FIT 24UR

Bi radi jedli (bolj) zdravo? Pomagajte si s slovensko aplikacijo prehranski navigator

Ljubljana, 04. 04. 2016 08.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Nina Šašek Kocbek
Komentarji
43

Vsi, ki ste ljubitelji mobilnih aplikacij in ste z njihovo uporabo ugotovili, da le-te prinašajo precej prednosti v vaše življenje, boste zagotovo veseli naslednje novice. Zaživela je namreč slovenska mobilna aplikacija za spremljanje in izboljšanje prehranskih navad, ki je že požela precej navdušenja, saj je na vrhu lestvice v kategoriji aplikacij za zdravo življenje.

Aplikacija se imenuje prehranski navigator in je plod slovenskega znanja, nastala pa je v okviru projekta Malica ni kava in cigaret. S projektom so želeli javnost opozoriti, da je zelo pomembno zdravo in uravnoteženo prehranjevanje tudi na delovnem mestu, kjer preživimo kar tretjino dneva. S pomočjo te aplikacije za mobilne naprave lahko uporabniki preverijo, kako zdravo se prehranjujejo, kakšne so njihove navade in kaj te navade pomenijo za njihovo telo na dolgi rok, kar je ključno.

Prehranski navigator vam pomaga sprejemati zdrave odločitve.
Prehranski navigator vam pomaga sprejemati zdrave odločitve. FOTO: prehranskinavigator.si
Mobilna aplikacija Prehranski navigator preračuna potrebe posameznikov glede na fizično zahtevnost delovnega mesta oziroma glede na njegov življenjski slog.

Aplikacijo lahko prevzamete neposredno na spletnem naslovu www.prehranskinavigator.si, kot tudi prek portala Googleplay. Avtorji aplikacije poudarjajo, da boste z namestitvijo aplikacije dobili osebnega svetovalca in vodiča na poti uravnoteženega prehranjevanja, s pomočjo aplikacije pa boste lahko počeli naslednje: izračunali, kaj telo potrebuje, vodili dnevnik zaužitih hranil ter evidenco raznih meritev (krvni tlak, sladkor, teža …). Prav tako vam bo svetovala pri izbiri živil in vas opozorila, pri katerih živilih je potrebna pozornost glede na tip diete. Prav tako bo uporabniku pokazala, kaj se bo z njegovim telesom dogajalo, če se bo na dolgi rok prehranjeval na izbrani način. Predstavljena pa so tudi tveganja za zdravje, povezana z izbiro posameznega živila, na voljo pa so tudi izobraževanja na temo zravega prehranjevanja.

Zdravo prehranjevanje ne pomeni uživati samo bio ali eko hrano, ampak pravilno sestavo obrokov, razporejenih čez dan, s katerimi smo zaužili vse, kar naše telo potrebuje. Zdravo prehranjevanje pomeni omogočiti telesu, da je vitalno, polno energije.

Več kot podatkov o sebi uporabnik vnese, bolj natančno aplikacija izračunava njegove dnevne potrebe po energiji in hranilih. Obvezni podatki za delovanja aplikacije so spol, starost, teža, višina, število ur spanja, fizična zahtevnost delovnega mesta in fizična aktivnost v prostem času. Seveda lahko vnesete tudi dodatne podatke, da bo izračun še natančnejši. Ti so: meritve krvnega sladkorja, rezultati meritev holesterola, trigliceridov, obseg pasu, bazalna presnova, indeks telesne mase, delež maščob v telesu, delež vode v telesu in trebušna maščoba. Uporabnik aplikacije vnese tudi podatke o svojem načinu oziroma tipu prehranjevanja oziroma dieti, če se je mora ali želi držati.

Ko boste prvič preizkusili aplikacijo, boste ugotovili, da je njena uporaba precej enostavna. Deluje na naslednjem principu: najprej vnesete osnovne podatke, nato za vsak dan iz baze živil izberete hrano, ki ste jo tisti dan zaužili v okviru posameznega obroka. Aplikacija vam za vsako živilo poda vrsto podatkov, ob vsakem prenosu hrane na krožnik dobite informacije o osnovnih hranilnih vrednostih izbranega obroka, vedno pa lahko tudi pogledate, kaj ta obrok pomeni z vidika celodnevnega vnosa. S tem boste dosegli cilj izbire posameznih obrokov – 'uloviti' priproročeno razmerje med beljakovinami, ogljikovimi hidrati in maščobami!

Nič ni narobe, če si sem ter tja privoščite živilo, ki velja za odsvetovano. S pomočjo prehranskega navigatorja boste lahko kontrolirali in uravnavali vnos hranil, ki veljajo za manj zdrava.
Nič ni narobe, če si sem ter tja privoščite živilo, ki velja za odsvetovano. S pomočjo prehranskega navigatorja boste lahko kontrolirali in uravnavali vnos hranil, ki veljajo za manj zdrava. FOTO: Thinkstock
Preko posebne rubrike Zdravo prehranjevanje lahko uporabnik kadar koli dostopa do smernic in priporočil na to temo, sicer pa bo ob vsakem zaključenem dnevu dobil tudi kratko zanimivo informacijo s področja prehranjevanja.

Vsem je še iz osnovne šole poznan prehranski semafor, prav tako nam z njim zelo radi 'požugajo' tudi strokovnjaki za prehrano. S pomočjo barv semaforja vam bo tudi aplikacija predstavila podatke o celodnevnem vnosu, tako da uporabnik takoj ve, pri katerih hranilih je dosegel cilj. Vedno se lahko vrne na krožnik in popravi izbiro, torej ne vnaša podatkov po jedi, ampak pred jedjo, s čimer preveri, kaj mu določeno prinaša. S pomočjo koledarja uporabnik vodi evidenco vnosov meritev, barve posameznega dneva pa mu povedo, katere dneve je bil uspešen pri zagotavljanju potrebnih hranil za svoje telo.

Če se odločite, da naj vam aplikacija ob koncu dneva prikaže vrednost izbranih vnosov za tisti dan, se vam, v primeru preseženega ali prenizkega vnosa posameznega hranila, izpišejo tudi opisi posledic takšnega vnosa. Kaj bi takšno prehranjevanje pomenilo na dolgi rok, pa uporabnik lahko razbere iz silhuete oziroma lika, ki se zriše.

Zaradi obilice dela izpuščamo malice, jih nadomestimo s kavo in cigaretom, prestavimo na poznejši čas in tako dalje. Potem se pa čez čas čudimo, zakaj smo izčrpani, brez energije, mogoče smo celo zboleli.
Zaradi obilice dela izpuščamo malice, jih nadomestimo s kavo in cigaretom, prestavimo na poznejši čas in tako dalje. Potem se pa čez čas čudimo, zakaj smo izčrpani, brez energije, mogoče smo celo zboleli. FOTO: Thinkstock

V osnovi skrb za zdravje na delovnem mestu

Cilj projekta je bil namreč izdelati mobilno aplikacijo na temo zdravega prehranjevanja, kot pripomoček za zaposlene, da bodo lahko skrbeli za zdravo prehranjevanje in zdrav življenjski slog, kar je na delovnem mestu še posebej težko.

Celotna vrednost projekta je ocenjena na 122.000 evrov, Zavod za zdravstveno zavarovanje pa je prispeval sredstva v višini 40.000 evrov.

Projekt je izvedel konzorcij v sestavi Soške elektrarne Nova Gorica, Cobit, Sindikat severnoprimorske regije Neodvisnost-KNSS in zavod Con SENSE kot del aktivnosti promocije zdravja na delovnem mestu. V soških elektrarnah je bilo v projekt vključenih več kot polovica zaposlenih, vse skupaj pa je pri projektu v različnih fazah s strani vseh projektnih partnerjev sodelovalo več kot 80 oseb.

Projekt in razvoj mobilne aplikacije je sofinanciral Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, zato je mobilna aplikacija za spremljanje in izboljševanje prehranskih navad brezplačno na voljo vsem uporabnikom.

S prehranskim navigatorjem nadziramo količino zaužite vode. Strokovnjaki namreč ugotavljajo, da uživamo premalo vode, čeprav že rahlo dehidrirani težje rešujemo naloge, ki zahtevajo pozornost in takojšnjo sposobnost pomnjenja.
S prehranskim navigatorjem nadziramo količino zaužite vode. Strokovnjaki namreč ugotavljajo, da uživamo premalo vode, čeprav že rahlo dehidrirani težje rešujemo naloge, ki zahtevajo pozornost in takojšnjo sposobnost pomnjenja. FOTO: Thinkstock

Aplikacijo lahko uporablja vsak, ki si na svojo napravo z Android sistemom (telefon, računalniška tablica) prenese aplikacijo. Avtorji opozarjajo, da se vsi osebni podatki in podatki o zažitih živih ter rezultati hranijo izključno na uporabnikovi napravi.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (43)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

piko112
05. 04. 2016 21.16
Žalostno kako daleč smo prišli
Našvasan_zob
04. 04. 2016 19.50
+15
Priporočam da si naložite tudi aplikacijo Seri.si , da boste vedeli kdaj it srat....
FesterAdams
04. 04. 2016 18.23
+1
Ker so članki, kjer je komentiranje možno v izraziti manjšini, bom zapisal tukaj: "Med sežiganjem trave zgorel 67-letni domačin"..... Med opozorili na nevarnost manjka najvažnejše: NE ZAŽIGAJMO Z BENCINOM, KER JE NEVARNEJŠI, KOT SI MISLIMO!
Našvasan_zob
04. 04. 2016 19.51
+3
Če ti more pr 67 letih to nekdo povedat, pol je morda šlo za naravno selekcijo..
Burt
04. 04. 2016 15.26
+4
jejte hrano zdravo kot naši otroci v šoli ki so vsako leto bolj debeli
10228
04. 04. 2016 16.09
+13
Za dve urci odloži svoj in njegov računalnik, tablico in telefon, vzemi žogo in pojdi z njim igrat fuzbal.
Naveli?anec
04. 04. 2016 15.19
+2
Samo retardirani osebki rabijo aplikacijo da bodo jedli zdravo...
Našvasan_zob
04. 04. 2016 19.52
-1
In vendar predstavljajo slovensko volilno telo... Vsaka nadaljna misel ali vprašanje je tukaj odveč..
luckyss..
04. 04. 2016 15.07
+29
Razvijam aplikacijo, ki bo ljudem pomagala živeti brez aplikacij...no, pravzaprav je že razvita in se ji reče ...ena okrog ušes...
Naveli?anec
04. 04. 2016 15.20
+6
Našvasan_zob
04. 04. 2016 19.54
+3
Apliciranje z rahlo iztegnjeno dlanjo, komolec mora biti skoraj izregnjen a vendar rahlo pokrčen... Ob uspešno izvedeni aplikaciji se na koncu zasliši glasen tlesk... Tako veš da je bila aplikacija uspešna.. V nekaterih primerih je treba aplikacijo večkrat ponovit dokler se ne doseže zadovoljivega rezultata..
mastaflash
05. 04. 2016 08.45
VECCHIASIGNORA
04. 04. 2016 14.16
+4
jejte vse kontra kar pravijo in boste zdravi, tako kot to počnemo že 500 let, kako lahko funkcioniramo, če jemo nekaj kar drugi priporočajo..? čimveč črne kave, slanine, 0.3, na žlico in telovadba.
hotchilipoper
04. 04. 2016 13.37
+30
Kje se dobi aplikacijo,kako preživeti mesec s 500 evri
Našvasan_zob
04. 04. 2016 19.55
+4
Na CSD ti naložijo samo verzijo do 240 eur.. Verzija 500 eur je še v izdelavi, ker je večje povpraševanje po tisti 240..
catman
04. 04. 2016 12.52
+10
Tistim, ki bi radi kaj pojedli, pa nimajo kaj in si ne morejo privoščit nič, ta aplikacija tudi kaj pomaga?
Brrr1111
04. 04. 2016 12.43
+7
Tisoč in en način poskusa navideznega osrečevanja ljudi, ki garajo na slabo plačanih delovnih mestih za elito, ki verjetno hrane sploh ne kupuje v trgovinah. Že vedo zakaj.
HorstWiesel
04. 04. 2016 12.14
+22
Najboljša mobilna aplikacija je, da mobi vržeš v predal in greš švicat
Goginiyo
04. 04. 2016 12.31
+5
Bravo SLIVENSKIPATRIOT edino pravilno ne pa jamrat pa se filat
Explainator
04. 04. 2016 11.50
+7
Kako to mislite brezplačno? Projekt MALICA NI KAVA IN CIGARET je na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja na delovnem mestu v letu 2015 in 2016 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Torej sem že plačal ane! In verjetno preveč!
Lope
04. 04. 2016 12.08
+3
Ja pa dobro no. Aplikacijo si lahko brezplačno naloži tudi amerikanec. rus, kitajec itd., pa ni dal nič v naš zdravstveni budžet.
jesenvoyo
04. 04. 2016 11.16
+13
Bi marsikaj jedel, samo na minimalcu ali pokojnini si na tistem, kar je poceni in manj zdravo (največ pa 30%, 50% popusta, če naletiš na priliko) , da dobiš včasih tudi kakšno drisko ali druge prebavne motnje, se zgodi.
Suckhead
04. 04. 2016 11.12
+0
Malo več fizičnega napora pa bo vsak bol zdrav ostav.
irena133
04. 04. 2016 11.10
+5
ja, super, daš vse podatke prostovoljno gor, oni jih pa poberejo za svoje namene,..adijo zaupnost osebnih podatkov, igranje na ferkvenco naivnosti
METKA102
04. 04. 2016 11.08
+10
Čudno res, da človeštvo do zdaj ni izumrlo, ko še ni imelo te aplikacije.
CastrumFF
04. 04. 2016 11.02
+5
Vecje neumnosti pa se ne.
anonymous82
04. 04. 2016 11.02
+9
Zdravo življenje? Ja lahko ješ vse samo v mejah normale seveda pa je treba tudi malo športat tek, kolesarjenje, hoja, rolanje itd. ne pa da ko se naješ do konca pa na kauč!?! Tako da tisti ki tako delajo najejo do konca in na kavč tudi ta apklikacija ne bo pomagala ;) Najbolje je da greš po npr. kosilu ven v naravo ne pa na kauč.
nezhy123
04. 04. 2016 10.44
+1
me zanima, kdo bo vpisal škatlo keksov ob tv-ju zvečer - je pa na shujševalni
Die einemaister
04. 04. 2016 10.43
+8
ta jajca nej imajo tisti k majo spran mozak, js mam zdravo hrano na vrtu in ne na nobenih jajcih od aplikacij