Blog Braneta Kastelica

Dobrodošli v Združenem kraljestvu (najboljši, najbistrejši in predvsem bogati)

London, 29. 10. 2014 13.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Brane Kastelic
Komentarji
8

Ker nekako moram začeti … Najprej priznanje: nisem ravno neki izkušeni bloger. Vsekakor imam precej manj (blogerskih) izkušenj kot jih ima moja nekdanja najbolj priljubljena blogerica - že nekaj let upokojeno dekle na poziv Belle de Jour.

Z Belle de Jour sva približno istočasno pisala prvi blog, ona anonimno, kar je po svoje razumljivo, saj je precej natančno in navdušeno opisovala pustolovščine (svoje!) visokorazrednega dekleta na poziv, jaz podpisan, čeprav sem v svojem prvem blogu prav tako najraje pisal o najbolj priljubljeni človekovi aktivnosti, ki – mimogrede – ni politika, čeprav imam pogosto ta občutek, v Britaniji, še bolj pa v Sloveniji.

Belle de Jour se je konec leta 2009 razkrila kot dr. Brooke Magnanti.
Belle de Jour se je konec leta 2009 razkrila kot dr. Brooke Magnanti. FOTO: Twitter

Belle de Jour se je konec leta 2009 razkrila kot dr. Brooke Magnanti, doktorica znanosti (pediatrinja). Prej je, še kot dekle na poziv, objavila dve vroči knjigi, po knjigah in blogih pa je nastala tudi televizijska serija o dekletu na poziv Belle de Jour (ime si je izposodila iz naslova filma Luisa Buñuela iz leta 1967, v katerem je bila “lepotica dneva” večno lepa Catherina Deneuve, ta pa je nastal po romana Josepha Kessla iz leta 1928). Dr. Magnanti je še blogerica, obenem pa pisateljica, kolumnistka, seks svetovalka in znanstvenica, ki je magistra genetske epidemiologije in doktorica forenzičnih znanosti.

Ker sva priseljenca

Zakaj sem tako “navalil” nanjo? Delno zato, ker sva si na nek način podobna, čeprav sam nisem bil nikoli fant na … poziv. Oba sva priseljenca, res iz zelo različnih svetov; ona je s Floride v ZDA, jaz iz Trnovega v Ljubljani. Oba združujeva resno delo z resnim odnosom do … seksualnosti. Sam lahko združujem resno delo londonskega dopisnika Pop TV, ki ga imam zelo rad in zanimanje za umetnost, erotiko in seks (ne nujno v tem vrstnem redu), ki ga izpričujem z besedami (knjige, zgodbe, kolumne…) in slikanjem, pa tudi z nasveti “potrebnim” v rubriki “Brane pomagaj” na portalih zadovoljna.si in moškisvet.com.

V tem blogu se nameravam kot “nedomorodni” dolgoletni slovenski Britanec in britanski državljan odzivati na svoje doživljanje Britanije, Britancev in britanskih dogajanj…
Na priseljenko dr. Magnanti sem na začetku pisanja tega bloga pomislil tudi zato, ker je priseljevanje te dni, tedne in mesece najbolj vroča in tako zelo vroča tema, da utegne odločilno vplivati na izid naslednjih volitev (maja prihodnje leto), čeprav bi to moral biti domnevno čudežno britansko gospodarsko okrevanje (is it not economy, stupid?), s katerim se noč in dan hvali Cameronova vlada, očitno prepričana, da če nekaj ponavljaš do nezavesti, postane resnica, čeprav je ta “čudež” zelo daleč od resnice.

UKIPizacija Britanije

Kot morda odločilno volilno temo je priseljevanje in priseljence britanski politiki vsilila proti priseljeniška, proti evropska, občasno proti ženska desničarska UKIP, Stranka za neodvisnost Združenega kraljestva, ki ji mnogi očitajo tudi ksenofobijo in rasizem. Nastala je sicer z enim samim namenom, izključiti Britanijo iz Evropske unije, a njeni apetiti rastejo iz dneva v dan. Čeprav je pred kratkim dobila šele prvega poslanca v britanskem parlamentu, ji nekateri napovedujejo, da bo na volitvah maja prihodnje leto osvojila več kot sto poslanskih sedežev in postala tretja največja stranka. Število Britancev, ki naj bi jo nameravalo voliti, je te dni poskočilo na neverjetnih 19 odstotkov, čeprav ti, ki jo podpirajo, znajo povedati samo to, proti čemu je, ne pa tudi, za kaj je!? Osvaja ljudi samo s proti priseljeniško in proti EU politiko? Ne ravno.

Bičanje političnega razreda

Britanski premier David Cameron.
Britanski premier David Cameron. FOTO: Reuters
Njen vzpon je tudi posledica stalnega opravičenega bičanja “političnega razreda” oziroma političnega “establišmenta” – treh uveljavljenih strank (konservativci, laburisti in liberalni demokrati). Te so se Britancem zamerile z velikim škandalom s poslanskimi izdatki (izbruhnil je leta 2009 in pokazal, da so številni poslanci kradli kot srake, večina pa molzla izdatkovno blagajno kot vrečo brez dna), po katerem je britanski parlament dobil vzdevek “gnili parlament”. Druga velika in veliko večja zamera je bila vloga političnega razreda pri “ustvarjanju” finančne krize (2008), ki so jo zakuhali pohlep, mahinacije in megalomanstvo tako imenovane finančne industrije (bančniki in finančniki in vsi drugi, ki “delajo” denar iz denarja). Sedem varčevalno-stiskaških let kasneje in dve leti po koncu najhujše povojne recesije kasneje kljub domnevnemu čudežnemu gospodarskemu okrevanju 5,2 milijona zaposlenih Britancev tako malo zasluži, da ima za golo preživetje, razcvetele so se “banke” s hrano za vse tiste, ki si ne morejo sami kupiti niti hrane, srednji razred je obubožan … O tem kdaj drugič, a zelo bogati in bogati imajo za seboj zelo dobro krizo, iz katere so izpluli v večjih jahtah, obljuba konservativnega premierja Davida Camerona z začetka zategovanja pasov, da “bomo vsi v istem čolnu” pa je danes videti kot eden izmed največjih nategov v zgodovini.

Tatovi služb, ki znižujejo plače?

UKIP je ukipiziral mnoge Britance, britansko politiko in trenutno vodilne tri stranke (najbolj konservativce), ki tekmujejo v retoriki o omejitvi/zajezitvi priseljevanja iz EU (obrambni minister je pred dnevi dejal, da so priseljenci nekatere kraje v Britaniji “premočvirili”) z ekonomsko primitivno a vse bolj popularno trditvijo, da priseljenci iz EU Britancem kradejo službe in znižujejo plače.

To, kar vsi pozabljajo, ko govorijo, da v Britaniji živi 2,3 milijone državljanov iz EU, je, da 1,8 milijonov Britancev živi v drugih članicah EU. Tudi trditev o ukradenih službah in zniževanju plač nima velike zveze z resnico: pravi sovražniki niso priseljenci, ampak sta to vse bolj pomanjkljivo varstvo delavca (kot posledica oslabljenih sindikatov) in varčevalna politika vlade, ki jo delodajalci, posebej veliki, izkoriščajo in zlorabljajo. Politiki poleg tega neradi ponavljajo to, kar pravijo mnogi delodajalci: da raje zaposlujejo tuje delavce preprosto zato, ker so boljši delavci.

Dobrodošel Branko, manj dobrodošla dr. Brooke

Sam sem se kot novopečeni priseljenec počutil zelo dobrodošlega, čeprav sem se (ali morda zato, ker sem se) preselil iz še “komunistične” Juge. Ne sicer tako zelo dobrodošlega kot se danes počutijo ruski oligarhi in drugi milijarderji, milijonarji in drugi resno bogati, ki centralni London počasi spreminjajo v geto bogatašev. In vsi, ki lahko Britaniji “nekaj dajo”, od denarja do znanja. Dobrodošli so najboljši in najbistrejši (Cameron in drugi politiki), “ne pa nimaniči, ki pridejo, da bi molzli in zlorabljali britansko socialo” (to je pesem, ki je pod taktirko UKIP-a v takšni ali drugačni obliki papagajsko ponavlja večina politikov) ali Romuni in Bolgari, ki so – nekako tako jih je opisal zunanjepolitični komentator tabloida Sun Trevoir Kavanagh – na različne načine sprideni, posiljevalci in žeparji.

Sam se počutil dobrodošlega tudi zato, ker sem po samo petih letih – kar tako, ker sem zaprosil zanj (mislim, da je zelo pomagalo to, da sem imel takrat redno službo na BBC) - dobil britansko državljanstvo. Veliko prej kot po marsičem “kolegica”, ameriška priseljenka – blondinka dr. Brooke Magnanti, ki ga je dobila šele lani. Po trinajstletnem čakanju. Pa ne po svoji zaslugi in ne zato, ker je v Britaniji magistrirala in doktorirala, opravila vrsto vrhunskih akademskih raziskav, in trinajst let delala in plačevala davke v britanski davčno blagajno (če prav razumem menda tudi na visoke zaslužke iz časov, ko je bila dekle na poziv), ampak zato, ker se je poročila z Britancem. Postopek za pridobitev državljanstva je razglasila za “bizantinski”.

Mene je najbolj zabavalo to, da je dobila čestitko z notranjega ministrstva – pisali so marec 2013 – s podpisom “notranje ministrice Jacqui Smith”, ki je bila laburistična notranja ministrica do leta 2009. Od leta 2010 tudi ni več niti poslanka, saj so ji volilci dali nogo, ker je bila ena izmed najbolj goljufivih poslank in poslancev v omenjenem škandalu z izdatki (tudi medtem ko je bila notranja ministrica), pa je vseeno ušla kazenskemu pregonu. Celo porniče, ki naj bi jih gledal mož, je dala med poslanske izdatke. Na notranjem ministrstvu očitno niso (bili) najbolj na tekočem o tem, kdo jim šefuje. So s podatki o priseljencih, posebno ilegalnih, bolj na tekočem?

London
London FOTO: Reuters

Zelo narobe svet

Niti malo mi ni všeč aktualna britanska UKIPizirana evroskepticizirana politična scena in debata o priseljencih, in njihovo razločevanje, razslojevanje in razvrščanje na dobre in slabe, bistre in nebistre in tako naprej… Vse preveč smrdi po primitivnem desničarstvu in populizmu. In rojeva takšne šokantne odločitve vlad kot je najnovejša, ki jo je v lordski zbornici sporočila državna sekretarka iz zunanjega ministrstva, neka Lady Anelay, za katero še nisem slišal. Prečastitim lordom je v času najhujše begunske krize v zadnjih petdesetih letih sporočila, da Britanija ne bo sodelovala v evropskih misijah iskanja in reševanja v Sredozemlju, kjer se je samo letos utopilo že najmanj 2500 ljudi, ki so se podali na pogosto smrtno nevarno plovbo v nevarnih plovilih proti evropskim obalam. S čim je utemeljila to za Britanijo sramotno nehumano odločitev (upam, da ne bo pri njej ostalo)? S povsem za lase potegnjeno trditvijo, da utegnejo te iskalne in reševalne evropske patrulje spodbuditi potencialne priseljence, da se podajo na nevarno prečkanje morja …

To pove vse o zastrupljenosti britanske UKIPizirane evroskeptizicirane razprave o priseljevanju in o tem, kako lahko domača bitka za oblast pretehta vse drugo. Celo humanost. Zelo narobe svet? Ja, že kar nekaj časa. Na Otoku že dobrih trideset let. Pa o tem kdaj drugič …

Obljubim, da bom imel v prihodnje krajšega (blog!) in tudi kaj “lažjega”. Na začetku sem vas pač hotel impresionirati z dolgim, čeprav baje dolžina ni pomembna.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Natalija Cerovski 1
30. 10. 2014 19.54
+1
Odličen blog ;) Smo v pričakovanju naslednjega :)
Fan?i Cerovski Hribernik
29. 10. 2014 20.32
+5
Brane, prebrala sem vse tvoje knjige. Prebiram tudi tvoje članke na zadovoljna.si! Res odličen pisatelj, svetovalec in najboljši slikar. Zelo mi je všeč, da boš pisal blog, ki ga bom z veseljem prebrala in naj bo kratek ali dolg. p.s.: še malo pa me bo zanimala britanska politika ;) Brane karkoli se lotiš, odlično opraviš! Ti si car!
Sandra Klemen?i?
29. 10. 2014 18.46
+3
BRANE ti veš da jaz tebe obožujem !!!! že kot frka ko sme na skrivaj čitala tvoje meni takrat tako pohujšljive zgodbe v Anteni ..ampak tokrat si pa prekosil samega sebe.... Boljše kot si začel ne bi mogel ker SEX SALES....in ke rje meni ta zgodba Belle de Jour zelo blizu , ker mi predstavlja ta visoki sloj in je sploh ne jemlem kot prostitutko ampak kurtizano ki je nekaj naredila in sicer bolj kot svoje telo je prodala svoje znanje seveda to ni osamljen primer v UK...vem da je tega na tone, ker je tudi naročnikov KI LAHKO TO PLAČAJO takšne astronomske vsote za ure užitka to je v SLO no go...tak ,da iskreno se mi ne zdi nič slabega to...po drugi strani pa te Poljakinje navadnim WHORE jemlejo jobe ,ker dajo po domače pod ceno za eno pijačo...full si mi dobro prestavil to razliko med ljudmi pa kak je bilo drugače če si v 80 šel tja živet je bilo bolj na easy danes pa je nenormalno težko preživet če greš brez vsega če nimaš suggar daddyja, da te sponzorira pogoriš ali pa res da delaš 3 jobe..tak da mi je cool ,da si tako predstavil ker London je meni osebno najlepše mesto na svetu...s temi mjuzikli predstavami samo to je kot turist lahko rečti ..živet tam je pa HARD CORE in mladi ,ki se selijo tja se premalo zavedajo da si AVERAGE person težko privošči ob teh grozljivih cenah ogled kakšne prireditve ,ki so pri nas podcenjene....... to kar praviš srednega sloja ni ampak res živijo dosti slabše kakor mi ker tam ni mamic.. babic ..da bi kaj pomagale ..spekle štrudl ali pa malo deco počuvale..tam si prepuščen sam sebi in se tudi naučiš preživet po PRAVILU MOČNEJŠEGA.. po drugi strani pa vidimo te SOCIETY LADY kar jej seveda FULLTIME JOB, ki se dnevno pripravljajo na zabave ..ker to je resna služba frizer maser izbira obleke...make up kar si mi sploh ne znamo pri nas predstavljati... te socialne razlike nisem toliko niti v Ameriki zaznala...je pa tak sej veš Angleži so samo oni vsi drugi smo ABROAD...tak da je brezveze jim razlagat če si Čeh, Slovenec...al Ukrajinec njim je tak isto ker so zaljubljeni sami vase....ravno danes sem nekaj hotela napisati za ta mlada dekleta baby sitterke sej bom kasneje pa boš malo preveril če meniš d aimam prav...drugač pa fenomenalno....London je prečudovito mesto in kot turist tisti teden ko si tam absorbiraš samo dobro ker je res marsikaj za videt ...ne vemo v kakih stiskah pa so tam ljudje ki nimajo za kruh ...cene stanovanj so katastrofa ...vreme Londonsko....in seveda bi bilo potredno poudariti mesto z zelo veliko samomorov... skratka 1x mešano od GLAMURA do asicoal do amena...SUPER SI SE PREDSTAVIL ..PONOSNA NATE
Krta?a 21
29. 10. 2014 16.10
+2
Veliko govora o Nigel Faragu, tudi evropskemu poslancu ki brez dlake na jeziku pove vsakemu kar mu gre. Zal pripoveduje samo gola dejstva (glede britanije kot glede evrope). Mu za izreceno lahko kdo kaj oporeka? Je bil Barosso demokraticno izvoljen ali pa Van rumplar? Pod prvo se morajo v britaniji (pa tudi v evropi) resno vprasati zakaj tak uspeh stranke? Verjetno za tem stojijo kaksni tehtni razlogi? Meni osebno se zdi da v Evropi ni prave demokracije (in to sliko o demokraciji vedno tezje prikazujejo). Zivljenje pa tako v britaniji kot sloveniji vedno tezje. Aja ko bodo te drzave zacele delati tako kot je prav, bom zacel uporabljati velike zacetnice. Kolikor pa vem, se je Farage od desnicarskih strank distanciral in stalni opozarja na to kam z vsemi priseljenci. Nikdar ni rekel ne ampak kako priseljevanje omejiti ker trpi gospodarstvo. Normalno da bo priseljenec delal po 12 ur brez malice nonstop samo da bo tam in za pol cene. S tem pa na dolgi rog zbija standard vsem, predvsem domacinom. Zdaj se pa odlocite kaj hocete tam gor....
Ov3r9000
29. 10. 2014 15.02
+8
Končno nek zanimiv članek. Nič nebi bilo narobe če bi se v taki obliki predstavile še situacije kakšnih drugih velikih globalnih igralcev (ZDA, Kitajska itd.)
Mb128
29. 10. 2014 14.48
+0
In, zakaj je ta prispevek pod to rubriko, zakaj ni pod rubriko Zanimivosti?! Aja, saj razumem, branost same rubrike, reklama pa to... To, da so da so mesta prijazna samo do bogatih, sposobnih tujcev pa tako ali tako vemo že vsi. London tukaj ni izjema, še posebej če imamo v mislih njegov City. Le v katerem mestu te ne bi sprejeli nadvse prijazno, nadvse lepo če bi vanj prinesel miljardo ali dve?! Vprašanje je samo, če bi bilo tudi iz srca, kot pravimo po domače?
Ranunculus
29. 10. 2014 14.26
-3
Sem mislil da je Mojca Mavec na sliki... drugace bi pa Brane lahko kako fotko tudi sam naredil, ce je ze v Londonu... Saj do centra nima tako dalec.
London?an
29. 10. 2014 13.46
+6
Tale Kastelic se pa zna razpisat. Zanimivo.