Glasba

Od Neže do Neishe

Ljubljana, 05. 11. 2015 11.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min

Glasbenica Neisha to jesen obeležuje 10 let od izida svojega prvenca s preprostim naslovom Neisha. V tem času je nanizala vrsto uspehov tako doma kot v tujini. Da ima njena glasba višji namen, pa je dokazala s pesmimi Visoko nad oblaki, Gloria in Krila.

Med koncertom v Cankarjevem domu leta 2009
Med koncertom v Cankarjevem domu leta 2009 FOTO: Miro Majcen
Obdobje pred samostojno potjo

Neisha je javnosti bolj znana kot 'mainstream' izvajalka, ki posega po lahkotnem popu in rada zahaja na področje soula, malokdo pa ve, da akademsko izobražena glasbenica (kompozicija in klavir) svoje pečate pušča tudi na področjih klasične glasbe, filmske glasbe in drugih scenskih umetnosti.

Njen ustvarjalni opus je širok. Kot skladateljica posega po različnih klasičnih glasbenih oblikah in sklada tako za komorne kot simfonične zasedbe, mladostna umetniška drznost pa jo žene še h kompozicijam za plesne orkestre. Njena dela izvajajo po domačih in mednarodnih odrih. Kot klasična pianistka, ki se ponaša tudi z nazivom Škrjančeva nagrajenka, je tekmovala na številnih klavirskih tekmovanjih in tekmovanjih v solfeggiu, s premnogimi klavirskimi recitali je javnosti interpretirala dela klasičnih mojstrov ter sodelovala tudi s simfoničnim orkestrom SGBŠ iz Ljubljane in simfoničnim orkestrom RTV Sovenije.

Še preden je stopila na samostojno glasbeno pot kot Neisha, je bila aktivna tudi na področjih pop in rock glasbe.

Že s prvim albumom osvojila vrhove slovenskih glasbenih lestvic

Kot samostojna izvajalka pop scene se je Neisha širši javnosti leta 2005 predstavila s klasično virtuozno klavirsko igro, odeto v plašč sodobnega popularnega zvoka, ko je izšel tudi njen prvi album z naslovom Neisha. Ta je nemudoma osvojil vrhove slovenskih glasbenih lestvic. Skladbe Planet za zadet, Malo tu, malo tam, 'Maš še kje čas, Le kaj se skriva in ostale uspešnice so navdušile publiko vseh starosti, kar dvakrat razprodana hrama slovenske kulture - Cankarjev dom in Križanke - pa so dokaz, da je njena ustvarjalnost barvit mozaik, ki je blizu različnim glasbenim okusom. Album je zaradi svoje izjemne uspešnosti doživel ponatis oziroma dvojno izdajo z živimi posnetki iz Cankarjevega doma.

S producentom Dejanom Radičevićem na področju popularne glasbe brez predsodkov in s sposobnostjo prilagajanja esence popa in soula sledita ustvarjalni radovednosti. Lahko bi rekli, da z edinstvenimi potovanji, s katerimi zaideta globoko v bistvo sobivajočih glasbenih izrazov, bogatita lastno glasbeno govorico. Posledica tega je bilo med drugim tudi sodelovanje s simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in glasbeno veličino Kornelije Kovačem v ljubljanskih Križankah junija 2006. Odziv publike, medijev in strokovne javnosti je Neisho neizpodbitno postavil v zakladnico glasbenih izvajalcev, s katerimi se Slovenija lahko ponaša na kulturno-umetniškem področju.

Glasbenica v Križankah leta 2006
Glasbenica v Križankah leta 2006 FOTO: Dare Čekeliš

Glasbeni eksperiment z Valentinom Kanzyanijem

Nemirni ustvarjalni duhovi so samo pol leta kasneje izvedli svojevrsten glasbeni eksperiment. Sodelovanje s slovenskim didžejem Valentinom Kanzyanijem pri projektu Post nuclear Ibiza je vsem ustvarjalcem predstavljal popolno neznanko. Formula ni obstajala, pogled na primerljivo ustvarjalnost ni obstajal. Zmožnost ohraniti všečne melodije Neishine glasbene govorice in enakovredno spoštovati sintetične zvočne kulise Kanzyanijevih elektronskih glasbil, ob tem pa zadovoljiti še pričakovanja kritičnih glasbenih okusov mainstreamovske publike in privržencev elektronske glasbe, je bila vsekakor svojevrstna preizkušnja, ki bo še dolgo ostala nezasenčena.

Sodelovanje z drugimi glasbeniki

Ob številnih osvojenih nagradah in nominacijah (platinasta plošča za album Neisha, viktor za glasbenega izvajalca, srf, planet za zadet - hit hitov, najboljša pesem leta ...) ji je bil vedno največjji izziv sodelovanje in ustvarjanje duetov in projektov z glasbeniki na 'isti frekvenci', kot so npr. Gibonni, Massimo Savić, Vlatko Stefanovski, Tokac (Dan D), Nermin Puškar, Vlado Kreslin, Zoran Predin, Terrafolk …

Neisha z viktorjem leta 2006.
Neisha z viktorjem leta 2006. FOTO: Dare Čekeliš

Neisho je koncertiranje popeljalo do mednarodnih odrov, začenši s 14-dnevno turnejo po Slovaškem. Uspešno je koncertirala na Nizozemskem, Nemčiji, Franciji, Avstriji, Angliji ter državah bivše Jugoslavije.

Album Nor

Album Nor je ta svet je izšel 15. oktobra 2007 in ohranja Neishino razpoznavno klavirsko interpretacijo. Sprehod skozi številne žanre, od popa, soula, pop rocka do melodično izpovedne lirike, je poslušalce navdušil tudi zaradi uporabe instrumentalne igre široke palete pihal, trobil, barvite ritem sekcije in godal. Polna zvočna pokrajina še vedno ohranja jasen, lahkoten in razumljiv izraz, ki skupaj z Neishino interpretacijo in pozitivno energijo pričara občutek neke nove domačnosti.

Neisha in Vlatko Stafanovski leta 2010
Neisha in Vlatko Stafanovski leta 2010 FOTO: Miro Majcen

Plošča Krila

Single Tiste lepe dni je napovedal ploščo Krila, ki jo je pevka izdala leta 2010. Neisha je o albumu povedala, da je tako v avtorskem kot tudi izvajalskem smislu v osnovi zvesta že začrtani poti, vendar si je na tej plošči dovolila tudi nekaj odstopanj. Ponovno pa je producentsko taktirko prepustila odličnemu Dejanu Radičeviću, ki je ustvaril že predhodni dve plošči. V tem času je izdala izjemno uspešen singel za trg Slovenije, Bosne in Hercegovine ter Srbije pod naslovom Na raskršću sna, kjer  se predstavlja z bosanskim pevcem Nerminom Puškarjem. Za bosanski trg je izšel tudi singel Pronadji me. Obe pesmi sta se več kot uspešno zasidrali na glasbenih lestvicah. Tudi za Hrvaški trg je leta 2009 izdala solo ploščo pod naslovom Miles Away, s katere je prosperiral zelo uspešen singel Ljubav je domino v duetu z Vlatkom Stefanovskim.

V studiu leta 2010
V studiu leta 2010 FOTO: Miro Majcen

Album Radiofonika

Neisha se je leta 2012 predstavila s kompletno svežo glasbeno poslastico. Tokrat je združila moči z Big Bandom RTV Slovenija in novi skupni projekt, ki je kar pokal po šivih od energije, je februarja 2012 predstavila na odru v razprodani Katedrali ljubljanskega Kina Šiška. Zatem se je celotna ekipa znašla še v studiu in posnela nov album Radiofonika. Na njem je štirideset minut prave hitoidne bombe, katere zaščitni znak je dober 'groove' in ultimativna orkestralna moč skupnega fortissima. Repertoar na Radiofoniki večinoma obsega izbor pesmi z Neishinih dosedanjih plošč, torej njene dosedanje uspešnice, ki pa so bile tokrat izvedene v prav za ta projekt prirejeni big band maniri. Kljub temu, da je prežet s funkom, soulom in r'n'b-jem, si Neisha in Big Band RTV Slovenija na njem privoščijo tudi njim lasten sprehod - od valčka (Malo tu, malo tam) do koračnice (Tiste lepe dni) pa vse tja do makedonskega ora (Ne daj, da gledam u nebo). Taktirko je v rokah vihtel maestro Vid Žgajner, ki je pod Neishinim budnim očesom 'zakrivil' aranžmaje in prinesel s sabo pravi novi mladi val bigbandovske svežine.

Neisha in Big Band RTV Slovenija: She's Got Soul leta 2012 v Kinu Šiška
Neisha in Big Band RTV Slovenija: She's Got Soul leta 2012 v Kinu Šiška FOTO: Miro Majcen
Promocija Neishinega albuma Za vesoljke in kavboje v Benetkah.
Promocija Neishinega albuma Za vesoljke in kavboje v Benetkah. FOTO: 24ur.com
Plošča Za vesoljke in kavboje

Sledi leto 2013 in plošča Za vesoljke in kavboje, na kateri se je Neisha predstavila z novo porcijo glasbe, za katere sporočilnostjo tokrat še posebej stoji kot zrela, brezkompromisna avtorica, glasbenica in interpretka ter nepoboljšljiva radovednica, ki se nima namena odreči ne igri ne raziskovanju ne otroškosti. Kot večinska avtorica na plošči razglablja v isti sapi o odkrivanju svetov in vesolja (na že skoraj razsvetljenski način - npr.: pesem Zvezdni prah), po drugi strani pa nam gladko postreže s prizemljenostjo - npr. z napitnico Junaki. Zopet je sodelovala v tandemu s svojim dolgoletnim producentom Dejanom Radičevićem. Zakaj Za vesoljke in kavboje? Ker so ravno ti Neishi najbolj pri srcu. Seveda v narekovajih. Po drugi strani pa to v prenesenem pomenu pove, da se na tej plošči prav za vsakega kaj najde, pa ne da bi bila na ta račun stilsko šizofrena, kje pa, od hitoidnih, energetskih bomb pa vse tja do do kosti oglodanih, globoko izpovednih in doživetih balad, se ponuja širok spekter zgodb, interpretacije, čustev in doživetij, ki se bo definitivno dotaknil tako vesoljk kot kavbojev in tudi tistih vmes. Od žlahtnega soliranja koncertnega klavirja pa do programiranja, vseh prijemov se poslužuje. Neisha pravi, da se ni ozirala na nič. Zgolj na svoj 'apetit', želje in na pesmi, ki so hotele ugledati luč sveta. Seveda je serviranje grobosti času in prostoru primerno - torej totalno brezkompromisno. Tudi njena celostna podoba je tokrat zastavljena drugače - prežeta s steampunkom, retrofuturizmom ... pravi, da ji bolj imponira 'fetish' kot 'fashion', vodila jo je domišljija in odkrivanje nekih drugih brezčasnih dimenzij oziroma združevanje starega s še neodkritim, izmišljenim, z neko vizijo, ki izhaja izključno iz domišljije in kreativnosti, katere boter je kompleksno poznavanje določenih zgodovinskih slogov, seveda z očmi uprtimi v vesolje. Promocija albuma se je zgodila v ponedeljek, 23. septembra 2013 na razkošni križarki Costa Magica v Benetkah. Singli, kot so Gloria, Zvezdni prah in Muza tvoj'ga bluza, nas redno spremljajo po radijskih valovih in so postali prepoznavni nosilci plošče.

Singel We Can Die Young

Sledil je tudi bolj angažiran singel We Can Die Young, ki je nastal v sodelovanju s švicarskim producentskim dvojcem Empirical Brothers in ki se kiti z bogatim zvokom in ritmom 'trap hop-a' in povezuje Neishino strast ne le do glasbenih izletov, ampak tudi do adrenalina in športa. Rok Bagoroš na motorju, Tim Kevin Ravnjak na snežni deski in Mourad Derbal-Mury v ringu dobro vedo, za kaj so rojeni. Vsak je doktor in umetnik svetovnega formata na svojem področju, karizmatičen, edinstven, izjemen in neprekosljiv. Njihove vragolije se v videu prepojijo z vražje gibčno in simpatično plesno skupino punc, ki pod imenom Dragon Ladies daje plesu nove razsežnosti.

Neisha, Rok Bagoroš, Marko Maag in Mourad Derbal-Mury med snemanjem videospota za skaldbo We Can Die Young.
Neisha, Rok Bagoroš, Marko Maag in Mourad Derbal-Mury med snemanjem videospota za skaldbo We Can Die Young. FOTO: Milan Tomažin
S predstavitve videospota Gloria
S predstavitve videospota Gloria FOTO: Miro Majcen
Družbena angažiranost

Visoko nad oblaki je pesem, ki jo je istega leta izdala Neisha in namenila kampanji Zvoke v roke, s katero želi Zveza gluhih in naglušnih Slovenije osveščati o pomembnosti znakovne govorice. Tako pesem nosi višji namen, saj podpira kampanjo proti diskriminaciji gluhih in naglušnih. Tako kot je tudi npr. Gloria bila del zgodbe, akcije in boja proti trgovini z ljudmi in pesem Krila, ki je postala himna Planice - svetovnega prvenstva v poletih, Neisha jasno sporoča, da ima njena glasba višji namen; da združuje, plemeniti, izobražuje, sporoča, opozarja - skratka ima pomembno misijo. Zato se še s toliko večjo skrbnostjo posveča slehernim detajlom.

Sodelovanje z Vladom Kreslinom

Neisha se te dni predstavlja z novim singlom z naslovom Najina slika in ti. Po dolgem času je zopet ustvarjalno združila moči z Vladom Kreslinom, ki se je tokrat pesmi lotil kot avtor besedila. Lahkoten stil kantri balade z močno osebno izpovedno in pripovedno noto mu je bil še kako pri srcu in pisan na kožo in tako se je Neishina originalna Down, Where the Water Falls prelevila v slovensko Najina slika in ti. Mešanica njegovega liričnega sloga, etno rockerskega pridiha in njenega temperamenta in bluesa, se je že večkrat pokazala kot imenitna kombinacija, kar sta znova in znova dokazovala tako na skupnih koncertih kot tudi v nemalo pesmih, ki sta jih oživela skupaj ali na novo spesnila (Njen trenutek prihaja, To ni političen song, Kakor zvezdi na nebu, Najina slika in ti ...).

Na snemanju spota za pesem Kakor zvezdi na nebu z Vlaodm Kreslinom leta 2009.
Na snemanju spota za pesem Kakor zvezdi na nebu z Vlaodm Kreslinom leta 2009. FOTO: Miro Majcen

To jesen Neisha obeležuje 10 let od izida svojega prvenca s preprostim naslovom Neisha. Temu je sledil ponatis (dvojni CD z bonus posnetki iz Cankarjevega doma), plošča Nor je ta svet, nato Krila, Miles Away za Hrvaški trg, Radiofonika z big bandom RTV Slovenija in seveda zadnja Za vesoljke in kavboje. Jagodni izbor iz njene glasbene knjižnice ter seveda novosti, ki napovedujejo njen prihajajoči akustični projekt, bo glasno in strastno v spremljavi benda v polni zasedbi prepevala na svojem velikem koncertu v Cvetličarni, 12. novembra z začetkom ob 21. uri. Njen osrednji glasbeni gost bo Vlado Kreslin.

Neisha letos obeležuje 10-letnico samostojne kariere.
Neisha letos obeležuje 10-letnico samostojne kariere. FOTO: Dejan Radičević
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kundalinigirl
06. 11. 2015 22.07
+1
malo tu,malo tam vsi odšli so stran. :D
Karantanija
05. 11. 2015 23.38
+2
Jaz te ženske nič ne razumem, ko poje. Samo neko momlanje.
bohinj je zakon
05. 11. 2015 18.35
+8
še ena ki zase misli da je zvezda..................kje jih najdete?.....................pred 20 leti vem da je odpela eno všečno pesem........................in nato.........................eno veliko nič
poetess
05. 11. 2015 18.59
+8
...nikoli ni znala peti in nikoli ne bo.... sama se kuje v zvezde!!!
Houdor
05. 11. 2015 18.23
+13
Na vsaki sliki nižje ima par kilogramov več.
graf
05. 11. 2015 21.16
+2
agencijasonce
05. 11. 2015 16.32
-1
Red_October
05. 11. 2015 16.30
+3
MedellinCartel
05. 11. 2015 16.18
+1
bodeča neža
Maček2
05. 11. 2015 15.34
+0
Najbolj mi je v spominu ostal komad planet za zadet škoda ker nima več takih
nemojte
05. 11. 2015 14.28
-1
Bravo Neža, potrebujemo več takšnih! Pripomnila bi le, da mi je ime Neža veliko bolj všeč od umetniškega Neisha.
ninini123
05. 11. 2015 13.24
-2
dobra je. Čestitke in uspešno še naprej.
DeBill
05. 11. 2015 12.50
+6