Wilmut je za dovoljenje zaprosil Britansko ustanovo za umetno oploditev in embriologijo (HFEA), s kloniranjem pa želi s tem prispevati k prizadevanjem za odkritje zdravila za bolezen motoričnega nevrona.
Kot je pojasnil britanski znanstvenik, želi pridobiti dovoljenje za kloniranje celic tistih, ki so zboleli za boleznijo motoričnega nevrona, ker želi odkriti, kako se ta bolezen razvija.
Če bo Wilmut dobil pozitiven odgovor, bo to drugo dovoljenje za kloniranje v Veliki Britaniji. HFEA je namreč avgusta izdala dovoljenje znanstvenikom univerze Newcastle, ki si prizadevajo iz človeških zarodkov ločiti matične celice, da bi tako lahko preučevali zdravljenje bolezni, kot sta Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen ter diabetes.
Bolezen motoričnega nevrona, ALS, je neozdravljiva in zelo hitro napreduje. Gre za živčno-mišično bolezen, pri kateri prihaja do zmanjševanja mišične moči, težav pri koordinaciji gibov, hoji, tudi pri govoru, žvečenju, požiranju in dihanju.
Kloniranje s ciljem, da bi ustvarili kopije človeka, je v Veliki Britaniji prepovedano, so pa britanske oblasti leta 2002 uzakonile terapevtsko kloniranje.