Slovenija

Erjavec nepremičninskega davka ne bo podprl, tudi za ceno padca vlade ne

Ljubljana, 18. 10. 2013 10.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
V.L./S.S./STA
Komentarji
1628

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je ponovil, da zakona o davku na nepremičnine, ki prinaša tudi nekajkrat večje obremenitve od sedanjih, preprosto ne morejo podpreti. Namesto tega predlaga enoletni krizni davek.

DeSUS in pokrajinska ZDUS za Dolenjsko, Belo krajino in Posavje sta na današnjem sestanku razpravljala tudi o predlogu zakona o davku na nepremičnine, ki ga je včeraj potrdila vlada.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je že včeraj dejal, da zakona ne podpira. Danes pa je znova dejal, da zakona, ki prinaša tudi nekajkrat večje obremenitve od sedanjih, preprosto ne morejo podpreti. Hkrati pa je dodal, da bo stranka predlog proračuna podprla. Dodal je, da bi lahko vlada sredstva, ki bi si jih zagotovila z omenjenim zakonom, nadomestila iz drugih virov, na primer z enoletnim kriznim davkom.

DeSUS in pokrajinska ZDUS za Dolenjsko, Belo krajino in Posavje sicer menita, da zakon o davku na nepremičnine ni dovolj dobro pripravljen in da bo udaril različne dele prebivalstva. Ne samo upokojencev, temveč tiste z nižjimi dohodki, je nadaljeval Erjavec.

Stranka in pokrajinska ZDUS želita, da bi z omenjenim zakonom nekoliko počakali, zato da se pred njegovim sprejetjem opravijo informativni izračuni, kaj pravzaprav prinaša. Vlada pa naj z njim v parlamentarnem postopku ne hiti, je poudaril Erjavec.

Erjavec pravi, da DeSUS ne ruši koalicije.
Erjavec pravi, da DeSUS ne ruši koalicije. FOTO: Damjan Žibert

Erjavec: Upokojenci z nizkimi pokojninami bremena davka ne bodo zmogli

Kot je povedal podpredsednik ZDUS Anton Donko, je danes izražena podpora DeSUS zgolj mnenje določene pokrajinske zveze in ne predstavlja mnenja vse zveze oz. vseh njenih pokrajinskih enot.

DeSUS sicer meni, da tisti upokojenci, ki prejemajo nizke pokojnine, novega bremena tega davka ne bodo zmogli. Res je sicer, da je vlada za tiste z najnižjimi pokojninami naredila korak naprej, a teh je le nekaj tisoč, medtem ko je vseh upokojencev več kot pol milijona, je dejal in pristavil, da omenjeni zakon predstavlja hudo nevarnost, da bodo starejši in druge ogrožene družbene skupine še bolj ogroženi in se bodo znašli v še večji revščini.

Na seji IO se bodo opredelili do zakona

DeSUS in pokrajinski ZDUS sta danes sprejela enotno stališče, da bi morda vlada premislila in poskušala s kriznim zakonom urediti težave z uravnoteženostjo proračuna. Ta naj bi bil enkraten in bi veljal samo v prihodnjem letu. Zakon o nepremičninah pa bi za razliko od tega veljal precej daljše obdobje.

DeSUS se bo sicer na seji izvršilnega odbora stranke v sredo opredelil tudi glede tega, kakšno bo stališče stranke o omenjenem zakonu. Erjavec osebno pa meni, da takšnega zakona ne bi smeli sprejeti, saj se na takšen način krize ne rešuje. Takšno reševanje namreč vodi v konflikt z ljudstvom, je ocenil.

Erjavec je predsednico vlade Alenko Bratušek še pozval, naj se pogovorijo, kako bi razrešili omenjeni zaplet, hkrati pa je opozoril, da z rezultati stresnih testov bank državo čaka nov in hud udarec.

Erjavec je na koncu pojasnil, da z nasprotovanjem zakonu v trenutni obliki DeSUS ne ruši koalicije, temveč se želi le pogovarjati. Znova pa je tudi izrazil prepričanje, da Slovenija, če bo vse potrebno postorila sama, zunanje pomoči ne potrebuje.

Nepremičninski davek je zasejal razdor med Bratuškovo in Erjavca.
Nepremičninski davek je zasejal razdor med Bratuškovo in Erjavca. FOTO: Damjan Žibert

Bratuškova: Če zakon ne bo sprejet, bodo potrebni posegi v pokojnine, socialne pravice in šolstvo

Premierka Bratuškova je včeraj v pogovoru za nacionalno televizijo dejala, da če predlog zakona v DZ ne bo dobil podpore, bodo potrebni posegi v pokojnine, socialne pravice in šolstvo. Druge alternative namreč po njenem prepričanju ni.

Bratuškova upa, da se tega zavedata tudi Erjavec in njegova stranka. Kaj Erjavcu pri omenjenem zakonu ni všeč, Bratuškova ne ve, poudarja pa, da je bil proračun na vladi sprejet tudi z njegovim glasom in da proračun predvideva za okoli 200 milijonov evrov prihodkov iz omenjenega davka. "Zato bi bilo prav, da bi takrat povedal, da ga te stvari motijo," je dejala.

Na Erjavčevo nestrinjanje se je odzval tudi predsednik SD Igor Lukšič. Dejal je, da se "sile destabilizacije Slovenije tako kot leta 2011 in 2012 ponovno koncentrirajo v stranki DeSUS. Za njihovo nespametno početje že danes vsi plačujemo previsoko ceno in očitno smo spet vsi skupaj ujetniki ambicij posameznika, ki bi za svoj višji politični rejting prodal državo".

Predsednik SLS Franc Bogovič je napovedal nadaljnjo odločno nasprotovanje SLS proti predlogu nepremičninskega davka in zahtevo za umik predloga iz postopka.

Združenje občin zahteva nadaljnja pogajanja

Združenje občin Slovenije je danes vlado pozvalo k nadaljevanju pogajanj o davku na nepremičnine. Kot so zapisali v dopisu vladi in predsednikom koalicijskih strank, protestirajo, da v zadnjih dneh usklajevanja predloga zakona niso bili vključeni v pogajanja, saj bo zakon odločilno vplival na prihodke občin.

Za združenje je nesprejemljiv predlagani sistem davka, saj da odstopa od rešitev, ki jih poznajo v drugih državah, v katerih je davek na nepremičnine avtonomen vir lokalnih skupnosti oz. regionalnih oblasti.

Ker razumejo javnofinančno situacijo v državi, dopuščajo možnost, da se prihodek od davka na nepremičnine v triletnem prehodnem obdobju deli med državo in občinami, vendar mora biti občinam zagotovljen prihodek iz davka na nepremičnine, ki bo dosegal višino odmerjenega nadomestila od davka na nepremičnine po plačilu davka državi za javno infrastrukturo občin, so prepričani. V nasprotnem primeru si namreč lahko občine obetajo izpad prihodkov za okoli 40 milijonov evrov, "kar bi pomenilo veliko nevarnost za stabilnost in uravnoteženost občinskih proračunov", opozarjajo.

Menijo, da je nesprejemljiva obdavčitev javne infrastrukture, kot so objekti za šport, kulturo, vzgojo, izobraževanje, zdravstvo v javni lasti, "kar pomeni le prelivanje sredstev med občinami in državo". Zato predlagajo, da se ta vrsta nepremičnin izvzame iz obdavčitve.

Predlog zakona predvideva, da se prihodki iz tega davka polovično delijo med državo in občinami, razen v prvih treh letih veljave zakona. V tem obdobju, v letih 2014, 2015 in 2016, bi prihodek (vključno z davkom, ki bi ga za nepremičnine v svoji lasti plačale občine) šel v celoti v državni proračun, država pa bi nato občinam namenila enak znesek, kot so ga v letu 2012 pobrale z nadomestilom za uporabo stavbnega zemljišča. Poleg tega bi lahko občine že v letih 2015 in 2016 davčne stopnje za svoj del davka zvišale za do 50 odstotkov.

Davčna osnova za stanovanjske nepremičnine bo v letu 2014 znašala 85 odstotkov posplošene tržne vrednosti.
Davčna osnova za stanovanjske nepremičnine bo v letu 2014 znašala 85 odstotkov posplošene tržne vrednosti. FOTO: Blaž Garbajs

Skupnost socialnih zavodov Slovenije pa je nestrinjanje izrazila v odprtem pismu. Pravijo, da novi davek za domove pomeni 4 do 5-kratno povečanje v primerjavi s sedanjim nadomestilom, kar pomeni najmanj dodatne 4 milijone evrov stroška, če občine ne bodo izkoristile možnosti in davka še dvignile.

"Sprašujemo se, koliko izvajalci sploh še lahko prenesemo … Koliko naši stanovalci in delavci še lahko prenesejo. Kdo bo iz svojih dohodkov pripravljen še dodatno subvencionirati potratno državo, ki jim jemlje povsod, neposredno od dohodkov in posredno preko storitev, da bi reševala politiki priročne bančne blagajne, ki jih je sama nespametno in pogoltno izpraznila in zadolžila," so zapisali.

Jezni tudi kmetje

Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) se ne strinjajo s predlagano novo obdavčitvijo kmetov, ki jo predlaga vlada, saj bo davek na nepremičnine posegel v ekonomski položaj slovenskega kmetijstva. Kmetje bodo poleg stanovanj obdavčeni tudi za kmetijske objekte (hleve, kozolce, lope …), stavbna zemljišča ter kmetijska in gozdna zemljišča. Država in občine skupaj naj bi od lastnikov kmetijskih stavb ter kmetijskih in gozdnih zemljišč pobrale za skoraj 16 milijonov evrov davka, navajajo na KGZS.

Poudarili so, da bodo uporabili vsa pravna sredstva za zagotovitev sorazmerja med obdavčitvijo in lastninskimi upravičenji lastnikov kmetijskih in gozdnih zemljišč, prav tako pa tudi za zagotovitev primernega vrednotenja nepremičnin.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (1628)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

holajslovenija
20. 10. 2013 20.12
+4
Teg univerzalnega ministra (okolje,obramba,zunanje ministrstvo) Eerjavca pa bi bilo tako že enkrat treba suniti iz Desusa in vlade. Pod krinko boja za upokojence skrbi samo za svojo rit! Samo bedaki ga še podpirajo!
Jasnovidec Cosmos
20. 10. 2013 14.37
-1
Tako kot se je pričelo dogajati sedaj bo ćez nekaj časa prišel ven kar zakon od te gnile vlade,da bodo vsem skupaj kar enostavno vse zaplenili.Seveda,da bodo vse skupaj prodali tujcem in si iz tega proračuna še bolj napolnili svoje žepe.Ob taki diktaturi katere se tukaj dogaja od nastopa Bratuškove in njene pokvarjene klape še se Tito obrača v grobu.
srebrnibreg
20. 10. 2013 15.01
-2
Obsojenec in pralec denarja pa Bratuškova še vseeno ni.
iGURT
20. 10. 2013 12.14
+5
"Država se utaplja v krizi, vlada pa prav zdaj zasebnim zdravstvenim zavarovalnicam podarja 30,1 milijona evrov. Oblast je v zadnjih dveh letih postrgala že na vseh mogočih in nemogočih krajih po državi. Lotili so se vrtcev, šol, fakultet, družinskih prejemkov in socialnih izdatkov, kulturnikov in duhovnikov. V letošnjem rebalansu so recimo za 600 tisoč evrov, na 11,3 milijona evrov, zmanjšali celo financiranje zdravstvenega varstva tistim, ki so ostali brez vsakršnega zavarovanja." .... Koliko milijonov evrov presežka od naših vplačil na koncu leta ostane zasebnim in koliko javni zavarovalnici (2010-2012)? "Lani smo trem zasebnim zavarovalnicam plačali 468 milijonov evrov premij, te pa so naprej plačale zgolj 400 milijonov evrov zdravil in zdravstvenih storitev. Z drugimi besedami, lani je kar 68 milijonov evrov sredstev, namenjenih za zdravstvo in plačanih zasebnim zdravstvenim zavarovalnicam, poniknilo v obliki dobička in stroškov dela. Ta znesek v krizi skokovito raste - pred tremi leti, leta 2010, so zasebne zavarovalnice imele skupaj zgolj 44 milijonov evrov stroškov in dobička. Povsem obratna zgodba je z javno zdravstveno zavarovalnico. Ta je leta 2010 zabeležila za 14 milijonov evrov presežka v razliki med prihodki in odhodki, lani pa so že zabeležili 37 milijonov primanjkljaja."
ROMELS
20. 10. 2013 12.35
+3
Po tem, kar si napisal, če drži, je vsakemu lahko jasno razmerje med javnim-zasebnim.Beri Hegla.
ovratnik
20. 10. 2013 11.56
+4
NAJ KAR VRNEJO DENAR TISTI KI SO GA BREZGLAVO ZAPRAVLJALI SAJ SO PLACANI ZA ODGOVORNOST
ovratnik
20. 10. 2013 11.52
+2
IN KJE JE PAVCEK KATEREGA LETA PRIDE NAVRSTO
ovratnik
20. 10. 2013 11.51
+3
JE BILA SLOVENIJA 20 LET BREZ SODSTVA
ovratnik
20. 10. 2013 11.50
+3
KAR PA POCENJAJO SODNIKI IN TOZILCI SAJ TO NI RES ALI SE SPOH ZAVEDAJO DA SO V SLUZBI IN DA JIH NAROD SLOVENIJE PLACUJE NI KOMENTARJA
ovratnik
20. 10. 2013 11.46
+3
V LJUBLJANSKI BANKI NAJ ZAMENJAJO NADZORNI SVET IN VODSTVO TO JE TAKO KOT BI IGRALI Z STARIMI KARTAMI NAJ SE DA NOVE KARTE NA MIZO SELE POTEM SE NAJ GOVORI O USPEHU TAKO SE PA MLATI PRAZNA SLAMA PRIMER DIMIC
Ševednonaskradejo
20. 10. 2013 10.53
+2
NUJNO preverite na spletni strani GURS vrednost vaših nepremičnin. Za moje stanovanje se je izkazalo, da so ga precenili za kar 59%.
porka.malorka
20. 10. 2013 17.41
+1
Je pa zanimivo jaz sem pogledal moje sosede. Pa mamo vsi približno enako. Samo eden. Kateremu delate obe hčerki na očini jo ima ocenjeno za 50% manj
ROMELS
20. 10. 2013 10.46
+4
Če javnim uslužbencem ne bi izplačali letni regresa, bi prihranili 200mio evrov,bi bil davek na nepremičnine odveč.Država povečuje davke izključno za plače.
ROMELS
20. 10. 2013 10.55
+0
Čeprav so nam v krizi zmanjšali plače od 50-200 evrov, smo še vedno dihali s pljuči. Ne vem, zakaj bi morali javni uslužbenci, če bi jim ukinili regres ali zmanjšali plače mutirati in se preseliti v vodo.
iGURT
20. 10. 2013 11.36
resslovenka
20. 10. 2013 09.40
+8
Ko smo gradili in se odpovedovali, plačevali samoprispevke, da je tudi družba imela kaj od tega, puščali akumulacijo v podjetjih, ki so bila tedaj še prijazna ljudem, ko ni bilo takih enormno velikih razlik, kot so danes, ko je bil delavec spoštovan soustvarjatelj družbenega dobrega, ko smo tudi tedaj plačevali in plačali naložene nam davščine, nismo pomislili, da se lahko tako vse obrene. Pa se je in sedaj nam država zopet grozi z novimi in novimi davki, ki jih prilagaja glede na višino luknje v državni blagajni. In ta luknja se ve kdaj se je začela pojavljati. Ni kriva bivša Juga, niso krivi delavci, niso krivi upokojenci, ni kriva apatična mladina, ki se seli in za vedno odhaja v tujino.Torej, kdo je potemtakem kriv? Krivi so tisti, ki smo jim državo zaupali v upravljanje, torej pošteno, socialno in pravično naravnano državo. In oprostite, gledamo jih že vsa ta dolga ali mlada leta, kakor hočete, da harajo in manipulirajo z državljani kot se njim zdi. Pravzaprav jim je figo mar za nas in to državo. Ker če bi bilo drugače, bi se bremena porazdelila drugače, stopilo pravočasno na lepljive prste in razbilo elitične združbe. Se pa bojim, da je sedanja pot, pot brez povratka. Bogdaj, da se motim.
iGURT
20. 10. 2013 08.47
+3
v Italiji protesti proti vladi in proti revščini in fa.šisti/n.acisti napadajo protestnike... Ista zgodba kot Grčija.. Gnoj se boljše prime v težkih hudih časih... Namesto da bi delali za narod delajo kontra njemu...
dule100
20. 10. 2013 08.12
+3
Še malo, pa bomo rešeni tega dream teama ! !
porka.malorka
20. 10. 2013 08.07
-3
Spremenit bi morali ustavo. Da lahko volijo ljudje od 18 do upokojitve.
chucknorris
19. 10. 2013 20.11
+16
Kameleon, sicer pa strokovnjak za tanke, kante in azerbajdžan, že dela računico za naslednje volitve ! Dvoličnež . Upam, da ga ne bo več v nobeni vladi, kot tudi, da stranka DESUS , katere člani so v veliki večini privilegirani upokojenci, izgine s političnega prizorišča. In z vsemi temi še sindikalisti, kot Semolič, Štukelj ... Če se da znebiti še Foruma 21, pa kakšnih 30000 javnih uslužbencev, še morda obstaja upanje za to državico !
korintos1
19. 10. 2013 20.14
-4
A ti meniš da s150.000 brezposelnih izplavamo? Hahahaha
urbanko
21. 10. 2013 09.18
Znebiti se bi morali tudi zbora za republiko.
iGURT
19. 10. 2013 20.04
+3
'Zapravite ves denar, ki ga imate, da ne boste najbolj bogati na britofu in da se vaši otroci ne bodo rabli kregat.' - Peter Florjančič, 95 let, izumitelj
korintos1
19. 10. 2013 20.13
+0
Opazujem in eni so prav pridni, saj dedija in babico od prvega do petega po dva-trikrat obiščejo!
iGURT
20. 10. 2013 10.49
korintos1
19. 10. 2013 20.03
-6
Sedaj bodo s temi interpelacijami dneve izgubljali kljub temu da vedo da ne bodo nič naredili!
srebrnibreg
19. 10. 2013 20.04
-4
To je samo iskanje pozornosti, ker jih drugače nihče ne šmirgla.
korintos1
19. 10. 2013 20.12
-4
Se prav klavrno počutijo ko se jim vsi že smejijo ob njihovih pogruntavščinah!
korintos1
19. 10. 2013 20.02
-2
Je pa prav smešno ko desničar iz obupa norosti piše, da je vratar kriv če je direktor kradel!
LOVEC NA BANDITE
19. 10. 2013 19.56
+12
Po narejeni škodi, ki sta jo naredila čufer in AB, sta si prislužila že vsak 20 let aresta. Čufer je v sedmih letin nadzorovanja izpraznil vse trezorje NLB, AB pa jemlje oziroma krade državljanom, da popravlja miljardno luknjo PRO in Faktor banke, da s tem ponovno postavi na noge do amena zapufan kučanov forum 21. Da, ne omenjamo, ko je bila nadzorna v NKBM. Dve sobi bosta zasedeni po dvajset let. Najman.
srebrnibreg
19. 10. 2013 19.58
-3
Tebe in vse ostale janšiste išče Medja, da vam razloži neke letnice in jemanja kreditov.
korintos1
19. 10. 2013 19.59
-12
korintos1
19. 10. 2013 20.00
-6
24vohomurckov
19. 10. 2013 22.13
+8
korintos1
19. 10. 2013 19.56
-5
Alenka in Korln sta že zmenjena, ker mu pa slabo kaže na volitvah pa malo reklame ne škodi!
srebrnibreg
19. 10. 2013 19.59
-7
Korln se verjetno zaveda, da bo več škode državljanom naredil, če bo proti. Potem namreč sledi krizni davek.
korintos1
19. 10. 2013 20.00
-3
On misli da s kriznim davkom upokojenci nič ne občutijo krize!?!