Zanimivosti

Pismo Človeka slona na ogled v Leicestru

Leicester, 12. 09. 2017 07.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Leicestru je na ogled edino ohranjeno pismo Josepha Merricka, bolj znanega z vzdevkom Človek slon. Merricka se je ime prijelo zaradi močno popačenega obraza in telesa. Pismo je napisal mladi vdovi Leili Maturin. Ta naj bi bila prva ženska, ki se mu je kdaj nasmehnila in se z njim rokovala. V stikih pa sta ostala tudi kasneje.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Joseph Merrick se je v Leicestru rodil 5. avgusta 1862 in je bil po videzu kot vsi ostali novorojenčki. Kosti in koža so se mu začeli nenaravno zaraščati v prvih letih življenja. Družina se mu je odpovedala in znašel se je na cesti. Nekega dne se je odločil, da bo začel s svojo podobo služiti in se je povezal z agentom Samom Torrom. S tem je postalo njegovo življenje znosnejše.

Sicer je Merrick vse življenje verjel, da so njegove deformacije posledica tega, da je njegovo mater med nosečnostjo z njim prestrašil slon. Diagnoz za njegovo zdravstveno stanje je bilo več. Prva je bila, da je trpel za elephantiasisom ali slonovo boleznijo, ki jo povzroči parazitska okužba. Odtod tudi njegov vzdevek.

Merrick je z Leilo Maturin ohranjal stike. O tem priča tudi vsebina pisma, razstavljenega v Leicestru. V pismu se ji je zahvalil za podarjeno perutnino in knjigo. Pismo ji je poslal iz londonske bolnišnice, v kateri je pristal na zdravljenju po srečanju s kirurgom Frederickom Trevesom.

Prav Treves naj bi poskrbel za srečanje med svojo dobro prijateljico Maturinovo in Merrickom. S tem je hotel svojemu pacientu vliti samozavest, saj je večina žensk, ki jih je bil poprej srečal, do njega kazala odpor.

 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

Človek slon je umrl 11. aprila 1890, star 27 let. Kot razlog smrti je bila navedena zadušitev, k čemur naj bi v veliki meri botrovala teža njegove glave. Merrickovo okostje hranijo v posebni sobi na medicinski fakulteti londonske univerze Queen Mary. Bili pa so že dani pozivi, da bi njegove posmrtne ostanke pokopali v rodnem Leicestru.

Zgodba o človeku slonu je pritegnila tudi Hollywood. Merrickovo življenje je v filmu Človek slon iz leta 1980 predstavil režiser David Lynch, v glavni vlogi pa je nastopil John Hurt. Zgodba si je utrla pot tudi na broadwayske deske, kjer je kot Človek slon nastopil Bradley Cooper.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jmis
12. 09. 2017 18.12
+5
Bah, ljudje so itak mahnjeni na videz (še posebej ženske). Če si neatraktiven boš vse življenje hladno tretiran. Posameznik je dost več kot videz, ljudem se sanja ne
AxisDeus
12. 09. 2017 12.32
+42
Spomnim se, da sem pred leti gledal dokumentarec o tem človeku. Kako inteligenten in senzibilen je bil, kljub vsej bolezni in tegobah, ki jih je preživel - nenavadno za tiste čase. Res, ljudje smo polni predsodkov. Še danes, ko poznamo veliko medicinskih ozadij.
Marija Krebs
12. 09. 2017 11.35
+57
Najhuje, kar je lahko doživel, je bilo to, da se ga je odrekla družina...
expost
12. 09. 2017 12.22
+34
Na žalost je tega tudi danes preveč. Družina, ki bi morala biti celica povezovanja in ljubezni, vedno bolj postaja ekonomska skupnost individuumov, ki šibkejšega ali bolnega člana obravnava kot breme in ga kot takega tudi zaznamuje in izloči. Nenujno fizično, zagotovo prepogosto pa psihično. Ni hujše kazni kot trpeča duša!