zdravniki bodo morda rekli: ups, tole pa ni blo dobro...premislite kako je človek preživel toliko let kot jih je: z tem da je bil vsejed...pametni so vsejedci, vsi ostali pa so neumni...
HULK008
15. 03. 2017 18.17
+1
Ja sej to. Tezave veganov se pokazejo po cca 10 letih ko jim zacne konkretno primankovat b12 ki ga telo kuri pocasi do 10 leta. Zanimivo da so ravno nanovejse raziskave pokazale da imajo otroci veganov se vecje tezave. So bili tudi znanstveniki nad tem preseneceni. Naprimer so 40% bolj dovzetni za rak crevesja kot vsejedci. Prav hecno bi zgledal ko bi prislo do vojne.
kiboko
15. 03. 2017 18.56
+3
V Indiji imaš miljardo vegetarijancev, ki tako živijo že nekaj tisoč let ... veliko pred mediji.
PIKAPOLONICA1994
15. 03. 2017 16.17
+1
Poznam (tako na videz) enega res ta pravega vegana in nekaj vegeterinjacev. Ljudje dragi pa to , ko tega (njo) vidiš je sama ena velika megla, ki se premika kot , da je na drogah, vegetarijanci so pa čist ok, ker ne komplicirajo z raznimi triki glede prehrane kot to počnejo vegani.....pa tudi sumin, da so vegani v resnici (verjetno se ponoči, ko jih ne vidijo nažirajo z mesom).....no kakor kdo želi pač. Vem, da brez mesa ni normalne prehrane (nadomestka ta pravega za meso pa ni in ga ne bo)....toliko o tem zakaj so jamski ljudje + ogenj + meso ....preživeli tisočletja....vegani pa ne vem, če jim bo to uspelo......
batom@pinkponk.com
15. 03. 2017 16.54
+2
očitno ste eni še vedno na ravni jamskega človeka. Sam kako so pa prej ljudje/humanoidi živeli, pred ledeno dobo, ko ni bilo pomanjkanja hrane? Pa ko še niso poznali ognja? Saj se človek ni "rodil" z ognjem... Aja, o tem se ne govori... :-)
JohannTheTerrible
15. 03. 2017 17.42
-3
JohannTheTerrible
15. 03. 2017 17.44
-4
Ogenj je bil vedno na voljo, ker strele zažigajo suho rastlinje.
batom@pinkponk.com
15. 03. 2017 18.04
+5
če bi jedli samo takrat, ko strela kaj zažge, bi bili pa precej lačni :-)
Enota NAprej
15. 03. 2017 18.52
+4
kiboko
15. 03. 2017 18.58
+2
Neumnosti nakladaš, tudi nekateri vrhunski športniki so vegani.
mzvezda
15. 03. 2017 16.15
+10
trava je za kadit, ne pa za jest!
PIKAPOLONICA1994
15. 03. 2017 16.18
-4
valjhunsinkajtimara
15. 03. 2017 16.08
+3
Vegani so nesmrtni
PIKAPOLONICA1994
15. 03. 2017 16.12
-1
batom@pinkponk.com
15. 03. 2017 16.56
-1
nesmrtni ste sam norijci. vi ste obstajali še pred univerzumom.
BŠK
15. 03. 2017 15.31
+0
Kaj znate še kaj drugega kot vsiljevati omenjena gibanja in s tem dokazovati, da je čedalje več osebnkov, ki jim ugaja biti bimbo, a se tega žal ne zavedajo? Kreljotov je čedalje več in potem se čudijo, kako to, da sem postal legenda Zresnite se in priporočam vam, da pridete na ovčetino in lisičje meso, ki ga ta vikend pečemo v našem društvu!
modrook
15. 03. 2017 15.35
-3
batom@pinkponk.com
15. 03. 2017 16.57
-1
kadabra
15. 03. 2017 15.30
+9
Pomlad se bliža...še malo pa bomo spet žar zakuril pa gor vrgl slastne čevape, pleskavice,... ker dokler ne boste vegani prepričali tigre, leve,...in ostale mesojede živali, da začnejo jest travo in zelenjavo, do takrat tud jaz ne bom niti za sekundo pomislil, da bi se odrekel mesu. Dober tek