FIT 24UR

Luka Klasinc: Za učenje drsanja ni nikoli prepozno

Ljubljana, 05. 02. 2018 09.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
8

Kot otroku ali najstniku so mi bila morda najtežja odrekanja, najlepši pa trenutki uspehov, ko sem bil poplačan za ves trud, o svoji drsalni karieri pravi nekdanji umetnostni drsalec Luka Klasinc. Z njim smo se pogovarjali o rekreativnem drsanju, za katerega, pravi, nikoli ni prepozno. Pomembno je, kako pademo, nič manj pa, kako se potem poberemo.

Luko Klasinca, vodjo šole rolanja in drsanja Lucky Luka, so starši od majhnega vzgajali v športnem duhu. Družina je aktivno in športno preživljala skupen čas, sam pa se je že zelo zgodaj usmeril v treniranje umetnostnega drsanja, kjer je tekmovalno vztrajal 20 let in se udeležil tudi olimpijskih iger v Albertvillu leta 1992.

Če kdo, potem Klasinc pozna drsanje. Zato smo se z njim pogovarjali o tem, kako prvič stopiti na drsalke, kakšne izbrati, pa tudi, kako pravilno pasti, da ne bo preveč bolelo.

Med drsanjem krepimo vse mišice, predvsem pa stegenske, trebušne, mišice zadnjice in hrbtne mišice, če seveda upoštevamo pravilno držo.
Med drsanjem krepimo vse mišice, predvsem pa stegenske, trebušne, mišice zadnjice in hrbtne mišice, če seveda upoštevamo pravilno držo. FOTO: iStock

Drsanje nekako velja za šport vseh generacij. Kdaj otroka lahko prvič postavimo na drsalke? Čim prej, tem bolje? Verjetno se otroci lažje naučijo drsanja kot odrasli?

Primerna starost za prve začetke na drsalkah so približno tri leta, odvisno pa je od otrokovih motoričnih sposobnostih (eni začnejo celo prej, drugi pa kasneje). Vsekakor se hitreje učijo koordinacije in ravnotežja pri mlajših letih, poleg tega pa so veliko bolj drzni, saj jim tudi padci ne povzročajo težav ali strahu.

Kako naj izberemo primerne drsalke? Obstaja kakšna razlika med npr. moškimi in ženskimi? So boljše plastične, ki nogi nudijo trdno oporo, ali mehkejše?

Pri vseh starostih moramo paziti, da so drsalke dovolj trde, da nudijo oporo gležnjem in lažje gibanje po ledu (pri mehkih drsalkah gleženj ni stabilen in noga "pleše", tako je drsanje oteženo in nas hitreje začnejo boleti noge).

Kot otroku in kasneje najstniku so mi bila morda najtežja odrekanja, najlepši pa so bili trenutki uspehov, ko si poplačan za ves trud in odrekanja. Klasinc o najlepših in najtežjih trenutkih svoje drsalne kariere

Za otroke so najbolj primerne plastične nastavljive drsalke, ki otroški nogi dajejo močno oporo. Če pa pričnejo s profesionalnim treniranjem, pa tudi najmlajši kmalu začnejo uporabljati profesionalne usnjene umetnostne drsalke.

Za odrasle, ki se odpravijo drsat le nekajkrat na sezono, so prav tako primerne plastične drsalke, če pa drsajo vsak dan, so najboljše usnjene drsalke, ki jih ločimo po različnih trdotah. Za rekreativno drsanje morajo biti dovolj trde, da nudijo zgolj oporo gležnjem, pri preprostem drsanju in izvajanju raznih trikov na ledu pa se pomikamo po lestvici navzgor – bolj profesionalno kot se ukvarjamo z drsanjem, trše morajo biti drsalke.

Razlike med moškimi in ženskimi drsalkami ni, vse se ločijo zgolj po trdoti in namenu drsanja, torej za umetnostno drsanje so drsalke, ki imajo ravno klino s špičkami pri prstih, za hokej pa je klina pri prstih in petah ovalna in brez špičk.

Kako ravnati z drsalkami – kolikokrat in kdaj jih nabrusimo, jih moramo po vsakem drsanju obrisati, da ne rjavijo?

Z drsalkami je seveda treba lepo ravnati. Ob nepravilnem ravnanju ter s hojo po neprimernih površinah (beton, železne površine, pesek, asfalt …) se klina poškoduje in je drsanje oteženo oz. praktično nemogoče. Z drsalkami hodimo samo po površinah, ki so za to namenjene (guma, tepih), zelo priporočljiva pa je tudi uporaba ščitnikov za kline.

Kline se nabrusijo po potrebi, pri profesionalnih drsalcih je to potrebno tudi tedensko, saj se zaradi težjih trikov in večurnih treningov hitreje obrabijo. Pri rekreativnem drsanju pa je brušenje primerno enkrat do dvakrat na sezono, odvisno od števila "predrsanih" ur in tudi od same obremenitve drsalk.

Drsalke oz. kline po uporabi obvezno obrišemo, da klina ne zarjavi, zelo primerni pa so tudi tako imenovani copatki za drsalke iz blaga, s pomočjo katerih so kline zaščitene tudi v torbi.

Primerna starost za prve začetke na drsalkah so cca tri leta, odvisno pa je od otrokovih motoričnih sposobnostih, pravi Klasinc.
Primerna starost za prve začetke na drsalkah so cca tri leta, odvisno pa je od otrokovih motoričnih sposobnostih, pravi Klasinc. FOTO: iStock

Recimo, da smo začetniki. Kakšno opremo in oblačila potrebujemo, preden stopimo na led?

Za vse starosti so priporočena primerna topla in udobna oblačila, ampak ne preveč odebeljena, saj moramo imeti možnost brezskrbnega premikanja ter upogibanja rok in nog, da se tudi ob primeru padca lahko poberemo. Za otroke začetnike je najbolj primerno oblačilo za drsanje kombinezon ali smučarske hlače in bunda.

Obvezne so tudi rokavice in pokrivalo. Kot pokrivalo šteje drsalna oz. smučarska čelada ali pa debela zimska kapa, ni pa primerna kolesarska čelada, saj se ob padcu lahko izmakne in vseeno lahko pride do poškodbe.

Preden lahko uživamo na ledu, je potrebno nekaj vaje. Kako sploh začeti, kako se pravilno učiti? Verjetno pomaga, če drsamo v paru z nekom, ki to zna?

Med Slovenci je rekreativno drsanje ena najbolj priljubljenih zimskih športnih aktivnosti, konkretno umetnostno drsanje pa precej zapostavljeno, saj za treninge primanjkuje infrastrukture (ur ledu) in tudi strokovnega kadra.

Če smo čisto na začetku, je super, da z drsalkami najprej samo hodimo po ravni površini, ki je primerna za hojo z drsalkami (tepih, gumijaste pohodne površine), da si pridobimo malo ravnotežja. Potem pa je najbolj pomembno, da imamo pri drsanju roke pred seboj in pokrčena kolena, za boljše ravnotežje. Lahko drsamo tudi z nekom, ki to že obvlada, ampak mora ta oseba drsati pred nami, kajti v nasprotnem primeru (če drsa ob strani in nas drži za roko) prenašamo težo na eno stran in ne moremo drsati naravnost, ampak nas začne zanašati. Za prve začetke lahko uporabimo tudi pripomočke, kot je npr. stol, ali druge rekvizite (na našem drsališču imamo tjulnje in jelenčke).

Na tla, pod noge, menda ne smemo gledati, pa čeprav bi najraje?

Vedno moramo paziti, da imamo pokrčena kolena in gledamo naravnost pred sebe. Pri začetnih korakih pa nam je v veliko pomoč pri lovljenju ravnotežja, če držimo roke naravnost pred sebe v višini ramen, kajti če preveč mahamo okoli in krilimo z rokami, hitro izgubimo ravnotežje. Pravilna drža so torej rahlo pokrčena kolena (pri čemer imamo kolena nad drsalkami in jih ne tiščimo navznoter), roke pred sabo (pri začetnikih) za lažje ravnotežje in pogled, usmerjen v smer vožnje.

Drži, da starši otrok ne smejo držati za roke nad glavo?

Ja res je, predvsem za začetnike je najbolje, da imajo roke pred seboj. Če je starš vešč drsanja nazaj, je najbolje, če drži otroka za roke pred njegovim telesom (starš pri tem drsa nazaj, otrok pa naprej), sicer pa naj drsa za njim in ga drži okoli pasu (pri res prvih korakih), otrok pa ima proste roke in jih drži pred seboj

Seveda se padcem pri učenju drsanja ne moremo izogniti, zato je pomembno, da že na začetku pazimo na pravilno držo, torej da imamo roke pred seboj in rahlo pokrčena kolena.
Seveda se padcem pri učenju drsanja ne moremo izogniti, zato je pomembno, da že na začetku pazimo na pravilno držo, torej da imamo roke pred seboj in rahlo pokrčena kolena. FOTO: Lucky Luka

Dejstvo je, da so padci sestavni del učenja. Kako pravilno pasti, da bo čim manj bolelo? In - nič manj pomembno - kako se potem uspešno pobrati?

Seveda se padcem pri učenju drsanja ne moremo izogniti, zato je pomembno, da že na začetku pazimo na pravilno držo, torej da imamo roke pred seboj in rahlo pokrčena kolena. S takšno držo je večja verjetnost, da pademo naprej na kolena. Ob nepravilni drži drsalci pogosto v paniki začnejo kriliti z rokami, pri čemer težišče telesa premaknejo nazaj, temu pa sledi boleč padec na zadnjico, prav tako je nevarno, da si poškodujemo zapestja, ko želimo z rokami ublažiti tak padec.

Pri pobiranju je najlažji in najpravilnejši način, da se prestavimo na kolena in roke damo pred seboj na led v položaj kužka, nato najprej dvignemo eno nogo, da stopimo s klino na led in za tem isto ponovimo še z drugo nogo, še vedno pa smo z rokami oprti v led, temu pravimo položaj žabice. Iz te poze pa se preprosto dvignemo in obstojimo s pokrčenimi koleni in rokami, iztegnjenimi pred seboj.

Dobro. Reciva, da smo se zdaj že naučili drsati in nam gre dobro od nog. Katere mišice krepimo in koliko kalorij porabimo npr. v eni uri?

Vsem, ki se imajo željo naučiti drsati, pa tega do sedaj še niso poskusili, svetujem, naj se ne obotavljajo in se ne glede na starost preizkusijo v tem zelo priljubljenem zimskem športu. Za učenje drsanja nikoli ni prepozno. Če sami niso suvereni in je strah prevelik, svetujem, da se udeležijo tečaja drsanja.

Med drsanjem krepimo vse mišice, predvsem pa stegenske, trebušne, mišice zadnjice in hrbtne mišice, če seveda upoštevamo pravilno držo.

Kalorij pa povprečno pri rekreativnem drsanju porabimo toliko kot s tekom, torej približno 500 kalorij (2093 joulov) v eni uri. Pri profesionalnem drsanju pa se seveda zaradi težjih vaj izguba kalorij še poveča.

Če smo na prostem, je ta šport zagotovo dober za naše srce in ožilje. Kateri so še drugi pozitivni učinki na naše telo?

Seveda, drsanje je ena izmed oblik rekreacije, pri kateri razgibamo celotno telo, hkrati pa super poskrbimo tudi za boljše ravnotežje in koordinacijo.

Kaj pa primerjava drsanja z rolanjem? Če znaš eno, znaš verjetno tudi drugo?

Drsanje in rolanje sta si res precej podobna in se lahko hitro prilagodiš. Pri večini je tako, da če znajo rolati, hitro znajo tudi drsati, in obratno. Večja razlika je le v zaustavljanju. Sploh, ko zamenjamo rolerje za drsalke, moramo paziti, da se na drsalkah ne zaustavljamo z zavoro na peti, saj bomo sicer hitro pristali na zadnji plati.

Naravna drsališča so še posebej nevarna. Na umetnih drsališčih, kjer je veliko ljudi, pa verjetno velja neka drsalna kultura, ki jo moramo upoštevati?

Na naravnih drsališčih moramo biti še posebej pazljivi in že prej preveriti, če je debelina ledu primerna za varno drsanje. Na umetnih drsališčih, vsaj na našem, pa velja hišni red, ki ga je treba upoštevati. Predvsem je pomembno, da so drsalci obzirni eden do drugega, da ne divjajo po ledu in ogrožajo drugih in da upoštevajo vsa opozorila.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

DeBill
05. 02. 2018 09.35
+8
če nau plaču bo nadrsu sem slišal