Film/TV

28. Liffe: Columbus

Ljubljana, 16. 11. 2017 22.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Atene v preriji so ljubitelji arhitekture poimenovali Columbus v ameriški zvezni državi Indiana, kjer se film z istim imenom dogaja. Režiser Kogonada ustvaril filmski draguljček, ki ne navdušuje s posebnimi efekti in akcijo, temveč dialogi, atmosfero in preprostimi človeškimi odnosi.

Veliki, predvsem pa manjši življenski dogodki se odvrtijo v Columbusu, meki modernistične arhitekture.
Veliki, predvsem pa manjši življenski dogodki se odvrtijo v Columbusu, meki modernistične arhitekture. FOTO: Liffe

Precej dolgočasen naslov za film, si lahko predstavljam prve odzive. Columbus res ne vrvi od živahnosti in akcije, a ne skopari z igrivimi dialogi in izvrstnimi posnetki, ter tako počasi, a zanesljivo "brbota" pod površjem in prinaša "šopek" svežih in prijetnih filmskih trenutkov. Tudi ljubiteljem arhitekture, brez dvoma, saj je tudi to eden od "magnetov", s katerim reklamirajo film.

A brez bojazni, tudi če niste nori na arhitekturo, ne bo moteče. Saj tudi eden od glavnih junakov Jin prizna, da mu je na začetku vseeno zanjo, pa čeprav je njegov oče eden uglednih arhitektov. Za vse ostale, ki ob imenih Eero Saarinen, I.M. Pei, Harry Weese, Deborah Berke, zastrižete z ušesi, je to še dodatno vabilo. A to je pravzaprav le zelo lepa vizualna "fasada" za človeške odnose in majhne vsakdanje zmage ob njihovem razumevanju.

Korejec Jin (John Cho) pride v Columbus, da bi poskrbel za svojega očeta, priznanega arhitekta, ki je po kapi obležal v komi. Jin spozna mlado dekle Casey (Haley Lu Richardson), navdušenko nad arhitekturo, oba pa se ubadata s težavami. Jina teži predvsem (ne)odnos z očetom, Casey zaradi skrbi za mamo ne želi zapustiti Columbusa. Začneta prijateljevati in skozi veliko enostavnih, inteligentnih pogovorov, odkrivata svoje težave, čustva, načrte, dvome in razmišljanja o življenju. Ob tem nam odkrivata, kako pomembna teža je v podrobnostih, ki nam pomagajo odkrivati majhne, pogosto skrite svetove vsakdana.

Za korejskega režiserja Kogonado (to je njegov psevdonim) je to celovečerni prvenec, svojo prakso pa je dolgo časa nabiral v video esejih o režiserjih. Med drugim so na njegovem seznamu tudi Stanley Kubrick, Hirokazu Kore-eda, Ingmar Bergman, Wes Anderson, Alfred Hitchcock.

Columbus v ameriški zvezni državi Indiana se ponaša z vzdevkom "Atene v preriji", oziroma meka modernistične arhitekture, saj lahko pohvali s kopico izjemnih stavb in arhitekturnih spomenikov, vendar v zgodbi filma to ni (najbolj) pomembno. Je pa vsekakor film dobra reklama in razglednica za Columbus (približno 50 tisoč prebivalcev), kamor so sredi 20. stoletja povabili nekatere najbolj ugledne arhitekte, da so pustili tam svoj pečat. Columbus je film s počasno, a zelo čustveno in pristno zgodbo o medčloveških odnosih, družini, prijateljstvu, ljubezni in nagrada za vsakega gledalca, ki se mu prepusti. Zelo dobro v filmu deluje tudi ambientalna glasba skupine Hammond.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.