Slovenija

Nova teorija časa izpod peresa slovenskih znanstvenikov

Ptuj, 04. 10. 2011 10.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ekipa znanstvenikov s Ptuja je predstavila novo teorijo, ki zavrača dojemanje časa kot četrte dimenzije. Čas ni posebna dimenzija in ni absolutna samostojna enota. Kaj potem čas je?

Amrit Sorli, Davide Fiscaletti in Dušan Klinar menijo, da je treba na čas gledati tako, da bolj ustreza fizičnemu svetu. Čas kot samostojna spremenljivka je po njihovih besedah neustrezna, sami pa predlagajo, da se ga dojema kot matematično spremenljivko. Teorijo so predstavili v reviji Physics Essays.

Ključno je dojemanje časa kot matematične, in ne fizikalne enote. To ne pomeni, da čas ne obstaja, ampak obstaja nujno v povezavi s prostorom, s čimer negirajo dosedanjo teorijo, da je čas samostojna dimenzija. Prostorsko-časovni kontinuum je modelno predstavljen kot štiridimenzionalni prostor, Sorli, Fiscaletti in Klinar pa trdijo, da bi bilo nanj potrebno in ustrezneje gledati kot na celoto štirih prostorskih dimenzij.

Po trditvah slovenskih raziskovalcev obstaja čas do ravni atomov, v območju, manjšem od tega, pa časovna komponenta postopoma izgine.
Po trditvah slovenskih raziskovalcev obstaja čas do ravni atomov, v območju, manjšem od tega, pa časovna komponenta postopoma izgine. FOTO:

"Ideja časa kot četrte dimenzije v prostoru ni v svetu fizike prinesla nikakršnega napredka. Mi uvajamo teorijo 3D-kvantnega prostora, ki temelji na Planckovih dognanjih.V tem prostoru ali univerzumu je čas bližje pojmovanju "dolžinske kontrakcije" in se s tem ukinja "časovni razmik". Kar obstaja, je hitrost snovi, ki je relativna v odnosu na Einsteinovo teorijo," poudarjajo v svojem delu.

Kot pravi vodja raziskav v Raziskovalnem centru Bistra Dušan Klinar, čas obstaja do atomske ravni, v prostoru delcev, manjših od tega, v prostoru "prajuhe osnovnih gradnikov sveta" pa časovna komponenta postopoma izgine.

Prispodoba, ki bi bila najbližje, bi bila sosledje fotografij, na katerih imamo posneta določena stanja in spremembe v prostoru. Vsaka fotografija je drugačna od prejšnje, ponazarja pa enoto časa. Čas je mogoče doumeti kot sosledje slik, na katerih je vidno spreminjanje prostora, zunaj tega pa čas ne obstaja.

Ali se je Einstein motil, ko je zagovarjal štiri dimenzije prostora in časa?
Ali se je Einstein motil, ko je zagovarjal štiri dimenzije prostora in časa? FOTO: Reuters

Pa preidimo na raven števil. Število ena je pred dva, to pa je tako ne v časovnem, temveč v numeričnem smislu. To pomeni, da objekt, kot je foton, prepotuje določeno razdaljo le v numeričnem smislu, in ne v prostoru absolutnega časa. Tu je časovni razmik nepomemben, saj se na čas ne gleda kot na samostojno dimenzijo.

"Newtonovo teorijo absolutnega časa ni možno niti dokazati niti zavreči. V njo enostavno verjamete ali ne," je to ob objavi teorije v strokovni literaturi komentiral Sorli. "Stališče, da je čas fizična količina, znotraj katere se dogajajo materialne spremembe, nadomesti bolj priročni pogled, da je čas le oštevilčeno zaporedje sprememb v materialnem svetu. To fizični realnosti bolj odgovarja in je bolj uporabno pri razlagah neposrednih fizičnih fenomenov, kot so gravitacija, elektrostatika, prenos podatkov," še dodajajo.

Ali gre zgolj za špekulacijo ali ne, je za zdaj nemogoče trditi, saj so bila tovrstna razglabljanja tudi v ospredju vročih polemik, ki jih je po predstavitvi v akademskih krogih podžgala Einsteinova teorija kvantne mehanike in še bolj teorija relativnosti. Najglasneje sta mu oporekala fizika Niels Bohr in Max Planck.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (47)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sponge bob 1
24. 05. 2013 09.48
+1
Pa kaj si nor kake neumnosti! Kaj je že vsak lahko pri nas znanstvenik (ali novinar)? Temu zmazku bi še neumnost težko rekli, vsaj jaz ne najdem sporočila. Srečko, don't quit your day job!
bokajbokaj
15. 10. 2011 16.33
Mimogrede, Šorli, na blogu "kokljabrcne" je prispevek izpred par let z naslovom "Križarska vojna prodajalcev megle", ki opisuje tvoje pripetljaje s Kvarkadabro. Uvod tega prispevka: "Zgodba o tem, kako je g. Srečko Šorli spletno revijo Kvarkadabra zatožil Ameriški ambasadi, Slovenski akademiji znanosti in umetnosti ter ji zagrozil s tožbo, meji na znanstveno fantastiko." Zanimajo me odzivi. A nas lahko razsvetliš?
bokajbokaj
15. 10. 2011 16.07
Kakšni ugledni mediji po svetu, Šorli? Naštej vsaj enega. Pa ne mi, prosim, navajati physorg.com, ker ti kupijo vsak trač. Drugače so tudi tam komentatorji spoznali, da objavljaš prispevke v revijah dvomljive kvalitete (Physics Essays nima faktorja vpliva) in da si vse drugo prej kot znanstvenik.
p.o.p.er
14. 10. 2011 17.53
+3
Šorli ima prav. Če hočete vedeti kako dojemamo ljudje čas in zakaj ga res ni, pojdite na nevrologijo vprašat dementne ljudi, ki so brez spomina. Za njih je enostavno samo "zdaj" in basta. Torej je čas iluzija, s pomočjo katere se lahko spomnimo preteklih in lahko planiramo bodoče dogodke. Obstakja v naših glavah - v ozunju je pa samo "zdaj".
Sre?ko Šorli 1
14. 10. 2011 14.20
-1
housevsgod čas je numerično zaporedje sprememb, ki se dogajajo v prostoru če tega ne razumeš pa to ni več moj preblem razreši ga sam sicer pa o našem delu poročajo ugledni mediji po svetu........tako da je tvoja pripomba vrnjena tebi..... lep dan s.
Gregor Bensa
13. 10. 2011 22.25
Joj Šorli, kako pa pride do spremembe če časa ni? Kako se lahko kakrkoli dogaja če časa ni? Sramota za slovensko novinarstvo, ker nasedate šarlatanom in brišete celo linke. Tukaj dobite zelo dobro razlago, zakaj je g. Šorli šarlatan in da je ta prispevek navadni šarlatanski zmazek: *
Sre?ko Šorli 1
13. 10. 2011 19.11
Čas je numerično zaporedje sprememb. Spremembe v vesolju imajo svoje numerično zaporedje. Spremembi n sledi sprememba n 1, spremembi n 1 sledi sprememba n 2 in tako naprej. Čas, ki ga merimo z urami, je numerično zaporedje sprememb: n, n 1, n 2 in tako naprej. Najmanjša enota časa je Planckov čas, največja je leto. Spremembe se ne dogajajo v času, čas ni fizikalna količina, v vesolju je čas izključno matematična količina.
bokajbokaj
11. 10. 2011 11.56
Ne na Žurnalu (tam so komentar in linke dovolili), tu na 24urcom. :)
bokajbokaj
11. 10. 2011 11.40
Ker na Žurnalu očitno radi cenzurirajo, si preberite članek "20 let črvjih duš" na Kvarkadabri.
Ramzess
05. 10. 2011 12.52
+1
Čas ne obstaja, je iluzija, na nižjih fizičnih nivojih, od percepcije posamezni, tovrstnih primerov lahko že v našem svetu najdemo ogromno, znani so mnogi primeri, denimo upočasnitve časa v kritičnih okoliščinah, ko so ljudje, če in ko so spoznali, kaj se dogaja, če so pravilno percipirali, lahko v tem času naredili bistveno več, kot bi sicer v običajni percepciji časa, zato lahko svoje in tuja življenja. Zunanji opazovalci so pogosto v zadregi, težko ali ne razumejo kako jim je uspelo, v tako kratkem času, glede na njihovo percepcijo časa ob istem dogodku, narediti toliko reči, potez. V našem svetu, v naši realnosti je dojemanje časa, kot preteklost, sedanjost, prihodnost iluzija, in nič drugega, ne glede na to, da ima to ne tem nivoju, svoj namen, ...napačno razumevanje tega se pozna v vsemu, česar se dotika ali opredeljuje čas. Entitete, tudi nezemljani, že za stopnjo višje ob naše, egzistirajo že zunaj te iluzije, oni percipirajo in razumejo čas popolnoma drugače, zato potovanje skozi čas, kot percipiramo mi, tako kot sprehod iz ene sobe v drugo. Znano je, da je v našem svetu veliko iluzij in zaver, zato je stanje takšno kot je.
Sre?ko Šorli 1
05. 10. 2011 08.13
-1
Članki v reviji Esseji fizike se plačajo. Če koga zanima naša zadnja objava "Novi vpogledi v Specialni teoriji relativnosti«, si lahko prebere članek na spletni strani našega Space Life Inštituta.
Ramzess
04. 10. 2011 18.30
Mike888="A niso nekaj časa nazaj ravno naši znanstveniki ugotovili, da čas naprej bolj hitro teče kot nazaj; ali pa ravno nasprotno - se ne spomnim več točno." Pa ne samo naši, tudi tuji, pospešitev časa v zadnjih letih je očitna, vse se izvršuje hitreje, tudi karma. Pospešitev časa je posledica višje frekvence planeta, kar so ravno tako zaznali.
Tonček Balonček
04. 10. 2011 16.38
Nič ni bilo, le materija in antimaterija! In če je bil bog, s elahko vprašaš, kaj jhe bilo pred njim in si spet na istem! Zakaj bi pa bog kar bil, ta aksiom smo si pač v svoji omejitvi morali izmisliti, kot Evklid nekoč aksiome o tem, d as edve premici sekata ali pa ne in tretje možnosti ni!
yoshua
04. 10. 2011 16.32
+1
Kake gluposti so to?
skodelica kave
04. 10. 2011 16.26
če čas je potem je mogu tudi nastat. In kako je nastal? Kaj je bilo preden je nastal?
Shisui
04. 10. 2011 15.56
+2
Ze stari grki so trdili, da cas ne obstaja saj je preteklost ze mimo, prihodnost se ne obstaja in tako obstaja samo "sedaj" ki pa je ze mimo preden sem do konca napisal besedo. Cas, ce ze, obstaja le kot iluzija v umu zavestnih bitij, pa se ta ne bi, ce nebi imeli spomina. Pravzaprav je nas spomin oce casa saj se na podlagi preteklih spominov prilagajamo sedanjosti in izogibamo nezazeleni prihodnosti. Matematicno gledano je cas le numericni zapis stanja energije in opisovanje njene evolucije.
SuXuS
04. 10. 2011 15.47
tudi če je res, je vseeno ker vse kar slovenci rečejo oz. če kej nardimo se tk nikol ne razvije po svetu ker nas usi gladko j***jo - ne znamo se promovirat
basketas87
04. 10. 2011 15.42
hansola, če slučajno preveč površno spremljaš nova dognanja... Zaenkrat svetlobna hitrost še vedno velja za najhitrejšno možno. V članku, ki si ga verjetno bral/a na 24ur, pa je lepo pisalo, da morajo še preverit, če je prišlo do napak pri eksperimentu (kar se je najverjetneje zgodilo).
hansola
04. 10. 2011 14.24
mangakid, če slučajno ne spremljaš redno, svetlobna hitrost ni najhitrejša možna, vsaj po novih dognanjih ni več!
Uporabnik52335
04. 10. 2011 14.23
Teološka? Hahahaha :D