Film/TV

FOTO: Film, ki je nastajal 10 let – ko te že prvi prizor pusti brez besed

Ljubljana, 15. 01. 2018 07.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Branka Resnik
Komentarji
28

Slovenski film? Kakšna misel se vam porodi ob tem? "Ta besedna zveza je žal med ljudmi še vedno prepogosto povezana s stereotipi, ki nimajo nič skupnega s tem, kar se dogaja na tem področju. Želel bi si, da bi vsi, ki mislijo, da vedo vse o slovenskem filmu, po dolgem času ponovno zavili v kino in kakšnega tudi zares pogledali. Morda bi potem spremenili mnenje," pa meni Rok Biček, režiser Razrednega sovražnika in Družine.

Rok Biček o filmu: Z vsem dogajanjem okoli Družine se je znova izkazalo, kakšno moč ima film že od nekdaj, neko aktivacijsko moč množice. Že Lenin se je navduševal nad propagandno funkcijo filma, menil je, da je film najpomembnejša umetnost, ker z njim lahko aktivira množico in tako izpelje revolucijo.
Rok Biček o filmu: Z vsem dogajanjem okoli Družine se je znova izkazalo, kakšno moč ima film že od nekdaj, neko aktivacijsko moč množice. Že Lenin se je navduševal nad propagandno funkcijo filma, menil je, da je film najpomembnejša umetnost, ker z njim lahko aktivira množico in tako izpelje revolucijo. FOTO: Miro Majcen
"Pomemben vidik Družine je tudi ta, da ko odstranimo ves balast odnosov v teh treh družinah, opazimo vzorce, ki so v vseh družinah, vsak jih prepozna, če se malce zazre vase."
"Pomemben vidik Družine je tudi ta, da ko odstranimo ves balast odnosov v teh treh družinah, opazimo vzorce, ki so v vseh družinah, vsak jih prepozna, če se malce zazre vase." FOTO: Kinodvor, mestni kino
Rok Biček, mladi režiser z Dolenjske, ki so ga mnogi opazili že v času njegovega študija, ko je posnel več zanimivih filmskih del (med njimi kratka filma Dan v Benetkah in Lov na race), nato je posnel vsem znani film Razredni sovražnik, ki je pobiral nagrade tudi v tujini. Že v času študija pa je začel snemati dolenjsko družino, ki je nekaterim sicer netipična, a če pogledamo malce bliže, je družina prerez – ali pa nekakšna zgostitev, vseh 'normalnih' družin. Tako je nastal zanimiv dokumentarni film Družina, intimen družinski album, ki ne skriva ničesar, kajti na kamero mu je uspelo ujeti ljudi, ki ne nosijo mask.
Nobena družina ni popolna.

Film je nastajal kar deset let, v času snemanja je odložil režisersko taktirko in postal 'le' snemalec: "Bila so obdobja, ko sem snemal več, obdobja, ko manj, tudi obdobje, ko nisem nič snemal. Po smrti Matejevega očeta sem mu poskušal pomagati pri tem, vendar pa sem nanj tudi preveč pritisnil v želji, da bi aktivneje prevzel odgovornost zase in svojo družino. Takrat sva se sprla in prekinila stike za dobro leto in pol." Deset let njegovega življenja je tako potekalo v zanimivi in krhki dinamiki z družino Rajk: "Če bi kdorkoli od vpletenih dejal, da ne želi biti več del zgodbe, bi projekt padel v vodo. Zgodba namreč deluje samo kot celota, enega dela ne morem skriti oziroma če bi to naredil, zgodba ne bi bila prikazana na tak način, kot sem želel intimen vpogled v življenje vseh teh ljudi na kar se da objektiven način. Če bi določene prizore cenzuriral, zgodba ne bi imela takšne moči, kot jo ima zdaj. Film lahko gledalca pripravi do tega, da se vpraša, kaj bi v enakem položaju storil sam."

'To je dokumentarni film, kjer se nekaj zgodi enkrat in nikoli več, če je kamera izključena, je trenutek izgubljen za vedno'

"Moja režija je šla bolj v smeri, kam in kako obrniti kamero. Kaj in koga pokazati v določenem trenutku in česa ne pokazati, kljub temu da vemo, da se v tistem trenutku dogaja. Filmski medij ima namreč moč, da se dogaja tudi takrat, ko je izven izreza kamere."
"Moja režija je šla bolj v smeri, kam in kako obrniti kamero. Kaj in koga pokazati v določenem trenutku in česa ne pokazati, kljub temu da vemo, da se v tistem trenutku dogaja. Filmski medij ima namreč moč, da se dogaja tudi takrat, ko je izven izreza kamere." FOTO: Miro Majcen
Na koncu snemanja se je nabralo za okoli 120 ur materiala: "Na začetku sem snemal veliko več stvari, kajti vse se mi je zdelo pomembno, oziroma veliko stvari je imelo potencial za zgodbo, bilo je veliko poti, kam bi lahko odtavala zgodba. Ko pa se je začela kazati osnovna zgodba, sem se lahko osredotočil na bistvene prizore. Kar pa ne pomeni, da sem bil pri družini manj prisoten, kajti nikoli ne veš, kaj se bo zgodilo. To je dokumentarni film, kjer se nekaj zgodi enkrat in nikoli več, če je kamera izključena, je trenutek izgubljen za vedno."
V tej zgodbi ni junaka – vsi so na koncu izgubili – zmagovalca ni. Zaradi nezmožnosti komunikacije in ponavljanja določenih vzorcev.

Če v fikcijskih filmih režiser vodi zgodbo, pa je bilo tokrat drugače. Zgodbo je 'pripovedovala' družina, Biček je bil le (skoraj) neviden podaljšek družine, ki se je prepustil toku dogajanja: "Nekatere stvari sem skušal predvideti, včasih je uspelo, včasih ne, logike ni. Življenje ima pač svojo logiko, ki jih naši možgani ne morejo vedno razumeti. Bistveno za ta film je bilo to, da sem poskušal upoštevati svoj instinkt, mu zaupati in odklopiti glavo. Na primer čisto prvi prizor v filmu – ta prizor je takšen, kot je, ker nisem imel časa razmišljati, kako in kaj. V prostor sem vpadel minuto pred dogajanjem. Ni bilo časa za pripravo kamere, razmišljanje o kadru, kako se lotiti snemanja ... Samo akcija. Prizor je s tehničnega vidika posnet narobe, saj je del slike popolnoma presvetljen, preostanek pa močno podosvetljen ... Ker pa nisem imel časa razmišljati, je prizor izpadel tako, kot je. Mislim, da zaradi te tehnične napake deluje bolje, kot bi, če bi bil posnet tehnično pravilno." Že prvi prizor je tako naraven, vendar za mnoge še vedno tako 'in your face' neposreden, celo šokanten. A čeprav prizor pokaže vse, je še vedno prisotna neka intima. Naključje trenutka, ki je bil po tehnični plati mogoče izpeljan napačno, a kot zgodba izpeljan brezhibno.

V filmu se veliko vzorcev ponavlja, na primer Matejeva impulzivnost, hipne odločitve ... 'zdajle, takoj in nič drugače'
V filmu se veliko vzorcev ponavlja, na primer Matejeva impulzivnost, hipne odločitve ... 'zdajle, takoj in nič drugače' FOTO: Miro Majcen

'Itak sem bil mnenja, da iz tega filma ne bo nič' 

Čeprav je bilo v ospredju snemanje, pa se je hote ali nehote med Rokom in Matejem stkala pristna vez, kjer je bil Rok izven kamere tudi v vlogi večjega brata.
Čeprav je bilo v ospredju snemanje, pa se je hote ali nehote med Rokom in Matejem stkala pristna vez, kjer je bil Rok izven kamere tudi v vlogi večjega brata. FOTO: Miro Majcen
Čeprav je osrednji lik mladi Matej, pa je bil najprej v mislih režiserja njegov brat, ki je bil drugačen od svoje okolice, rodil se je namreč z Downovim sindromom, a hitro se je izkazalo, da je v bistvu Matej tisti, ki je drugačen. Inteligenten fant, ki se je znašel nekje vmes – drugačen tako od družine kot od okolice, fant, ki je težko našel svojo pripadnost, tako je rasel kot samorastnik. "Na začetku sem bil prepričan, da bo zgodba tekla o mojem bratu, to pa se mene ne tiče, jaz grem nazaj v virtualni svet računalniških iger, to je bilo moje življenje. Nato pa je prišel v mojo sobo Rok in začel sem ga zanimati. Sprejel sem ga kot prijatelja in odmislil kamero. Tako in tako sem bil mnenja, da iz tega filma ne bo nič. Tudi zdaj ni nekega strahu o tem, kaj si bodo gledalci mislili, zaupal sem mu, da bo iz tega naredil nekaj dobrega in to je tudi naredil," mi samozavestno pove. Ta samozavest in trma se vidi tudi skozi zgodbo. Zaradi tega je preživel v svojem okolju, po drugi strani pa si s tem nakopal tudi nemalo težav. Čeprav je Matej serijsko samozavesten, pa je Rok ujel trenutke njegove krhkosti, v nekem hipu deluje celo kot tragičen umrli pevec Layne Staley iz kultne grunge zasedbe Alice in Chains, prizori ognja to še dodatno podkrepijo. A Matej se ne da, že naslednjo sekundo je njegov zid samozavesti nazaj.
Družino si lahko ogledate v Kinodvoru. 20. januarja pa gre celoten prihodek dotične projekcije družini Rajk.

"Naučil sem se, da je mogoče kdaj dobro poslušati tudi prijatelje."
"Naučil sem se, da je mogoče kdaj dobro poslušati tudi prijatelje." FOTO: Miro Majcen
"Ko se za eno stvar odločim, mora biti takoj izpeljana. To velja tudi za velike odločitve. Enako je bilo, ko sem se moral odločiti o izredno življenjski zadevi, ki jo vidimo tudi na platnu – odločil sem se v dvanajstih urah, pred tem o tem nisem razmišljal. Zaradi dogajanja okoli nekdanje nisem mogel več spati. Pred dokončno odločitvijo sem tako vstal iz postelje, šel na dveurni sprehod in razmišljal, kaj naj naredim. Tako je prišla ta odločitev in tega sem se držal."

In tako je režiser dobil svoj epilog, svoj konec zgodbe, prišel je čas, da se na stotine kadrov zalepi v koherentno celoto: "Ko sem začel snemati drugi sklop, sem se ves čas spraševal, kako zaključiti zgodbo, kajti to lahko traja v nedogled. Hkrati pa sem se zavedal, da mogoče ne bo konca. Ko je prišel trenutek Matejeve odločitve, sem vedel, da je to konec filma in s tem tudi snemanja. Resna montaža je potekala zadnji dve leti, vzpostavila se je logika oziroma kaj je osnovni lok. Ko sem vedel, kaj je konec filma, se je našla tudi rdeča nit – in to je odnos Mateja in hčerke – zato takšen začetek in konec."

Toliko enih mnenj nam poskušajo prodati, vsiliti, nas prepričati o nečem. Danes človek lahko živi na avtopilotu, kajti če tako želimo, se za nas odločajo drugi. In to vse od čisto preprostih stvari do najbolj kompleksnih, tudi takšnih, kjer mislimo, da odločamo sami, pa v bistvu ne odločamo o ničemer več. Film pa lahko poda marsikaj na način, da si moramo na koncu sami ustvariti mnenje. Takšne filme rad gledam in takšne želim tudi ustvarjati.

Na dogajanje in potek zgodbe ni vplival, bil je tihi člen

Biček na dogajanje in potek zgodbe ni vplival, bil je tihi člen, ki je iz ozadja opazoval dogajanje. A četudi je bil nekakšen pasiven član družine, je življenje te recimo   disfunkcionalne družine, vplivalo nanj kot človeka: "Med neskončnim pregledovanjem materiala v montaži me je somontažerka Yulia Roschina presenetila s komentarjem, da vidi med Matejem in mano določene podobnosti v smislu medosebnih odnosov, ki sva jih vzpostavila s svojo okolico. Proces ozaveščanja določenih stvari, povezanih s tem, je največja sprememba, ki se je zgodila v meni zaradi tega filma. Zmožnost refleksije lastnih odnosov. Ko sem prepoznal svoje vzorce, sem na material gledal drugače, vzpostavile so se drugačne vezi med prizori. Zaradi tega je bilo tudi lažje montirati, ker sem videl njihove odnose v drugačni luči. Zaradi tega vpogleda je nastala nova struktura. Ta verzija je zdaj logična, ampak iz cele gore materiala izločiti slabi dve uri, narediti zadevo, ki ima glavo in rep, je kot loterija, milijon možnih kombinacij. Da je prišla ven 'sedmica', sem si moral pomagati z občutkom in lastno refleksijo."

Nagnjeni smo k temu, da nas vedno zanima, kaj raste na sosedovem vrtu še posebno, če je kaj gnilega

Dokumentarec je na koncu pristal pri dolžini 106 minut. Ker se je odločil za vrsto montaže, kjer se odstrani večji deli zgodbe, po koncu filma ostajajo vprašanja – oziroma tista človeška želja vedeti več. Človeška bitja smo, bodimo iskreni, zelo nagnjena k temu, da nas vedno zanima, kaj raste na sosedovem vrtu, še posebno če je kaj gnilega. "Edino vodilo v filmu je bilo to, da vzpostavim in zaključim vodilno premiso – to je odnos Mateja in hčerke. To je bila hrbtenica, ostalo so bili dodatki, ki so ujeli atmosfero. Ker sem delal eliptično montažo, ni bilo prostora za razlago oziroma nekaterih stvari se niti ni dalo razložiti. Stvari, ki se zgodijo, se zgodijo v situaciji, in tisti, ki smo v tej situaciji, ne potrebujemo dodatnih razlag. Ker pa so ti odnosi zelo bazični, jih zelo hitro lahko povežemo z odnosi iz našega lastnega življenja. Ker situacije lahko prepoznamo, manjkajoče informacije lahko dopolnimo sami. Tako film po drugem ali tretjem ogledu vidimo v novi in drugačni luči, vidimo druge situacije in trenutke, ki sliko še dodatno dopolnijo."

Nespolirana kamera, dogajanje izven fokusa, nelinearna pripoved, poetika in trpkost realnega življenja, eliptična montaža ... Vse to je režiser (s kančkom sreče) spretno zapakiral v zanimivo reflekcijo vseh nas.
Nespolirana kamera, dogajanje izven fokusa, nelinearna pripoved, poetika in trpkost realnega življenja, eliptična montaža ... Vse to je režiser (s kančkom sreče) spretno zapakiral v zanimivo reflekcijo vseh nas. FOTO: Kinodvor, mestni kino
"Film je ogledalo vsem – vsak lahko iz teh zgodb nekaj potegne. Pomembno je tudi, na kak način gledaš film oziroma kaj dovoliš filmu, da ti da. Če prideš na ogled filma s predsodki ali če misliš, da si prepameten, potem ti ta film ne bo dal nič. To velja za vso umetnost – koncert, knjiga, gledališka predstava ... nenazadnje že kava s prijateljem. Če si odprta oseba, potem lahko od človeka nekaj dobiš in tudi nekaj daš," pojasni Rok. Družina tako ni le voajerski ali na trenutke celo eksploativen film, namreč postane tako tudi terapevtski film, tako za akterje v filmu, režiserja in gledalce.

'Zanimajo me odnosi. To me zanima, to me privlači'

Rok je v svojem opusu vedno pokazal tisto bolj temačno plat človeka, krvavo, bolečo plat, ki jo ponavadi skrivamo pred drugimi. Saj veste, hiša mora imeti lepo fasado, čeprav jo znotraj razjeda plesen. "Zanimajo me odnosi. To me zanima, to me privlači. Zato se vedno vračam k podobnim projektom. Tudi najnovejši projekt je takšen – projekt, ki bo nekako združil vse moje dosedanje projekte. Čeprav sem imel najprej nekaj pomislekov, sem ugotovil, da imam priložnost vse dosedanje teme združiti v filmu Črna mati zemla (op. a. - roman hrvaškega pisatelja Kristiana Novaka o uspešnem mladem pisatelju, ki skuša odpraviti ustvarjalno in ljubezensko blokado, kar ga pripelje do bolečega razkrivanja vzrokov za potlačeno otroško travmo). Namen je iti do konca. Drugače niti ne vem, kako bi izpeljal na primer Družino. Tukaj ni vprašanja. Film je del mojega življenja oziroma moje življenje je del filma, ki ga snemam."

Matej Rajk in Rok Biček sta s filmom ustvarila brezkompromisno zrcalo človeške psihe in družbe.
Matej Rajk in Rok Biček sta s filmom ustvarila brezkompromisno zrcalo človeške psihe in družbe. FOTO: Miro Majcen
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mario71
15. 01. 2018 20.34
-10
škoda denarja, časa in vsega, ker ga noben ne gleda, noben ga ne bo gledal, ne da se filma prodati, ne zaslužiti, noben v tujini ga ne bo gledal..prah se bo nabiral na polici kot na vseh slovenskih depresivnih umetniških filmih. enega scenarija ne znajo skupaj spravit, če ne drugega, vsaj skopiraj dober film pa ga mal predelaj. Rabijo slovenci še enih 1000 let, da prišli pred čarli čaplina. ampak ne, holivud pojma nima..samo slovenci vedno vse vemo in znamo in se nočemo od drugih učiti. Nerad kritizram nekoga ,ki se trudi, ampak to tud za po tleh ni. Režisera pojma nima o filmski igri, o igralcih, kako pripraviti igralca itd..saj tudi ne more, saj pri nas ne obstaja nobena šola za to, ki bi bila na nekem nivoju, žgejo pa furajo ta agrft, k u lafju niso skupaj spravili enega dobrega filma. >Fantje naj grejo prvo se n ekam učit, kaj pomeni scenarij, kaj pomeni filmska igra itd..k se jim tud 5 pik u glavi ne sanja
macro
15. 01. 2018 19.11
+2
Sicer še je pa meni še vedno najljubši Vesna.
draghci
15. 01. 2018 18.10
+7
Videla sinoči. Mnenje je, da mislim še na nekaj, na kar do sedaj nisem, seveda mi je bil v želodcu zoprn občutek. Najraje bi kaj zbruhala. Itak tako je v življenju. vsi ne moremo živeti na enak način.. Ena misel me je pa prišinila na plano, da bi nekako morali preprečiti duševno prizadetim ljudem, da imajo otroke. V bistvu vemo vsega preveč, o vsem. O migrantih, bankirjih, tajkunih, stavkah, potresih, balkonih, ki se zrušijo, bolnih, pomoči potrebnih, revnih, zanemarjenih, duševno prizadetih, lepih, plastičnih, kraljevih, ...
matakokoyama
15. 01. 2018 17.37
-4
Videl. Cheap reality show, zapakiran v neko kvazi umetniško izraznost, ki pa je le izkoriščanje bede neke družine za Bičkovo lastno filmsko afirmacijo. Privolitev dotične družine da razgali svojo intimo je pa prostituiranje za ceneno petminutno "slavo". Ocena: neokusno
Bassettt
15. 01. 2018 16.09
+6
Komaj čakam, mora biti super film! Kdor spet laja in kritizira — za VAS je ta film, če ste sposobni videti vzorce in vrednost, ki vam jo bo prikazal.
Bassettt
15. 01. 2018 16.10
+4
Udaril na boleče strune in rane... tako kot razrednik.....
Breder1805
15. 01. 2018 13.25
+3
Slovenski film se je snemal včasih, ko je bila tudi igralska zasedba primerna. Danes pa je to kar neki. Vse nam pove, če mladi gledajo raje španske nadaljevanke, aja pa da na abllahlabla, kar zdaj spremljamo na POP-TV (jaz ne) turško sran j e sploh ne omenim. Naša scena pa je tako slaba, da še najslabši ne moremo biti. Zadnji dober film, Kulak, pa ... pa še,... no....JA NIČ VEČ. Dober režiser pa nam je tak pobegnil.
belimajstr
15. 01. 2018 13.23
+5
Bravo za Družino in slovenski film! Res film, kjer se najdeš in ima katarzično moč. Čestitke režiserju in vsem akterjem - kapo dol! Čisti antipod današnji instant kulturi. Negativni komentarji na to temo so pa itak zgolj mnenja oseb, ki zadnja leta niso videle nobenega slovenskega ali art evropskega filma in spremljajo zgolj hollywoodsko produkcijo.
grevid
15. 01. 2018 12.06
+13
Razredni sovražnik je super film, ki ti da misliti.
tedoVV2HCmedo
15. 01. 2018 11.43
+1
Slovenski film se dela tako dolgo, kot se pri nas gradi neko stavbo izven Ljubljane. Verjetno so avtorji filma večkrat hodili prosjačiti za denar v Bruselj, ker od našega ministrstva za kulturo niso nič dobili.
User468584
15. 01. 2018 10.36
+24
Zakaj toliko negativizma? Človek se je trudil nekaj delati, vi pa udrihate po njem še predno ste kaj videli.....
tedoVV2HCmedo
15. 01. 2018 11.53
-2
007blind, ti si verjetno proplusovec, ki mora hvaliti film, ki bo verjetno kmalu na pop tv ali celo na kino ali brio. Jasno je, da bo ta film gledalo največ 100 ljudi, vključeno s sodelavci in sorodniki vseh udeležencev v filmu. Samo mazohistična podjetja plačujejo za reklame za pro plus.
majazmaja2
15. 01. 2018 14.31
-5
Film sem videla in je daleč od 'sedmice', kot pravi režiser. Kvalitete ni, bo pa morda vsaj malo pomagal družini, da si bodo vsaj malenkost uredili življenjski prostor in razmere, v katere se je 'režiser' infiltriral - ne z namenom pomoči, pač pa z namenom samopromocije. Moje mnenje je, da gre za nek poskus reality showa, ampak res tiste najslabše vrste, ko nekdo izkoristi stisko ljudi. Akterji filma namreč niso zmožni odločati niti o sebi, o vsakdanjih opravilih, kaj šele, da bi bili sposobni oceniti posledice snemanja. Ja, so dovolili objavo in so odrasli, ampak ... Človek se samo vpraša, kaj dela CSD. In kje je vest 'režiserja.'
californija
15. 01. 2018 10.18
-21
In koliko denarja iz državnega proračuna je šlo za to? Očitno je za bruhat oziroma še ena brezvezna zadeva če jo je treba tako promovirat. Pr Hostar je dokaz da se vse da tudi brez astronomskih financ. Se vidi da je film by FDV-jevcev
macro
15. 01. 2018 10.37
+7
Ne kaj dosti, in to je razlog zakaj so brezvezni. Če bi vsi naši filmi dosegli vsaj približno cifro kot jo dosega ena oddaja Rexa ali Kobre 11, bi bili verjetno še boljši, tako pa z malim budgetom nimaš kaj počet kot predstavlajt življenje za vrati.... žal.
Breder1805
15. 01. 2018 13.31
+5
Res je, ampak v Rex ali Cobri nastopajo igralci, ne pa zabluženi (beri večni) študenti.
mobi7
15. 01. 2018 13.51
+0
Točno tako... Vsi , ki jim res lahko rečeš slovenski igralci so že globoko v starosti, ali pa jih že več ni.. Ti, ki se danes imajo za igralce pa samo... bog jim pomagaj...
macro
15. 01. 2018 19.11
-2
DAEMONIUM
15. 01. 2018 09.58
-34
Taksen film je mozno posneti samo v Sloveniji. Ce ni zravrn djurota potem je bolje dve uri prezdeti v wc, kot pa gledati ta film!
Breder1805
15. 01. 2018 13.29
-6
primc81
15. 01. 2018 09.54
-6
slovenski filni so ponavadi zastavljeni ali ekstremno abstraktno, tako da jih živ bog ne razume ali pa ekstremno debilno/'overacting'/nivo gledališča... Tako da...
primc81
15. 01. 2018 09.57
-6
..tako da ste si za vse stereotipe krivi kar sami...
Breder1805
15. 01. 2018 13.29
-2
horhinjo
15. 01. 2018 09.52
-9
Že po 2 sekundah vem da gre za slovenski film.