FIT 24UR

Spet ne veste, kaj bi jedli v službi? Naj vam pomagamo ...

Ljubljana, 10. 05. 2016 06.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Neda Došenović
Komentarji
0

Kaj jeste v službi? Se prehranjujete v bližnji restavraciji? Naročate hrano? Med časom za malico hitite v bližnjo trgovino ali do avtomata s prigrizki? Si hrano prinesete s sabo? Ker takšnih, ki nimajo več idej, kaj jesti v službi, ne manjka, smo se za pomoč obrnili na blogerko Katjo, ki ima zbranih kar nekaj receptov, primernih za službene malice in kosila.

V nedeljo zvečer ste bili odločeni, da s ponedeljkom pa res začnete. Začnete skrbeti za bolj uravnoteženo prehrano in obljubite si, da boste vnaprej razmišljali o obrokih. To pomeni tudi o obrokih v službi. Tako v ponedeljek zjutraj pridno pakirate malico in ste ponosni sami nase, ker ste vzeli sadje, zelenjavo in jogurt. V službi se vam nato zgodi, da vam že malce kruli. Zaloga vam je zdržala le do 10. ure. In ko tako odštevate ure do konca delovnika in razmišljate, da boste ob prihodu domov morali še kuhati, tista vrečka čipsa, ki je v pisarni ostala še od prejšnjega tedna, ko je sodelavka praznovala rojstni dan, postaja vse bolj privlačna. Mislite si: "Oh, saj malo pa ne more škoditi." In tako – ne da bi se sploh zares zavedali – pojeste vrečko čipsa. Potem, ko ste kar malo preveč siti, sami sebi rečete: "Jutri pa res začnem."

Prigrizki v službi niso zanemarljivi

Hrana, ki jo pojemo med službenim časom, ni nekaj zanemarljivega. Naše službe se seveda razlikujejo. Mnogi nimajo možnosti, da bi si med službo lahko vzeli več časa za malico, zato so razni avtomati s hrano, menze in naročila iz restavracijah najbolj preprosta izbira. Vedno več je tudi takšnih služb, kjer je obrok v službi pravzaprav že kosilo in ne zgolj neka malica. Če želite, da vaše prehranjevalne navade tudi v službi postanejo bolj zdrave, boste seveda morali v to vložiti tudi nekaj truda.

PONEDELJEK: Zelenjavna pita s kozjim sirom in kvinojino skorjico (klik na sliko vodi do recepta)
PONEDELJEK: Zelenjavna pita s kozjim sirom in kvinojino skorjico (klik na sliko vodi do recepta) FOTO: Katja Ropoša/Canva.com

Katja Ropoša je 29-letna blogerka. Pravi, da je v kuhanju vedno rada eksperimentirala. Z blogom je začela na pobudo svojih bližnjih - sprva zgolj kot lastno zbirko receptov – kot modern 'kuharski zvezek'. Blog in tudi istoimenska Facebook stran pa sta hitro dobila številne privržence. Pravi, da ni veganka, ne vegeterijanka, ampak "vse oziroma tisto, kar čutim, da mi trenutno najbolj ustreza". Poudarja pa, da ne trdi, da je le to, kar je ona, zdravo. ''Vsako telo ima drugačne potrebe – kar je za nekoga zdravilo, drugim lahko celo škodi,'' pove in doda, da mora zato vsak zase ugotoviti kaj je tisto, kar mu resnično ustreza.
Po ideje k blogerki Katji

Za nasvete smo se obrnili na blogerko Katjo Ropoša, ki na strani www.cookeatandsmile.com redno objavlja številne recepte. Med njimi je veliko idej, primernih za službene malice in kosila. Katja je namreč ena tistih, ki svojega prehranjevanja v službi ne prepusti naključju in ni ji vseeno, s čim hrani svoje telo. Iz zdravstvenih razlogov mora paziti, kaj poje, a ravno zaradi nekaterih omejitev je odkrila številne nove sestavine in z njimi ustvarila svoje najljubše kombinacije jedi.

Če boste na Katjinem blogu iskali ideje za malico v službi, boste hitro ugotovili, da uporablja raznolike sestavine – od tistih bolj eksotičnih, kot so kvinoja, avokado in čičerika, do tradicionalnih - prosene kaše, ajde in leče. "Vse sestavine, ki jih uporabljam, so danes na voljo v vsaki malce bolj založeni trgovini. Sladkega krompirja se na primer dolgo ni dalo dobiti kar tako, danes je na voljo že povsod," pravi Katja.

O obrokih razmišljajte že dan prej

Katja pravi, da o svojih obrokih, torej tudi tistih, ki jih bo zaužila v službi, razmišlja že dan prej. "Doma vedno jem sveže kuhano hrano, službene malice – torej zajtrk, prigrizek in kosilo, pa si pripravim zvečer. Res je, da to vzame nekaj časa, a nikoli več kot 20 minut. Pazim, da je hrana raznolika, polnovredna in hkrati nasitna.''

TOREK: Polnovredne testenine z brokolijem in praženimi lešniki (klik na sliko vodi do recepta)
TOREK: Polnovredne testenine z brokolijem in praženimi lešniki (klik na sliko vodi do recepta) FOTO: Katja Ropoša/Canva.com

Katja pravi, da med vikendom za zajtrk prisega na popečen domač kruh z različnimi sladkimi ali slanimi namazi, ki jih pripravi sama, ter na polnovredne palačinke. Med tednom pa si pogosto pripravi vročo proseno kašo z jabolčno čežano in suhimi brusnicami ali pa ovsene kosmiče, ki so, če so predhodno namočeni v jogurtu ali mleku, okusni tudi hladni. Kaše vsakič nadgradi z drugačnimi dodatki, ki poskrbijo da se okusi jedi ne ponavljajo. Če je mogoče, si zajtrke vsaj pozimi pogreje tudi v službi.

Katja pravi, da so za vmesen prigrizek oreščki še vedno najboljša ideja, pri kosilih pa je možnosti nekoliko več. ''Najpogosteje se odločim za hladne riževe jedi z obilico zelenjave ter s koščki hladnega piščančjega mesa, fileji tunine ali kozjim sirom. Jed pogosto obogatim s stročnicami, rezinami avokada ali pa jih potresem z mešanico hrustljavih semen. Za dodaten okus so obvezna zelišča – poleti sveža, pozimi suha. Riž pogosto nadomestijo ajda, kvinoja ali hladne pirine testenine,'' o svojih kosilih pove mlada blogarka. Podobno razmišljanje o predpripravi hrane in uživanju v njeni raznolikosti ima tudi več drugih sogovornikov rubrike FIT24UR.

SREDA: Solata iz leče, fete in pečene rdeče pese (klik na sliko vodi do recepta)
SREDA: Solata iz leče, fete in pečene rdeče pese (klik na sliko vodi do recepta) FOTO: Katja Ropoša/Canva.com

Tudi sendvič je lahko dobra izbira

Eden najpreprostejših zajtrkov so v jogurtu (ali rastlinskem mleku) namočeni ovseni kosmiči, s svežim ali suhim sadjem, hrustljavimi oreščki ter žlico medu ali javorjevega sirupa. Včasih s ščepcem prave mlete vanilje, drugič z žlico presnega kakava ali žličko cimeta. Priprava takšne malice vzame le nekaj minut, poskrbela pa bo za dober začetek dneva in dovolj energije, vse tja do kosila. Katja Ropoša
Tudi sendvič je lahko primerna izbira, a tu je treba paziti na sestavine. ''Osnova zdravega sendviča se začne pri izbiri dobrega kruha. Vsi, ki še vedno prisegajo na rahle bele žemljice, naj jih vsaj občasno zamenjajo za drugo vrsto kruha. Polnozrnatega, morda rženega ali pirinega. Dandanes trgovine ponujajo veliko paleto različnih pekovskih izdelkov in prav je da znamo izbrati takšen kruh, ki ne prinaša zgolj praznih kalorij, temveč nas nasiti in se po njem ne bomo počutili še bolj utrujene," pravi Katja, ki sicer prisega na domač ajdov kruh, a se zaveda, da mnogi nimajo volje in časa, da bi kruh pekli sami.

Toplo priporoča, da pri sestavi sendvičev naredite nekaj preprostih zamenjav. Mastne, finomlete suhe salame zamenjajte za pusto meso, kravji sir zamenjajte z lažje prebavljivim in zelo okusnim kozjim sirom. "V sendviču naj bo veliko sveže zelenjave, raje kot margarino kruh premažite s hummusom (namaz iz čičerike in sezamove paste) ali avokadovim namazom. Majonezo izpustite, če ne morete brez nje, pa sendvič obogatite z rezinami kuhanega jajca ter žličko polnozrnate gorčice. Uporabljajte sveža ali suha zelišča, ki bodo poskrbela za dodaten okus. Skratka – uporabite domišljijo, igrajte se in si vedno pripravite drugačen sendvič!' Katja pravi, da si z veseljem privošči takšen sendvič in meni, da lahko "s pravilno kombinacijo ter izbiro sestavin prekaša marsikatero kosilo bližnje menze".

ČETRTEK: Hladna kvinojina rižota z zelenjavo, suhim sadjem in oreščki (klik na sliko vodi do recepta)
ČETRTEK: Hladna kvinojina rižota z zelenjavo, suhim sadjem in oreščki (klik na sliko vodi do recepta) FOTO: Katja Ropoša/Canva.com

Izbirajte hrano, ki je dobra tudi, ko je hladna

Pri obrokih, ki jih vzamete v službo, morate upoštevati, da so dobri tudi, ko so hladni, še posebej, če hrane nimate možnosti pogreti. Bralcem 24ur.com je Katja pomagala tako, da je izbrala nekaj svojih receptov, ki so primerni ravno za takšne situacije. Do receptov pridete s klikom na fotografije v tem članku. 

Katja sicer pravi, da so za obroke v službi primerne vse žitne kaše s hrustljavo presno zelenjavo in z beljakovinami polnimi stročnicami. "So odlična izbira, saj so zdrave, nasitne in hvaležne za transport tudi toplejših mesecih. Poleg tega dopuščajo ogromno svobode pri izbiri posameznih sestavin in so primerne za vse – tudi za vegetarijance in vegane," izpostavlja.

Preprost in učinkovit nasvet, ki ga je z nami še delila Katja pa je, da si zvečer preprosto pripravite nekoliko izdatnejšo večerjo, polovico pa naslednji dan odnesete s seboj v službo. Tako boste prihranili ogromno časa. Z le malce več organizacije vam priprava hrane kmalu ne bo vzela več veliko časa in ker se boste zaradi nje počutili veliko bolje, bodo obiski avtomatov le še preteklost.

PETEK: Ajdova solata z avokadom (klik na sliko vodi do recepta)
PETEK: Ajdova solata z avokadom (klik na sliko vodi do recepta) FOTO: Katja Ropoša/Canva.com

 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja