Film/TV

Ruševine za oskarja

Los Angeles, 26. 10. 2005 09.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Za tujejezičnega oskarja se letos poteguje 58 držav, kar je rekordno število. Med njimi je tudi slovenski kandidat Ruševine.

Prizor iz filma Ruševine režiserja Janeza Burgerja
Prizor iz filma Ruševine režiserja Janeza Burgerja FOTO:

Za nagrado oskar v kategoriji filmov, ki niso posneti v angleščini, se poteguje 58 držav, kar je rekordno število, je v Los Angelesu sporočila ameriška filmska akademija. Med njimi je slovenski kandidat za tujejezičnega oskarja film Ruševine Janeza Burgerja. Filme so prvič prijavili Irak, Fidži in Kostarika. Pet finalistov v vseh kategorijah bo akademija sporočila 31. januarja, oskarje pa bodo podelili 5. marca v Hollywoodu.

Dosedanji rekord glede prijav za tujejezičnega oskarja je bilo 56 filmov leta 2003. Irak je prijavil Requiem of Snow v režiji Jamila Rostamija, dramo, ki se dogaja v času suše. Iz Kostarike se bo za oskarja potegoval režiser Esteban Ramirez s filmom Caribe, zgodbo o nafti, ki ogroža tropski paradiž. Fidži pa se je v tekmo podal s filmom The Land Has Eyes Vilsoni Hereniko, ki pripoveduje o južnopacifiški izobčenki, ki se bojuje z zaostalimi pravičniki v svoji vasi.

Celovečerni film Ruševine režiserja in koscenarista Janeza Burgerja, uradni kandidat Slovenije za nominacijo za tujejezičnega oskarja, ki ga bodo podeljevali marca 2006, je na lanskem Festivalu slovenskega filma prejel kopico nagrad, prvo mednarodno priznanje pa aprila letos na 6. festivalu evropskega filma v Lecceju v južni Italiji, namreč posebno nagrado mednarodne žirije, imenovano "Premio Reale Mutua Assicurazioni".

Mednarodna premiera Ruševin je bila januarja letos na mednarodnem filmskem festivalu v Rotterdamu. Film je nastal v produkciji Emotionfilma, pri snemanju je bila po skoraj 30 letih v Sloveniji prvič uporabljena cinemaskopska filmska optika.

Burgerjeve Ruševine so na 7. festivalu slovenskega filma novembra 2004 pobrale takorekoč vse nagrade - vesno za najboljši celovečerni film in še sedem nagrad vesna za druge dosežke ter povrh še nagrado občinstva. Poleg nagrade za najboljši film so Ruševinam ostale vesne prinesli: Janez Burger za najboljšo režijo, Darko Rundek za najboljšo glavno moško vlogo, Nataša Matjašec za najboljšo glavno žensko vlogo, Matjaž Tribušon za najboljšo stransko moško vlogo, Nataša Burger za najboljšo stransko žensko vlogo, Drago Ivanuša za najboljšo glasbo in Simon Tanšek za najboljšo fotografijo.

Tribušon je bil poleg tega proglašen za najboljšega epizodnega igralca žirije revije Stop, Majzljeva za Stopovo obetavno igralko, Rundek za Stopovega igralca leta, Nataša Matjašec pa za Stopovo igralko leta.

Ruševine so zgodba o gledališkem režiserju Hermanu, ki pripravlja novo predstavo, ki naj bi bila presežek vseh njegovih dotedanjih uspehov. K sodelovanju povabi vse svoje znance in dotedanje sodelavce, vključno s svojim dekletom, igralko Žano, in dolgoletnima prijateljema, igralcem Gregorjem in scenografom Milošem. Spektakularna predstava, s katero naj bi odprli prestižni gledališki festival, bo odigrana na prostem, direktor gledališča Lukman pa jo z razkošnim sprejemom predstavi festivalskemu občinstvu, kritikom in tujim gostom. Že na sprejemu in še posebej kasneje na vajah pa se začnejo razkrivati skrivnosti in manipulacije, s katerimi želi Herman razkriti in se ponorčevati iz razmerij, ki jih imajo nastopajoči igralci v njegovi predstavi.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou