Tuja scena

FOTO: Tri desetletja Pankrtov

Ljubljana, 18. 10. 2007 21.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

30. obletnico začetka delovanja in prvega koncerta skupine Pankrti so obeležili z odprtjem fotografske razstave.

Člani skupine Pankrt ob odprtju foto retrospektive
Člani skupine Pankrt ob odprtju foto retrospektive FOTO: Dare Čekeliš

Jedro razstave predstavlja izbor fotografskega gradiva, predvsem iz opusov Vojka Flegarja, Janeza Bogataja in Toneta Stojka. Na razstavi je moč videti tudi določen nabor dokumentacije ter predmetov, ki so jih prispevali člani skupine.

Peter Lovšin pravi, da so se ob začetku borili predvsem za svoj užitek
Peter Lovšin pravi, da so se ob začetku borili predvsem za svoj užitek FOTO: Dare Čekeliš
Nam je šlo v prvi vrsti za eksces in smo bili prepričani, da bo v moščanski gimnaziji ta koncert naš prvi in zadnji. Potem pa smo videli, da je trda roka oblasti očitno popuščala, po drugi strani pa se punka tudi zaradi množičnosti gibanja ni več dalo zaustaviti. Peter Lovšin ob odprtju razstave

Zlasti z začetka delovanja skupine ni ohranjenega veliko gradiva, zato je opus Vojka Flegarja, sopotnika skupine, toliko pomembnejši, so zapisali ustvarjalci razstave. Zlasti med priznanimi dokumentaristi pogrešamo ohranjeno koncertno punk-rokovsko dogajanje na celuloidu, dodajajo. Pomenljivo pa je, da je duha začetnega punka najbolje ujel ravno Flegar, ljubiteljski fotograf, ki pa je imel pravi občutek za dinamičnost in rudimentarnost svojih motivov, zaključujejo ustvarjalci.

Peter Lovšin, pevec Pankrtov je ob tej priložnosti dejal, da so se takrat borili predvsem za svoj užitek, vse ostalo pa je bil stranski efekt. Kot pravi, so hoteli spremembo, ki je imela dobre vibracije, sedaj pa izgublja ta naboj. Danes so po njegovem mnenju "stvari" malo bolj kompleksne in zato ni tako lahko odreagirati kot je bilo takrat.

Bistveno se Lovšinu zdi to, da je bil punk takrat del nekega svetovnega gibanja, kot so bili to tudi hipiji in seksualna revolucija. "Če takrat ne bi bilo takšnega svetovnega punk gibanja, bi tudi mi zelo hitro šli v pozabo, to je bilo kot efekt snežene kepe," je dodal.

Vse skupaj se je začelo septembra 1977 s koncertom v glasbeni šoli na Kodeljevem
Vse skupaj se je začelo septembra 1977 s koncertom v glasbeni šoli na Kodeljevem FOTO: Dare Čekeliš

Danes v glasbi ni več takšne odmevnosti, kot je bila nekdaj, ravno zaradi odsotnosti globalnih gibanj, še ugotavlja Lovšin. Za razliko od antiglobalistov, ki se danes nekaj trudijo in ki so preveč politični in tudi resni, je bil punk po mnenju Lovšina dosti bolj duhovit, bil je bolj distančen, zafrkantski, ciničen in stvari ni jemal tako resno.

Kar pa se glasbe tiče, je bil punk zadnja velika prelomnica v rock'n'rollu, je menil Lovšin. Pomemben je tudi tehno, grunge je neke vrste odgovor ali pa naslednik punka, vendar je le-ta le še odziv in posledica te zadnje revolucije. Menil pa je, da danes obstaja veliko odličnih "cross-over" bandov, ki vplive črpajo iz najrazličnejših glasbenih zvrsti; in da še vedno obstaja dobra glasba, vendar ne preraste v neka velika gibanja, kot se je zgodilo s punkom.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

aabc@email.si
18. 10. 2007 23.05
Punk. Neki se je dogajal. Zanimivi časi. Sicer so mi bli na začetku v redu, potem je pa Lovšin preveč zaspal. Mogu bi se zbudit pa še kakšno dobro muzko nardit :)
?rt Gorup
18. 10. 2007 23.03
Je res težko poleg novice napisat še kje je razstava in do kdaj je odprta.
perosen
18. 10. 2007 23.00
Haydegger - ne govori bedarij, ker nimaš pojma! Kak ti sploh pade na pamet tako neumen komentar???
perosen
18. 10. 2007 22.58
haydegger!!!!! pa kaj si ti normaln???? daj - ne piši bedarij kreten zagaman! bedak!
haydegger@gmail.com
18. 10. 2007 22.46
move along. nothing to see here. sami komunisti
radmansdorf@gmail.com
18. 10. 2007 21.57
pankrti, eni najboljših slovenskih dratšponarjev!