Domača scena
Oglas

Safari tour – napeta turistična atrakcija po Mariboru

Ljubljana, 17. 08. 2012 14.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Mariboru bo od 21. avgusta mini vlak, ki sicer turiste prevaža na ogled znamenitosti mesta, vozil po tistem delu Maribora, o katerem turistične brošure ne pišejo.

Safari tour Maribor
Safari tour Maribor FOTO: Arhiv naročnika

Na Safari touru boste videli Maribor, ki ga ne omenjajo turistični vodniki, videli boste Maribor, ki živi na ulicah in ga je mogoče le neposredno doživeti ali o njem slišati po ustnem izročilu. In tak Maribor vznemirja, kot lahko vznemirjajo le posebneži, čudaki, pijanci, prostitutke, boemi, mali ali veliki kriminalci, ljudje, ki so živeli in še živijo na socialnem ali moralnem robu in dajejo mestu poseben pečat. In ko jih več ni, nastane praznina. To je Maribor ''by night'', ki živi tudi podnevi in brez njega mesto ne bi bilo, kar je.

Safari tour skupaj ustvarjajo režiser Matjaž Latin, scenarist Rok Vilčnik in igralec Nenad Tokalić-Nešo pod okriljem KUD-a Borza s producentom Slavkom Škvorcem. Mariborčana Latin in Vilčnik in Ptujčan Tokalić so na slovenski gledališki sceni uveljavljeni ustvarjalci, ki so že sodelovali znotraj rednih gledaliških repertoarjev. Najbolj znani ''izdelek'' Latina in Vilčnika je Kleščar (igra ga Aljoša Ternovšek), ki je prerasel okvirje monodrame in se kasneje kot televizijski Dule Vaupotič in leta 2012 kot Mariborska vest - hišnik Maribora uveljavil kot predstavnik malega človeka ter neizprosni kritik družbeno-kulturnega življenja v Mariboru in Sloveniji. Z Nenadom Tokaličem, ki se je po nekajletnem premoru ponovno vrnil na odrske deske, Matjaža Latina povezuje sodelovanje v ptujski postavitvi črne komedije Ovinek 1 in Ovinek 2. Predstava Safari tour, kakršno si je zamislil Latin, narekuje specifičen tip igralca, in Nešo se mu je zdel idealen za to vlogo.

Safari tour Maribor
Safari tour Maribor FOTO: Arhiv naročnika

Ideja za Safari tour se je porodila pred dvema letoma, ko je Matjaž Latin sodeloval v inkubatorju idej, ekipi, ki je znotraj programskega sklopa Ključi mesta EPK snovala ideje za oživljanje mestnega središča. Že od nekdaj ga privlačijo posebneži, ljudje z roba družbe, ekscentriki, anekdote izza šanka…in Safari tour je rezultat tega.

Uro in pol dolg Safari tour se bo začel pri Frančiškanski cerkvi, zadnja postaja bo pri gostilni Orfej na Koroški cesti. Za lokalne mite in legende so ustvarjalci v veliki meri vedeli sami, pomagal je tudi spomin njihovih očetov in znancev, kljub temu so se lotili raziskave z metodami raziskovalnega novinarstva. Rok Vilčnik se je srečeval s številnimi meščani in strokovnjaki, ki dobro poznajo zgodovino mesta, veliko mu je pomagal legendarni mariborski novinar Srečko Niedorfer. V glavnem so se osredotočili na zgodbe iz povojnega obdobja, čeprav je raziskovanje navrglo tudi nekaj zanimivih likov iz 19. stoletja. Recimo o Kirchentrottlu, možu, ki je v Maribor prišel z Bavarske, imel je dve golši in na hrbtu nosil leseno cerkev.

Kot je povedal Matjaž Latin, režiser, gre za predstavitev znamenitih posebnežev pa tudi lokacij družabnega življenja, od določenih javnih zbirališč do mestnih četrti, kjer so denimo delovale lokalne tolpe:
''In če je v Ljubljani bil nekoč Šumi, kjer so se zbirali boemi, je bil to v Mariboru Bobi, kafič z dušo, kjer so se med seboj družili intelektualci in proletarci, profesorji in delavci, pisatelji in tisti, ki so na neki točki življenja pristali na robu in bili za večino čudaški, smešni, morda celo zbujali strahospoštovanje. Verjetno se bodo ljudje spomnili gospoda Kukavice, človeka s tablo Za koliko milijonov DM so me ogoljufali, ki je bil 14 let del mariborske scenografije. In še in še, vsega ne smemo razkriti… In ko teh ljudi več ni, zazeva praznina.''

Na poti Safari tour slišimo tudi o ljudeh, ki so pustili neizbrisen pečat ne le v Mariboru in Sloveniji, ampak v svetu, a so bili netipični predstavniki svojega ceha. Recimo Nikola Tesla, ki je bil asket, a je v Mariboru preživel neko svoje zelo živahno obdobje.

Safari tour Maribor
Safari tour Maribor FOTO: Arhiv naročnika
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1