Zanimivosti

FOTO in VIDEO: Plavajoči luksuz na morju ni le za upokojence

Benetke/Split/Ljubljana, 11. 06. 2013 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Jure Rejec
Komentarji
31

V Benetkah smo se vkrcali na ogromno križarko MSC Fantasia. Na krovu ladje, ki je stala dobre pol milijarde dolarjev, 'požegnala' pa jo je filmska diva Sofia Loren, je dovolj prostora za razvajanje 4200 gostov.

V času našega obiska je odplula iz Benetk do Splita in nazaj, v italijansko pristanišče pa je pred tem priplula iz Brazilije. ''Križarka je kot običajni, malo večji hotel,'' je povedal direktor hotela na križarki  Neven Zdunić. ''Imamo kapaciteto za 4200 potnikov in 1300 članov posadke, med katerimi jih 93 odstotkov dela samo za hotel. Samo v restavraciji za večerjo skrbi 300 natakarjev, v kuhinji je 200 kuharjev.''

MSC Fantasia je 14. največja križarka na svetu.
MSC Fantasia je 14. največja križarka na svetu. FOTO: Jure Rejec

Fantasia italijanske ladijske družbe MSC je s 333 metri dolžine 14. največja križarka na svetu, za Allure of The Seas in Oasis of The Seas, ki sta obe dolgi 362 metrov (na krov sprejmeta dobrih 5400 potnikov). Izdelovali so jo tri leta, v uporabo je bila predana 11. decembra leta 2008. Slavnostni dogodek se je zgodil teden dni kasneje v Neaplju, kjer jo je krstila in poimenovala znana filmska diva Sofia Loren.

Morda še bolj kot s svojo velikostjo navdušuje križarka s svojo notranjostjo. Vse se sveti in blešči, skozi prezračevalni sistem spuščajo prijeten vonj … Človek dobi občutek, da je v igralnici. Ena prvih stvari, ki jih opazi gost, so nedvomno dobra dva milijona evrov vredne stopnice s kristali Swarowski, ki sprejemno ložo povezujejo z nekaj višjimi palubami. ''Dizajn je nekoliko poseben. Če pogledate notranjost ladje, boste videli, da je neverjetna,'' je povedal kapitan Giuseppe Galano.

Pijača ''na kredo''

Na križarki se sicer ne plačuje z denarjem. Vsak gost namreč dobi ladijsko kartico s svojim imenom, s katero plačuje vse storitve na ladji. V aranžma je običajno vključen polni penzion (v samopostrežni restavraciji si lahko človek postreže skozi cel dan), nekoliko drugače pa je s pijačo. Cene so nekoliko zasoljene, a križarke ponujajo možnost nakupa različnih paketov pijač, kar se zelo splača predvsem najbolj neumornim pivcem. Priljubljen paket je ''all inclusive'', torej paket, v ceno katerega so vključene vse pijače. Pravzaprav ne vse, ampak večina, od piva, vina, običajnih alkoholnih mešanic do najbolj razširjenih koktajlov. Gost plača za en dan 23 evrov, spije pa lahko kolikor hoče. Ob naročilu vsake pijače je potreben podpis.

Pogled na Benetke med vožnjo po kanalu mimo Trga sv. Marka.
Pogled na Benetke med vožnjo po kanalu mimo Trga sv. Marka. FOTO: Jure Rejec

Končni račun dobi gost pod vrata zadnjo noč, kamor se mu prišteje tudi uporaba minibara ter napitnine. Napitnine na ladjah so star običaj, na MSC-jevih ladjah pa so obvezne. Razdelijo se med stevarda, ki pospravlja kabino, natakarja v restavraciji in vse, ki skrbijo za nemoteno bivanje na ladji (kuharji, čistilci itd.). Napitnine za odraslo osebo znašajo sedem evrov, za otroke od 14 do 17 let 3,5 evra, za mlajše od 14 let pa niso potrebne.

Ena prvih stvari, ki jih opazi gost, so dobra dva milijona evrov vredne stopnice s kristali Swarowski.
Ena prvih stvari, ki jih opazi gost, so dobra dva milijona evrov vredne stopnice s kristali Swarowski. FOTO: Jure Rejec

Po morda splošnem prepričanju velja, da na križarjenja hodijo predvsem upokojenci. Teh gostov je resnično največ, a ladjarji se trudijo, da bi privabili tudi druge goste, predvsem družine. ''Kar nudimo na ladji, je za vse goste. Vedeti morate, da imamo zabavni program za najmlajše kot tudi za ljudi v zrelejših letih. Za vsakega se najde nekaj in mislim, da tukaj na ladji nikomur ni dolgčas. Če sem iskren, mogoče je sedem dni še premalo, da bi si ogledali vse,'' je prepričan Zdunić.

Kaj vse nudijo čez dan, nam je zaupal direktor križarjenja Massimo Cannoletta, ki je zadolžen za zabavne vsebine. ''Ponujamo zabavo za tiste, ki bi se radi zabavali, pa tudi tišino in mir za tiste, ki gredo na križarjenje predvsem zato, da bi uživali v morju. Tukaj imamo različne konference, organiziramo tečaj šaha. Vsak večer, včasih tudi čez dan, imamo tombolo. Imamo dva človeka, katerih naloga je, da učita ples. Lahko organiziramo rojstnodnevne zabave, obletnice, obstaja tudi možnost za poroko.''

Od bazenov do kinodvorane
Možnosti za zabavo in sprostitev je veliko. Na 27.000 kvadratnih metrih javnih površin imajo svoja mesta štirje plavalni bazeni, 12 masažnih bazenov, fitnes studio, wellness, igrišča (košarka, tenis, nogomet, odbojka, skvoš), simulator formule ena, 4D kino, knjižnica, internetni kotiček, igralnica, diskoteka, restavracije, različni bari …

Splošni podatki:
*Leto izdelave: 2008
*Tonaža: 138.000 ton
*Dolžina: 333 metrov
*Širina: 38 metrov
*Hitrost plovbe:
- potovalna: 21 vozlov (39 km/h)
- najvišja: 22,7 vozla (42 km/h)
*Največje št. potnikov: 4.200
*Število posadke: 1.300
*Število potniških palub: 14 (skupno 18)
*Cena izdelave: 550 milijonov dolarjev
*Pogon: dva dizelska motorja 2 × 20.200 kW

Poseben del križarke predstavlja t. i. MSC Yacht Club, ki je namenjen bolj petičnim gostom. 71 sob je opremljenih nekoliko bolj luksuzno (kopalnica je iz marmorja, brisače so iz egiptovskega bombaža), vedno pa so na voljo butlerji, ki na primer popoldne v angleškem stilu strežejo čaj, organizirajo zasebne zabave in ekskurzije, rezervirajo mizo v restavraciji, priskrbijo cigare in šampanjec …

Ena glavnih prednosti križarjenj, ki lahko trajajo od nekaj dni do več tednov, je obisk pristaniških mest. Če križarka ni zasidrana v pristanišču, vozijo goste do obale kar z reševalnimi čolni, sicer pa velja, da so križarke zasidrane podnevi, plujejo pa ponoči. Ob obisku gostov iz križark si sicer predvsem lokalni gostinci manejo roke. Ko smo se na primer izkrcali v sončnem Splitu, na glavni promenadi skorajda ni bilo mogoče najti proste mize. Gostje se lahko naokoli sprehodijo sami ali pa se udeležijo organiziranih ekskurzij. Na tem mestu lahko dodam, da se vse več križark ustavlja tudi v pristanišču v Kopru, potniki pa se radi odpravijo predvsem na rafting na Soči, si ogledajo Postonjsko jamo, Bled in prestolnico.

Pokriti notranji bazen
Pokriti notranji bazen FOTO: Jure Rejec

Večerja kot družabni dogodek
Večerja na križarki je prav poseben dogodek. ''Če so potniki podnevi na različnih koncih, pa pridejo skupaj v času večerje,'' je dejal Cannoletta. Jedilnik je mediteranski s pridihom italijanske kuhinje, hodov je pet ali šest. Hrana je odlična, je pa tudi res, da porcije niso velike.

Večerja je poseben del križarjenja. Na enem mestu je zbrana večina gostov, zato se osebje še posebej trudi, da bi se potniki dobro počutili.
Večerja je poseben del križarjenja. Na enem mestu je zbrana večina gostov, zato se osebje še posebej trudi, da bi se potniki dobro počutili. FOTO: Jure Rejec

Če kdo ne želi jesti v glavni restavraciji, lahko obišče kakšno izmed drugih restavracij ''à la carte'' ali pa samopostrežno restavracijo, ki je odprta 21 ur na dan (od 5. zjutraj do 2. zjutraj). ''Glavna 'pritožba' je, da se veliko in resnično okusno jé,'' je povedal Zdunić.

Po večerji je na sporedu predstava v gledališču, nato pa je čas za pravo zabavo. V glasbeni ponudbi se najde za vsakega nekaj: klasika, rock, džez, plesni ritmi. ''V diskoteki imamo vsak dan drugo tematsko zabavo. Na primer današnja tema je ''revival'', torej gre za glasbo iz 60., 70. in 80. let. Gre za čudovito diskoteko, imenovano Liquid Discoteque, kjer je resnično videti, kot da se topi,'' je dejal Cannoletta.

Za gostoljubje potnikov sicer skrbi osebje, ki prihaja iz skoraj 50 različnih držav sveta, vse od Indonezije, Ukrajine, Srbije do Paname (nacionalnost je napisana na značkah zaposlenih). Zdunić je pojasnil, da jih pridobijo preko skupnega zbirnega urada. ''Preden pridejo na ladjo, imajo splošno izobraževanje, nato izobraževanje o gostoljubju pa tudi izobraževanje o življenju na ladji, kajti gre za en poseben način življenja, saj nisi na kopnem.''

''Upravljanje s tako veliko skupino je težko, ampak se trudimo,'' je še dodal kapitan ladje.

Samopostrežna restavracija je odprta 21 ur na dan.
Samopostrežna restavracija je odprta 21 ur na dan. FOTO: Jure Rejec

Kaj pa varnost?
Zdunića smo povprašali, kako skrbijo za varnost potnikov. Vsak je že slišal za potopitev znamenitega Titanika leta 1912, ko so umrli 1503 potniki, zadnja večja nesreča pa se je zgodila januarja 2012, ko je v Tirenskem morju nasedla na skalo Costa Concordia. Evakuacija je trajala dobrih šest ur, namesto pol ure, kot je določeno v pomorskem pravu, umrlo pa je 32 ljudi. ''Tega ne bi želel komentirati, žal mi je, kar se je zgodilo, ampak lahko vam zagotovim, da je pri nas za varnost odlično poskrbljeno,'' je bil nekoliko diplomatski Zdunić.

Na križarki je sicer doslej prišlo do ene nesreče. Ko je bila 5. marca leta 2009 zasidrana v pristanišču v Palma de Majorki, se je zaradi močnih vetrov in razburkanega morja snela ena od vrvi in premec se je začel oddaljevati od obale. Zaradi tega se je zrušil ladijski mostič, na katerem so bili ravno v tistem trenutku en potnik in trije člani osebja. Padli so v morje, a so vse rešili in odpeljali v bolnišnico. Nesrečnega potnika so oskrbeli zaradi poškodbe glave, zaposlene pa zaradi podladitve.

Število potnikov sicer na križarjenjih v zadnjih letih narašča, za tovrstne počitnice pa se krizi navkljub odloča tudi vse več Slovencev. Tisti, ki smo jih na križarki vprašali za mnenje, so bili resnično polni pohval, zadovoljen pa je bil tudi Pero Lovšin, ki je imel na Fantasii celo koncert. ''Križarjenje je super oblika potovanja, spoznavanja novih krajev, zabave in počivanja,'' je povedal Lovšin.

Pero Lovšin, ki je na ladji zabaval predvsem slovenske goste, je velik ljubitelj križarjenj.
Pero Lovšin, ki je na ladji zabaval predvsem slovenske goste, je velik ljubitelj križarjenj. FOTO: Klemen Skubic
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

NSjezek
13. 06. 2013 19.37
+4
ja sej cen pa rajš ne napišejo, razn dnevni zakup pijače...loleki
temp64
21. 06. 2013 12.46
+2
trojnix
12. 06. 2013 23.15
-7
kva 200 kuharjev, pa nemi rečt da ne more povprečno en skuhat za 8 ljudi
Primoz Branc
12. 06. 2013 04.25
-1
Se strinjam z komentarji od nick name satje.sam sem tudi delal za carnival cruise line, ( je lastnik od coste) dela na ladji so pa tako in tako povsod enaka, res je iskoriscevanje delavceu za male denarje garajo tudi do 18 ur na dan 10 meseceu brez enega prostega dne, ampak to si pac sami izberemo iz taksnih ali drugacnih razlogov! Ne razumem pa ljudi ki pravijo da hodijo na krizarjenja zato da vidijo svet, sam sem ze dosti prepotoval in vem ce prispes v drzavo mesto res je odvisno od velikosti in zanimivosti ampak ce si jo hoces ogledati bos potreboval usaj par dni, kar pa z krizarjenjem ni mogoce saj ladja stoji v pristaniscu od 6 do 10 ur v tem casu se gosti prebijajo z ladje veckrat cakajo po uro ali tri za iztop enako velja za ponovni vstop ma ladjo je skoraj vedno usaj ura stanja v vrstah in vrocini.je pa res da nekateri pac gredo na dopust da se ga napijejo in lenarijo ali kej v tem smislu brez ciljeu da vidijo nekaj novega, tudi to morda ucasih ni slabo, no za taksne stvari pa morem rect da so krizarke res dobre! P.s. ce ste na krizarki vasa zahvala za gostoljubnost ne placa poloznic!!
pilepiletina
11. 06. 2013 12.52
+36
Tale križarka tok stane kokr mormo zdej mi (mi davkoplačevalci!!!) dat temu pro... NLB-ju! A ne bi rajš tole kupili in bi se mal okol vozili in fjakal... In še 1300 ljudi bi imelo službo! Recimo vsi NLB-jevci....
Super1337
12. 06. 2013 04.06
+18
Če bi ta denar, ki gre za nlb, šel v to... bi že zdaj imeli polno takšnih križark...
picikamala18
11. 06. 2013 11.25
+22
stopnice se tako svetijo,da lahko dobiš epileptični napad
honey7
11. 06. 2013 12.43
+0
Ja še posebej na Costa ladjah, ki so tako kičasto opremljene, da so samo Italajanom in srakam všeč :D Če želite uživat in imeti mir pojdite na Royal Caribbian ;)
Mario71
11. 06. 2013 10.25
-3
ja na sliki pa sami zavalenkoti pa stari fotri
satje
11. 06. 2013 09.08
+5
Takšne križarke najbolj nazorno kažejo vso bedo današnjega hiperpotrošniškega sveta \"instant\" doživetij. Na takšnem križarjenju je človek dobesedno ovca, ki plača kapitalistu, da ga nato novodobni sužnji (slabo plačani \"hospitality\" delavci na ladji, ki morajo delati po 18 in več ur na dan) \"zabavajo\" in \"razvajajo\". * turizem, kjer je vse zaigrano in fake (vključno s plastičnimi palmami) in kjer je vse skupaj plehko in brez vsakršne globine. Brez pristnih stikov z domorodci, brez pristnega doživetja narave, brez pristnega doživetja drugih kultur. Skratka, industrijski \"štanc\" turizem brez vsebine at its best. Me ne vidijo nikoli.
satje
11. 06. 2013 09.11
+8
In še to - denar lahko kupi luksuz in videz, ne more pa kupiti pristnosti. Kdor je po duši popotnik (ne turist!) bo razumel.
GAYPROPAGANDA
11. 06. 2013 09.17
+27
Mario71
11. 06. 2013 17.28
+2
super, nič ni treba delat in mislit, vse ti k ustam in riti prinesejo, to je dopust. najbolj nori so uni k se hodijo mučit na neke trekinge pa po nekih afrikah in jih pol ugrabijo, al pa se po šotorih plazijo in se po 3 dni cjazijo z avti in prikolicami na morje, skoz muka do konca, nobenega uživanja, to ni dopust.
ovlis000
20. 06. 2013 18.13
+1
to si dobro napisal. Teli so kot pujski v svinjaku. Le da je korito polno, pa je vse o.k.
janezpodre
11. 06. 2013 08.42
+23
Skoz sm bil v dvomih, a nej grem, tečaj šaha me je pa prepričal.
Luna Mesec 1
11. 06. 2013 08.35
+40
bila sem na Costi Sereni in dejansko na takih ladjah ni da ni, tudi za zmerno ceno, vsak dopust na hrvaški obali stane več
Mario71
11. 06. 2013 10.26
+30
ja, samo da te hrvati sovražijo, grdo gledajo in so neprijaazni, na taki ladji imaš pa 100x več luksuza in vsega,
GAYPROPAGANDA
11. 06. 2013 08.17
-14
Nikoli nebi šel na dopust v blokovsko naselje! To ni noben luksuz!
sloescort
11. 06. 2013 08.05
+13
mladi ne morejo plačat teh križarjenj zato so na njih neizbežno pretežno upokojenci
Luna Mesec 1
11. 06. 2013 08.34
+18
ne govori če ne veš, jaz sem videla neverjetno veliko mladih, upokojenci pa ja, pa ne naši
StašaLoko
11. 06. 2013 09.45
-10
Vsak teden lahko greš v Koper pogledat in vidiš kdo so turisti ki prihajajo iz križark. Ja vglavnem so upokojenci.
yaks
11. 06. 2013 10.00
+24
po 350€ že dobiš križarjenja, kar je manj kot pa če greš za en teden na Hrvaško.
asgard
27. 02. 2014 22.49
windmaster
11. 06. 2013 07.43
-5
Človeška nečimernost in vesolje sta brezmejna! Čeprav, vesolje ima menda mejo........
goliinbosi
11. 06. 2013 07.28
+22
Bi šel, če me kdo časti.