Slovenija

FOTO: 'Dovolj imamo poražencev, ki živijo v preteklosti'

Ljubljana, 06. 07. 2013 11.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Predsednik SD pravi, da se stranka zavzema za enakopravnejšo razdelitev sredstev in za boljšo kakovost življenja vseh. Opozarja tudi, da bo Slovenija na razprodaji, dokler bo večina podpirala tiste, ki razprodajo zagovarjajo.

Prenova SD bo uvod v prenovo Slovenije, je prepričan prvak SD Igor Lukšič. Kot je dejal v nagovoru delegatom na kongresu SD, lahko ljudem danes sporočijo, da jih slišijo in da potrebujejo le še njihovo podporo, da bi dosegli cilj in dvignili kakovost življenja za vse ljudi. "Mi imamo srce, in to je edini rdeči monopol, ki je še ostal," je poudaril.

SD je programska stranka in stranka vrednot, je v nagovoru poudaril njen predsednik. Po njegovi oceni dokazujejo in so že dokazali, da so "najmočnejše vezno tkivo slovenske družbe in slovenske politike, tisto, kar drži Slovenijo skupaj".

Kot je dejal Lukšič, v SD vedo, da za spremembe potrebujejo večino, ki pa je danes za vsa svoja stališča nimajo. Zato se združujejo in nabirajo energijo, da bi to moč pridobili in ljudi prepričali, da je njihova pot edina prava. "Naš cilj je kakovostno življenje vseh ljudi, ne le peščice," je poudaril. Po Lukšičevih besedah v zgodovini vsake toliko časa nastopi trenutek, ko je potrebno opredeljevanje, in danes je ta čas.

Slovenija danes stavi na stabilnost, meni prvak SD. Za stabilen političen položaj pa so potrebne stabilne stranke, med katere po njegovih besedah sodi prav SD.

Na drugi strani pa v Sloveniji obstajata dve sili destrukcije – konservativizem in radikalizem. "Dovolj imamo poražencev, ki živijo v preteklosti. Danes moramo vsi delati za skupno boljšo prihodnost," je povedal in dodal, da takšne stranke ponujajo po deset problemov za vsako rešitev, v SD pa da imajo rešitve za probleme.

Dušan Kumer, Dejan Židan in Igor Lukšič
Dušan Kumer, Dejan Židan in Igor Lukšič FOTO: Miro Majcen

Dotaknil se je tudi po njegovem mnenju nepravičnega sodnega sistema in napovedal, da se bodo borili za večjo pravičnost. Tudi proces denacionalizacije in privatizacije ni bil pravičen, je menil in dodal, da jih tudi tu čaka ogromno dela. "Vemo, da za to še nimamo večine, ampak vemo, da se premikanje gore začne z odnašanjem majhnih kamnov," je povedal.

Lukšič je izpostavil tudi, da ima Slovenija od nekdaj velik generacijski problem. Starejši mlajšim ne puščajo prostora, mlajša generacija pa je politično neorganizirana, zaradi česar se podaja v tujino ali pa ostaja brez služb. V SD zato menijo, da je zavestno treba pomagati mladi generaciji, da bo ta stopila v družbeno-politično in ekonomsko življenje. Ob tem je mlade povabil v vrste SD.

"Brez močnega proračuna ni močne države," je dejal Lukšič, saj ljudje po njegovem mnenju brez težav dajo za skupno porabo, če država zagotavlja racionalno in višjo kakovost življenja. Ob tem pa je opozoril, da bo "Slovenija na razprodaji", vse dokler bo večina podpirala tiste, ki razprodajo zagovarjajo.

Želijo si očiščeno slovensko politiko

SD zastopa očiščenje slovenske politike, je dodal predsednik SD in poudaril, da je zlorabo oblasti treba odpraviti z vsemi sredstvi. Zato je po njegovih besedah pomemben boj proti korupciji. Med drugim je dejal, da bi bilo dobro omejiti mandate županom, poslancem in ministrom. Če je nekdo več kot 20 let na oblasti, namreč to ni dobro za demokracijo in dodatno onemogoča spremembe, volitve pa so v tem primeru brezpredmetne.

Nasploh pa v SD po Lukšičevih besedah začenjajo "proces prebujanja", saj da se večina še ni prebudila v realnost. Ta je sicer slaba, je dejal, a kar je "zares slabo, so trendi, ki jih vodijo konservativci", in te trende je treba obrniti. S tega kongresa bo stranka izšla močnejša, je še poudaril predsednik SD.

Ključ do stabilnosti javnih financ vidijo v pokojninski reformi

Nagovoru predsednika SD je sicer sledila razprava in odločanje delegatov o spremembah statuta in programa stranke.

Spremembe statuta se nanašajo zlasti na prenovo notranje organizacije stranke. SD tako med drugim zmanjšuje število podpredsednikov s štirih na dva, število članov predsedstva, neposredno izvoljenih na kongresu, pa bo odslej večje, je med drugim pojasnil prvak SD.

Igor Lukšič
Igor Lukšič FOTO: Miro Majcen

Programske dolgoročne usmeritve iz zadnjega programa iz leta 2006 z naslovom Slovenija v vrhu sveta se bistveno ne spreminjajo. Kot je navedeno v prenovljenem programu stranke, so ga obogatili s kritičnim pogledom na procese, ki so Slovenijo "oslabili in jo spravili v položaj, ko je ogrožen njen samobiten razvoj".

S programom sicer želijo okrepiti socialno državo, javno šolstvo in zdravstvo ter pravično razdelitev premoženja in bremena krize. Poudariti želijo konkurenčno gospodarstvo z drugačnimi prijemi, kot so trenutni, ter ničelno stopnjo tolerance do davčnih utaj, davčnih oaz in korupcije.

Ključ do stabilnosti in vzdržnosti javnih financ v SD med drugim vidijo v novih posebnih davkih na nepremično premoženje ter večjih obremenitvah za obremenjevanje okolja in zdravja.

Prav tako pa se bodo v SD zavzeli za nov sistem univerzalnega socialnega zavarovanja na osnovi progresivne obdavčitve. Po njihovem mnenju mora biti vsak državljan zavarovan za starost, zdravstveno oskrbo, starostno nego in brezposelnost. Uredili bi tudi nov sistem financiranja porodniškega dopusta, otroškega dodatka, starševske participacije plačila vrtca, šolanja in univerze.

O pokojninski reformi je v predlogu programa navedeno, da ta ni idealna in trajno ne rešuje demografskih izzivov. Tako v SD napovedujejo, da jo bodo popravljali ter s tem dosegli večjo pravičnost in postopnost. Dokapitalizirali bi tudi obe največji državni banki.

Kot pravi Lukšič, je program vodilo delovanja SD, vedo pa, da niso sami. Slovenija mora delati za kratkoročne cilje, a hkrati upoštevati tudi dolgoročne, kjer bo usklajevanje s koalicijo in opozicijo težavno, je še povedal.

.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1273)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pkorosec
08. 07. 2013 17.36
+4
eh luksic, pa vsi SD podrepniki, tudi Vi niste nic kaj boljsi od vasih kolegov v vrstah SDS, SLS ali PS. Druga embalaza, a vsebina ima enako mero konzervansov, umetnih sladil in barvil.
Huey
08. 07. 2013 17.31
+0
Še en ki je na prašku...
korintos1
08. 07. 2013 16.32
+3
Prvo jim je Pahorja podvalil, potem pa z Alenkino pomočjo še Janeza odstranil!
24vohomurckov
08. 07. 2013 12.18
+3
..politika je za čiste ljudi!!!....se slišiš lukšič??....poberi se z nadzvočno hitrostjo....zraven pa še vsa zaaleega ,ki živi na račun naroda že več kot 20 let!
wolfterier
08. 07. 2013 16.22
+2
Nube v podsahari so čisti ljudje.Niso pa rdeči ampak črni...
24vohomurckov
08. 07. 2013 12.02
+4
.....pred nastopi naj mu dajo pihat
24vohomurckov
08. 07. 2013 12.00
+2
....mi imamo dovolj tudi mutivoood iz preteklosti,ki še vedno živijo..........s kriminalno pozadino!! sem napisal,pa resnica na tem portalu ni dovoljena....zdaj je na oblasti režim,ki ima sto let staro tradicijo...pa ??.....
jackgaton
08. 07. 2013 11.56
+2
lahko lukašenko veže otrobe in trobezla kar hoče dejstvo ostaja: da je SD politična izpostava foruma 21 v katerem se medijo slavne gospodarske tajkunske rdeče gazele : Zidar, Mermal, Pavček ,Kordež, Rigelnik, Škrabec , Šrot , Černigoj , Dolamič ,Ogrin , Valant, Bohorič , Petan ,Raščan , Pogačar
wolfterier
08. 07. 2013 16.23
+1
uja25
08. 07. 2013 10.38
+2
A tisto vodo,ki jo je polil Korejski govornik že plačana,,???????Piskavi govornik ima srce,---v glavi pa smeti.--!
wolfterier
08. 07. 2013 16.37
+1
24vohomurckov
08. 07. 2013 10.35
+6
...lenčka je,s tretjega mesta na političnem barometru,treščila na osmno!! najbrž zaradi neizjemne elegance.lepote in sposobnosti!? ja!!...narod ji neizmerno zaupa...pa njeni vladi...no,zoknijevi tudi! janša in zokni bosta iz lestvice izpadla....tako je prav!...vsaj za enega....drugi bo tako žnaral muudaa in lenčki šepetal na uho iz pozadine!!
Saloreich
08. 07. 2013 11.24
+4
Na tretjem mestu je bila? Ojej, pa kaj je to barometer narodne beb.avosti??
uja25
08. 07. 2013 11.54
+4
24vohomurckov
08. 07. 2013 11.58
+1
korintos1
08. 07. 2013 16.30
Janša ni bil nikoli na takem mestu, vedno zavirač!
uja25
08. 07. 2013 10.31
+4
Korejski govornik ---ni nič omenil Gosupelsko kliniko,--- SD...me je razočaral---taki nas ne smejo voditi---!!!
Herr Immergleich
08. 07. 2013 09.54
+0
Kaj vse je narobe v Sloveniji vam postane jasno, ko preberete resolucijo 1096: Resolucija Parlamentarne skupščine Sveta Evrope št. 1096/1996 O ukrepih za odpravo dediščine nekdanjih totalitarnih komunističnih režimov 1. Dediščina nekdanjih komunističnih totalitarnih sistemov je vprašanje, ki ga ni lahko obravnavati. Na institucionalni ravni ta dediščina vključuje (čezmerno) centralizacijo, militarizacijo civilnih ustanov, birokratizacijo, monopolizacijo in čezmerno urejanje s predpisi, na ravni družbe pa sega od kolektivizma in konformizma do slepe poslušnosti ter drugih načinov totalitarne misli. Težko je vnovič vzpostaviti civilizirano liberalno državo pod vladavino prava na tej podlagi, zato je treba stare strukture in načine razmišljanja odpraviti in premagati. 2. Cilji tega prehodnega procesa so jasni: ustvariti pluralistične demokracije, ki temeljijo na vladavini prava ter spoštovanju človekovih pravic in različnosti. V tem procesu so pomembna načela subsidiarnosti, svobode izbire, enakih možnosti, gospodarskega pluralizma in transparentnosti procesa odločanja. Ločitev oblasti, svoboda občil, varstvo zasebne lastnine in razvoj civilne družbe so nekatera od sredstev, ki bi bila lahko uporabljena za dosego cilja kakor tudi decentralizacije, demilitarizacije, demonopolizacije in debirokratizacije. 3. Nevarnosti v primeru neuspešnega prehodnega procesa je veliko. V najboljšem primeru bodo vladali oligarhija namesto demokracije, korupcija namesto vladavine prava in organiziran kriminal namesto človekovih pravic. V najslabšem primeru bi bila posledica lahko »žametna obnovitev« totalitarnega režima, če ne celo strmoglavljenje porajajoče se demokracije. V tem najslabšem primeru lahko novi nedemokratični režim večje države pomeni tudi mednarodno nevarnost za njene šibkejše sosede. Ključ do mirnega sožitja in uspešnega prehodnega procesa je v doseganju občutljivega ravnovesja pri zagotavljanju pravičnosti brez iskanja maščevanja. 4. Tako mora demokratična država, ki temelji na vladavini prava, pri odpravljanju dediščine nekdanjih komunističnih totalitarnih sistemov uporabiti proceduralna sredstva taksne države. Drugih sredstev ne sme uporabiti, saj potem ne bi bila nič boljša od totalitarnega režima, ki ga hoče odpraviti. Demokratična država, ki temelji na vladavini prava, ima na voljo dovolj sredstev za zagotovitev spoštovanja pravičnosti in kaznovanja krivih, vendar ne more niti ne bi smela zadovoljevati zelje po maščevanju namesto po pravičnosti. Namesto tega mora spoštovati človekove pravice in temeljne svoboščine, kot sta pravica do pravilnega postopka in pravica do zaslišanja, ter jih mora uporabljati celo pri tistih ljudeh, ki jih sami niso uporabljali, ko so bili na oblasti. Država, ki temelji na vladavini prava, se tudi lahko brani pred vnovično oživitvijo komunistične totalitarne grožnje, saj ima na voljo zadostna sredstva, ki niso v nasprotju s človekovimi pravicami in vladavino prava ter temeljijo na uporabi tako kazenskega prava kot upravnih ukrepov. 5. Skupščina priporoča, da države članice dediščino nekdanjih komunističnih totalitarnih režimov odpravijo s preoblikovanjem stalnih pravnih in institucionalnih sistemov, kar je proces, ki bi moral temeljiti na: I.) načelu demilitarizacije, da bi zagotovili, da se konca militarizacija predvsem civilnih ustanov, kot je obstoj uprave vojakih zaporov ali oboroženih sil ministrstva za notranje zadeve, kar je značilno za komunistične totalitarne sisteme; II.) načelu decentralizacije, se zlasti na lokalni in območni ravni ter znotraj državnih ustanov; III.) načelu demonopolizacije in privatizacije, ki sta osrednji pogoj za vzpostavitev tržnega gospodarstva in pluralistične družbe; IV.) načelu debirokratizacije, ki naj bi zmanjšala čezmerno komunistično totalitarno ureditev s predpisi in prenesla pristojnosti z uradnikov nazaj na državljane.
deathbite
08. 07. 2013 09.55
+4
Herr Immergleich
08. 07. 2013 10.00
+2
(nadaljevanje) 6. Ta proces mora vključevati spremembo miselnosti (spremembo v srcu in duhu), katere glavni cilj naj bo odprava strahu pred prevzemanjem odgovornosti, nespoštovanja različnosti, skrajnega nacionalizma, nestrpnosti, rasizma in ksenofobije, ki so del dediščine starih režimov. Vse to naj bi nadomestile demokratične vrednote, kot so strpnost, spoštovanje različnosti, subsidiarnosti in odgovornost posameznika za svoja dejanja. 7. Skupščina tudi predlaga, naj se kazniva dejanja, ki so jih posamezniki storili med komunističnim totalitarnim režimom, kazenskopravno preganjajo in kaznujejo v skladu z veljavnim kazenskim zakonikom. Če kazenski zakonik predvideva roke za staranja nekaterih kaznivih dejanj, je te roke mogoče podaljšati, saj gre le za vprašanje postopka in ne za vprašanje vsebine, vendar sprejemanje in uporaba retroaktivnih kazenskih zakonov nista dovoljena. Po drugi strani pa sta dovoljena sodni postopek in kaznovanje katere koli osebe za katero koli dejanje ali opustitev, ki v času, ko je bilo to dejanje storjeno, po nacionalnih zakonih ni pomenilo kaznivega dejanja, je pa veljalo za kaznivo v skladu s splošnimi načeli prava, ki jih priznavajo civilizirani narodi. Poleg tega v primeru, ko je oseba jasno delovala tako, da je kršila človekove pravice, trditev o delovanju na ukaz ne izključuje niti protizakonitosti niti individualne krivde. 8. Skupščina priporoča, naj kazenskopravni pregon posameznih kaznivih dejanj poteka skupaj z rehabilitacijo ljudi, ki so bili obsojeni za »zločine«, ki v civilizirani družbi ne pomenijo kaznivih dejanj, in tistih, ki so bili nepravično obsojeni. Tem žrtvam totalitarnega prava bi moralo biti dodeljeno gmotno nadomestilo in to nadomestilo naj ne bi bilo (bistveno) nižje od nadomestila, danega tistim, ki so bili nepravično obsojeni za kazniva dejanja v skladu z veljavnim standardnim zakonikom. 9. Skupščina pozdravlja odpiranje arhivov tajnih služb javnosti v nekaterih nekdanjih komunističnih totalitarnih državah. Vsem prizadetim državam priporoča, naj prizadetim osebam na njihovo zeljo omogočijo pregled kartotek, ki so jih o njih vodile nekdanje tajne službe. 10. Skupščina nadalje svetuje, naj se premoženje, vključno s premoženjem Cerkve, ki je bilo nezakonito ali neopravičeno odvzeto s strani države, nacionalizirano, zaseženo ali drugače razlaščeno med vladavino komunističnih totalitarnih sistemov, praviloma in integrum (Restitutio ad integrum) vrne prvotnim lastnikom, če je to mogoče brez kršenja pravic sedanjih lastnikov, ki so si premoženje pridobili v dobri veri, ali brez kršenja pravic najemnikov, ki so prostore najeli v dobri veri in brez škodovanja napredku demokratičnih reform. V primerih, ko to ni mogoče, naj se dodeli le gmotno nadomestilo. O zahtevah in sporih v zvezi s posameznimi primeri vračanja premoženja naj odločajo sodišča. 11. Glede obravnavanja oseb, ki niso zagrešile nobenega kaznivega dejanja, ki se ga lahko kazenskopravno preganja v skladu s 7. točko, vendar so kljub temu imele visoke položaje v nekdanjih totalitarnih komunističnih režimih in so jih podpirale, skupščina opaža, da se je nekaterim državam zdelo potrebno uvesti upravne ukrepe, kot je zakon o lustraciji ali dekomunizaciji. Namen teh ukrepov je izključiti osebe iz izvajanja državne oblasti, če jim ni mogoče zaupati, da jo bodo izvajali skladno z demokratičnimi načeli, saj v preteklosti niso pokazali nobene zavezanosti ali vere vanje in nimajo niti interesa niti motivacije, da bi jih zdaj prevzeli. 12. Skupščina poudarja, da so na splošno tu ukrepi lahko združljivi z demokratično državo pod vladavino prava, če je izpolnjenih več meril. Prvič, krivdo, ki je večkrat individualna kot kolektivna, je treba dokazati v vsakem posameznem primeru, kar poudarja potrebo po individualni in ne kolektivni uporabi lustracijskih zakonov. Drugič, zagotovljene morajo biti pravica do obrambe, predpostavka nedolžnosti, dokler se ne dokaze krivda, in pravica do priziva na sodišču. Maščevanje ne sme nikoli biti n
SLObunkeljn
08. 07. 2013 10.09
+8
Se mi pa trenutno zdi veliko bolj nujno odpravljati dediščino neloiberalnega kapitalističnega režima, ki so ga zadnjih 20 let uvedli tako levi kod desni in rdeči, črni, cerkveni in komunisti ter bivši komunisti .... itd Kaj, če bi vrla Evropa še tako resloucijo izglasovala!
ArkaMast
08. 07. 2013 09.46
+0
SD me je žal razočarala, a so me vse druge še bolj. Da ne komentiram SDS in Nsi. To pa sta katastrofa od ideje in mentalitete.
M_teorija
08. 07. 2013 09.31
+4
Preko 1200 komentarjev, kjer prevladujejo obtožbe kanarčkov. Ampak vse samo splošno natolcevanje, niti enega konkretnega greha ne najdejo. Še za limat nimajo osnove!?
SDS_je_poden
08. 07. 2013 09.38
+5
A jih kdo sploh še jemlje resno? Reveži so čisto pogorel, od kar je Ivan Julija Timošenko bil obsojen na prvi stopnji. Sicer pa poglej kako kompetentne ljudi imajo še v SDS. Imajo plagiatorko, v tesnem sorodu z Timošenkom, imajo cvetličarja, ki je kompetenten vodit upravno enoto v Grosupljem, imajo prepisovalce.... Dokler imajo take smeti med seboj jih ne gre jemati resno.
M_teorija
08. 07. 2013 09.41
+4
Kar je v SD ju kriterij izločanja kandidatov za parlament je pri SDS-su zgleda pogoj!?
Saloreich
08. 07. 2013 10.07
+1
!? !? !? !? !? !? !? !? !? !? !?!? !? !? !?
Saloreich
08. 07. 2013 10.09
+2
Kaj pa privat klinika v Mozirju? Pa VELEIZDAJA? Kaj pa to a? Verjetno politični konstrukti?
pkorosec
08. 07. 2013 17.43
+2
kot da bi gledal viole in greeddragonse kak se prepirajo med sabo, kdo je bolj civiliziran.
M_teorija
08. 07. 2013 09.25
+4
Če bi kongres krasila rdeča zvezda in stisjena pest, bi bila slika popolna!? Deluje kot strašilo za škorce, samo, da v tem primeru plaši kanarčke, da se ne zbirajo v prevelikih jatah!?
sinhron
08. 07. 2013 09.18
+0
Lukšič , se mi zdi je izgubil " če je kdaj imel " občutek realnega opažanja in dogajanja . Kaj si osirotela , okradena in izmozgana država drugega želi , kot da pridejo podjetja pod upavljanje tujcev , saj domači kvazi menagerji samo osiromašijo podjetja , okradejo in pošljejo delavce na cesto . KAJ SI TOREJ g.LUKŠIČ OBETA OD KONZERVIRANJA SLOVENIJE - SAMO BEDO , UNIČENJE IN ČE S TAKIMI FLOSKOLAMI ŽELI ZMAGATI NA VOLITVAH . GORJE NAM !
uja25
08. 07. 2013 09.07
+2
Lepo prosim---dajte tega Korejskega doktora in govornika iz portala.----nekaj takega še nisem doživel v sloveniji-! Doktor pa takšen butelj ------Ima srce ---kaj pa pamet---za razvajat ljudi..ne morem verjet-----sem razočaran--!!!
deathbite
08. 07. 2013 08.57
+7
Glede na to, da je SD del aktivne politike Slovenije od osamosvojitve, nosijo tudi del krivde za situacijo v kateri smo. Stranke, ki bi imela vizijo kako popeljati Slovenijo iz nastale situacije, pa še ni na obzorju...Dovolj je bilo besedičenj levih in desnih, kaj vse bi morali! Storijo pa tako nič! Ne eni , ne drugi! Poraženci smo pa mi- davkoplačevalci!
blokirani
08. 07. 2013 08.37
-2
gurt, danes si ti dežurni? Koliko ti plačujejo za to?
M_teorija
08. 07. 2013 09.24
+3
Za razliko od kanarčkov, je v vseh valutah enaka tarifa in vedno enaka!?
iGURT
08. 07. 2013 08.20
+7
"Kaj je torej trojka? Dejansko je ime prikazni, ki straši po Evropi, nevidne roke neoliberalizma, ki jo utelešajo tri mednarodne institucije. Ne gre za nevidno roko, s katero je Adam Smith opisal fiktivno racionalnost in ravnovesje trga. Trojkina nevidna roka ne umirja, ampak prinaša nestabilnost in udarce. Njena moč je najprej v tem, da deluje na daljavo. Da bi bila učinkovita, ji ni treba dejansko primarširati v državo. Njena moč je v odsotnosti, grožnja, ki prihaja, horizont, ki pretvarja krizne razmere v »produkcijo presežne populacije« (Marx). V državah vselej najde servilno politično elito, ki njene napotke jemlje kot absolutno nujnost. To seveda ni težko, če so vse politične stranke stranke kapitala."
iGURT
08. 07. 2013 08.20
+1
iGURT
08. 07. 2013 08.02
+4
Dr. Vinko Gorenak: "Različne monopole je treba odpraviti."
iGURT
08. 07. 2013 08.03
+3
Kaj pa je ves ta čas počel Gorenak, zdaj tesni Janšev sodelavec in minister v novi vladi? V tem času je iz komandirja Postaje milice v Celju napredoval v načelnika Inšpektorata milice v Celju. Bil je član Zveze komunistov. Ali je bil polnopravni komunist z veljavno partijsko izkaznico še v času izpustitve Janše na prostost, ne vemo, vemo pa, da je bil član Zveze komunistov vsaj še mesec dni pred tem. Zadnji izpis članstva v partiji, ki ga imajo v Arhivu Slovenije, ima datum 30. junija 1989. Med člani je tudi Vinko Gorenak. Četudi se je v Sloveniji takrat demokracija že začela, oblikovale so se politične stranke, je Gorenak očitno vztrajal skoraj do konca. Nekdanji partijski sopotnik iz Celja pojasnjuje, da je sodil med tiste „ortodoksne, bolj zagrizene, vnete pripadnike sistema. Malo je bilo to gotovo po funkciji, ker je bil zaposlen na policiji, nekaj pa gotovo tudi značajsko, saj je še sedaj zelo vnet pri svojem delu“.