Domača scena

FOTO: Zgodba o lepi, a uporni cesarici Sisi in drznemu grofu Andrassyju se je dotaknila tudi slovenskih src

Ljubljana, 30. 08. 2016 10.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
2

Madžarski plesalci in Budimpeški romski simfonični orkester so občinstvo ponesli na dvor avstro-ogrskega cesarstva. Žal pa zaradi slabega vremena tudi iz Križank v Cankarjev dom, kar je precej preglavic povzročilo tudi ustvarjalcem, saj so imeli za postavitev na novi oder manj kot štiri ure časa.

Sreča v nesreči je bila, da je koreograf Sandor Roman v hramu kulture že delal – pred 12 leti je bil namreč v vlogi koreografa pri operi Renske nimfe v režiji Manfreda Schweigkoflerja. "Prestavitev predstave ni bila tako huda, saj sem ta prostor že poznal. Vedel sem tudi, da imajo v hiši zelo dobro ekipo ljudi, ki so nam zelo pomagali. Da moramo predstavo prestaviti, sem namreč izvedel ob dveh popoldne. Žal mi je, da predstave nismo izvedli v Križankah, saj tu nismo mogli pokazati vseh svetlobnih učinkov. Upam, da nam bo danes to uspelo," nam je dejal Sandor, ki ima sicer raje zaprte prostore. "Dvorane so bolj intimne. Atmosfera je neposredno usmerjena v gledalce – ti lahko tam veliko bolj začutijo nastopajoče. Zunaj je drugače. Moč artistov je manjša," nam je povedal koreograf.

Predstava Sisi – Bilo je nekoč v času cesarja je na sporedu še danes in jutri.
Predstava Sisi – Bilo je nekoč v času cesarja je na sporedu še danes in jutri. FOTO: Ljubljana Festival / mediaspeed.net

28 plesalcev ansambla ExperiDance Production in 40 solistov Budimpeškega romskega simfoničnega orkestra je obiskovalce z mešanico madžarskega ljudskega plesa in sodobnih plesnih tehnik poneslo na dvor avstro-ogrskega cesarstva, z zgodbo o lepi, a uporni cesarici Sisi in drznem grofu Andrassyju ter lepemu ciganskemu dekletu pa jih je navdušilo. Celo tako zelo, da so jim na koncu namenili stoječe ovacije, s čimer so si prislužili še bonus nastop.

Budimpeški romski simfonični orkester je 'postregel' z znanimi melodijami, kot so Madžarska rapsodija, Čardaš, Na lepi modri Donavi in Madžarski plesi.
Budimpeški romski simfonični orkester je 'postregel' z znanimi melodijami, kot so Madžarska rapsodija, Čardaš, Na lepi modri Donavi in Madžarski plesi. FOTO: Ljubljana Festival / mediaspeed.net

V predstavi, začinjenimi tudi z nekaj komičnih primesmi, je užival tudi plesalec in koreograf Matevž Česen. "Všeč mi je bilo. Predvsem to, kako so se prelivale klasične stvari z ljudskimi in kako so plesalci sodelovali z orkestrom in obratno ter tako skupaj ustvarili en zvok, ki je očitno publiko navdušil," nam je dejal Matevž. Žal mu je bilo sicer, da glasbeno-plesnega spektakla ni mogel spremljati v Križankah. "Absolutno bi bila predstava tam drugačna, je pa nekaj izjemnega, da so jo v tako kratkem času prestavili v Cankarjev dom. Tu gre vseeno za zelo veliko dela – od luči, do drugačne postavitve plesalcev na oder. Stres je vsekakor bil v ozadju, a to se ni videlo, tako da: 'Vsa čast'," nam je povedal Česen, ki se s 'svojimi' plesalci že pripravlja na nova mednarodna tekmovanja.

Sándor Román nastopa od svojega desetega leta. V ZDA, Kanadi in Evropi se je izobraževal iz ljudskih plesov, klasičnega baleta in sodobnih plesnih tehnik. Svojo bogato kariero je usmeril v revolucioniranje kulture madžarskega ljudskega plesa. Leta 2000 je ustanovil svoj ansambel, ExperiDance Production, pri katerem premišljeno združuje madžarsko folkloro in moderni ples. Ustvaril je edinstven plesni stil, ki ga predstavlja v dih jemajočih predstavah, s katerimi doživlja izjemne uspehe.
Sándor Román nastopa od svojega desetega leta. V ZDA, Kanadi in Evropi se je izobraževal iz ljudskih plesov, klasičnega baleta in sodobnih plesnih tehnik. Svojo bogato kariero je usmeril v revolucioniranje kulture madžarskega ljudskega plesa. Leta 2000 je ustanovil svoj ansambel, ExperiDance Production, pri katerem premišljeno združuje madžarsko folkloro in moderni ples. Ustvaril je edinstven plesni stil, ki ga predstavlja v dih jemajočih predstavah, s katerimi doživlja izjemne uspehe. FOTO: Ljubljana Festival / mediaspeed.net
Baletnik Lukas Zuschlag
Baletnik Lukas Zuschlag FOTO: Ljubljana Festival / mediaspeed.net
Da bo obiskovalce s predstavo navdušil, je sicer Sandor po tihem pričakoval. "Mi, Vzhodnoevropejci, imamo podobne duše. Madžari in Slovenci imamo enaka čustva. Občutek imam, kot da smo doma. Zdi se mi, da ljudje razumejo mojo koreografijo, zato sem lahko miren in srečen," nam je dejal Roman.

Sama postavitev predstave na oder je bila sicer kar precejšen zalogaj, predvsem zaradi orkestra, saj Romi ne igrajo po notah, ampak po srcu. "Včasih jih srce tako zanese, da igrajo v drugačnem tempu. Zaradi tega je potrebno veliko vaje. Tako plesalci kot glasbeniki so profesionalci, potrebujejo pa veliko časa in vaje, da lahko sledijo drug drugemu," nam je zaupal koreograf, ki je na svoje sodelavce zelo ponosen.

Velik vtis pa je nanj naredila tudi Sisi. "Naredila je veliko revolucijo. Prekršila je vsa mogoča pravila kraljevega dvora. Zaradi tega mi je zelo všeč, saj sem ji glede tega zelo podoben. Tudi pri ExperiDance smo z mešanico madžarskega ljudskega plesa in sodobnih plesnih tehnik ustvarili nov plesni stil. V tradicijo rad vnašam novosti. Dandanes je življenje zelo hitro in temu moramo slediti. Občinstvo ima rado novosti, jaz pa se mu trudim ustreči. Mislim, da smo na pravi poti," nam je dejal Sandor.

Premiero je predstava na Madžarskem doživela oktobra leta 2013.
Premiero je predstava na Madžarskem doživela oktobra leta 2013. FOTO: Ljubljana Festival / mediaspeed.net
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

NiVseRes
30. 08. 2016 12.29
+0
A zdej se ze v papucah hodi v Cankarjev dom..
matejcko
30. 08. 2016 15.11
+1