Film/TV

Bi znali preživeti brodolom?

Los Angeles, 13. 09. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Branka Resnik
Komentarji
17

Čari daljnih dežel, potovanje z ladjo, letalom, čarobni eksotični otoki ... vse to mnogim na obraz nariše nasmeh. Nekje v ozadju pa je prisoten strah ... da bo strmoglavilo letalo, da se bo potopila ladja, da se bomo znašli sami na samotnem otoku. In to so v filmskem svetu z veseljem uporabili.

Obupani Tom Hanks v Brodolomu.
Obupani Tom Hanks v Brodolomu. FOTO: You Tube
Najbrž ni presenetljivo, da so si tudi tekmovalci oddaje Survivor pred odhodom na filipinski otok ogledali filme o preživetju, med njimi tudi Renato Mikša: "Pogledal sem si filma Brodolomec in Plava laguna, zato sem mogoče res pričakoval bolj rajske plaže in bujno zelenje, kjer bi si lahko našli več hrane. Toda izkazalo se je, da so nas postavili na otok, kjer skoraj ni živali, rastlinstvo pa tudi tako boro, da ni bilo nič kaj veliko užitnega. Namesto rajskih plaž z mivko smo imeli na plažah mrtve korale, tako da je bilo izjemno težko hoditi bosih nog, v morju je bilo pa veliko alg, koral in meduz, tako da 'rajsko' plavanje, snorklanje in potapljanje ni bilo mogoče. Tudi zaradi tega, ker smo bili na razdalji nekje 100 metrov od plaže sredi dneva vedno bili v vodi samo do pasu. Rib v plitvini ni bilo nič, samo v velikosti do dva centimetra, kar pa je neuporabno za hrano. Tako da če povzamem, rajskih plaž iz filmov ni bilo in tudi sama okolica ... pričakoval sem več in lepše. Vročina sredi dneva pa je bila nevzdržna za poležavanje in sončenje, zato smo se večino časa zadrževali, počivali v senci."
Najbrž ni presenetljivo, da so si tudi tekmovalci oddaje Survivor pred odhodom na filipinski otok ogledali filme o preživetju, med njimi tudi Renato Mikša: "Pogledal sem si filma Brodolomec in Plava laguna, zato sem mogoče res pričakoval bolj rajske plaže in bujno zelenje, kjer bi si lahko našli več hrane. Toda izkazalo se je, da so nas postavili na otok, kjer skoraj ni živali, rastlinstvo pa tudi tako boro, da ni bilo nič kaj veliko užitnega. Namesto rajskih plaž z mivko smo imeli na plažah mrtve korale, tako da je bilo izjemno težko hoditi bosih nog, v morju je bilo pa veliko alg, koral in meduz, tako da 'rajsko' plavanje, snorklanje in potapljanje ni bilo mogoče. Tudi zaradi tega, ker smo bili na razdalji nekje 100 metrov od plaže sredi dneva vedno bili v vodi samo do pasu. Rib v plitvini ni bilo nič, samo v velikosti do dva centimetra, kar pa je neuporabno za hrano. Tako da če povzamem, rajskih plaž iz filmov ni bilo in tudi sama okolica ... pričakoval sem več in lepše. Vročina sredi dneva pa je bila nevzdržna za poležavanje in sončenje, zato smo se večino časa zadrževali, počivali v senci." FOTO: POP TV
Ko smo bili otroci, smo najbrž mnogi naleteli na fantazijsko knjigo Jonathana Swifta Guliverjeva potovanja, ki je bila v slovenščino prevedena že leta 1951. Knjigo so mladi bralci vzeli v roke kot zanimivo pustolovsko knjigo, odrasli pa so videli, kam pripelje sebičnost in pohlep, sama knjiga je seveda dobila tudi risano in filmsko upodobitev.

Tisti, ki so že pred leti imeli doma satelitsko anteno, pa so lahko na TV prejemnikih zasledili tudi komično risano serijo The New Adventures of Gilligan, ki je nasmejala mlade in stare. Sama risanka je izhajala iz ameriške situacijske (sitcom) komedije Gilligan's Island, ki so ga začeli snemati leta 1964. Potem imamo tukaj knjigo Skrivnostni otok (L'Île mystérieuse) velikega pionirja znanstvene fantastike v literaturi, Julesa Verna, ki je tudi dobil nekaj filmskih adaptacij, v filmu iz leta 2012 – Potovanje v središče Zemlje 2: Skrivnostni otok, je zaigral tudi priljubljeni Dwayne Johnson – The Rock.

Lik Robinsona Crusoeja je še eno tistih imen, ki je pustil pečat na mnogih. Pustolovski roman pisatelja Daniela Dafoeja iz leta 1719 sledi angleškemu brodolomcu, ki je 28 let svojega življenja preživel na tropskem otoku, večino tega obdobja je bil prepuščen samemu sebi, edini 'prijatelj' pa je bil domorodec Petek.

Teja Kralj, Survivor: "Ko prebiraš vrstice iz njegove knjige (Metulj), so občutki lakote in nemoči tisti, ki jih le stežka prepoznaš v vsakdanu. In to je tisto, kar ti da Survivor. Nihanje v moči, ko en dan lahko normalno hodiš, spet drugi dan pa komaj premikaš noge. Tisto malo hrane ti tako tekne, kot ti nikoli v življenju ne tekne še tako dobra hrana. To so občutki, ki ti jih lahko da zgolj Survivor.

Leta 1954 je William Golding (ki je kasneje postal tudi Nobelov nagrajenec za književnost) izdal svoj prvenec Gospodar muh, ki je presenetil mnoge – čeprav na samem začetku izdaje, knjiga ni bila ravno uspešna, pa je čez leta s svojo presunljivo zgodbo postala uspešnica in nenazadnje klasika. Seveda so jo pograbili tudi filmski studii in leta 1963 so posneli film (leta 1990 je sledila še ena adaptacija knjige). Knjiga kot filma so se vrteli okoli dečkov, ki se po sestrelitvi letala rešijo na samotni otok. Zgodba nas je tako vrgla med otroško naivnost in boj za preživetje ter iskanje ravnovesja med družbenimi pravili in neobrzdano svobodo.

Če sta Gospodar muh kot tudi Miracles Still Happen (film iz leta 1974, posnet po resničnih dogodkih – Juliane Koepcke je bila edina preživela v letalski nesreči, ki je strmoglavil v perujskem deževnem gozdu), predstavljena kot tragična drama, celo triler, pa so bila osemdeseta leta prejšnjega stoletja čas romantičnega obdobja tudi med filmi preživetja. Zagotovo se vsi spomnite romantične Plave lagune (The Blue Lagoon), ki je – kljub tragičnemu začetku (in koncu), spremljala najstniški par na samotnem otoku (tudi ta film so posneli po knjižni predlogi, Henry De Vere Stacpoole, 1908).

Skozi oči glavnih junakov smo spremljali njuno naivno in romantično dojemanje pubertete sredi neokrnjene rajske plaže, ki pa je skrivala svoje pasti. Kultni film iz leta 1980 je dvignil tudi zelo veliko prahu zaradi vročih scen z Brooke Shields, ki je bila takrat stara šele 14 let. Dokaj uspešen film je dobil še dve nadaljevanji, v drugem delu Vrnitev v plavo laguno je zaigrala takrat 16-letna Milla Jovovich, tretji, Blue Lagoon: The Awakening je bil posnet 2012.

Glavni junak se reši na otok ... toda v sebi skriva past ... Pijevo življenje.
Glavni junak se reši na otok ... toda v sebi skriva past ... Pijevo življenje. FOTO: You Tube
Če Renato nad otokom ni bil ravno navdušen, pa je bil nasprotnega mnenja Sandi Sinanović: "Bilo je veliko lepše, kot sem si zamišljal in veliko boljše, kot sem to premleval v glavi. Pred oddajo sem gledal filma Brodolom in Metulj (Papillon, 1973, v katerem sta zaigrala tudi Steve McQueen in Dustin Hoffman) in veliko oddaj o Bearu Gryllsu.
Če Renato nad otokom ni bil ravno navdušen, pa je bil nasprotnega mnenja Sandi Sinanović: "Bilo je veliko lepše, kot sem si zamišljal in veliko boljše, kot sem to premleval v glavi. Pred oddajo sem gledal filma Brodolom in Metulj (Papillon, 1973, v katerem sta zaigrala tudi Steve McQueen in Dustin Hoffman) in veliko oddaj o Bearu Gryllsu. FOTO:
Na kratko se lahko ustavimo tudi pri romantični komediji Šest dni, sedem noči (Six Days Seven Nights), v kateri sta zaigrala Harrison Ford in Anne Heche. Harrison Ford, ki se kot sodobni Indiana Jones z dekletom znajde na samotnem otoku, je v svoji robustni maniri prisrčen kot vedno, medtem ko so mnogi dvomili o pravi izbiri glavne igralke. Film iz 1998 je pač plul na valu priljubljenih romantičnih komedij iz devetdesetih (Notting Hill, Romanca v Seattlu, Čaka te pošt@l, Čedno dekle, Štiri poroke in pogreb ...), zgodbo pa je zapakiral v film o preživetju.
Brina Skornšek, Survivor: "Gledala sem film Brodolomec. Ko sem šla na otok, si nisem predstavljala, v kaj se spuščam. Vedela sem, da razmere ne bodo preveč lahke, vendar nisem pomislila, da bi bil kakšen element iz filma tudi na 'našem' otoku. Še vedno veš, oziroma se zavedaš, da je s tabo zdravniška ekipa, snemalna ekipa ... Lahko bi rekla, da smo bili v primerjavi s filmom kar malo razvajeni - v smislu, kar se tiče razmišljanja v glavi. Saj smo vedeli, da nas nihče ne bo pozabil, da nismo sami ... Domači vedo, kje si, čeprav ne vedo detajlov, vedo, da se bomo vrnili, in mi smo vedeli, da jih bomo slej kot prej videli."

Če se vrnemo na knjigo Daniela Dafoeja, Robinson Crusoe. Leta 1997 je na filmska platna prišel istoimenski film, v katerem je zaigral takrat zelo priljubljen igralec Pierce Brosnan, ki je samo dve leti pred tem posnel Jamesa Bonda – Zlato oko. Film je kljub rahlemu manku kakovosti dobil dokaj dobre ocene, po mnenju večine pa je Brosnan svoje delo opravil solidno, še posebno v tragičnih trenutkih (smrt prijatelja in psa).

Nato pa je prišel na filmska platna Brodolom (Cast Away), ki je ponovno združil moči oskarjevca Roberta Zemeckisa in Toma Hanksa (pred tem sta skupaj sodelovala pri izredno priljubljeni drami Forrest Gump), ki je bil nekakšna sodobna verzija Robinsona Crusoeja. Toda režiser je glavnega igralca še dodatno osamil, ni zvestega psa, ni domorodca, samo usnjena žoga s krvavim odtisom. Za sam film je igralec rekel, da je bila to ena njegovih najtežjih filmov, predvsem zaradi fizične plati. Kajti igralec se je moral pred samim snemanjem zrediti, nato pa drastično shujšati.

"Vse se je začelo, ko sem se moral zrediti. Počel nisem nič drugega kot jedel, mislim, da sem se zredil za dvajset kilogramov. Potem pa je na vrsto prišlo stradanje, res mizerne porcije." Tako nekako bi lahko potegnili tudi črto pod zgodbo – človek, ki ima veliko, se znajde brez vsega na samotnem otoku, kjer se bori za vsak obrok, največja borba pa je boj z osamljenostjo. Človek, kateremu je diktirala ura, se ustavi čas oziroma ga vrne v čas jamskega človeka: "Poglejte, kaj sem ustvaril, zakuril sem ogenj," navdušeno kriči, ko s pogledom išče nekoga, ki ga bo potrepljal po rami, a oglaša se mu samo ocean. S tem filmom je Hanks znova dokazal, da lahko sam nosi celoten film. Tako nominacija za prestižnega oskarja ni bilo presenečenje, vendar mu ga je 'speljal' Russell Crowe za svojo vlogo v filmu Gladiator.



Po Brodolomu je v dotičnem žanru zazijala rahla praznina, a že čez nekaj let je na knjižne police prišla knjiga Pijevo življenje, kanadskega pisatelja Yanna Martela, ki je za roman prejel tudi prestižno Bookerjevo nagrado. In mnogi, navdušeni nad knjigo, so začeli namigovati, da bi morali to zgodbo upodobiti tudi na velikem platnu.

Zgodbe se je tako lotil priznani tajvanski režiser Ang Lee (Razsodnost in rahločutnost, Gora Brokeback ...) in ustvaril bogato, poetično ter nadvse vizualno poslastico, ki je marsikomu pustila cmok v grlu, na koncu pa jim je film tudi dovolil, da so se za to, kakšna je bila celotna v resnici zgodba, odločili sami.

Mnogi bi radi pobegnili ne samotni otrok, toda koliko od vas bi znalo preživeti tam?
Mnogi bi radi pobegnili ne samotni otrok, toda koliko od vas bi znalo preživeti tam? FOTO: Thinkstock
Čeprav je bila tema brodolomov in preživetja na samotnih otokih večinoma obravnavana v knjigah in filmih, pa obstaja serija, ki je mnoge pustila rahlo razočarane, jezne in nepotešene. To je bila serija, ki se je začela snemati 2004 in prišla do šeste sezone – Skrivnostni otok (Lost), ki bi ga lahko rahlo naslonili tudi na literarno zgodbo Skrivnostni otok.

Zgodba, ki se je porodila iz uma režiserja in producenta J.J. Abramsa (Zvezdne steze, Vojna zvezd: Sila se prebuja ...) ter scenarista Damona Lindelofa, spremlja skupino sedemdesetih ljudi, ki so preživeli nesrečo letala na letu 815 in se rešili na otok. Zgodba se tako odvija na različnih lokacijah skrivnostnega otoka v južnem delu Tihega oceana.

Vabljeni k ogledu!
Vabljeni k ogledu! FOTO: POP TV
Želja oziroma ideja ustvarjalcev je bila ustvariti serijo, ki bi povezala resničnostni šov Survivor s filmom Brodolomec, a mu dodala element skrivnostnosti. Tako so na otok dodali Pošast (Smoke Monster), Druge (The Others), projekt DHARMA ... in gledalce prikovali pred ekrane. Serija je prejela številne nagrade, med drugimi tudi zlati globus in 10 emmy nagrad za najboljšo dramsko serijo.



Filmi, vredni omembne in ogleda:


Robinson Crusoe (1954, Luis Buñuel): Eden najpomembnejših španskih filmskih režiserjev, ki je poznan predvsem po nadrealistični filmski estetiki kratkega filma Andaluzijski pes (Un Chien Andalou), se je tudi lotil te klasike.

Obala (The Beach, Danny Boyle): Film posnet po romanu Alexa Garlanda, tehnično gledano to ni zgodba o brodolomu, a vseeno je zgodba o iskanju in preživetju. Po eni strani pokaže, kako si želimo pobegniti pred vso to sodobno navlako na skrit kotiček sveta, a tudi v otoškem raju se krojijo pravila (reference tudi na knjigo Gospodar muh).

Globina (Djúpið, 2012, Baltasar Kormáku): Film je izšel istega leta kot Pijevo življenje in tudi zaradi tega mogoče ostal v ozadju. Posnet je bil po resničnih dogodkih, in prikaže islandskega ribiča, ki je leta 1984 v ledeno mrzli vodi čudežno preživel brodolom.

Vse je izgubljeno (All Is Lost, 2013, J.C. Chandor): 77-letni Robert Redford je s filmom znova dokazal, da je še vedno v fantastični filmski formi, film, kjer je izrečeno le malo besed, a pokaže veliko.

In kje je Titanik? Ladja še vedni leži na morskem dnu, film Jamesa Camerona pa je še vedno v naših srcih. Velika romantična epopeja, moderna Romeo in Julija zgodba, najbrž ne potrebuje vnovičnega vpogleda, kajne?

Rajska plaža ali počasna smrt?
Rajska plaža ali počasna smrt? FOTO: Thinkstock
Tejo je Metulj naučil, kaj je močna volja in sanje. "Po drugi strani mi je zgodba Henrija Charriereja od nekdaj jasno dala vedeti, da je v življenju vse možno, a potrebna je močna volja in sanje. Brez volje ne moremo doseči svojega cilja, brez sanj ne sanjariti o tem, kaj si želimo. To je knjiga, ki mi je predvsem v veliko psihično pomoč. Vse je v glavi in to je dokazal Henri. Pričakuješ, da bo težko, a ker si glavo, tako kot Henri pripraviš na najhuje, je vse skupaj veliko lažje, kot sicer. Vse skupaj jemlješ z veliko manj tarnanja in z manj bolečine."
Tejo je Metulj naučil, kaj je močna volja in sanje. "Po drugi strani mi je zgodba Henrija Charriereja od nekdaj jasno dala vedeti, da je v življenju vse možno, a potrebna je močna volja in sanje. Brez volje ne moremo doseči svojega cilja, brez sanj ne sanjariti o tem, kaj si želimo. To je knjiga, ki mi je predvsem v veliko psihično pomoč. Vse je v glavi in to je dokazal Henri. Pričakuješ, da bo težko, a ker si glavo, tako kot Henri pripraviš na najhuje, je vse skupaj veliko lažje, kot sicer. Vse skupaj jemlješ z veliko manj tarnanja in z manj bolečine." FOTO: POP TV

Tejo Kralj pa so zaznamovale knjige, in sicer knjiga Into the Wild (Jon Krakauer, posnet tudi instoimenski film leta 2007) ter knjiga Metulj (Henri Charrière), knjiga, ki opisuje močno, neuničljivo voljo človeka, ki ima svoj cilj, prepreke do tega cilja pa ostajajo premagljive, ne glede na okoliščine.

"Če primerjam videno in prebrano z odhodom na Survivor in bivanjem tam, lahko začnem s knjigo Into the Wild. Sama po eni strani živim 'varno' življenje, ki ga živi večina nas. Imam službo, dom, moža in dva otroka. Delati moram, da lahko skupaj z možem preživim družino, pogosto moramo storiti stvari, ki mi niso po godu, se pogovarjati ali poslušati ljudi, ki mi ne ustrezajo, ugajati ljudem, da si ustvarim neko mesto v družbi ... Včasih bi si najbolj želela oditi nekam v divjino in živeti življenje brez stresa, brez ukazovanja in pričakovanja drugih ... Nastop v Survivorju mi je že pred sedmimi leti omogočil, da sem 53 dni preživela v divjini. Skoraj tako, kot bi živela življenje Chrisa iz knjige Into the Wild. Le, da nisem bila osamljena, temveč obkrožena s preostalimi ljudmi, ki so mi pač morali biti po godu. A vseeno smo živeli kot živali. Spali smo na tleh, bili smo brez higienskih pripomočkov, z minimalno hrane in neprestanim občutkom, da opravljamo delo 'lovca'. Iskali smo hrano, načine za najboljše preživetje ... To kar sem od Survivorja pričakovala, to sem dobila. Izolacijo ..."

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
15. 09. 2016 14.15
Ni pravila, vse je odvisno od okoliščin, ... nevem kakšne titule ipd. tam nimajo veljave.
emilzapata
13. 09. 2016 15.37
-1
seveda bi zmogel. kot zmorem v Sloveniji, kjer je penzije 400 evrov, položnic pa za 600evrov.
jebes24ur
14. 09. 2016 14.09
pa še pjt volt isti folk da boš še dle časa na istem
KardinaIFrancRodeVKristusu2
13. 09. 2016 12.58
-1
Z gledanjem filmov in nadaljevank so se učili v preživetja v naravi?.... Naiven in neumen folk, amerikanizacija in poneumljanje.....
Realist_
13. 09. 2016 11.17
+1
Itak, da bi preživel oz. ga živimo vsi Slovenci z redko izjemo vseh proračunskih priseskov!
mkug5g
13. 09. 2016 11.05
-6
ni prevelikega zanimanja za šov pa je treba zadeva mal spodbudit,..z brezveznimi članki
User1063544
13. 09. 2016 10.30
-7
Ker me ta vsebinska solata ne zanima bi samo odgovoril na naslov... Malo verjteno da bi preživel kakšen takšen podvig.
KofiAnnan
13. 09. 2016 09.30
-8
Kok ste bedni 24čiknov s takimi
ochi
13. 09. 2016 09.07
+8
Preživetje v divjini je daleč od tega kar ta oddaja survivor prikazuje. Predvsem gre za varčevanje z energijo me pa jo trošiti.
lordslayer
13. 09. 2016 08.57
+3
brodolom bi že nekako preživel, kaj bi pa potem počel na zapuščenem otoku, je pa drugo vprašanje ...
HorstWiesel
13. 09. 2016 09.24
-1
Kaj bi počel? Vsak dan znova in znova bi se trudil preživeti. Izgradnja "šelterja", iskanje pitne vode, hrane, vitaminov, beljakovin,..... ma, polno dela za počet, ni dolgčas.
User1063544
13. 09. 2016 10.31
Ne vem kako bi to res špilalo... Recimo da se zbudiš na nekem otoku, sam edina stvar ki jo imaš je to kar imaš oblečeno... Pa da vidimo...
medvedJEkriv
13. 09. 2016 08.48
-4
Dragi 24ur! Bi znali napisat članek po svoji pameti????? Vprašajte ljudi, ki so preživeli teden dni v ruševinah...?????? Vi pa o filmskih lomih brodov in letalskih nesrečah!!!!
me987
13. 09. 2016 08.26
-2
ma reklamirajte kolikor želite.. pofl oddaja je pač pofl.. ne glede na to, koliko je oglaševana.
Gigolo01
13. 09. 2016 08.26
+0
To ni vidlo Survivorja to je navadan in zelo slab show. Če se resno želite ogleta Survivorja . Odaja na Nacional Geographic Eda-a Staforja. Sam v divljini.
b-king
13. 09. 2016 08.28
+0
Diegol14
13. 09. 2016 08.25
+21
Če preživim tukaj v Sloveniji, je brodolom mala malica.......Willson !!!