Film/TV

Mostra: novo vodstvo, več novosti, večni filmski glamur

Benetke, 03. 09. 2012 15.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Rdeča preproga letošnjega 69. beneškega filmskega festivala je spet polna filmskih zvezd, letos pa se z novim direktorjem festivala Albertom Barbero predstavljajo več novosti. V prvem planu so letos režiserke, priložnost pa so dali tudi mladim ustvarjalcem.

Spike Lee je prišel v Cannes predstavit dokumentarec Bad 25, o nastanku legendarnega albuma Michaela Jacksona.
Spike Lee je prišel v Cannes predstavit dokumentarec Bad 25, o nastanku legendarnega albuma Michaela Jacksona. FOTO: Reuters

Festival je 29. avgusta odprla indijska režiserka Mira Nair s političnim trilerjem The Reluctant Fundamentalist (Ugovor vesti nekega fundamentalista), nastalim po romanu Mohsina Hamida. Posebnost letošnje Mostre je predvsem ta, da je med 52 filmi s programa kar 21 takih, ki jih podpisujejo režiserke.

Poleg predsednika žirije Michaela Manna je v njej tudi igralka in nekdanji model Laetitia Casta.
Poleg predsednika žirije Michaela Manna je v njej tudi igralka in nekdanji model Laetitia Casta. FOTO: Reuters

Poleg Nairove so med njimi še Djamila Sahraoui iz Alžirije, Jazmin Lopez iz Argentine ter v ZDA rojena Rama Burshtein. Barbera, ki je vodstvo festivala letos spet prevzel po več kot desetih letih, je dejal, da močna zasedba režiserk na festivalu morda kaže na dobrodošle spremembe v filmskem svetu, ki je sicer znan kot zelo seksističen.

Beneški filmski festival slovi tudi po tem, da ga obiščejo številni priznani režiserji in igralci. Gostje letošnjega festivala so tako Pierce Brosnan, Ben Affleck, Kristin Scott Thomas, Joaquin Phoenix, Phillip Seymour Hoffman, Kate Hudson, Winona Ryder, Danny Huston, Bondovo dekle Olga Kurilenko, Zac Efron, Laetitia Casta ter režiserji Jonathan Demme, Spike Lee,  Brian De Palma in Kim Ki-duk.

Po mnenju Barbere filmski festivali niso namenjeni zgolj sprehodom zvezdnikov po rdeči preprogi. Zato se je letošnja izdaja Mostre vrnila h koreninam, v čas, zaznamovan z raziskovanjem in širjenjem obzorij, saj se ne sme vse staviti samo na uveljavljene filmske ustvarjalce. Zato se je Barbera odločil, da bodo poleg slednjih dobili možnost tudi filmi mladih ustvarjalcev. Zadnja leta so veliko vložili v prenovo dvoran in drugo festivalsko infrastrukturo, uvedli so filmsko tržnico, ki predstavlja protiutež doslej pretežno umetniško naravnani naravi festivala.  V sklopu projekta Biennale College - Cinema (Akademija Bienala - film) podpirajo mlade ustvarjalce, ki jih v Benetkah spremljajo mentorji, za uresničenje svojih idej pa bodo dobili tudi finančno podporo.

Kate Hudson
Kate Hudson FOTO: Reuters

Poleg retrospektivnega nabora filmov iz bogatega umetniško-zgodovinskega arhiva Beneškega bienala so letos v novi sekciji Venezia Classici (Benetke klasiki) na ogled številni filmi, nastali v minulem stoletju. S tem se imajo mladi možnost seznaniti z biseri iz svetovne filmske zgodovine.

V osrednjem festivalskem programu se za zlatega leva poteguje 18 filmov, med katerimi so dela priznanih režiserjev. Ameriški režiser Terrence Malick leto dni po tem, ko je v Cannesu prejel zlato palmo za Drevo življenja, v Benetkah predstavlja svoj novi film To the Wonder (Čudežu), ljubezensko zgodbo z Benom Affleckom in Rachel McAdams v glavnih vlogah. Njegov rojak Brian De Palma pa tekmuje z nemško-francosko produkcijo Passion (Strast), v kateri prav tako igra McAdamsova.

Joaquin Phoenix igra v filmu The Master (Gospodar) ameriškega režiserja Paula Thomasa Andersona.
Joaquin Phoenix igra v filmu The Master (Gospodar) ameriškega režiserja Paula Thomasa Andersona. FOTO: Reuters

Japonski mojster Takeši Kitano predstavlja film Outrage Beyond (Izgred), italijanski režiser Marco Bellochio, lanski dobitnik zlatega leva za življenjsko delo, pa je letos v igri s filmom Bella addormentata (Trnuljčica), ki je posvečen vprašanju evtanazije, vezan pa na primer Eluane Englaro. Film je v Italiji že med nastajanjem sprožil ostre polemike.

V tekmi za zlatega leva bodo med drugim še Francoz Olivier Assayas s filmom Apres Mai (Nekaj je v zraku), Peter Brosens in Jessica Woodworth s filmom La cinquieme saison (Peti letni čas), Daniele Cipri s filmom E stato il figlio (Sin je bil), Harmony Korine s filmom Spring Breakers (Počitnice) in Francesca Comencini s filmom Un giorno speciale (Poseben dan). Letošnji film presenečenja bo The Master (Gospodar) ameriškega režiserja Paula Thomasa Andersona.

WInona Ryder
WInona Ryder FOTO: Reuters

Dela velikih režiserjev bodo prikazana tudi v drugih programih. Robert Redford bo predstavil svoj politični triler The Company You Keep (Tvoja družba), veliko pričakovanje pa sproža glasbeni dokumentarec Spikea Leeja z naslovom Bad 25, v katerem je priznani režiser portretiral tragično preminulega kralja popa Michaela Jacksona.

V naboru letošnje izdaje je sicer veliko filmov, ki se lotevajo aktualnih tematik, kot so gospodarska kriza, arabska pomlad ter verski fundamentalizem.

Ray Liotta
Ray Liotta FOTO: Reuters

Festivalsko dogajanje bo pestro vse do 8. septembra, ko bodo razglasili dobitnika zlatega leva in ostalih festivalskih nagrad. Žiriji za zlatega leva predseduje ameriški režiser in producent Michael Mann, v njej pa so tudi francoska igralka Laetitia Casta, francosko-švicarska režiserka Ursula Meier, vsestranski filmski ustvarjalci Matteo Garrone, Ari Folman in Pablo Trapero, srbska performerka Marina Abramović ter producent Peter Ho-Sun Chan.

Zlatega leva za življenjsko delo bo letos prejel italijanski režiser Francesco Rosi.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.