Film/TV

Na 26. Liffu vodomec islandskemu filmu Ovna

Ljubljana, 21. 11. 2015 19.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na 26. ljubljanskem mednarodnem filmskem festivalu Liffe je nagrada vodomec, ki jo podeljujejo v sekciji Perspektive, pripadla islandskemu filmu Ovna v režiji Grimurja Hakonarsona. Nagrado FIPRESCI svetovnega združenja filmskih kritikov in novinarjev pa je prejel drugi celovečerec Olma Omerzuja Družinski film.

Islandski film Ovna Grimurja Hakonarsona je prejel nagrado vodomec za najboljši film 26. Liffa.
Islandski film Ovna Grimurja Hakonarsona je prejel nagrado vodomec za najboljši film 26. Liffa. FOTO: Liffe

Film Ovna si je nagrado prislužil za dramaturško prepričljivo in dosledno izpeljano režijo močne, čustvene zgodbe o svetu, ki potrebuje več razumevanja, dialoga in navsezadnje tudi ljubezni, je v obrazložitvi zapisala žirija, ki so jo sestavljali Zvonimir Jurić, Marko Naberšnik in Srđan Vuletić.

Film pripoveduje o bratih Gummiju in Kiddiju, ki v odročni dolini na Islandiji skrbita za svojo čredo plemenskih ovac. A čeprav si možakarja delita tako poklic kot zemljo, med seboj ne govorita že 40 let. Ko Kiddijevo čredo prizadene smrtonosna bolezen, oblasti s ciljem zamejitve bolezni odredijo odstrel vseh ovc v dolini. Vendar se brata ne predata, ampak poskuša vsak izmed njiju odgnati težave, kakor to najbolje zna.

Posebno omembo pa je žirija namenila filmu Projekt stoletja, ki ga je režiral Carlos M. Quintela. Označila ga je kot izjemno izviren eksperimentalni film, ki pod vprašaj postavlja utopijo, imenovano socializem.

Omerzujev Družinski film je žirija za nagrado FIPRESCI, ki so jo sestavljali Margarita Chapatte, Eithne Mary O'Neill in Tina Poglajen, označila kot mojstrsko zasnovano in pretanjeno družinsko dramo o vrzeli med videzom in resničnostjo, film, v katerem preseneti odlična igra hišnega ljubljenčka.

Družinski film gledalca popelje v skrivnosti navidez povsem vsakdanje družine, ki jo načneta nepričakovana dogodka. Mož in žena s psom odideta na križarjenje, njuna najstniška otroka pa ostaneta sama doma, kjer končno lahko uživata svobodo brez starševskega nadzora. Potem se nekega dne starša prenehata oglašati z drugega konca sveta. Njun pes se je, kot kaže, rešil, a se na samotnem otoku bori za preživetje.

Nagrado FIPRESCI svetovnega združenja filmskih kritikov in novinarjev je prejel drugi celovečerec Slovenca Olma Omerzuja Družinski film.
Nagrado FIPRESCI svetovnega združenja filmskih kritikov in novinarjev je prejel drugi celovečerec Slovenca Olma Omerzuja Družinski film. FOTO: Liffe

Nagrada za najboljši kratki film je pripadla filmu Piknik režiserja Jureta Pavlovića. V portretu družbe, ki še ni poravnala računov s preteklostjo, v kateri primanjkuje sočutja in človečnosti, avtor z navidez preprosto zgodbo o očetu in sinu izriše podobo upanja na boljši jutri. V le 13 minutah z minimalističnim pristopom in precizno režijsko vizijo ustvari izjemno lep in čustven film, ki ga dodatno požlahtni odlična igra protagonistov, še posebno najmlajšega od njih, je v utemeljitvi zapisala žirija.

Žirija, ki so jo sestavljali Anja Kučko Braun, Bojana Bregar, Milan Milosavljević, je namenila še posebni omembi kratkima filmoma Disciplina in Vsaj puške nam še ostanejo.

Film Disciplina, ki ga je režiral Christophe M. Saber, je označila za simpatično komedijo zmešnjav, ki prepriča z mojstrsko montažo. Lahkotnost, s katero obravnava problematiko, kot sta ksenofobija in politična korektnost, filma ne pahne v banalnost, temveč nam skozi otroške oči ponudi bistroumen uvid v kaos koeksistence v sodobnem, kulturno raznovrstnem svetu, piše v utemeljitvi.

Vsaj puške nam še ostanejo, režijo podpisujeta Caroline Poggi in Jonathan Vinel, pa je po prepričanju žirije elegantna in izjemno močna pripoved o prijateljstvu in moškosti. Četudi se zdi na trenutke nekonsistenten, nas film povleče v nenavaden svet odtujitve, v katerem zvok puške ponuja edini pobeg iz osamljenosti.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.