Glasba

Waters bi The Wall ponovil na ameriško-mehiški meji

London, 19. 02. 2017 15.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

"Tridimenzionalna postavitev o tridimenzionalnem bendu," sta londonsko razstavo ob 50-letnici izida debitantskega albuma skupine Pink Floyd opisala ustanovna člana skupine Roger Waters in Nick Mason. Ob spremljavi glasbe in videov bo na ogled več kot 350 predmetov iz njihove zgodovine. Waters je dejal, da je pripravljen na novo izvedbo plošče The Wall, saj je z izvolitvijo Donalda Trumpa dobila nov pomen.

Letos mineva 50 let od izida depitantskega albuma legendarne skupine Pink Floyd.
Letos mineva 50 let od izida depitantskega albuma legendarne skupine Pink Floyd. FOTO: AP

V Muzeju Victoria & Albert v Londonu bo med 13. majem in 1. oktobrom na ogled razstava, povezana s 50-letnico izida debitantskega albuma skupine Pink Floyd The Piper At The Gates Of Dawn iz leta 1967. 

Ustanovna člana skupine, pevec in basist Roger Waters ter bobnar Nick Mason, sta razstavo napovedala kot "tridimenzionalno postavitev o tridimenzionalnem bendu". Ob spremljavi glasbe in videov bo na ogled več kot 350 predmetov, povezanih z zgodovino Pink Floydov, od glasbenih instrumentov in zapiskov glasbenikov do rekvizitov za odrske nastope zasedbe, tudi vozilo, s katerim so se podali na prvo turnejo. Veliko predmetov je bilo pred tem zaprtih v skladiščih.

Posebnost razstave bo palica, s katero je Watersa kot učenca večkrat udaril njegov učitelj in je bila eden od navdihov za uspešni album The Wall. Snovalci razstave so jo našli na šoli, ki jo je obiskoval Waters, skupaj s "kazensko knjigo", v kateri je vpisano tudi njegovo ime.

Roger Waters meni, da imajo glasbeniki pravico in dolžnost, da spregovorijo.
Roger Waters meni, da imajo glasbeniki pravico in dolžnost, da spregovorijo. FOTO: AP

Waters, ki že dlje časa živi v ZDA, je ob predstavitvi razstave v Londonu dejal, da komaj čaka, da si jo bo lahko ogledal. Sicer pa je pevec in basist skupine prepričan, da je album The Wall z Donaldom Trumpom, "vsem govorjenjem o grajenju zidov" in "ustvarjanjem toliko sovraštva med rasami in religijami, kot je le mogoče", dobil nov pomen.

"Grajenje zidov je lahko škodljivo ne le na osebni, ampak tudi na širši ravni," je povedal 73-letni rocker. Waters je "povsem pripravljen" ponoviti izvedbo epskega albuma na ameriško-mehiški meji, kjer je Trump napovedal gradnjo zidu. Vendar bi se po njegovem mnenju pred tem moralo zgoditi "prebujenje".

Kolege glasbenike je pozval, naj spregovorijo o "desnici, ki svojo grdo glavo dviguje po vsem svetu". "Glasba je legitimno mesto za izražanje protesta, glasbeniki imajo pravico in dolžnost, da spregovorijo," je povedal.

Waters predvideva, da se bodo ob Trumpovem državniškem obisku Londona, kamor naj bi prispel še letos, zgodile demonstracije, ki bodo največje doslej.
Waters predvideva, da se bodo ob Trumpovem državniškem obisku Londona, kamor naj bi prispel še letos, zgodile demonstracije, ki bodo največje doslej. FOTO: AP

Razstava o Pink Floydih, naslovljena Their Mortal Remains, je skupni projekt omenjenega muzeja in ekipe, ki je sodelovala pri umetniški podobi skupine in njenih odrskih nastopih. Nasledila bo uspešno retrospektivo Davida Bowiea iz leta 2013, ki je pritegnila 300.000 obiskovalcev.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

provokatorr
19. 02. 2017 21.35
+0
če so imeli koncert na berlinskem zidu, zakaj ne tudi na mehiško-ameriškem?
DeBill
19. 02. 2017 19.41
+1
naj se drži svojega v VB, ker tam bo tudi kmalu zid na meji med škotsko in VB