Glasba

København, 10. 05. 2014 20.29 |

STA / T. P.
1096

Za nami je 59. finalno tekmovanje za pesem Evrovizije. Skupno se je predstavilo 26 držav. Zmagovalca so določili glasovi gledalcev, oddani s telefonskim glasovanjem, ter glasovi nacionalne strokovne žirije (vsak je prispeval polovico).

Conchita Wurst je največ točk osvojila tudi v drugem predizboru.
Conchita Wurst je največ točk osvojila tudi v drugem predizboru. FOTO: Reuters

Petčlanska strokovna komisija, ki so jo pri nas sestavljali Helena Blagne, Anže Langus Petrovič, Robert Pikl, Izak Košir in Alya, je ocenjevala vokal, odrsko prezenco, kompozicijo in pesem ter celoten vtis.

Skupno je največ glasov prejela predstavnica Avstrije Conchita Wurst, ki je za pesem Rise Like a Phoenix osvojila 290 točk. Druga je bila Nizozemska (največ točk je osvojila tudi v prvem predizboru), tretja pa Švedska. Tudi na stavnicah je najbolje kazalo omenjenim trem državam.

Naša Tinkara Kovač se je s pesmijo Spet / Round and Round uvrstila na predzadnje mesto. Skupno je osvojila devet točk: osem so nam jih podelili Črnogorci, eno pa Makedonija.  Kovačeva, ki so se ji na odru tudi tokrat pridružili vokalisti Nika Zorjan, Lea Sirk, Manca Špik in Raay, se je v veliki finale Eurosonga uvrstila na četrtkovem predizboru.

Poleg Slovenije so nastopile še Malta, Norveška, Poljska, Avstrija, Finska, Belorusija, Švica, Grčija, Romunija, Armenija, Azerbajdžan, Madžarska, Islandija, Črne gora, Rusija, San Marino, Švedska, Nizozemska in Ukrajina, ki so si vstopnico v finale izborile na dveh predizborih, v velikem evrovizijskem finalu pa so se jim pridružili še glasbeniki tako imenovanih velikih pet: Nemčije, Francije, Španije, Velike Britanije in Italije ter predstavnik države gostiteljice Danske.

Za gostitelje prireditve na Danskem so organizatorji letos izbrali glasbenika Nikolaja Koppela, igralca Pilouja Asbaeka, ki je Sloveniji poznan po vlogi Kasperja Juula v priljubljeni seriji Oblast, ter televizijsko voditeljico Lise Ronne.

Tinkara Kovač se je s pesmijo Spet / Round and Round uvrstila na predzadnje mesto. FOTO: Andres Putting

Sloveniji je, odkar je bil leta 2004 uveden sistem predizborov, preboj v evrovizijski finale doslej uspel trikrat. Prvič nam ga je leta 2007 pripela Alenka Gotar, drugič Maja Keuc leta 2011, letos pa še Tinkara.