Film/TV

Kulinarično razvajanje na vlaku Gostilna išče šefa

Ljubljana, 01. 12. 2015 13.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kako najlažje in najlepše stepemo svežo sladko smetano? Kateri vrh Kamniško-Savinjskih Alp je poimenovan po mlečnem izdelku? Taka so bila vprašanja nagradnega kviza Mlekarne Celeia, pravilni odgovori pa so srečne nagrajence in njihove najbližje pred dnevi popeljali na nepozabno kulinarično popotovanje po Sloveniji, na katerem je za njih kuhala četverica tekmovalcev šova Gostilna išče šefa.

V oktobru je na spletni strani mlečna cesta potekal nagradni kviz Mlečna proga v organizaciji Mlekarne Celeia. Deset izžrebancev, ki so pravilno odgovorili na 10 vprašanj o mleku, mlečnih izdelkih in še marsičem, in bili izbrani, se je razveselilo paketa mlečnih izdelkov Zelene Doline, peterica srečnežev pa se je v sredo zjutraj zbrala na ljubljanski železniški postaji, da se z vlakom odpravi na izlet po Sloveniji, vsak pa je s sabo lahko pripeljal še enega gosta. A ni šlo za navadno popotovanje, temveč za pravi kulinarični spektakel. Na meniju so bile namreč gurmanske specialitete pristnih slovenskih okusov izpod spretnih rok tekmovalcev šova Gostilna išče šefa.

zunanji izziv na vlaku Gostilna išče šefa
zunanji izziv na vlaku Gostilna išče šefa FOTO: Aljoša Kravanja

V ospredju so bile tipične slovenske sestavine

Gostje so se polni pričakovanj vkrcali na vlak in nestrpno čakali vrhunsko kulinarično razvajanje. Najprej so jim postregli s kanapeji s skuto Zelene Doline, kmalu zatem pa jih je prišel pozdravit šef Bine Volčič, ki jim je okvirno predstavil 4-hodni meni in pojasnil, da se bodo tekmovalci pri kuhanju menjavali po postajah. Nato se je dogodivščina lahko pričela. Prva je bila na meniju hladna predjed, ki sta jo pripravila tekmovalec Robi in njegova vajenka Pia. Pri pripravi te jedi je bila obvezna sestavina kislo mleko Zelene Doline, ki je, tako kot ostali izdelki te blagovne znamke, narejeno iz slovenskega mleka. Poleg tega sta uporabila še nekaj mesa, kruha in zelišč.

zunanji izziv na vlaku Gostilna išče šefa
zunanji izziv na vlaku Gostilna išče šefa FOTO: Aljoša Kravanja

Glede na to, da si je del potnikov svojo vozovnico priboril v nagradni igri Mlečna proga, nas je seveda zanimajo, kateri mlečni izdelki se pri njih doma največkrat znajdejo na jedilniku. Kot smo ugotovili, so vsi ljubitelji navadnega mleka, jogurtov, veliko pa jih v kuhinji tako rekoč vsakodnevno uporablja tudi maslo, skuto, smetano in mileram, torej izdelke, ki jim v tokratni ediciji oddaje Gostilna išče šefa namenjajo posebno pozornost, saj z njihovo pomočjo pripravljajo vrhunske kulinarične specialitete.

Pot nas je iz Ljubljane vodila do Laškega, kjer sta krmilo v kuhinji vlaka prevzela kuhar Tomaš in vajenka Aida, ki sta bila zadolžena za dokončanje in serviranje tople predjedi. Glavna sestavina njunega krožnika je bila ajda, potnike pa sta morala s svojo kreacijo prepričati v eni uri, kolikor je vlak potreboval, da nas je pripeljal do Velenja. Tam sta namreč v akcijo stopila Blaž in Špela, ki sta bila zadolžena za pripravo glavne jedi. Tipična slovenska sestavina, ki sta jo morala pri tem uporabiti, je bilo kislo zelje. Tudi onadva sta s svojo kreacijo povsem navdušila, potniki pa so že z nestrpnjostjo čakali še na zadnji hod: sladico, ki sta jo pripravila tekmovalec Žan in vajenka Debora in je bila rezervirana za pot od Celja do Ljubljane. Gostje so se strinjali, da je bil izlet po Mlečni progi resnično nepozaben. Doživetje, ki so mu bili priča, jih je povsem navdušilo.

Pravi kuharski mojstri uporabljajo le najbolj kakovostne sestavine

Mlekarna Celeia posebno pozornost namenja prav kakovosti svojih izdelkov. Po podatkih GIZ mlekarstva Slovenije v Mlekarni Celeia odkupujejo bolj kakovostno mleko, kot to velja za slovensko* povprečje. Prav tako lahko sledijo zgodovini katerega koli izdelka Zelene Doline. Vas zanima, katera kmetija je pridelala surovo mleko, iz katerega je narejen vaš priljubljen izdelek? Preverite TUKAJ ali v brezplačni mobilni aplikaciji Izvor by Origin Trail.

*Primerjava kakovosti upošteva mleko pridelovalcev in predelovalcev, ki so člani GIZ mlekarstva Slovenije. Raziskava primerja skupno število mikroorganizmov (SŠMO) in vsebnost somatskih celic (SC), ki sta ključna parametra za določanje higienske kakovosti mleka. Pri primerjavi ni upoštevana vsebnost mlečne maščobe ter vsebnost beljakovin. Upoštevani so povprečni podatki za marec 2014 - marec 2015 GIZ mlekarstva Slovenije.

 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni