Slovenija

DOBRE ZGODBE: Znanja ti ne more vzeti nihče!

Ljubljana, 19. 02. 2013 21.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pravijo, da je Slovenija majhna dežela, toda gotovo to ni dežela majhnih ljudi. Predvsem je dežela, kjer živi veliko tistih, ki zelo veliko obetajo. Takšna je tudi Marinka Žitnik, študentka doktorskega študija.

Marinka Žitnik
Marinka Žitnik FOTO: POP TV

Naše univerze se lahko pohvalijo z veliko mladimi, nadarjenimi študenti. Ena od njih je Marinka Žitnik, ki je izbrala interdisciplinarni študij računalništva in matematike. Na prvi pogled je dekle, ki so jo vedno zanimale številke, čeprav so ji kdaj tudi dejali, da bi si lahko izbrala poklic, ki vsaj na prvi pogled velja za bolj priznan. To, da je vztrajala, pa je obrodilo sadove. Žitnikova bi bila lahko zvezda v kateri koli akademski sferi na svetu že zaradi uspeha med študijem, saj ga je končala z oceno 10.

Na prvi pogled bi morda mislili, da sta matematika in informatika zelo teoretični vedi. Da raziskave, ki jih delajo, nimajo povezave z realnostjo. Vendar to ni res. Žitnikova se ukvarja z razvojem računskih metod, ki so sposobne graditi napovedni model iz raznih virov.

Marinka Žitnik
Marinka Žitnik FOTO: POP TV

Toda v resnici bo to, kar ona počne, morda nekoč pomagalo reševati življenja. "Poskušali smo napovedati, kateri geni bi lahko sodelovali v bakterijski rezistenci amebe. Mi z računskega vidika želimo napovedati, kateri geni so, da jih njim ne bo treba preveriti vseh 13 tisoč. Ta problem je relevanten, čeprav se zdi zelo akademski. Relevantnem pa je zato, ker ti geni, ki smo jih napovedali in so jih nato biologi v laboratoriju potrdili, pripomorejo k odkrivanju novih metod antibakterijskega zdravljenja," pravi Žitnikova. Njeno delo danes odmeva tudi zunaj meja naše domovine.

Mnogi danes tarnajo nad begom možganov. Zdi se logično, v večjih državah takšni ljudje najdejo boljše službe, boljše možnosti, toda če vprašamo njih, dobimo presenetljiv odgovor – mladi raziskovalci ne zahtevajo bajnih služb, plačilo ni največja motivacija. Zahtevajo pa okolje, v katerem se da ustvarjati, v katerem si lahko čim bolj svoboden, in predvsem okolje, v katerem lahko rastejo.

Včasih ni potrebno veliko, da družba naredi velik korak naprej in postane družba znanja. Včasih je dovolj dober mentor, ki zna spodbuditi in izzvati. Pa dobri kolegi, s katerimi lahko delaš. Predvsem pa družba, ki zna mlade ljudi spodbuditi, da sledijo svojemu cilju. In kot pravi Žitnikova, znanje je tisto, česar ti nihče ne more vzeti.

 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pikica123456
20. 02. 2013 09.28
+1
Verjetno je diplomirala z oceno 10... kar pa tudi ni takšna znanstvena fantastika. Na doktorskih študijih nas je zdaj kar veliko, vendar pa tudi število brezposlenih z doktoratom še kar narašča...
JožaZportoroža
20. 02. 2013 02.36
-2
normalni clovek nemore met povprecno oceno 10.0 ....rajsi se grem napit kot pa se ucit cele dneve pa bom pac meu oceno8 al 7...ni vse v knjigah dosti znanja dobis tui ko hodis okol pa take
minimalisch
20. 02. 2013 08.23
+0
Ko bos v zivljenju, odkril svoje poslanstvo in delal kar tí je vsec ne bos govoril takih bedarij, sploh pa ona veliko vec pripomore clovestvo kot pa tí z svojimi komentarji..kdo sploh si tí, dá nám govoris kaj bi tí pocel..lol..