Film/TV

'Če hočemo film imeti, ga nekdo mora pač financirati'

Portorož, 18. 09. 2016 10.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA / T.P.
Komentarji
5

V Portorožu so na 19. festivalu slovenskega filma podelili vesne. Nagrado za najboljši celovečerni film je prejel dokumentarec Žige Virca Houston, imamo problem!, ki je dobil še dve vesni, za najboljši kratki film pa Dober tek, življenje! režiserke Urške Djukić. Vesno za najboljšo režijo je odnesel Damjan Kozole za Nočno življenje.

Damjan Kozole
Damjan Kozole FOTO: Jože Suhadolnik

Damjan Kozole, ki je prejel vesno za najboljšo režijo za film Nočno življenje, je ob robu sobotne slovesnosti opozoril, da imamo poleg filmov, ki so uspešni na raznih festivalih, letos še vsaj dva odlična mladinska filma, ki bosta po njegovem imela ogromno občinstva. "Na vseh frontah slovenski film deluje dosti dobro ne glede na to, da je finančno podhranjen," je dodal.
"Imamo ogromno mladih avtorjev, tudi avtorji v srednjih letih se še ne damo, ampak film enostavno nekaj stane, in če hočemo film imeti, ga nekdo mora pač financirati,"
je še opozoril režiser.

O samih nagradah (Nočno življenje je prejelo tudi nagrade za najboljšo glavno žensko in stransko moško vlogo ter za scenarij) pa je Kozole pojasnil, da je nagrad vesel, vendar jim ne pripisuje pretiranega pomena: "Kadar dobiš veliko nagrad v Portorožu, te običajno potem dolgo časa pustijo, da 'ornk' premisliš vse skupaj in ne dobiš zelo hitro delati novega filma."

Kozole je osvojil vesno tudi za najboljši dokumentarni film Meje. Film je posnet v enem kadru in prikazuje kolone beguncev na poti med Hrvaško in Slovenijo proti sprejemnemu centru v Brežicah. "Dokler ima lahko en sam kader tako moč, da sproži takšen odziv, se ni bati za prihodnost filma," je ob prejemu nagrade pred polno dvorano portoroškega Avditorija poudaril Kozole, ki je film opisal kot "poziv k humanosti".

Režiser najboljšega celovečernega filma Houston, imamo problem! Žiga Virc je za STA ob robu podelitve izpostavil, da gre za "blazno aktualen film", ki naproša ljudi h kritičnosti do tega, kar gledajo.

Tako po njegovih besedah danes v dobi informacijske tehnologije konzumiramo tako veliko količino informacij, da ne moremo več preverjati, ali so resnične ali ne: "Na telefonu se ves čas pojavljajo novice in dejansko greš zelo redko preverjat vire in dejstva."


Sicer je celoten proces realizacije filma vzel štiri leta in pol. Med drugim je ogromno časa vzelo iskanje arhivskih posnetkov, saj se Virc ni zadovoljil z že zmontiranim materialom.

"Iskali smo originalne materiale. Morate vedeti, da ko greš iskat originalni material iz 60. let, so to koluti, koluti in nepregledne količine materiala. Na koncu, po enem tednu, mogoče dobiš ven pet kadrov, ki so potem dejansko v filmu," je slikovito opisal delo, ki ga je vložil v svoj celovečerec.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

deathbite
18. 09. 2016 17.35
+1
Če je nekdo uspešen, ga je treba podpreti. V tujini podpirajo perspektivne umetnike, pri nas bi pa že uspešnim in svetovno uveljavljenim raje kaj vzeli kot dali!
sodelujem
19. 09. 2016 08.52
sodelujem
19. 09. 2016 08.57
Uspešen? Kje? V krogu nekih umetnikov,ki si delijo neke nagrade-svetovno uveljavljeni........Ko bodo plačani od gledanosti brez vsiljevanja,potem bi se dalo govoriti o uspešnosti
Uporabnik981904
18. 09. 2016 13.56
-1
seveda... Ampak ne džava oz. davkoplčevalci. Investitor se bo našel le v primeru da je zagotovljeno oplemenitenje vložka neposredno ali kako drugače. Sicer pa naj snema n a svoje stroške kdorkoli karkoli mu srce poželi !
sodelujem
19. 09. 2016 08.48