Glasba

VIDEO in FOTO: Ljudje, ki hodijo mimo mene, nimajo časa, nimajo potrpljenja

Dunaj, 21. 09. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Branka Resnik
Komentarji
1

Mesto Dunaj se je spomladi odločilo, da bodo postaje podzemne železnice postale odskočna deska neuveljavljenim glasbenikom. Ker je bil projekt izjemno dobro sprejet, so akcijo podaljšali. Tako pot k uspehu išče tudi mlada Alex, ki se je našla v retro glasbi.

"Če se to ne bo obneslo, si lahko vsaj rečem, da sem poskusila. Nočem živeti s stavkom, kaj bi se zgodilo, če bi ..."
"Če se to ne bo obneslo, si lahko vsaj rečem, da sem poskusila. Nočem živeti s stavkom, kaj bi se zgodilo, če bi ..." FOTO: Branka Resnik

London je zagotovo eno izmed središč svetovne glasbene industrije, in ko je mesto podprlo projekt predstavitve glasbenikov na podzemni železnici, so mnogi pograbili to priložnost in poskušali svoj talent pokazati tudi na polnih postajah podzemne železnice. Letos maja se je tudi mesto Dunaj odločilo, da bo neuveljavljenim glasbenikom ponudil priložnost nastopa na podzemni železnici in tako hkrati izboljšalo vzdušje na podzemnih postajališčih.

Na razpis projekta Zvezde podzemne železnice se je prijavilo več kot 200 glasbenikov in glasbenih zasedb, žirija je tako izbrala pet nastopajočih, potniki podzemne železnice pa so izbrali svojih pet zmagovalcev. In 'zvezde na podzemni železnici' so postale tako priljubljene, da so se odločili akcijo podaljšati in jo razširiti tudi na druge podzemne postaje.

Med izbrani je bila tudi Alex Valiente, ki se je pred tremi leti iz Argentine preselila na Dunaj v iskanju igralske in pevske kariere. Čeprav dobro govori nemško, jo še vedno izda majhen naglas: "Ker imam še vedno rahel naglas, so me vedno videli le v vlogi služkinje – saj veste, vse služkinje prihajajo iz Južne Amerike, zato sem sklenila, da se preizkusim tudi v pevskih vodah. Ker mi je blizu glasba iz 50. in 60. let, sem se povezala z glasbeniki, ki preigravajo takšno glasbo, in začeli smo skupaj nastopati. Tako igramo vse od rumbe, sambe, šansonov do popevk."

Prizna, da je bila nad tem, da je izbrana, vseeno malce presenečena, kajti konkurenca je bila velika, a je mogoče imela to srečo, da takšne glasbe nihče ni igral. Skrbelo jo je tudi glasovanje občinstva, kajti mislila je, da je takšna glasba preveč zastarela zanje, ker to ni ravno moderna glasba. Tako že vse od julija enkrat na teden nastopa na eni od glavnih postaj na podzemni železnici.

Pevka pravi, da želi Dunajčanom pričarati počitnice na jugu, a to ni tako lahko. "Vsak dan je drugače – vsak dan se nekaj novega naučim. Predvsem sem se naučila tega, da se moram res dobro prilagoditi občinstvu  potniki ne želijo poslušati počasnih, žalostnih pesmi. Ljudje, ki gredo mimo mene, nimajo časa, nimajo potrpljenja ... Ujameš jih tako, da jim ponudiš nekaj hitrega in veselega. Poleg tega je veliko odvisno tudi od moje energije – če ne pokažem dovolj energije, se ljudje ne bodo ustavili niti za sekundo."

Odločitev za ta razpis – za to, da bo pela na postaji, je del njenega načrta, da ljudje prepoznajo njene pesmi, da si pridobi občinstvo, ki bo odšlo na njen koncert. Pravi, da raje obžaluje to, da ji ne uspe, a se je vsaj trudila, kot to, da ni naredila popolnoma nič: "Če se to ne bo obneslo, si lahko vsaj rečem, da sem poskusila. Nočem živeti s stavkom, kaj bi se zgodilo, če bi ..."

U-Bahn pevka, Dunaj - 9
U-Bahn pevka, Dunaj - 9 FOTO: Branka Resnik

Kako pa kaj Ljubljana in spontani javni nastopi na ulicah?

Ljubljana sicer nima podzemne železnice, a to ne pomeni, da na javnih površinah glasbe ni. A ulični glasbeniki v Ljubljani že nekaj let ne morejo več popolnoma brezskrbno izvajati spontanih uličnih nastopov: "Do sprejetja nove ureditve spontanega uličnega nastopanja je prišlo predvsem zaradi potrebe po ureditvi problematike dnevnega uličnega nastopanja istih oseb v strogem mestnem središču, ki so popolnoma nasičili območja, na katerem so izvajali svoj program, kar je botrovalo pritožbam in prošnjam za ureditev tega področja. Tako smo časovno omejili ulične nastope med tednom v dopoldanskem času, zajete pa so ulice strogega središča, kjer so se ulični glasbeniki najpogosteje pojavljali," so nam glede spontanih javnih nastopov pojasnili na ljubljanski občini.

Oddelek za gospodarske dejavnosti in promet MU MOL je sporočil, da za spontan ulični nastop kot neorganiziran in brezplačen nastop pouličnih umetnic oziroma umetnikov ali artistk oziroma artistov po zakonu ni treba nikjer prijaviti ali si pridobivati posebnih dovoljenj. Prav tako tudi ni zakonske podlage, da bi z odlokom predpisali avdicije, zato o kakšnem razpisu ne razmišljajo.

V JZ Turizem Ljubljana pa še dodajajo, da dogodke na javnih površinah, ki dodatno bogatijo turistično ponudbo glavnega mesta, spodbujajo. Zato vsako leto z javnim razpisom razdelijo znatna sredstva za sofinanciranje turističnih prireditev na javnih površinah. Organizatorji organiziranih uličnih nastopov oziroma javnih prireditev na prostem, ki jih sofinancirajo, pa poskrbijo, da je vse v skladu z zakonom (Sazas).
 
"V letih 2016 in 2017 smo redno nadzirali izvajanje spontanih uličnih nastopov, ki so se odvijali v mestnem središču in nato na podlagi 21. člena Odloka o posebni rabi javnih površin leta 2016 izvedli 18 postopkov (16 opozoril in dve globi), leta 2017 pa smo izrekli 12 opozoril in tri globe," pa nam je še javil Inšpektorat MU MOL.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

paradoxal
21. 09. 2017 08.36
+5
1. Lj nikoli ne bo niti daljni priblizek Dunaja 2. Je pa v Lj. po ulicah ze zadosti raznoraznih klosarjev in sumljivcev da se v tem pogledu lahko kosa tudi z svetovnimi metropolami.