Zanimivosti

Ples ob drogu končno priznan kot profesionalni šport

London, 17. 10. 2017 15.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ples ob drogu je zmes plesa in gimnastičnih elementov, pri katerem s pomočjo vertikalnega droga izvajamo različne plesno športne prvine. Če je do zdaj veljal kot zabava in neresna prvina, pa je zdaj končno dobil zeleno luč za olimpijsko disciplino. Združenje mednarodnih športnih zvez je namreč potrdil ples ob drogu kot športno disciplino.

Ples ob drogu je čedalje bolj priljubljena vadba, nekaj let pa potekajo tudi tekmovanja.
Ples ob drogu je čedalje bolj priljubljena vadba, nekaj let pa potekajo tudi tekmovanja. FOTO: Miro Majcen
Prvi so ob drogu plesali moški, kajti ples ob drogu je bila športna, gimnastična disciplina v Indiji že okoli leta 1100, in z njo so moški pokazali svojo moč in vzdržljivost. Nato pa je ples ob drogu postal bolj del zabavne industrije. A zadnja leta se ples ob drogu znova želi uveljaviti kot šport, k temu je pripomogla tudi velika priljubljenost med vsemi, ki si želijo drugačno vadbo.

Katie Coates, ustanoviteljica Mednarodne zveze plesa ob drogu (IPSF), se je po enajstih letih 'boja' z Združenjem mednarodnih športnih zvez (GAISF) končno razveselila vesele novice. GAISF je namreč potrdil ples ob drogu kot športno disciplino in zaradi tega se lahko tudi uradno začnejo spogledovati z olimpijskimi igrami.

"Na začetku 2000 so se ljudje začeli spogledovati s plesom ob drogu kot del fitnesa, in stigma je počasi šla – konec je bilo z visokimi petami in vsak je lahko to imel za vadbo," je komentirala Katie ter dodala, da so se tekmovanja v tej panogi začela na prijateljski ravni, nato pa je želela, da bi disciplina postala tudi uradno priznana. Ob novici, da je ples ob drogu končno priznan kot profesionalni šport pa je dejala, da jim je uspelo nekaj nemogočega: "Občutek imam, da smo dosegli nekaj nemogočega, vsi so mi dejali, da ples ob drogu nikoli ne bo priznan kot šport."

IPSF ima zdaj pod seboj že 25 mednarodnih združenj, vse od Španije, Japonske in Mehke, naslednje leto pa bo medse sprejel tudi ZDA in Kitajsko. Leta 2012 pa je gostil prvo svetovno tekmovanje.

"Ples ob drogu krepi telo na zabaven način in mu omogoča pridobivanje gracioznosti in gibljivosti. Predvsem pa je pravi ojačevalec samozavesti, saj nas pripelje do tega, da se sprejmemo taki kot smo: ranljivi, z napakami, a hkrati močni in sposobni premagovanja fizičnih naporov, pobiranja po padcih, vsakodnevnega učenja in osvajanja novih lekcij. Včasih je napredek hitrejši, drugič počasnejši, a pomembno je, da se premikamo naprej v svojem tempu," je dejala Tina Perko, ki v plesnem studiu poučuje ples ob drogu. Že vse od leta 2009 si z različnimi aktivnostmi (vsako leto prirejajo razstave plesa ob drogu, različne dogodke, kot je The Art of Pole Dance in podobno) prizadeva ples ob drogu v javnosti predstaviti kot šport in umetnost, kot ga razume vsakdo, ki ga trenira ali ga je kdaj preizkusil.

"Zame je Katie postala vzor neomajnosti in dokaz da se vztrajnost ter trud izplačata. Ples ob drogu mi ogromno pomeni in ljubezen do plesa ob drogu me je poganjala že doslej, s to novico pa sem dobila dodaten zagon, motivacijo in spodbudo. Če se je na svetovni ravni zgodil tako pomemben premik, se bom še bolj vztrajno trudila tudi sama, da se bo premaknilo tudi pri nas in ga bo širša slovenska javnost prepoznala kot šport," še navdušeno doda Tina.

Ples ob drogu
Ples ob drogu FOTO: osebni arhiv



 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Heinke
27. 10. 2017 10.25
+1
Opica ne more brez svojega drevesa... Nazaj k naravi, nazaj v džunglo. Čakam, da plezanje po drevesih označijo kot šport in povabijo na tekmovanje še svoje človeške sorodnike gorile in šimpanze. Jugiči se hvalijo, da so najjači, ne najpametnejši in vsak dan dokazujejo svojo sorodnost z gorilami in šimpanzi. Skratka čakam, da povabijo še gorile in šimpanze na tekomovanje na drogu ::) in plezanje po drevesu :)) da bopriznan kot šport. Priznati si je pač treba, da večina ljudi, ki danes živi v EU, bolj sodi žal v džunglo.... :)) inje včasih tam tudi živela :))
morjeblata
19. 10. 2017 11.26
+1
Bojda bo dopodobo priznanje kmalu dobilo tudi frnikulanje , pljuvanje češnjevih pečk v daljavo in vezanje fig na moških glavah .
dannyer
18. 10. 2017 12.19
+10
To ne sodi na olimpijado.
brusilec
18. 10. 2017 18.45
-1
je bolj problematičen curling.. pa moreš vedit da obstaja tudi rokoborba, pa tudi rokoborba v blatu ali v olju.. boš zdej tudi rokoborbo odstranil?
dannyer
19. 10. 2017 12.33
+1
slednje niso olimpiske discipline razen normalne rokoborbe grško rimski slog in normalne
valjhunsinkajtimara
17. 10. 2017 18.39
+0
Vsi moški in večina zensk podpiramo ta ples, kot šport. Sam komaj čakam, da dobimo svetovno prvenstvo tudi na tem področju. KDOR NE SKAČE NI SLOVENC!!
valjhunsinkajtimara
17. 10. 2017 18.41
+4
Za m bi to predlagal rudi kot izbirni predmet na fakultetah :)