Film/TV

25. Liffe: Vojna in ljubezen ob palestinsko-izraelski meji

Ljubljana, 20. 11. 2014 23.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Film Omar režiserja Hanyja Abu-Assada ponuja vojno, prijateljstvo, ljubezen, smrt, izdajstvo in vse kar sodi zraven. Ljubezen je gonilo filmske zgodbe ob palestinsko-izraelski meji, ki pa ni prav nič romantična, temveč sproži klopčič usodnih dogodkov,

Palestinski film s kratkim naslovom Omar je napeta vojna drama s politično noto. Gledalcu na začetku ne ponudi veliko opornih točk, kar se tiče življenja prebivalcev v obmejnem področju. Visok betonski zid, ki razdvaja Palestino in Izrael ni (pre)visoka ovira in plezanje iz ene strani na drugo v okupirano Palestino in nato nazaj v Izrael je enostavna stvar za mladega upornika Omarja. Mladenič ima družino in službo na domači strani zidu, prijatelje in ljubezen pa na drugi strani. Kot se izkaže pri trojici nerazdružljivih prijateljev tlijo revolucionarne ideje in uporniške želje. Kar je na začetku videti le kot mladostniško napihovanje in zabava treh mladeničev, se v nadaljevanju po diverzantski akciji spremeni. Igre je konec in vse skupaj postane resno, življenjsko nevarno.

Omar (levo) in prijatelj Amjad v filmu o palestinsko-izraelski vojni (r: Hany Abu-Assad).
Omar (levo) in prijatelj Amjad v filmu o palestinsko-izraelski vojni (r: Hany Abu-Assad). FOTO:

Palestinsko-izraelska vojna je del vsakdana na obeh straneh meje, naj gre za zapore, vojaške patrulje, policijske preiskave in streljanje. Rdeča nit filma, ki z izvrstnimi igralci prepričljivo oriše življenje ob meji in pritisk, ki so ga vsakodnevno deležni prebivalci ene in druge strani, je ljubezen kot gonilo dogajanja. Režiser Hany Abu-assad, sicer Palestinec, ki ima tudi izraelski potni list (rojen je bil v Nazarethu), je spretno združil širok nabor tem in jih vpletel v napeto in dramatično zgodbo: od politike, medčloveških odnosov, nasilja, vohunjenja, prevar, prijateljstva, izdaje, ljubezni, ... Da, v imenu ljubezni se zavrti sosledje dogodkov, ki je usodno in v vojni so, to se pokaže še enkrat, vsi poraženci, na takšen ali drugačen način. Izvrstno izrisani in odigrani liki dajejo filmu prepričljivost resničnega dogajanja na točki "vrelišča" političnih trenj in nazorov, prepredeno s pritiski in ti mladi fantje se morajo boriti za preživetje. Izbira poti pa je pri vseh treh različna....

"Izolacijski zid je razmejil palestinska mesta, ločil vasi in begunska taborišča ter ustvaril okraje, v katerih žive Palestinci. V številnih primerih ni jasno, kaj je zavzeto. Na primer, v Jeruzalemu sta zavzeti obe strani. Moj namen je bil ustvariti virtualno palestinsko mesto, v katerem zid samo naključno križa mesto, vas in begunsko taborišče, brez razlik med obema stranema," pravi režiser, ki se je "podpisal" tudi pod film s podobno tematiko, Raj na zemlji (Paradise now). Vsi igralci so izvrstni, od treh prijateljev je v ospredju Adam Bakri (Omar), preostala dvojica sta Samer Bisharat (Amjad) in Eyad Hourani (Tarek), usodna ženska pa Leem Lubany (Nadia). Film Omar je bil v Cannesu leta 2013 nagrajen s strani žirije, letos je bil tudi nominiran za tujejezičnega Oskarja.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.