Film/TV

28. Liffe: 120 utripov na minuto

Ljubljana, 08. 11. 2017 22.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Francoski filmski kandidat za Oskarja ponuja pogled v ne prav tako oddaljeno preteklost, v Pariz, ko je bil na "pohodu" epidemija aidsa, družbena klima pa je bolnike odrivala na družbeni rob. Takratni ulični aktivisti v Parizu so bili eni redkih, ki so bili osebni in družbeni boj za izboljšanje zdravstvenih razmer ob tej epidemiji in takrat še njenih smrtonosnih posledicah.

Argentinski igralec Nahuel Perez Biscayart v vlogi Seana, enega od glavnih aktivistov gibanja Act Up.
Argentinski igralec Nahuel Perez Biscayart v vlogi Seana, enega od glavnih aktivistov gibanja Act Up. FOTO: Liffe

Film režiserja Robina Campilla nas vrne v zgodnja devetdeseta leta 20. stoletja, ko sta bila aids in virus hiv še ogromna "tabula rasa", epidemija te bolezni pa je terjala visok smrtni davek. Bolezen in njene posledice so na stranski tir odrivali politiki, farmacevtska industrija in v glavnem vsi tisti, ki se jih ta tema, tako ali drugače, osebno ni dotaknila.

Campillo je posnel film skorajda v maniri dokumentarca, saj je povzel vse ključne dogodke ob zgodnji epidemiji aidsa v francoski prestolnici in začetkih aktivizma z gibanjem ACT UP, ki je bilo eno ključnih v boju za demistifikacijo bolezni in bolnikov, ki dolgo niso imeli ustrezne pomoči (zdravstvene, državne, socialne, ...). Gre za zgodbo, posneto po resničnih dogodkih, o uličnih aktivistih, ki so se morali soočiti tudi z družbenimi predsodki glede njihove bolezni. Skupina Act up si je z gverilskimi akcijami prizadevala pospešiti medicinske raziskave in posledično njihovih rezultatov za izdelovanje pravega zdravila, ob tem pa sistematično ozavečati mlade o virusu HIV, aidsu in varni spolnosti. V Franciji je bila v tem obdobju ena najvišjih stopenj obolelih za to boleznijo, skoraj 6000 ljudi na leto.

V filmu se večina dogajanja suče okrog članov gibanja Act Up, njihovih motivih, sestankih in ukrepih proti brezbrižnosti in opozarjanju na težave, poleg tega pa tudi za osebne zgodbe članov gibanja. V ospredju sta Sean Dalmaz (igra ga Nahuel Perez Biscayart) in njegov partner Nathan (Arnaud Valois). Veliko članov tega gibanja, ali njihovih družinskih članov, je zbolelo za virusom HIV in mnogi so tej bolezni podlegli. Morda bi bil lahko naslov filma tudi "do zadnjega utripa srca," saj je bila umrljivost v tem obdobju, brez pravega zdravila, visoka, aktivisti pa so se za svoje pravice borili do res zadnjih atomov moči.

Morda je za mlajšo generacijo ta tema preveč oddaljena, še posebej, ker je bil aids v sedemdesetih in osemdesetih letih preteča nevarnost za ustaljene družbene norme in tudi zato precej stigmatizirana. Tudi zato, ker so aids tako mediji kot javnost zreducirali na bolezen prostitutk, narkomanov in homoseksualcev, pa čeprav se je kasneje izkazalo, da ima precej, precej širši doseg. V tem obdobju so zaradi te bolezni umrli tudi nekateri veliki zvezdniki šovbiznisa: Freddie Mercury, Rudolf Nurejev, Rock Hudson, Liberace, Anthony Perkins, ...

Francoski režiser maroških korenin je bil tudi sam član skupine Act Up. Zanimivost filma je tudi pesem "Smalltown Boy" skupine Bronski Beat (član skupine je bil tudi Jimmy Somerville), velik glasbeni hit v devetdesetih, sicer pa tudi nekakšna neuradna himna homoseksualcev.

Film je v Cannesu letos dobil veliko nagrado žirije (Grand Prix), je pa tudi eden od peterice kandidatov za nagrado lux, za najboljši evropski film leta in tudi francoski kandidat za prestižno filmsko nagrado Oskar.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.