Glasba

FOTO in VIDEO: The Stroj v ritmu upora proti komercializaciji našega vsakdana

Ljubljana, 14. 02. 2014 11.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
3

Zasedba The Stroj se je 15 letih razkropila, prenovila, razdelila in spet zbrala, je lani izdala nov album Metafonik, ki ni žanrsko omejen. Sedaj so ga predstavili še v živo in dali vedeti, da so od zgolj plemenskih zvokov naredili kar nekaj korakov naprej.

"Česar ne znamo, se naučimo; česar nimamo, si naredimo; česar ne vemo, si pa izmislimo," je v enem od zadnjih intervjujev povedal vodja zasedbe The Stroj, Primož Oberžan, ki ima poleg sebe sedaj še šest "sotrpinov" in eno dekle. Zasedba je po tretjem albumu Cona nekaj časa hibernirala, nato nadaljevala s preučevanjem kimatike (vpliv zvoka na materijo), se vmes prenovila, razdelila in spet močneje prišla do izraza lani, ko so izdali četrti album Metafonik.

V The Stroj je sedaj tudi Velenjčan Stane Špegel.
V The Stroj je sedaj tudi Velenjčan Stane Špegel. FOTO: Miro Majcen

Na njem se jim je pridružil tudi velenjski producent (poznan kot HouseMouse), glasbenik (npr. iz zasedb DIG in Dope Control) in multimedijski umetnik Stane Špegel, produciral pa je ponovno Aldo Ivančić. Na koncertu v Kinu Šiška so se predstavili kot usklajen oktet, ki ima, tako kot na albumu, poleg "klasične" tolkalske sedaj tudi bolj elektro in melodičen prizvok. Kar je za samo zvočno podobo lahko samo pozitivno. Nadgradnja albumov Ventilator (1999), Gremo! (2002) in Cona (2006) je več kot očitna, zagotovo tudi po Špeglovi zaslugi. Zvočne matrice in elektroniki dodani zvoki iz poljubno narejenih instrumentov pa so primerno izraženi tudi v živo, saj plemenskost tolkal nadgradijo v ušesom še prijetnejšo izkušnjo. Gola tolkala (prazni sodi, gume, železne spirale, činele in različni bobni, večinoma kovinski), so tako obogateni z elektromehanskimi in elektronskimi inštrumenti, vse skupaj pa je zvoku, po besedah Oberžana, dodalo retro futuristično dimenzijo.

Osmerica po uspešno izvedenem nastopu.
Osmerica po uspešno izvedenem nastopu. FOTO: Miro Majcen

Kolektivni ritual je še vedno tu, čeprav jim morda pri živih nastopih še primanjkuje nekoliko usklajenosti, kot smo je bili vajeni v originalni inkarnaciji. Osmerica deluje, kot da se na odru izvrstno zabava, kar je bilo očitno, za marsikoga, ki jih je morda slišal prvič, pa je izkušnja slišati The Stroj v živo, zagotovo nekaj posebnega. Kar nedvomno je, za povrhu pa tudi tisti, ki jih dobro poznajo, nis(m)o ostali praznih rok ali bili razočarani po dobri uri "strojnega obdelovanja" ušesnih bobničev. The Stroj uničujoče drvi naprej, v "ritmu upora proti vsesplošni komercializaciji naših življenj" in seveda v nove zvočne zmage. Zagotovo pa bo zanimivo slišati tudi, če bo kaj novega ponudila druga frakcija nekoč združenega plemena, ki si je ob razkolu nadela ime StrojMachine.

Utrinki s tokratnega nastopa v galeriji in videu!

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pridnaov?ka
15. 02. 2014 05.52
-1
Glavavtorbi
15. 02. 2014 02.18
-2
Destroji so podn, otroci pivovarniške oligarhije oziroma buržuazije in tajne policije, ki jih financirajo z našim denarjem. To ni nobena glasba ali umetniški performans ampak navadno izživljanje, da lahko otrokom nakažejo nekaj keša in so malo po medijih, večje komerciale v Sloveniji pravzaprav ni, ker drugi se morajo vsaj malo matrati. O Oberžanu ne najdem lepih besed, večjega hinavca skoraj ne poznam, vse je ukradel od bivših prijateljev, pod okriljem in s podporo največjih tajkunov v Sloveniji, ker je član tiste dobro organizirane združbe tudi njegov ata, ostale člane skupine ne polznam, najbrž je pobral kake nesposobne otroke bogatašev ali naivne socialne probleme po raznih klubih, ki jih subvencionirajo preko pivovarniških lovk, kot vedno. Nabijanje po sodih in odpadkih je kopiral od Les tambour the bronxa, fore o plemenskih skupnostih so iz filofaksa, ritem mašino od Strelnikoff, visoko dvignjene roke nad sodi od Laibachov, kimatiko in Tramelina iz Yutuba, ostale fore pa najbrž od tu pa tam, od bivših prijateljev, preden jih je izdal in potunkal. Drugi destrojev spin off je še slabši, tam so pa preostali zarukani pivovovarniški otroci, lopovi, hinavci, narkomani in dilerji, ki jih pivovarna financira preko občinskega proračuna za mladino, do katerega imajo med tisoči laških mladostnikov le in izključno oni. Norca se delajo iz cele glasbene scene in medijev, ki jih financirajo tajkuni, kadar od sponzorstev ostane kak drobiž, kot recimo sedaj, ko so zadolžili cel narod za svoje zločine in dolgove, pa razdelijo še ubogim revežem na duhu, ki jim niso upali odpreti kakšne firme in češ, da podpirajo tudi neko kvazi alternativo. Podn od podna, ne pa neka umetnost ali izviren band, če že pomagate oligarhiji, take članke opremite vsaj z napisom Oglasno sporočilo in zaprite komentarje, kot je običajno za komercialo.
Dani Drnovsek
15. 02. 2014 07.18
+4

Piškotki

To spletno mesto uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti. S klikom na »Strinjam se« dovoljuješ vse namene obdelave. Posamezne namene pa lahko izbiraš in urejaš s klikom na »Nastavitve piškotkov«. Več o piškotkih lahko prebereš tukaj.

Omogoči uporabo piškotkov za ogled video vsebin, za boljše delovanje in napredno oglaševanje in si ob pregledu vsebin zagotovi optimalno uporabniško izkušnjo. S klikom na »Strinjam se« dovoljuješ vse namene obdelave. Posamezne namene pa lahko izbiraš in urejaš s klikom na »Nastavitve piškotkov«. Več o piškotkih lahko prebereš tukaj.