Erotika

Legalizacija prostitucije

Ljubljana, 18. 09. 2007 08.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Max Modic/MLADINA
Komentarji
99

Kdaj se bo Slovenija pridružila evropskim državam, ki imajo najstarejšo obrt kolikor toliko urejeno in pod nadzorom države?<br /> <b>Piše: Max Modic</b>

Zakonska ureditev prostitucije bi v prvi vrsti prispevala k večjemu nadzoru nad pritokom ilegalnih prostitutk.
Zakonska ureditev prostitucije bi v prvi vrsti prispevala k večjemu nadzoru nad pritokom ilegalnih prostitutk. FOTO: Max Modic

Ugotovitve, da je prostitucija prisotna tudi v Sloveniji, pa čeprav se v glavnem vrši daleč od oči (ne)zainteresirane javnosti, že tradicionalno postanejo aktualne v predvolilnih obdobjih. Takrat parlamentarne stranke kar tekmujejo v poznavanju problematike, pametnih predlogih in možnih rešitvah, pa čeprav se jim - z izjemo policije in enega ali dveh centrov - v resnici niti ne sanja, kakšno je dejansko stanje stvari.

Če problemov v zvezi s prostitucijo ni na naslovnih straneh časopisov, to še ne pomeni, da jih ni. Da pa vendarle ne bi vseh vrlih poslancev metali v isti koš in komu po nepotrebnem delali krivice, povejmo, da se je skupina poslancev znotraj LDS že leta 1993 zavzela tako za spremembe zakona o prekrških zoper javni red in mir kot za zakonsko izenačitev ponudnikov in odjemalcev spolnih storitev. Zakonska podlaga namreč že dolgo obstaja. Pri nas je od leta 1997 ta obrt, se pravi prostitutka oziroma prostitut, uvrščena v register poklicev.

Ocene slovenske policije se skladajo s splošno oceno, da se na milijon prebivalcev pojavlja približno 1500 prostitutk.
Ocene slovenske policije se skladajo s splošno oceno, da se na milijon prebivalcev pojavlja približno 1500 prostitutk. FOTO: Max Modic

Legalizacija oziroma zakonska ureditev prostitucije bi v prvi vrsti prispevala k večjemu nadzoru nad pritokom ilegalnih prostitutk z Vzhoda ter pripomogla k zajezitvi širjenja spolno prenosljivih bolezni in aidsa. Seveda pa je treba pred tem temeljito preučiti specifične razmere, ki vladajo na slovenskem trgu spolnih storitev. Ta naloga je bila že davnega aprila 2000 dodeljena posebni ekspertni skupini. Ker vloga koordinatorja dejavnosti ves čas visi v zraku, sta si stroka in politika problematiko podajali kot vroč kostanj. Edini konkretni premik se je zgodil novembra 2001, ko je bilo ustanovljeno društvo Ključ, center za boj proti trgovini z belim blagom, ki štiriindvajset ur na dan ponuja pomoč žrtvam trgovine z ljudmi. Tu so uvrščene tudi ženske, ki so bile v prostituiranje kakorkoli prisiljene in jih doslej ni bilo mogoče zaščititi, ker jim je grozil bodisi kazenski pregon, bodisi sodnik za prekrške.

Okoli 3000 prostitutk v Sloveniji za spolne storitve kot obstoritvene dejavnosti letno ustvari promet v višini deset do petnajst milijonov evrov.
Okoli 3000 prostitutk v Sloveniji za spolne storitve kot obstoritvene dejavnosti letno ustvari promet v višini deset do petnajst milijonov evrov. FOTO: Max Modic

Ocene slovenske policije se skladajo s splošno oceno, da se na milijon prebivalcev pojavlja približno 1500 prostitutk. V Sloveniji spolne storitve prostitutk koristi najmanj štirideset in največ šestdeset tisoč kolikor toliko stalnih klientov, kar statistično odgovarja petim do osmim odstotkom moških v starosti od 15 do 64 let. Izraženo v denarju, 3000 prostitutk v Sloveniji za spolne storitve kot obstoritvene dejavnosti letno ustvari promet v višini deset do petnajst milijonov evrov.

Gospodarska dejavnost kot vse ostale

Od 31. avgusta 2004 se policija in sodniki za prekrške v Sloveniji s prostitutkami ne ukvarjajo več, saj je prostitucija na srečo dekriminalizirana.
Od 31. avgusta 2004 se policija in sodniki za prekrške v Sloveniji s prostitutkami ne ukvarjajo več, saj je prostitucija na srečo dekriminalizirana. FOTO: Max Modic

Nemčija je denimo problematiko prostitucije rešila po nizozemskem vzoru, in sicer kmalu zatem, ko je Sodišče Evropske skupnosti s sedežem v Luksemburgu ugodilo pritožbi čeških in poljskih spolnih delavk na začasnem delu na Nizozemskem ter presodilo, da je prostitucija gospodarska dejavnost, enakovredna vsem ostalim gospodarskim dejavnostim.

Argumentov, da je prostitucija prepovedana oziroma vsaj družbeno nesprejemljiva, zavržena dejavnost in že zato ne more biti obravnavana kot ostale gospodarske dejavnosti, sodišče ni upoštevalo. Prostitucijo je označilo za pridobitno dejavnost, "v kateri izvajalec ugodi prošnji stranke v zameno za plačilo", in opozorilo, da se prostitucijo tolerira takorekoč v vseh članicah Evropske skupnosti.

V praksi to pomeni, da lahko tako nizozemske kot nemške prostitutke od konca leta 2001 svojo obrt opravljajo neodvisno od raznoraznih moralnih sodb, saj prostitucija sama po sebi ni več prekršek, kaj šele kaznivo dejanje, če seveda ni povezana z drugimi kriminalnimi dejavnostmi. Seksualne delavke, ki so bile še nedolgo tega često pod udarom zakonov, lahko zdaj na podlagi taistih zakonov uživajo ugodnosti državnega sistema socialnega zavarovanja.

Od 31. avgusta 2004 se policija in sodniki za prekrške v Sloveniji s prostitutkami ne ukvarjajo več, saj je prostitucija na srečo dekriminalizirana. Kaj to pomeni? To pomeni, da bi lahko o prostituciji naposled brez zadržkov spregovorile tudi akterke, v imenu katerih je bila dekriminalizacija izglasovana. Seveda, če bi jih kdo sploh kaj vprašal. In če bi jim kdo znal prisluhniti.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (99)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

legenda_foruma@hotmail.com
26. 09. 2007 20.04
+2
haha ja dej nooo..že tko težko ločiš kurbo od navadne ženske. Pizda če bojo legaliziral prostitucijo morjo tud travo - definitivno. Lp
moja_mama@email.si
26. 09. 2007 16.00
:) Ampak še kar nisem slišala tvojim argumentov zakaj si prosti (razen tega, da ni pošteno oz moralno).
sharona
26. 09. 2007 10.19
ok, potem pa naj ljudstvo najprej vse odobri, bomo pa potem gledali, kaj in kdo je pošten. in ravno zaradi te pasivnosti se take stvari dogajajo.Na to, recimo, lahko vplivamo. A lahko jaz vplivam na nekega posranega izkoriščevalskega direktorja? NE. Ali pa mogoče, če grem stat s transparentom pred njegovo bajto.
moja_mama@email.si
26. 09. 2007 08.04
pa še to- če je pošteno in moralno? to naj vsak presodi sam. Vendar marsikaj dandanes ni pošteno niti moralno. Pa smo ljudje še kar naprej tiho. Začne se pri na dnu pa vse do vrha do direktorjev ter vlade.
moja_mama@email.si
26. 09. 2007 08.01
hehe, seveda se ne strinjam s tem. Povedala sem samo, da je slaba stran plačevanja davkov še naprej nenadzor. In ja, seveda se vsak zaveda tveganja, vendar so bili že primeri, kadar je poročen moški imel nezaščitene spolne odnose s prostitutkami, potem pa okužil še svojo soprogo.
sharona
25. 09. 2007 13.40
VSI, ki gredo k prostitutki, SE ZAVEDAJO TVEGANJA. zakaj potem rabimo kaki nadzor nad spolno prenosljivimi boleznimi? moja_mama : slaba stran je samo to, da bo pof**** zvodnik moral davke plačevat?kaj pa vsi ostali državljani?? pa kakšna delovna doba bi jim te mogla tečt? je to pošteno in moralno, mi povej? misliš da sta marija in joža zastonj naredla reformo o šolstvu?
moja_mama@email.si
25. 09. 2007 08.58
legalizacija bi prinesla dobre in slabe stvari- dobro bi blo, da bi bile prostitutke bolj pod nadzorom glede širjenja spolno prenosljivih bolezni, tekla bi jim delovna doba, itd. Slaba stran pa je zagotovo to, da bi legalizacija prinesla delodajalcu določene nevšečnosti (plačevanje davkov) kar bi privedlo spet v drugo skrajnost-torej bi bili tisti na enakem, če ne celo na slabšem kot zdaj. Da ne govorimo o sprejetju družbe do nekoga, ki je prostitutka. Ali pa si recimo predstavljajte otroka, katerega mati je prostitutka (odnos otrok v šoli do takšnega otroka).
mcgregorslo@hotmail.com
25. 09. 2007 08.16
pa nej sezidajo pol nek xxx-hotel in kdor hoče pač nej gre tja... tako da se ne bojo po cesti ponujale, ker amerike nočemo!!!!!!!!!!!! (seveda vse dame testirat redno za boleznimi).
moja_mama@email.si
25. 09. 2007 07.56
tina 86- manj posilstev? Mi lahko to prosim obrazložiš?
bonsai9@email.si
25. 09. 2007 07.47
Bravo tina86. Če so ukinili cigarete v zaprtih javnih prostorih, bi morali pa dovoliti vsaj fafanje v teh prostorih.
tina86@email.si
25. 09. 2007 01.50
tina86@email.si
25. 09. 2007 01.41
kaj je lastovka3? legalizirat! če so ukinli čike pa naj to legalitirajo! pa travo-itak! (moj osebni pogled na zadevo sploh ni važen, ker je to SLOVENIJA!) bi blo pa ziher manj posilstev. to je najstarejša obrt v zgodovini! in zato ne sme biti nič manj spoštovana! no pa maš kastovka3! DA. podpiram!
slivov knedl
24. 09. 2007 18.21
iceBaby:Ja,dobr.U trafiki jo še nekej časa nauš mogu/la kupit,policaj te bo pa pustu pr mir.Vsaj doklr boš u kupleraju al pa skešpičko kje drugje.
NaturalMystic
24. 09. 2007 17.48
ja, sam se vseeno bojo prostitucijo dekriminalizirali, marijuane pa ne.
slivov knedl
24. 09. 2007 17.37
iceBaby,svastapickarodi :To se dela v paketu,ker,kjer so "kešpičke" tam je tud droga in obratno.Ne se bat.
svastapickarodi
24. 09. 2007 17.18
jaz pa se strinjam z IceBaby :)
slivov knedl
24. 09. 2007 15.07
civitasstain:V enem prejšnjih postov sem napisal,da je žensk,ki "dajo" no many,več kot dovolj pa niso "kešpičke". To jaz prakticiram.Kadar nimam resne ženske,jasno.
civitasstain@gmail.com
24. 09. 2007 14.57
astovka3 Že komaj čakaš na zakon, kaj? Boš lahko svoji prijateljici rekel:"Veš draga, moral sem malo spraznit, bilo je vse kar sem danes delal, legalno."
NaturalMystic
24. 09. 2007 14.03
zakaj ne bi raje dekriminalizirali marihuane? :)
sharona
24. 09. 2007 13.30
bonsai9 : ? hmm...ne vidim najbolj povezave med krščanstvom in prostitucijo....?!