Zanimivosti

Leto v znamenju Einsteina

London, 07. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Veliki Britaniji so uradno pričeli Einsteinovo leto, s katerim bodo obeležili Mednarodno leto fizike.

Albert Einstein (1879 - 1955)
Albert Einstein (1879 - 1955) FOTO:

Povod za to potezo je bila objava več pionirskih del fizika Alberta Einsteina leta 1905, ki je med drugim utemeljil posebno relativnostno teorijo. Otvoritvena slovesnost je potekala v londonskem Muzeju znanosti, kjer je Ben Wallace, britanski šampion v akrobatski vožnji s kolesom, izvedel vratolomno figuro po zamisli znanstvenice Helen Czerski z univerze Cambridge. Czerskijeva je figuro poimenovala Einsteinov skok.

V tem letu bo v Veliki Britaniji vrsta manifestacij s filmskimi projekcijami, poezijo, da bi mladim med 11. in 14. letom približali genialna odkritja velikega fizika.

Kdo je bil Albert Einstein

Albert Einstein se je rodil 14. marca 1879 v Ulmu v Nemčiji. Avtor znamenite relativnostne teorije je za kvantno razlago svetlobe in fotoefekta leta 1921 prejel Nobelovo nagrado za fiziko. Njegova spoznanja niso revolucionarno vplivala le na večino tehniških znanosti, temveč je pustil vidno intelektualno sled tudi v filozofiji in kozmologiji. Kot vnet pacifist se je zavzemal za miroljubno uporabo jedrske energije, med drugim je leta 1944 posvaril tudi predsednika ZDA Roosvelta pred možnostjo jedrskega napada.

Najbrž ga ni profesorja na tem svetu, o katerem bi se našlo toliko različnih slik in karikatur, kot o Einsteinu
Najbrž ga ni profesorja na tem svetu, o katerem bi se našlo toliko različnih slik in karikatur, kot o Einsteinu FOTO:

Einsteinova družina se je kmalu po njegovem rojstvu preselila v München, kjer je Albert obiskoval katoliško osnovno šolo in gimnazijo, največ zanimanja pa je pokazal za matematiko, latinščino in naravoslovje. Nadaljeval je študij fizike in matematike v Zuerichu. Leta 1902 se je zaposlil v patentnem uradu v švicarskem Bernu in tam vztrajal sedem let, ko je sprejel profesuro v Zürichu in Pragi. Leta 1914 je postal direktor Inštituta cesarja Viljema za fiziko v Berlinu, ko pa so mu nacisti leta 1933 preprečili opravljanje vseh funkcij in mu odvzeli imetje, je emigriral v ZDA, kjer je postal profesor na Princteonu v New Yorku. Einstein je leta 1905 v razpravi O elektrodinamiki premikajočih se teles (Zur Elektrodynamik bewegter Körper) razvil teorijo posebne relativnosti, po kateri čas in prostor ne veljata za absolutni kategoriji, čas pa je v njej odvisen od relativnega gibanja. Desetletje pozneje je zaokrožil teorijo splošne relativnosti in jo objavil v razpravi Osnove splošne relativnostne teorije (Die Grundlagen der allgemeinen Relativitätstheorie), katere jedro tvori načelo ekvivalentnosti mase in energije. V njej zapiše znamenito formulo "E=mc2" - energija delca je produkt njegove mase in kvadrat svetlobne hitrosti. Einstein je avtor hipoteze o kvantni naravi svetlobe, kvantne teorije specifične toplote, pojasnil pa je tudi Brownovo gibanje. Znameniti fizik je umrl leta 1955.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou