Čas za Zemljo

Z veslanjem po reki Soči opozarjajo na škodljive posledice zajezitev rek

Bovec, 30. 03. 2017 15.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pri WWF Adria in Leeway Collective so pojasnili, da želijo z veslanjem po Soči opozoriti na škodljive posledice, ki jih povzročajo jezovi na rekah. ''Ohranjena reke in potoki so neprecenljiva primerjalna prednost in dobrobit za rečne ekosisteme, naravi prijazen turizem vključno z ribištvom in kajakaštvom.''

Skupina 30 kajakašev se je podala na štiridnevno veslanje po Soči.
Skupina 30 kajakašev se je podala na štiridnevno veslanje po Soči. FOTO: WWF Adria

Skupina 30 kajakašev iz vse Evrope se je podala na popotovanje po naši smaragdni Soči, s čimer želijo spodbuditi ohranitev naravnih rek. Gre za del kampanje Balkan Rivers Tour, poleg Soče je letos v ospredju tudi Morača.

Pri WWF Adria in Leeway Collective so pojasnili, da tako želijo opozoriti na škodljive posledice, ki jih povzročajo jezovi na rekah. S temi ovirami se bodo soočili tudi kajakaši, saj bodo morali med štiridnevnim veslanjem po naši smaragdni Soči od izvira pod Vršičem pa vse do italijanske Isola della Cona, naravnega rezervata, kjer Soča konča svojo pot, zaobiti kar sedem jezov. Kajakaši bodo med spustom s fotografijami in videi dokumentirali tudi drastično spremembo, ki jo doživi reka pred in po jezu, so pojasnili.

Reke so namreč vir energije in tako so na marsikateri zrasle hidroelektrarne. ''Čeprav so bile evropske reke zadnje stoletje pod velikim pritiskom hidro-energetskih lobijev, so se nekatere uspele obdržati v prvotnem stanju. Te so lahko zgled in dokaz, da obstaja druga pot. Ni boljšega primera kot je reka Soča – njen zgornji, nepregrajeni tok, je magnet za mnoge Slovence in turiste iz celotnega sveta, ki tu najdejo nekaj, kar so doma že izgubili,'' je ob startu povedal Rok Rozman, idejni vodja akcije Balkan Rivers Tour.

Župan občine Bovec Valter Mlekuž je k temu dodal, da hidroelektrarn na Soči v teh občini ni, prav tako niso predvidene, pobudo za gradnjo na reki Učji pa so krajani protestno zavrnili. Stojijo pa štiri hidroelektrarne na pritokih: pretočna MHE Krajcarca v Trenti, pretočni MHE Loška Koritnica in Plužna z akumulacijskima jezeroma brez zajezitev in pretočna MHE Možnica. Vse pa so po besedah župana lepo umeščene v prostor. Pobudo so pozdravili tudi v Triglavskem narodnem parku in v Lokalni turistični organizaciji Bovec, pri kateri poudarjajo, da je Soča prepričljivo vodilna destinacija na področju aktivnosti v naravi.

Varovanje Soče in njenih pritokov je že pet let ena osrednjih točk delovanja WWF Adria, lani pa so svoje delovanje razširili tudi na vse alpske reke v Sloveniji, med njimi zgornji tok Save in Savinjo. ''Namen programa je ohranitev zadnjih odsekov prosto tekočih rek, ki so v Alpah postale prava redkost in jih je ostalo le še okoli 10 odstotkov. Varstvo naravnih vrednot in biotske pestrosti na povirju in v zgornjem toku alpskih rek in tudi pritokov je izjemnega pomena. Ohranjena reke in potoki so neprecenljiva primerjalna prednost in dobrobit za rečne ekosisteme, naravi prijazen turizem vključno z ribištvom in kajakaštvom. Te dobrobiti daleč presegajo interese hidroenergetike. Balkan Rivers Tour je kampanja od Alp do južnih Dinaridov s katero želimo opozoriti na grožnje našim rekam in poudariti pomen naravnih rek in vseh ekosistemskih uslug, ki nam jih ponujajo, od zagotavljanja pitne vode do turizma, rekreacije in ribolova,'' je poudaril Martin Šolar, direktor WWF Adria.

Čas za Zemljo
Čas za Zemljo FOTO:

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JanZiska
31. 03. 2017 09.41
+1
Neskončno zabavajo ti bedaki z izjavami tipa, opustimo fosilna goriva, potem pa v istem stavku, hidroelektrarne so nesprejemljive zaradi jezov in prav tako vetrne zaradi škode, ki jo povzročajo pticam in nizkofrekvenčnega hrupa.
Zrkizz
30. 03. 2017 22.15
+1
Nisem prebral tega clanka-bolj naslov, vendar kot vemo v tujini kjer so ugotovili, kaj so naredili z zajezitvami in raznimi betoniranji strug, te zadeve drago skusajo spraviti nazaj v kolikor toliko prvotno stanje. Nasa logika pa gre v smeri, zahod pojma nima in ponavljamo napake zahoda izpred 50 let. Tukaj nam dobro pokaze koliko smo miselno za njimi. Niti na njihovih napakah se ne zelimo nauciti, da to ne smemo narediti, da ne bomo potem popravljali, se za veliko visje stroske. Pri nas sedaj verige elektrarn, silijo, da bi pospeseno sli v izgradnjo vecjega stevila elektrarn na se zadnji veliki reki Muri in vseh moznih manjsih vodotokih. Skratka, uniciti vse v roku krajsem od 10 let. Ljudje pamet v glavo, ze tako drvimo v prepad!
johanca123
30. 03. 2017 19.20
-4
Veslači in razni organizatorji naredijo največ škode slovenskim rekam. Požrejo delovna mesta domačinom in za povrh še galamijo ob rekah. Prepovedat!
TOX6
30. 03. 2017 18.26
+2
Očitno niso bili v osnovni šoli pri uri geografije-SOČA je alpska reka in nima nitikakršne povezave z Balkan river?? Namen je lahko dober vendar za turizem natedi več škode kot dobčkai-predznak balkan sigurno ni brand za trženje še kdor bi ga geografsko lahko uporabljal se tega izogiba!!!
johanca123
30. 03. 2017 19.19
+1
Brez balkanskih vsadkov v vse bolj trenerkarski Sloveniji
piko112
30. 03. 2017 16.31
-1
Kaj pa polski in češki turizem? Pridejo v našo naravo odveslajo in tukaj pustijo nil